Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Sona rework – oficjalne informacje

Trzy ogromne aktualizacje wizualne już moszczą się na Rift, aby walczyć o serca naszych graczy. Pora zatem na kolejne, tym razem obejmujące mechanikę rozgrywki! Nowe zmiany dotyczą Sony. Do tej pory była jedną z najbardziej pasywnych postaci na Rift z powodu dość szczególnego pakietu zdolności (jeśli nie liczyć niesamowitej superumiejętności mogącej momentalnie zmienić wynik starcia). Szczegółowe powody aktualizacji opiszemy później. Najpierw poznajmy nowe umiejętności bohaterki i przeanalizujmy styl gry, jaki powinien do niej pasować.

Umiejętności

 • Bierne: Akord Potęgi

  Po trzech aktywacjach podstawowej umiejętności następny atak Sony zadaje dodatkowe obrażenia magiczne i nakłada efekt zależny od ostatnio zagranej przez nią pieśni.

 • Q: Hymn Odwagi

  Sona gra melodię zadającą obrażenia magiczne dwóm najbliższym wrogom. Ponadto tworzy wokół siebie krótkotrwałą aurę, która wypełnia mocą bohaterkę i jej sojuszników, dzięki czemu ich następny atak podstawowy zada dodatkowe obrażenia magiczne. Kiedy sojusznik znajdzie się pod wpływem aury, nieznacznie wydłuży się jej czas działania.

  Akord Potęgi – Akord Potęgi Hymnu Odwagi zadaje jeszcze więcej obrażeń magicznych.

 • W: Aria Wytwałości

  Sona wykonuje utwór, który leczy ją i najciężej rannego sojuszniczego bohatera w zasięgu. Ponadto bohaterka tworzy wokół siebie aurę, która przez krótki czas osłania ją samą i sprzymierzeńców. Kiedy sojusznik znajdzie się pod wpływem aury, nieznacznie wydłuży się jej czas działania.

  Akord Potęgi – Akord Potęgi Arii Wytrwałości na krótko zmniejsza obrażenia zadawane przez cel.

 • E: Pieśń Prędkości

  Sona gra utwór, który zwiększa jej prędkość ruchu. Ponadto bohaterka tworzy wokół siebie aurę, która zapewnia krótkotrwałe przyśpieszenie pobliskim sprzymierzeńcom. Kiedy sojusznik znajdzie się pod wpływem aury, czas jej działania nieznacznie się wydłuża, natomiast Sona zyskuje krótkotrwałą premię do prędkości ruchu.

  Akord Potęgi – Akord Potęgi Pieśni Prędkości na krótko zmniejsza prędkość ruchu celu.

 • R: Crescendo

  Bierne: Crescendo w trybie biernym dodaje dodatkowe efekty do każdej z aur Sony – Hymn Odwagi zapewnia premię do obrażeń, Aria Wytrwałości wzmacnia tarczę, a Pieśń Prędkości zwiększa prędkość ruchu.

  Użycie: Sona gra porywający akord, którego echo niesie się w prostej linii przed bohaterką (działa jak umiejętność mierzona). Wrogowie w promieniu rażenia otrzymują obrażenia i dodatkowo tańczą przez krótką chwilę.

Walka w alei

Od początku gry Sona najlepiej radzi sobie w pobliżu sojuszników. Tutaj widać, jak jej aury pozwalają na efektywne wymiany w walce, podczas gdy Hymn Odwagi wzmacnia ataki dystansowe całej drużyny. Skuteczność leczenia Arią Wytrwałości jest tym większa, im ciężej ranny był nasz cel. Leczenie niewielkich ran jest mniej efektywne (pamiętajmy o dużym koszcie i niskich wartościach podstawowych) niż przywracanie rannemu większej liczby punktów zdrowia w trudniejszych walkach. Akord Potęgi również zapewnia ciekawe opcje strategiczne: w przypadku Arii Wytrwałości przydaje się on do osłabiania wrogich ataków dystansowych. Akord Potęgi Pieśni Prędkości pozwala natomiast spowolnić przeciwników – zarówno atakujących z zasadzki, jak i uciekających w popłochu.

Walki drużynowe

W walkach drużynowych pomniejsze aury zachęcają Sonę do przemieszczania się po mapie, aby efektywniej leczyła, osłaniała i wzmacniała sojuszników. Pieśń Prędkości zapewnia bohaterce przydatne przyśpieszenie, zaś każdy sprzymierzeniec pod wpływem aury zwiększa czas jej działania i dodatkowo otrzymuje te same premie. Poprzednia wersja Sony często korzystała z Błysku, który pozwalał przemieścić się na dogodną pozycję do aktywacji superumiejętności. Teraz klawisz „E” zapewnia nagłe przyśpieszenie, dzięki któremu można efektywniej korzystać z Crescendo (atak ten wciąż jest niezwykle potężny). Po aktywacji Sona może skutecznie leczyć i osłaniać mniej wytrzymałych sojuszników za pomocą Arii Wytrwałości, jednocześnie wzmacniając ich Hymnem Odwagi.

Spojrzenie na bohaterkę

Sona, projekt: Fearless

Przejdźmy teraz do powodów zmian.

Przede wszystkim chcieliśmy aktualizować Sonę, ponieważ nadarzyła się unikalna okazja, aby zmienić jej model rozgrywki na bardziej satysfakcjonujący i dający więcej frajdy graczom. Bohaterka nie była szczególnie silna ani słaba, ale w jej arsenale brakowało fajerwerków. Chcieliśmy zachować główne cechy postaci oraz potężne Crescendo, ale przy okazji pragnęliśmy poprawić działanie podstawowych umiejętności, aby miały większy wpływ na rozgrywkę. Do tego pomyśleliśmy, że ciekawie by było dodać kilka fajnych elementów graficznych… bo czemu nie, skoro możemy?

Co się zatem zmieniło? Gra Soną opiera się teraz w dużej mierze na dynamicznym przemieszczaniu się i wzmacnianiu sojuszników. Zamiast trzymać się z tyłu i pomagać wygrywać długie bitwy na wyniszczenie w alei, Sona ma teraz wszystko, czego potrzeba, aby aktywnie wspierać sprzymierzeńców i ratować im życie, kiedy sprawy przyjmą zły obrót. Aury są teraz mniejsze, ale bardziej widoczne. Aby ich efekt był najlepszy, należy odpowiednio się ustawiać i koordynować działania z resztą drużyny. Dzięki tym zmianom dobre zagrywki pozwolą graczom znacznie bardziej wpłynąć na rozgrywkę za pomocą pieśni. Teraz będzie można w pełni wykorzystać potencjał Sony, zabijając wrogów i ratując życie sprzymierzeńcom dzięki aktywacji umiejętności w odpowiedniej chwili oraz ustawianiu się w punktach strategicznych. Natomiast przeciwnicy Sony będą mieć większe możliwości w zakresie kontratakowania, ponieważ nieco wydłużyliśmy czas odnowienia umiejętności Wirtuozki Strun w celu zrównoważenia gry. Z niecierpliwością czekamy, aż zobaczymy, jaką strategię przyjmą gracze Soną.

To tyle, jeśli chodzi o tę aktualizację. Wypróbujcie nową Sonę i wyraźcie swoje opinie poniżej! Więcej informacji o aktualizacjach bohaterów już niebawem. Będzie obłędnie… Jak powiedział Joe Miller: bananas.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.