Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Aatrox poradnik Top Lane by Khandaras

Niektórzy walczą o honor czy chwałę. Dla mnie liczy się tylko, by walczyli.


Aatrox jest trochę zapomnianym czempionem. Tuż po wyjściu trafił nawet do LCSu, ale po lekkich nerfach i zmianach na metę tanków nie jest już tam grywany. Aatrox jest silny zarówno na topie, jak i w jungli, lecz w tym poradniku chciałbym się skupić na górnej alei. Cechą charakterystyczną tego czempiona jest jego spory sustain i zależność od możliwości auto atakowania wroga. Posiada zarówno twardy crowd control, jak i duże zadawane obrażenia. Nie jest jednak tankiem i nie powinien być nigdy jako tank postrzegany, dlatego też wymaga przeniesienia tej tankowości na inne pozycje. Aatrox świetnie skaluje się do late game’u i może służyć jako dodatkowe źródło obrażeń i zagrożenie dla wrogich carry. Nie oznacza to jednak, że jest bezsilny na linii, gdy jego pasyw jest dostępny może z łatwością mierzyć się nawet z najsilniejszymi lanerami pokroju renektona.
Zalety:

  • Dobry sustain
  • Świetna przeżywalność dzięki pasywce
  • Duże obrażenia
  • Szybkie niszczenie wież dzięki bonusom do attack speeda
  • Porządne crowd control
  • Możliwość baitowania wroga
  • Potężny late game

Wady:

  • Nieco squishy we wczesnych fazach rozgrywki
  • Przeciętna przydatność w teamfightach
  • Słabe obrażenia zasięgowe
  • Tragiczny spadek mocy bez naładowanego pasywu
  • Podatny na ataki w early
  • Kiedy zostanie z tyłu, bardzo ciężko mu się odbić

 

Obrażenia od Ataku – Jedyna możliwa opcja, Aatrox opiera się na auto atakach, więc te quinty dają mu najlepsze bonusy.
Pancerz – Te runy to must have przeciwko AD postaciom, a dodatkowy pancerz zawsze jest przydatny, kiedy gramy Aatroxem, który musi zmniejszać dystans pomiędzy nim, a jego wrogami.
Regeneracja Zdrowia na poziom – Jeśli wiemy, że wróg nie będzie nas dopuszczał do minionów, lub nie mamy zamiaru się z nim obijać na linii, to te runy pomogą w last hitowaniu i obijaniu przeciwnika za pomocą E.
Obrażenia od Ataku – Aby osiągnąć pełny potencjach Aatrox potrzebuje jak najwięcej AD, te runy pomagają mu we wczesnej agresji.
Przebicie Hybrydowe – Jeśli spodziewamy się, że wróg będzie budował dużo pancerza, lub chcemy zjadać wrogich tanków w late game, to te runki są idealne.
Odporność na Magię – Przeciwko top lanerom opartym na obrażeniach magicznych, lub po prostu zawsze gdy nie mamy wariantu skalującego.

Standardowa

aatrox1

Zazwyczaj najlepsza opcja. Wspomaga każdą możliwą zaletę Aatroxa i daje mu największą swobodę w komponowaniu swojego buildu.

Defensywna

aatrox2

Kiedy spodziewamy się przegrać topa, lub musimy służyć jako semi-tank w naszej drużynie, to drzewko jest najlepszym rozwiązaniem.

aatroxpStudnia Krwi – Bierna: Używając umiejętności, która kosztuje zdrowie, Aatrox przechowuje zadane sobie obrażenia w Studni Krwi. Po otrzymaniu śmiertelnych obrażeń używa krwi ze studni i przywraca sobie zdrowie. Ponadto Aatrox zyskuje 0,6 / 0,7 / 0,8 / 0,9 / 1,0 / 1,1% prędkości ataku za każde 2% wypełnienia studni.
Najbardziej irytujący dla przeciwników skill w asortymencie Aatroxa. Co 225 sekund mamy możliwość regeneracji swojego zdrowia w chwili śmierci o zgromadzoną ilość. To jednak nie jest wszystko. Zdolność ta zapewnia potężny bonus do szybkości ataku i kluczowe jest, aby grając Aatroxem ciągle mieć zapełniony pasek Studni Krwi. Właśnie to, czy dany gracz utrzymuje zapełniony swój pasek “many” oddziela go od słabych Aatroxów.
aatroxqMroczny Lot – Aktywna: Aatrox unosi się w powietrze i ląduje w wybranym miejscu, zadaje obrażenia i podrzuca okolicznych wrogów.

