Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Poradnik Rumble S4 by WiteXDan

Ech, teraz będę musiał zdrapywać twoją twarz z mojego kombinezonu.


Rumble jest wojownikiem AP, który opiera się na snowbale’u podczas laning phase, a następnie odpaleniu ulta podczas Team Fightu który odpowiednio użyty potrafi zmienić całą grę.
Zalety:

 • Zapewne najlepszy poke w grze
 • Ogromny dmg z autoattacków dzięki pasywce
 • Po kupnie Rylai szanse na ucieczke spadają do zera

Wady:

 • Trudna farma
 • Podatność na ganki
 • Auto silence przez pasywkę

 

Greater Quintessence of Potency – Typowe Esencje dla APC, przydaje się w early, dla większego poke’u.
Greater Quintessence of Traffic Speeds – Jeśli nastawiamy się na roam, lub gramy przeciwko mobilnemu bohaterowi.
Greater Seal of Resilience – Jeśli gramy przeciwko agresywnej np. Riven są one obowiązkowe.
Greater Mark of Insight – Typowe Znaki dla APC, przydaje się w early, gdy przeciwnik ma spory MR.
Greater Glyph of Shielding – Jeśli wróg ma fedniętego APC może się przydać

22/8/0 Ofensywna

rumble1

Standardowa strona dla apc

8/22/0 Defensywna

rumble2

Strona właściwie dla tanka, jednak nie używam jej ze względu na to, że Rumble ma wszystkie skille+pasywke z dobrymi przelicznikami AP oraz, gdy zbudujemy się na tanka nasz ult podczas TFa nie będize nic robił.

rumblep Tytan ze Złomowiska – Bierna: Każda umiejętność użyta przez Rumble’a sprawia, że nagrzewa się. Kiedy poziom nagrzania osiągnie wartość 50%, osiąga stan nagrzania, a wszystkie jego podstawowe umiejętności zyskują dodatkowe efekty. Kiedy poziom nagrzania osiąga wartość 100% , zaczyna się Przegrzewać. Jego podstawowe ataki zadają 20 + (5 x poziom) + (+25% mocy umiejętności) dodatkowych obrażeń, ale przez kilka sekund nie może używać zaklęć.
Umiejętne “obracanie” tą pasywką pozwoli nam zdominować linie. Trzymanie nagrzania w okolicach 50-70, jest dosyć trudne, jednak ogromnie opłacalne, pozwoli nam to na zadanie większych obrażeń z Q i E oraz zadanie dod. obrażeń z AA.
rumbleqOgniopluj
Aktywna: Rumble podpala przeciwników, zadając obrażenia magiczne na obszarze w kształcie stożka przez 3 sekundy. Zaklęcie zadaje połowę obrażeń stworom. Premia w Stanie Nagrzania: Zadaje o 50% większe obrażenia.

Nasze źródło poke’u jak i dmg. Jeżeli jakimś cudem zdobędziemy 1000AP, będziemy mogli zadać prawie 2k dmg w ciągu 3sekund.


rumblewTarcza Złomu – Aktywna: Rumble tworzy na 2 sekundy tarczę, która pochłania obrażenia. Ponadto na sekundę zyskuje premię do prędkości ruchu. Premia w Stanie Nagrzania: O 25% wyższa wytrzymałość tarczy i prędkość ruchu.

Nasz substain oraz szansa na ucieczkę.


rumblee Elektroharpun – Aktywna: Rumble wystrzeliwuje we wroga z maksymalnie dwóch paralizatorów, zadając obrażenia magiczne i nakładając kumulatywny efekt, spowalniający go na 3 sekundy. Po użyciu umiejętności możesz rzucić ją ponownie za darmo w przeciągu 3 sekund. Premia w Stanie Nagrzania: 25% premii do zadawanych obrażeń i mocy spowolnienia.

Najczęściej używa się go do farmienia, jeśli mamy mało hp, oraz pościgu. Jako że skill ma dosyć długi czas castowania nie polecam podczas ucieczek (no chyba że macie wymaksowane E).


rumbler Wyrównywacz – Aktywna: Rumble wystrzeliwuje we wskazany obszar salwę rakiet zostawiając na 5 sekund płonący ślad powodujący obrażenia magiczne na sekundę i spowalnia o 35% przeciwników pozostających na tym terenie. Można ustalić obszar ostrzału, klikając i przeciągając mysz w linii.

