Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

/dev: strategie i statystyki w Odysei: Wydobycie

Witajcie! Ponieważ Odyseja: Wydobycie przeszła już do historii, pomyśleliśmy, że zabawnie byłoby przeanalizować niektóre informacje i ciekawe strategie, które pojawiły się w waszym sposobie gry!

Współczynnik zwycięstw

Możemy przeanalizować współczynnik zwycięstw zarówno pod kątem poziomu trudności, jaki i liczby ulepszeń stosowanych przez graczy. Ulepszenia zapewniały wiele dodatkowej siły, więc (co nie zaskakuje) im więcej się ich miało, tym było łatwiej.

Na przykład z radością zauważyliśmy, że na poziomie trudności Żółtodziób współczynnik zwycięstw rósł od 40% przy braku jakichkolwiek ulepszeń do ponad 90% z pięcioma ulepszeniami. Z drugiej strony na poziomie Rzeź współczynnik zwycięstw wynosił 0,2% bez ulepszeń, jednak większość zwycięstw odnoszono w konfiguracji, gdy jeden z graczy nie miał ulepszeń, a reszta drużyny miała ich po 4 lub 5 i brała na siebie prowadzenie.

Popularność bohaterów

Współczynniki częstotliwości wybierana bohaterów na pierwszych czterech poziomach trudności nie zaskakiwały — w zasadzie były zgodne z ogólną popularnością bohaterów na Summoner’s Rift. Ale gdy spojrzeć na statystyki Rzezi, robi się już bardziej interesująco:

Dosyć wysoki współczynnik ma Yasuo, ponieważ jego strategia stosowania ulepszeń Wędrująca+Nawałnica, była zdecydowanie najpopularniejsza, jeśli chodzi o Rzeź. W ramach przypomnienia — Wędrująca to ulepszenie, w którym trąby powietrzne wracają do Yasuo i zadają 75% dodatkowych obrażeń, natomiast Nawałnica czyni Yasuo niepowstrzymanym i niewrażliwym podczas stosowania superumiejętności plus wysyła dwie trąby powietrzne i redukuje czas odnowienia Ostatniego Tchnienia o 10% dopóki trwa (i kumuluje się po każdym trafieniu wroga).

Interesujący jest też wykres Ziggsa. Ponieważ początkowo był postrzegany jako najsłabszy bohater w tym trybie, jego popularność dość szybko spadła. Ale gdy odkryta została strategia „W zza rogu”, zaczął strzelać naprawdę szybko i chować się, gdy osłabienie mijało. Jego współczynnik wyboru rósł powoli dalej, ponieważ był potrzebny do wypełnienia misji tylko Sona/Ziggs, a z nich dwojga Ziggsem gra się łatwiej. Obrona Sony była najprawdopodobniej za słaba na Rzeź i to powodowało, że jej współczynnik wyboru z czasem spadał.

Współczynniki ukończenia misji

Spośród wszystkich graczy, którzy wzięli udział w Odysei…

 • 12% było w stanie ukończyć poziom trudności Rzeź i zdobyć ikonę Kosmicznej Jaszczurki.

 • 2,9% graczy zdobyło ikonę Zenitu Odysei (plus Klejnot Odysei), biorąc udział w Rzezi z najwyżej dwoma ulepszeniami.

Wydaje się, że nagrody i prestiż związane z ukończeniem tej misji były kuszące, ponieważ pomimo tego, że była trudniejsza niż misja „drużyna z samych Son/Ziggsów na poziomie Rzeź”, miała większy współczynnik ukończeń – tylko 2,1 % graczy ukończyło Rzeź w drużynie złożonej z samych Son/Ziggsów.

Wyjątkowe strategie

Zapewne wszyscy hardcorowi uczestnicy Odysei znają „zestaw Nawałnicy Yasuo” oraz niechlubny „zestaw W zza rogu Ziggsa”, jednak istnieje kilka innych bardzo skutecznych zestawów odkrytych przez pomysłowych graczy. 

Pięć Son z Taktem i Rytmem

 • Ulepszenie Takt: Akord Potęgi aktywuje się po dwóch zaklęciach. Akord Potęgi skraca czas odnowienia Crescendo.
 • Ulepszenie Rytm: Czas odnowienia Hymnu Odwagi zostaje zresetowany, gdy Sona rzuca inne zaklęcie.