Nasz system ucieczki, inicjacji, pogoni i nasze najlepsze cc. Nic dodać, nic ująć – idealny skill dla bruisera, który ma za zadanie wyeliminować wskazany cel.


Żądza Krwi – Wyłączona: Aatrox przywraca sobie zdrowie co trzeci atak. Kiedy Aatrox posiada mniej niż 50% zdrowia uzdrowienie jest trzykrotnie większe.

Cena Krwi Włączona: Aatrox zadaje dodatkowe obrażenia co trzeci atak tracąc przy tym zdrowie.

Wspaniałe, nieskończone źródło zdrowia, które wspomaga automatycznie, wraz z last-hitowaniem. Zdolność, dzięki której można zaskoczyć wroga i przeżyć walkę, z której żadna inna postać nie uszłaby żywo. Ofensywny rodzaj tego skilla jest używany rzadziej, przez niektórych praktycznie wcale. Jest to ogromny błąd. Cena Krwi (Blood Price) w połączeniu z dodatkowymi obrażeniami zapewnianymi przez naszą itemizację drastycznie wzmacnia nasz burst.


aatroxeOstrza Udręki – Aktywna: Aatrox uwalnia przed sobą moc swojego ostrza, zadaje obrażenia wszystkim trafionym wrogom i spowalnia ich o 40%.

Zdolność, która jest jedynym sposobem na zadanie obrażeń bez narażanie siebie. Pozwala na last hitowanie z bezpiecznej odległości, zadaje porządne obrażenia przeciwnikom i pomaga w pogoniach dzięki silnemu spowolnieniu. Jej najważniejszą cechą jest to, że zadaje obrażenia magicznę, przez co trudno jest się zasłonić przed obrażeniami Aatroxa za pomocą surowego pancerza.


aatroxrMasakra – Aktywna: Aatrox wysysa krew swoich przeciwników i zadaje obrażenia wszystkim wrogim bohaterom w pobliżu.
Ponadto na 12 sekund Aatrox otrzymuje dodatkową prędkość ataku i zwiększony zasięg podstawowych ataków o 175 (325 łącznie)
Wszechstronne, mocnarne ulti. Ma wiele zastosowań, ale najlepiej działa jako narzędzie do zwiększenia burstu przeciwko pojedynczym celom. Często przeciwnicy nie doceniają możliwości pojedynkowania się Aatroxa i atakują all-in, tymczasem pan Darkin dzięki tej ultimce zwiększa swój attack speed i dzięki W regeneruje swój zasób punktów życia szybciej, niż wróg może mu go uszczuplać. Warto także używać tej zdolności do niszczenia wież, jako że ma mały cooldown, a bonusowa szybkość ataku umożliwia bardzo skuteczny push.

Kolejność rozwijania umiejętności

R > E > W > Q

Takie ustawienie zapewnia największą siłę w przedłużających się pojedynkach na linii, oraz czyni z Aatroxa naprawdę silnego lanera.

E jest maksowane jako pierwsze, ponieważ to jedyny nuke, jaki posiada Aatrox, ważne jest aby zadawał jak najwięcej obrażeń i aby był dostępny jak najczęściej.

Maksowanie W jako drugą zdolność daje Aatroxowi większą moc w wymianach, lepszy sustain i potężniejsze obrażenia.

R > E > Q > W

W tej wersji skill orderu Aatrox jest bezpieczniejszy, jego Q jest dostępne częściej, więc ryzyko śmierci poprzez gank jest znacznie mniejsze. W tym wypadku jednak tracimy trochę mocy w pojedynkach.

Można jednak maksować w ten sposób skille, jeśli czujemy się bardzo silni i nie potrzebujemy dodatkowych obrażeń, a sposobów na złapanie celu. Częściej dostępne cc, to wspaniały sposób na uprzykrzanie życia naszemu oponentowi.

Summoner Spells

flash + ignite

Moim zdaniem jedyna opcja. Bezpieczny Flash i dodatkowe obrażenia z Ignite.

flash + teleport

Można spróbować grać z teleportem, jeśli chcemy zapewnić trochę globalnej prezencji, lub działać jako split pusher. Na solo queue niekoniecznie dobre rozwiązanie.