1200dmg+150%AP na długi i dość szeroki obszar, czyż nie piękne? Zanim zaczniesz grać rankedy naucz się trafiać tą umiejętnością, staraj się aby trafić go mn. po środku oraz nie zmarnować ani milimetra (nie rzucaj tego na ściany!).


Kolejność rozwijania umiejętności

R > Q > E > W

Q ma mały CD a z 40% CDR, właściwie bez przerwy mamy go włączonego, następnie maksuje E dla ucieczki oraz poke’u.
W ostatatnie ze względu na 43,75% slowa na 6sekund > 37,5% speeda na 2sec.

R > Q > W > E

To samo co wyżej, jednak tutaj kiedy odgrywamy rolę tanka.

Summoner Spells

flash + ignite

Typowe SS dla topera.

teleport + ghost

Jeśli preferujemy Roam.

flash + barrier

Mamy ulta więc nie potrzebujemy aż tak bardzo ignite.

Przedmioty startowe

doransshieldhealthpotionyellowtrinket1

Doran daje nam substain, którego bardzo potrzebujemy w early, trinket możemy wymienić na niebieski aby lepiej trafić z ulta, jednak tylko jeśli nie mamy problemów z split-pushem.

sorcerersshoeshauntingguisezhonyashourglassrylaiscrystalscepter

Zdobycie tych itemków w Mid game jest trudne ze względu na to, że to nie my zdobywamy kille, ale daje nam przeżywalność którą tak bardzo potrzebujemy.

sorcerersshoesmorellonomiconzhonyashourglassvoidstaffrabadonsdeathcaprylaiscrystalscepter

Możemy ewelentualnie po 11lvl sprzedać żółty i kupić niebieski trinket.

willoftheancientsŚredni item, jednak te 6,6% spellwampa z ulta oraz Q co sekunde czasami może być użyteczne.
liandrystormentMoże być nawet lepsze od Morellono… coś tam, jednak to wszystko zależy od wrogów i twojego teamu.
abyssalscepterJeśli stoisz wśrodku walki i nawalasz swoim Q to można wymienić zamiast Void Staffa.
lichbaneUważam ten item dla Rumble’a za słaby z paru względów: gdy pasywka nas uciszy jest bezużyteczny, zmarnowana mana, w late nie potrzebujemy MS, jednak widziałem ludzi którzy z tym itemem potrafili zawojować
deathfiregraspPolegamy na harasie, jednak użycie DFG na wrogim carry a potem zrzucenie na niego rakiet przyspieszy jego śmierć o jakieś 2-3sekundy.
nashorstoothDaje nam ciekawe statystyki oraz zadaje jeszcze większe obrażenia pod przegrzaniu.

Łatwi rywale

malphiteWystarczy go poke’ować oraz odpalać Q, gdy się zbliża a wygrasz farmę, jednak musisz uważać na wrogiego junglera.
teemoTen borsuk jest tak papierowy że twój ult zada mu połowe hp. Jego blind nic ci nie robi, o ile nie użył go po tym jak się przegrzałeś. Musisz tylko uważać na jego poke.
singedPróbuje Cię złapać? W-E-E. Biegnie przed tobą? R do przodu. Zanim wymaksuje swój slow już rozwalisz mu wieże i zacznie się Mid game. Nie pozwalaj mu farmić, bo gdy kupi zdobędzie pare tankowych itemów, zabicie na combo nei będzie takie łatwe.
aatroxJedynie co będzie mogło sprawić ci kłopot to jego skok, oraz pasywka. Gdy będzie próbował się leczyć ukarz go za to swoim Q i E.
pantheonLinie dosyć trudna ze względu na jego zasiegowy poke oraz stun, jednak nigdy jej jeszcze nie przegrałem. Maksuj drugie W dla uniemożliwienia mu obijania cię włócznią.

Trudni przeciwnicy

ireliaBędziesz mógł mieć problemy z ultem podczas wymian 1vs1, bo dzięki swojemu Q będzie mogła zmienić pozycje i poczekać parę sekund. W takiej sytuacji najlepiej jest zmusić ją na zużycie Q i jak najszybciej ją zabić.
jayceJayce… twój ult podczas walki 1vs1 jest bezużyteczny ponieważ swoim combo E-Q (młot) może jednocześnie kontynuowac walkę po tym jak zrzuciłeś na niego rakiety.
eliseMa dosyć mocny harass a co ważniejsze ma spory zasięg. Staraj się farmić swoim E i liczyć na pomoc junglera.
rivenBudujesz jak najwięcej armora i liczysz że Riven nie wie jak się gra ofensywnie tą postacią. Daj jej spushować a następnie farm pod wieżą niepozwalając jej się zbliżyć. Dzięki takiej taktyce Riven straci mnóstwo złota (z minionków jak i z ciebie), jedyna wada jest taka że mid i twoja jungla będą zagrożone.
kennenKennen ma o wiele większy poke oraz podczas TFu może wyłączyć twoją drużyne a ciebie jeśli budujesz sie pod glass cannon na combo. Graj pasywnie farmiąc, masz większy potencjał w late, jednak ktoś musi wybrać np. Lee Sina, aby wykopać Kennena 0,1sec po tym jak odpali on ulta.