Jak to działa: W tym zestawie rzucacie Q, a potem W. Czas odnowienia Q resetuje się pod wpływem Rytmu, a Akord Potęgi: Diminuendo ładuje się pod wpływem Taktu. Potem trzeba trafić umiejętnością Kayna, aby zresetować czas odnowienia W i obniżyć zadawane przez niego obrażenia o 25%… i można zacząć od początku.

Trick polega na tym, że zmniejszenie obrażeń od Akordu Potęgi: Diminuendo kumuluje się, więc pięć Son może zredukować moc zadawania obrażeń Kayna do zera! Mając to rozwiązanie w zanadrzu, wystarczy usunąć dodatki (czyli pozostałych wrogów) i nie popełnić żadnego błędu.

Trzy Jinx z Kometą/Arsenałem, Jinx Nadpobudliwa/Chętna i Jinx Nadpobudliwa/Trach-Trach

 • Kometa: SuperMegaKometa Śmierci przenika przez wrogów i pozostawia za sobą płonący ślad.
 • Arsenał: Możesz mieć ze sobą do 3 SuperMegaKomet Śmierci naraz. SuperMegaKomety Śmierci mają krótszy czas odnowienia.
 • Nadpobudliwa: Kiedy Jinx aktywuje Zabawmy się!, może używać Translokacji w nieskończoność.
 • Chętna: Za każdym razem, gdy Jinx albo jeden z jej sojuszników użyje superumiejętności, aktywuje się Zabawmy się!
 • Trach-Trach: Pif-Paf spowalnia wrogów i osłabia ich pancerz oraz odporność na magię.

Jak to działa: Wiedzieliśmy, że Jinx z Kometą/Arsenałem jest silna, gdy rozpoczynaliśmy Wydobycie, ale nie mieliśmy pojęcia, że gracze tak udoskonalą strategię. Oryginalna strategia „pięć Jinx z Kometą/Asenałem” była świetna, by zrobić sobie miejsce, ale nie wyrządzała dość obrażeń, by zdjąć Kayna.

Włączenie Chętnej zapewniało wszystkim w drużynie większą ruchliwość i szybkość ataku — co pomagało, ale w niewystarczającym stopniu. I wtedy gracze wpadli na to, aby używać dwóch Jinx z przyspieszonym atakiem na jeden cel (wybierając Ostrze Zniszczonego Króla, Ostrze Gniewu Guinsoo i Koniec Rozumu) z ulepszeniem Nadpobudliwa, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, i Trach-Trach, aby osłabić pancerz Kayna.

Gdy udostępnialiśmy ulepszenie Nadpobudliwa, uznaliśmy, że będzie to jedno z najgorszych ulepszeń, więc fajnie było zobaczyć, że jest wykorzystywane w tak kreatywny sposób. Przygotowanie dwóch bohaterów zadających obrażenia dystansowe jednemu celowi, którzy są w zasadzie niezniszczalni i mogą w nieskończoność rzucać Translokację było bardzo sprytnym pomysłem!

Nowy rekord!

Na zakończenie muszę złożyć hołd graczom, którzy zdobyli najwyższą punktację. Ten zespół z NA (Murata, Šinister, AoJun, Azumi Sagiri, Xerath Bot) ukończył Rzeź z…

 • Soną (bez ulepszeń)
 • Yasuo (bez ulepszeń)
 • Yasuo (bez ulepszeń)
 • Yasuo (Nawałnica/Wędrująca)
 • Malphite (Nieustępliwa/Rzeź)

Całkowity wynik:  3 252 247! Zastanawialiśmy się, czy w ogóle możliwe będzie uzyskanie wyniku ponad trzy miliony, a udało się to pięciu drużynom – to naprawdę imponujące osiągnięcie. Tutaj znajdziecie pełną listę najlepszch wyników. 

Do następnego razu

Na razie to wszystko. Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze bawili się podczas Odysei: Wydobycia. Wiemy, że nie wszystko poszło idealnie (misje drużynowe bez narzędzia do szukania grupy były niezbyt udane) i wyciągniemy z tego wnioski na przyszłość. Do zobaczenia następnym razem! Dziękujemy, że dołączyliście do ekipy Odysei.

Zobaczymy się w Nowym Roku!

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.