Przedmioty startowe

doransshieldhealthpotion

doransbladehealthpotion

rejuvenationbeadrejuvenationbeadhealthpotion

Aktualnie tarcza daje nam najfajniejsze możliwe statystyki i jest zawsze dobrym wyjściem. Jednak zbliża się jej dość srogi nerf. Sądzę, że ostrze będzie więc lepszym rozwiązaniem w większości sytuacji, poza bardzo defensywnymi liniami. Trzeci wariant, czyli podwójny koralik jest opłacalny, kiedy chcemy grać defensywnie i spokojnie zbudować na jego podstawie Tiamat. Żółty trinket, to oczywistość, darmowy ward jest zawsze dobry.

Mid Game

ravenoushydramercurystreadsranduinsomen

ravenoushydramercurystreadsspiritvisage

Jest to bardzo wszechstronny build, który daje nam wszystko czego potrzeba. Tiamat daje nam możliwość szybkiego pushu i nadrabia braki w obrażeniach obszarowych u Aatroxa. Daje także sporo survi. Alternatywny build jest wyjściem przeciwko postaciom o obrażeniach magicznych.

Itemy końcowe

ravenoushydramercurystreadsranduinsomenspiritvisagelastwhisperguardianangel

Taki zestaw itemów czyni z nas zagrożeniem dla wrogich carry, ale także wytrzymałą bułą, która może dużo przeżyć. Guardian Angel daje Aatroxowi praktycznie potrójne życie i jest niesamowicie silny z racji tego ile w teamfightach może zdziałać trzech Aatroxów.

thebloodthirsterAlternatywa dla Hydry. Daje znacznie większe obrażenia zadawane pojedynczemu celowi, kosztem wave clearu. Kiedy brakuje w waszym teamie porządnego ad carry, to można nawet stackować bloodthirstery dla maksymalnych obrażeń.
ninjatabiButy przeciwko heavy ad teamom, raczej nie polecam z racji braku tenacity. Działają jednak dobrze przeciwko teamom jak Renekton+Yasuo+Lee Sin+Caitlyn.
bansheesveilDobre jako zamiennik dla Guardian Angela/Randuina, kiedy liczy się dla nas pokonanie konkretnej postaci AP, o dużych obrażeniach ze swego combo.
bladeoftheruinedkingZamiennik dla Hydry, kiedy gramy przeciwko tankowi o ogromnej ilości punktów zdrowia. Botrk daje Aatroxowi mnósto korzyści i jest bardzo solidnym itemem przeciwko specyficznym oponentom.
zephyrW późnych stadiach rozgrywki zawsze kupujcie ten item zamiast butów, daje ogromne korzyści Aatroxowi i znacznie zwiększa jego potencjał w teamfightach. Można go też zbudować zamiast któregoś z itemów defensywnych, kiedy czujecie że nie potrzebujecie dodatkowego survi.
mawofmalmortiusKiedy gracie przeciwko heavy ap teamom, ten item daje bardzo dobre statystyki i aktyw. Jest odpowiednią alternatywą. Aatrox w dodatku specjalizuje się w balansowaniu na niskim poziomie zdrowia, dzięki czemu dobrze wykorzysta efekt pasywny itemu.

Opis kontrowania

Aby skontrować Aatroxa należy przede wszystkim wybrać postać bardzo silną w early. Należy go szybko zburstować, tak żeby zużył swój pasyw. Kiedy to nastąpi jest zdany na naszą łaskę na czas odnowienia Studni Krwi. Nie można mu pozwolić zapełnić ponownie jego paska zasobów. Można także skontrować go przedmiotami, które obniżają szybkość ataku i spowalniają go. Dość przydatne są umiejętności – pułapki, które umieszczone na regenerującym się pasywem Aatroxie mają zapewnione trafienie tuż po tym jak się odnowi.

