Co to w ogóle jest?
Zacznijmy może od tego, czym jest w zasadzie jest taktyka 4-protect-kog. Otóż jest to ustawienie odpowiedniego setupu naszych postaci, aby zmaksymalizować wydajność jednego z najlepszych (o ile nei najlepszego) ad carry. Taktyka zgodnei z nazwą opiera się na strzeżeniu naszego Koga przed zagrożeniami, aby pozwolić mu na zadawanie boskiego dmg outputu.
Cóż, powodów jest wiele, ja postaram przybliżyć się najważniejsze z nich.
Mix dmg – Jak wiemy Kog’Maw nie jest carrym, którego obrażenia zadawane są tylko w postaci fizycznej – procentowe zjadanie hp jest istotne szczególnie w przypadku radzenia sobie z tankami.
Zasięg – co prawda Kog’Maw posiada niespecjalnie duży naturalny zasięg to dzięki skillsetowi jest w stanie znacząco go zwiększyć, przez co staje się istną więżą zniszczenia
Poke – w zależności od buildu i dostępności blue (w niektórych setupach od końca mid-game’u blue przeznaczone jest zawsze dla ad carry Koga) potrafi on jeszcze przed bitwą poważnie obić przeciwników. Obrażenia zadawane przez niego nie są może aż tak wybitne jak AP koga, ale przeciwnik i tak będzie je odczuwał.
Wady
Oczywiście jak każdy team-comp, także i ten może zostać skontrowany.
Tylko premade’y
Taktyka ta wymaga bardzo dobrego zgrania, odpowiedniego ogarnięcia banów i idealnego pozycjonowania w teamfightach. Na soloq zwyczajnie nie będziesz miał w oknie wyboru bohatera wystarczająco czasu aby wszystko wyjaśnić swoim sojusznikom.
Boski ad carry
Stanowczo Wasz ad carry musi mega ogarniać – przede wszystkim last hity oraz early game. Kog niestety jest dość squishy w early game i kill linie moga ostro dać mu w kość. Dlatego early to ma być po prostu farm fest – każdy stracony cs oznacza, że taktyka może się rozwalić.
Nukerzy
Najlepsza postać do kontrowania tej taktyki? LeBlanc. Tylko ona będzie miała wystarczająco mobilności, aby udało jej się ściągnąć ad carry na mega szybkie kombo. Jednakże nawet ćwierć sekundy opóźnienia i nasz carry przeżywa.
Wszystko albo nic
Jeżeli nie potraficie utrzymać Waszego Koga przy życiu bądź ten jest niedofarmiony cały plan może pójść na marne.
Zalety
Dywersyfikacja dmgu
Przeciwnik nie skontruje tej taktyki wyposażając się jedynie w armor, mres czy health. Aby skutecznie walczyć będzie musiał po równo rozwijać wszystkie statystyki, co z kolei oznacza, że będzie miał mniej złota na przedmioty ofensywne.
Ogromny dmg output
Taktyka zakłada, że przez minimum 8 sekund teamfightu jesteśmy w stanie trzymać wszelkie zagrożenia na bezpieczną odległość od Koga. Weźcie kalkulatory w ręce i zobaczcie ile dmgu jest w stanie zadać nieruszany Kog’Maw
Nietypowe rozstawienie
Większość teamów nie będzie potrafiła skontrować tej taktyki – za mało mieli z nią jeszcze styczność. Zazwyczaj teamy liczą na standardowe rozstawienie dmg dealerów – Ap z mida, Ap/Ad z topa + mniejsze lub większe ilości od junglera. Nastawienie się praktycznei na jedną postać zmienia postać teamfightów i całej rozgrywki.
Frustracja przeciwnika
Jedyne co przeciwnik musi zrobić aby wygrać to dostać się do Koga – problem jest w tym, że taktyka Twojego teamu polega na niedopuszczaniu do takiej sytuacji. Ty jesteś przygotowany na to, że przeciwnicy będą musieli się przedzierać przez Wasze zasieki obronne. Ale czy przeciwnicy sa na to przygotowani? (+ dolicz efekt „omg, focus Kog!”)