Synergie

jarvanGanki na twojej lini po szóstym będą oznaczały najczęściej śmiercią wroga lub spalonym flashem. Problem dzieje się, gdy wróg ma seju (jej Q niszczy ściany ulta Jarvana) lub Lee sina.
amumuObszarowy stun amumu może coś zrobi jednak w wyższych ligach przeciwnicy już nie nabierają się na tą sztucznkę.
sonaJej stun świetnie współgra z twoim ultem.
aniviaWąska ściezka+ściana+op ToD

Early game

Farma tą postacią jest dosyć trudna ze względu na Q oraz małe ad, jednak po kilku(nastu) grach powinieneś nabrać wprawy. Najważniejsze co musisz nauczyć się robić tą postacią to nie splitpushować oraz niepozwolić przeciwnikowi zdobyć złota jak i doświadczenia. Co jakiś czas proś junglera o ganki aby móc szybciej zabrać złoto na Rabbadona

Mid game

Tutaj niezbyt masz do powiedzenia, zaczynajcie walkę tylko wtedy kiedy masz ulta bo inaczej prócz swojego Q nic nie zrobisz a co za tym przegracie walkę. W zależności od twojej drużyny zdobędziesz trochę zabójstw, jednak nie na tyle, aby w 30-40minucie mieć full build.

Late game

Podobnie jak w mid game jedyne twoje zadanie to obijanie przeciwnika oraz odpalenia ulta aby zadać jak najwięcej obrażeń.
 • Pamiętaj że nie otrzymamy dod. efektu kiedy mając 30% nagrzania użyjemy umiejętności, staraj się utrzymać poz. nagrzania minimum 25% (najlepiej 50%).
 • Nasze ultimate zada obrażenia nawet jeśli wróg wejdzie na rakiety nawet na 0,2sec.
 • Nie panikuj, gdy masz silence od pasywki, jednak wtedy nie próbuj dive’ować.
 • Dla Rumble pasują praktycznie wszystkie przedmioty pod ap, to od Ciebie zależy czy zbudujesz go pod ap warriora czy castera na odległość.
 • Jeżeli za bardzo spushowałeś linie wróć się do bazy lub daj przeciwnikowi odpushować (jednak nie pozwól mu zdobyć złoto).Zobacz na czym polega potęga Rumble’a – przekonaj się o sile nowego Miotacza Płomieni.

Ostatnia aktualizacja została wykonana 19 lutego 2014

Poradnik został wysłany przez jednego z czytelników – WiteXDana. Jeśli chcesz podzielić się swoim poradnikiem do postaci zapraszamy do zapoznania się z tematem Jak napisać poradnik na How2Win.

System oceniania:

Pod kategorią “Zgodność z prawdą” rozumiem poprawność merytoryczną poradnika – czy autor wybrał możliwie najlepsze runy, specjalizacje, przedmioty, skill order itd. Dodatkowo liczy się poprawność (ale nie ich ilość) porad i ogólnego opisu rozgrywki

Kategoria “Kompletność” określa jak bardzo autor wyczerpał temat grania daną postacią – czy wstawił odpowiednią ilość porad czy może są sztuczki/tricki o których zapomniał. Proszę zwrócić uwagę, że w przykładowo poradniku o grze Syndrą jako APC nie oceniamy wspominania o możliwości grania nią na pozycji supporta.

“Przejrzystość” to kategoria odpowiedzialna za łatwość w odbiorze poradnika – czy jest on przystosowany do łatwego wyszukiwania informacji i czy wystarczająco jasno opisuje daną postać.

“Język” to kategoria w której oceniamy poradnik pod względem poprawności językowej, braku literówek.

Każda kategoria ma przypisaną odpowiednią wagę według której poradnikowi wystawiana jest ostateczna ocena

[starratingmulti id=2 tpl=12]
Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.