Łatwi rywale

drmundoPrzed 11 poziomem nie jest w stanie równać się z Aatroxem, może jedynie próbować go obijać tasakami. Jeśli nie dopuścicie go do farmy, to powinno się obyć bezproblemowo.
ireliaIrelia jest dość podobna do Aatroxa, również opiera się na auto atakach, jest jednak słabsza w early i nie ma tak dobrego burstu.
kennenKennen nie jest w stanie wystawić dość obrażeń aby pokonać Aatroxa gdy ten ma dostępny pasyw. Należy grać przeciw niemu defensywnie, aby po zebraniu najważniejszych itemów zmiażdzyć go w pojedynczej walce.
malphiteProsta linia. Malphite nie ma możliwości zadania dostatecznej liczby obrażeń i kładzie się dość szybko, gdy tylko Aatrox będzie się mógł przy nim utrzymać.
tryndamereKolejna podobna do Aatroxa postać. Tryndamere ma jednak większe obrażenia jeśli dojdzie do zwarcia. Aatrox musi go obić z daleka i przeprowadzić kilka krótkich potyczek zanim spróbuje go pokonać.
vladimirProsta linia, polecam przeciwko niemu maksować Q przed W. Pozwoli to dociskać go do wieży już we wczesnej rozgrywce.

Trudni przeciwnicy

jaxNajwiększa kontra na Aatroxa. Neguje jego auto ataki i jest w stanie gonić go nawet po użyciu Q. Najlepsze wyjście to wziąć defensywne masterki i starać się ostrożnie farmić.
renektonSilny laner, który może spokojnie zabić Aatroxa w każdej walce przed 11 poziomem. Jeśli uda się trochę wyfarmić do tego czasu, to można już z krokodylem powalczyć, najlepiej z pomocą junglera.
rivenPodobnie jak Renekton, przy czym Riven skaluje się do late game równie dobrze jak Aatrox. Trzeba z nią postępować bardzo ostrożnie, jeśli złapie jednego killa to już raczej nie można odzyskać nad nią przewagi.
xinzhaoSilna kontra na Aatroxa. Rzadko spotykana postać, lecz o dużym potencjale. We wczesnej grze posiada większe obrażenia i jest w stanie anulować skok Aatroxa swoim wybiciem. Należy grać bardzo defensywnie i nie wdawać się z nim w walki w zwarciu.

Synergie

yasuoAatrox dysponuje zasięgowym podrzuceniem i sporym burstem. Może idealnie otwierać przejście dla ulta Yasuo.
malphiteMalphite w jungli uzupełnia braki tankowości Aatroxa, natomiast ich wspólne wbicia w drużynę przeciwną są miażdżące.
viPodobnie jak Malphite może być wytrzymałym tankiem. Kiedy ultuje wrogiego ad carry, otwiera drogę Aatroxowi do zadania dotkliwych strat przeciwnikom.

Early game

Zależnie od przeciwnika stosuję dwie taktyki:

  1. Agresywne farmienie i zone’owanie przeciwnika od minionów. Aatrox po zdobyciu przewagi jest nie do zdarcia i należy to wykorzystać. Można spokojnie pchać linię i karać wroga za każdą próbę last hitowania, gdyż w razie ewentualnego ganku zawsze mamy dostępne Q.
  2. Defensywne farmienie na odległość za pomocą E i próby obniżenia zdrowia przeciwnika do tego stopnia, żeby można było bezpiecznie w niego wskoczyć i wyprowadzić kilka szybkich ataków. Dzięki takiemu zachowaniu minimalizujemy możliwości ataku naszego oponenta i zbieramy potrzebne złoto aby zyskać przewagę w późniejszej fazie rozgrywki.

Mid game

Kiedy zaczynają się pierwsze walki o objectivesy najlepiej jest pozostać na topie i split-pushować. Jeśli mamy przewagę, to bardzo często wróg musi wysłać 2-3 graczy aby nas powstrzymać, dlatego możemy bezpiecznie spychać wieże. Jeśli zaś trochę odstajemy, to dobrze jest trzymać się z drużyną i zdobyć kilka asyst, zabić smoka czy zburzyć wieżę na innej linii. W tej fazie gry Aatrox trochę słabnie, nie ma tak mocnych obrażeń jak w early, bo jego E już dawno jest zmaksowane, ani nie dotarł jeszcze do kluczowych itemów, które pozwolą mu zniszczyć każdego w pojedynku 1v1.

Late game

W late Aatrox staje się postrachem dla wrogich carry. Powienien zostawić obronę tyłów junglerowi i supportowi i samemu ruszyć na tyły wroga. Co oczywiście nie znaczy, że należy się na ślepo wbijać w środek wrogiej drużyny. Najlepiej jest zaatakować z flanki, wskoczyć w dany cel i zadać mu jak najwięcej obrażeń. Dzięki lifestealowi, leczeniu z W i szybkości ataku, którą Aatrox dysponuje bazowo może on przeżyć przez te kilka sekund, w ciągu których jego drużyna za nim podąży.