Setup
Top
Zacznijmy od linii najbardziej oddalonej od bota – synergia jest teoretycznie najmniejsza, jednak jak wiemy to często topper decyduje o przebiegu rozgrywki. Kogo więc chcemy mieć na topie:
To właśnie ten ninja będzie idealnym doborem dla naszego ad carry – jego ulti pomoże zapobiec gankom już od szóstego lvla. W późniejszej fazie gry to jednak taunt będzie cenniejszy – czego chcieć więcej niż uratowania naszego głównego źródła obrażeń w krytycznym momencie ściągając na siebie cały focus? Dodatkowo Shen potrafi dobrze splitpushować, co może być przydatne w niektórych rozgrywkach. Niestety Shen dość często banowany, przez co nie zawsze możemy go dobrać.
Trochę zapomniany pick na topie, jednakże do tej taktyki sprawdzi się w miarę dobrze, głównie ze względu na pilar, który potrafi dać spory czas na przerwanie inicjacji ze strony przeciwników. Dodatkowo skillset zapewnia zmiękczanie przeciwników co nasz Kog z pewnością doceni
Bardzo nietypowy pick na topa, jednakże dzięki zasięgowi oraz bonusowym obrażeniom jest sobie w stanie poradzić. W teamfightach potrafi naprawdę skarać przeciwny team.
Mid
Kolejny dość częsty ban, jeśli tylko uda się nam ją zdobyć wygraną mamy jak w banku. Przede wszystkim Kog idealnie uzupełnia Morganę pod względem zadawania obrażeń – jest w stanie podobijać każdego, kgoo Morgana już napoczęła. Dodatkowo klatka na zbyt szarżującego przeciwnika i tarcza na naszym Kogu sprawiają, że Morgana błyszczy w tym setupie.
Sorakę bierze się w tym setupie z powodu jednej rzeczy: przydatności każdego jednego skilla i całkowitej dominacji teamfightów.
Q obniża mres pod procentowe zjadanie hp? Checked
W healuje naszego nadszarpniętego ad carry i daje mu niesamowity boost do armora? Checked
E wyłącza z gry ich ap carry próbującego spellami przedrzeć się do Koga? Checked
R daje teamowi „drugie życie”? Checked
Pasyw pozwala dłużej przetrwać w teamfightach? Checked
Innymi słowy pick po prostu idealny.
Jungle
Pierwszy pick w jungli, który trzeba rozważyć biorąc pod uwagę setup. Wiemy jedno: nie możemy dopuścić, aby przeciwnik piknął go, bo jest to jedna z tych postaci, które mogą z łatwością przedrzeć się do Koga. Dlatego rozważałbym albo ban albo konieczność firstpickowania go.
Pan chodzące dwa stuny jest w stanie zapewnić naszemu Kogowi cenne chwile spokoju. Dodatkowo sam jest fajnym tankiem; w zależności od poczynań przeciwników możliwe, że będzie musiał złożyć większą niż zwykle ilość ap (jeśli przeciwnik zorientuje się w taktyce i będzie przedzierał się za wszelką cenę)
Pick dobry, ale nie na obecne czasy. Niestety dostał on dość mocne nerfy uziemiające jego możliwości + taunt na jeden target nie jest aż tak wielką różnicą podczas tej taktykia
Z powodów wymienionych w dziale top.
Bot
Z powodu boskiego boosta do AD (kog może szybciej pójść w attack speed) i ilości CC oferowanego przez Pannę Jannę (ulti jest w tym setupie jedną z najpiękniejszych rzeczy, jakie możemy obserwować).
– Jeśli nie wzieliśmy ich wcześniej.
Bo oferują twarde CC, jednakże są jedynie opcjami zastępczymi
Jesteśmy jedną wielką chodzącą kulą, idziemy niczym taran chroniąc najcenniejszą część zadającą obrażenia. Przyjmujemy taktykę żółwia rzymskiego i przemy do przodu. To w nas mają inicjować pojedynczy ludzie, my się nie rozpraszamy. Dzięki zasięgowi zdejmujemy z łatwością turrety. Robienie objectivsów to dla nas przyjemność – przeciwnicy musza się martwić jak dobrać się do naszego cennego środka. Podczas gry pamiętaj o jednym: to Kog jest najważniejszy i nie opuszczasz teamfightu dopóki nie zginął Kog – każda chwila focusu na Tobie oznacza chwile wolności dla ad carry.
Na zakończenie
Postarałem Wam się przybliżyć jedną z mniej znanych taktyk, będącą wysoce efektywną, a zarazem efektowną. Jeśli szukacie strategii typu „high risk high reward” to jest to coś dla Was. Musicie jednak pamiętać: od Waszego zgrania zależy naprawdę dużo, więc musicie mocno ćwiczyć do tej taktyki zakładając konkretny setup.