Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Dominion poradnik – Wstęp (1/10)

Poniższy tekst jest pierwszą częścią kompleksowego poradnika do Dominiona, który w ciągu najbliższych tygodni zostanie w całości przeniesiony na łamy portalu How2Win. Jeśli jesteś zainteresowany graniem na innych trybach gry zapraszamy serdecznie.

Przegląd mapy

meet_your_maker___lol_by_martaino-d7byttq_aatrox_tryndamereAkcja na Dominionie przebiega o wiele szybciej niż na Summoner’s Rift. Wszystko skupia się na walce bezpośredniej walce z przeciwnikiem od samego początku. Nie ma tu żadnej fazy linii – ta rola przypada jedynie jednemu z graczy, który spędzi mecz na dolnej alei. Typowa rozgrywka trwa od 15 do 25 minut.

Tak samo jak na Summoner’s Rift, obie drużyny składają się z pięciu graczy. Czterech przywoływaczy walczy z przeciwnikami na topie, podczas gdy jeden zajmuje się walką na bocie.

Jak widzisz, na mapie znajduje się na niej pięć punktów (idąc zgodnie ze wskazówkami zegara od godziny 12) -> the Windmill, the Drill, the Boneyard, the Quarry i the Refinery (pol. Wiatrak, Wiertło, Cmenatrz, Fabryka i Rafineria). W nawiasie podano nazwy zwyczajowe, najczęściej używane przez graczy. W blind picku, większość graczy pamięta tylko nazwę ‘the Windmill’, reszta idzie na “mid” lub “bot”.

Na mapie znajduje się dziesięć apteczek (oznaczone zielonymi kółkami). Podniesienie apteczki uleczy część Twojego HP (w zależności od poziomu bohatera), zwróci niewielką część many lub innych zasobów (np. furię u Tryndamere).

Morgana Ghost BrideOprócz apteczek spotkasz także trzy kapliczki (oznaczone na mapie żółtymi kwadratami). Przejście przez nie da Ci boosta do prędkości ruchu, podobnego do buffa dawanego przez spell Ghost. Zachowanie mobilności na mapie jest ważne, dlatego kiedy nic Ci nie zagraża, korzystaj z nich. Zwróć uwagę, że ten bonus z czasem maleje – oznacza to, że po trzech sekundach będziesz poruszać się wolniej niż od razu po stanięciu na kapliczce. Czas trwania bonusu możesz wydłużyć dzięki masterce “Runic Affinity” w drzewku utility.

Aż w końcu – na mapie znajduję się także dwa Storm Shieldy (Burzowe Tarcze), jedna na drużynę (czerwone kółko). Storm Shield jest pojedynczym buffem dla jednej postaci. Zabrać go może jedynie drużyna, do której on należy. Mówiąc prościej – możesz bronić wrogiego buffa przez zabraniem, jednak sam go nie wykorzystasz. Żeby skorzystać z boosta musisz wytrzymać pięciosekundowy channeling bez przyjęcia obrażeń. Champion, który zdobędzie Tarczę otrzyma shielda o wartości zależnej od poziomu. Dodatkowo, co czwarty atak aktywuje łańcuch piorunów, które zadadzą obrażenia przeciwnikowi, w którego stronę został wymierzony atak lub umiejętność.

Taktyka

victory_lolTwój cel główny – sprowadź życie wrogiego Nexusa do 0. Obie drużyny zaczynają mecz z Nexusem naładowanym do 500 HP, które to zabierają przeciwnikom poprzez zabijanie ich, zajmowanie wież lub utrzymywanie większej liczby punktów. Kiedy Nexusowi zostaje już tylko 100 HP, samo zajmowanie punktów lub zabijanie już nie działa. Jedyną metodą na zwycięstwo będzie utrzymywanie wież.