Innym możliwym scenariuszem jest zasadzka na pojedynczy cel, wtedy Aatrox powinien przygotować sobie 2 stacki Ceny Krwi (W) i użyć niszczącego kombo – Q>R>E z ciągle aktywnymi dodatkowymi obrażeniami z W. Mało kto jest w stanie przeżyć czas wybicia w powietrze z Q przy takiej nawałnicy obrażeń, zwłaszcza jeśli sojusznicy Aatroxa są w pobliżu.

Jeśli posiadamy build oparty na Hydrze, to powinniśmy w odpowiednich sytuacjach próbować split pushu (czy jeśli wolicie rozwidlonego nacierania ;p) jednej z linii. Jest to opłacalne, jeśli możemy pokonać dowolnego z przeciwników w sytuacji 1v1, lub jeśli mamy teleport.

  • Po drodze na linię napełniaj choć częściowo pasek Studni Krwi uderzając creepy w jungli.
  • Pamiętaj, że kształt skillshota E jest dość wyjątkowy i należy nieco inaczej ustawiać kąt strzału w przypadku ruchomego celu.
  • Twoje ulti zwiększa także zasięg ataków, więc możesz to wykorzystać do zadania obrażeń zza minionów, podczas gdy wróg będzie przez nie blokowany.
  • Jeśli masz zakupionego Guardian Angela, bądź zostaniesz zultowany przez Zileana, to te efekty zostaną zużyte przed twoim pasywem. Dzieki temu nie stracisz swojego zapełnionego paska Studni Krwi.
  • Przed zainicjowaniem pojedynku zawsze uderz dwukrotnie miniony, aby mieć gotowy efekt z W i przełącz je na tryb dodatkowych obrażeń dla zmaksymalizowania burstu. W trakcie walki najlepiej jest wrócić do systemu leczącego, aby zwiększyć przeżywalność, jeśli obawiasz się o swoje życie.
  • Podczas split pushowania używaj ulti do zwiększania attack speedu i szybszego niszczenia wież.
  • Pamiętaj, że twoje E i ulti zadają obrażenia magiczne (w sumie około 650 obrażeń) i działają natychmiast, pozwala to burstować opancerzone cele szybciej niż by się tego spodziewały.
  • Twoje Q zostanie przerwane przez knock upy, bądź śmierć. Inne efekty cc otrzymasz dopiero po wylądowaniu.
  • Możesz anulować 3 sekundową stazę swojego pasywu poprzez rozkaz ruchu już po jednej sekundzie. Utracisz wtedy resztę leczonego zdrowia.







Wyccaruj team Aatroxem – dowiedz się o sekretach gry i niszcz przeciwników w mgnieniu oka. Niech boją się Twoich mocy i pierzchną przed Twoją potęgą.

Ostatnia aktualizacja została wykonana 18 lutego 2014

Poradnik został wysłany przez jednego z czytelników – Khandarasa. Jeśli chcesz podzielić się swoim poradnikiem do postaci zapraszamy do zapoznania się z tematem Jak napisać poradnik na How2Win.

System oceniania:

Pod kategorią “Zgodność z prawdą” rozumiem poprawność merytoryczną poradnika – czy autor wybrał możliwie najlepsze runy, specjalizacje, przedmioty, skill order itd. Dodatkowo liczy się poprawność (ale nie ich ilość) porad i ogólnego opisu rozgrywki

Kategoria “Kompletność” określa jak bardzo autor wyczerpał temat grania daną postacią – czy wstawił odpowiednią ilość porad czy może są sztuczki/tricki o których zapomniał. Proszę zwrócić uwagę, że w przykładowo poradniku o grze Syndrą jako APC nie oceniamy wspominania o możliwości grania nią na pozycji supporta.

“Przejrzystość” to kategoria odpowiedzialna za łatwość w odbiorze poradnika – czy jest on przystosowany do łatwego wyszukiwania informacji i czy wystarczająco jasno opisuje daną postać.

“Język” to kategoria w której oceniamy poradnik pod względem poprawności językowej, braku literówek.

Każda kategoria ma przypisaną odpowiednią wagę według której poradnikowi wystawiana jest ostateczna ocena

[starratingmulti id=2 tpl=12]
Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.