Żeby przejąć punkt, musisz zrobić to samo co ze Storm Shieldem, tyle że znacznie dłużej. Podczas zajmowania, na ekranie pokaże Ci się pasek statusu, który Ci wskaże ile czasu musisz go jeszcze channelować. W porównaniu do zajmowania Tarczy, zadanie obrażeń postaci jedynie przerywa proces. Poświęcony czas na przejmowanie nie idzie na marne. Żeby to wyjaśnić – wyobraź sobie, że do zabrania punktu zabrakło Ci naprawdę niewiele, jednak pod sam koniec ktoś Cię atakuje. Jeśli spróbujesz po chwili na nowo, będziesz potrzebować o wiele mniej czasu do zajęcia wieży. Zwróć uwagę, że przejmowanie może Ci przerwać tylko atak lub skille postaci. Przesunięcie przeciwnika (np. pillarem Trundle’a) też przerwie proces. Miniony nie mają na to wpływu (pod warunkiem, że Cię nie zabiją).

dominion-art-4_599x330Bardzo często na mapie pojawiają się questy. Zadanie jest proste: Przejmij konkretny punkt przeciwnika, zanim ten zajmie Twój punkt, który masz bronić. Oba punkty wskazane w queście zawsze znajdują się obok siebie. Drużyna, która nie posiada Wiatraka będzie zobowiązana go zdobyć i bronić w tym czasie punktu przy swojej bazie. Druga opcja to walka o dolne punkty. Dla przykładu: drużyna fioletowych może mieć za zadanie zajęcie Wiatraka oraz obronę Wiertła, a drużyna niebieskich zajęcie Wiertła i obronę Wiatraka.

 • Punkt, który masz zdobyć jest oznaczony na mapie skrzyżowanymi mieczami, a punkt do obrony ikoną tarczy.
 • Ukończenie questa skutkuje odebraniem 20 HP wrogiemu Nexusowi oraz buffem +10% damage dla całej drużyny. Pamiętaj tylko, że nie możesz w ten sposób zniszczyć wrogiego Nexusa; jeżeli w momencie ukończenia zadania ma on mniej niż 20 HP, jego poziom życia zostanie sprowadzony do 1.
 • Na Dominionie nie ma wardów. Zamiennie można wykorzystać dwa przedmioty: Hextech Sweeper i Grez’s Spectral Landern ulepszany do Lightbringera, których aktywy dają tymczasową wizję na mapie.
 • Ważne timery
 • Gra zaczyna się 1:20.
 • Apteczki pojawiają się 2:00 i respią się po 33 sekundach po podniesieniu.
 • Storm Shieldy spawnią się 3:00. Po ich zabraniu, pojawią się ponownie w ciągu trzech minut.
 • Buff otrzymywany po ukończonym quescie trwa 50 sekund i może być przedłużony do minuty dzięki masterce “Runic Affinity” w drzewku utility.

Zmiany na Dominionie

All+Teemo+haters.+He+hates+you+too+screenshotted+this+from+the_f57556_4418038

 • Każdy gracz zaczyna z 1375 sztukami złota.
 • Wszyscy otrzymują pasywny bonus do regeneracji many, zależny od ilości brakującej many (maksymalnie 150% więcej). To znacznie pomaga postaciom na AP.
 • Gracze dostają także pasywnie doświadczenie. Gdyby nie ten buff, szybka akcja na mapie rzadko pozwalałaby graczom na uzyskanie 18 poziomiu przed zakończeniem.
 • Także z tego powodu wszyscy zaczynają z 3 poziomem doświadczenia.
 • Apteczka – przywraca postaci pewną ilość zdrowia i many (lub innego zasobu).
 • Storm Shield – daje postaci tarczę, wraz z boostem do damage’u w postaci piorunu. Zauważ, że ten piorun ma bardzo duży zasięg. Ktoś, kto stanie na pułapce Teemo może otrzymać obrażenia od tarczy mimo, że w pobliżu nigdzie nie ma Teemo.
 • Kapliczka – daje postaci duży buff do prędkości ruchu kiedy na niej stanie. Boost maleje wraz z czasem.
 • 10/30/2013 usunięto debuff 20% do regeneracji HP.

źródło: http://www.lolpro.com/guides/game-play/1434-game-play-guide-dominion

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.