Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Ognisty Trybularz – czy warto kupować nowy przedmiot?

The Ardent Censer (pol. Ognisty Trybularz) to nowy item dla supportów, wprowadzony przez Riot w patchu 4.10. Jego zadaniem jest przywrócenie do mety “tradycyjnych supportów”, którzy są znacznie w tyle w porównaniu do “cc-supportów,” takich jak Thresh, lub “mage supportów” jak Morgana i Zyra. Oszacujmy skuteczność tego przedmiotu w świetle ostatnich zmian statystyk itemów. Według Riotu ich moc została zmieniona do zamierzonego poziomu.

Statystyki a złoto, czyli coś o pieniądzach

Dzięki Ardent Censer dostajemy 30 AP, 10 regeneracji many/5 sekund, 10% CDR i 8% prędkości ruchu. Unikalny pasyw dodaje także leczonym lub shieldowanym sojusznikom 25% prędkości ataku na 6 sekund. Przedmiot kosztuje 2200 golda.

Przeliczając poszczególne bonusy, które daje nam item, na złoto, wychodzi, że AP przedmiotu jest warte 652.5 golda, mp5 600 golda, a CDR 316.7 golda.

Razem: 1569.2 g. Bonus do prędkości ruchu, który uzyskujemy z pasywa jest zależny od początkowej prędkości. Obrazuje to poniższa tabela:

Ardent Censer

Dla większości postaci, zwiększona o 8% prędkość ruchu wyceniana jest od 340 do 415 golda – supporty mieszczą się na dole tej przedziałki.

Jaki jest wniosek? Same statystyki Ardent Censera nie pokrywają jego ceny. Jednak patrząc na to optymistycznie – szacowana wartość to 1985 golda, czyli bez pokrycia mamy tylko 215 złota. Oznacza to, że ten przedmiot jest opłacalny wyłącznie, gdy umiesz zrobić pożytek z jego pasywa.

Wartość prędkości ataku to 30 golda/punkt, więc 25% kosztuje 750 złota. Wykorzystanie pasywa czyni z Ardenta bardzo pożyteczny item, pod warunkiem, że otrzymuje go Twój marksman – Karthus lub Ryze nie zyskają zbyt wiele na bonusie do AS.

Kandydaci

Poniższa lista przedstawia championów, których zestaw skilli łączy się z Ardent Censerem:

Alistar*, Janna*, Karma*, Kayle, Lulu, Lux*, Morgana, Nami*, Nidalee, Orianna, Sona, Soraka*, Taric, Thresh*

Alistar_Square_0Janna_Square_0Karma_Square_0Kayle_Square_0

Lulu_Square_0Lux_Square_0Morgana_Square_0Nami_Square_0

Nidalee_Square_0Orianna_Square_0Sona_Square_0Soraka_Square_0

Taric_Square_0ThreshSquare

Gwiazdka przy nazwach postaci oznacza, że w ich skillsecie znajdują się umiejętności z AOE tarczami/healami. Zwróć uwagę na liczbę championów, którzy rzeczywiście mają pełnić rolę supporta. Zauważ także, że Bulwark Galia lub Stand Behind Me Brauma nie spełniają warunków do uzyskania pasywa z itemu – uznaje się je za skille defensywne, jednak nie dają tarczy ani heala. Rito pls.

Warto pamiętać, że aktywy następujących itemów również nakładają pasyw Ardenta: Locket of the Iron Solari, Targon’s Brace, Relic Shield, Face of the Mountain (aktyw i pasyw) i Mikael’s Crucible.

Musisz pamiętać, że Ardent Censer to item czysto utility – ani ofensywny, ani defensywny. Dzięki niemu otrzymujesz buffy przydatne w walce, ale kompletnie zero obrony poza prędkością ruchu. Ponad ćwierć jego wartości stanowi pasyw do boostowania sojuszników. To wystarczający argument za tym, żeby kupował go tylko support.

Kolejność itemów w buildzie

Do core-buildu supporta zaliczane są trzy najważniejsze przedmioty: Sightstone, buty i ukończony item gold/10 wraz z ulepszonym trinketem. Ardent Censer nie jest wystarczająco dobry, żeby zastąpić którykolwiek z tych itemów.

Warto się także przyjrzeć innym przedmiotom:

 • Twin Shadows jest świetny dla drużyn martwiących się o wizję na mapie.
 • Locket of the Iron Solari jest ważnym zakupem dla graczy zmagających się z teamem magów, również AOE.
 • Mikael’s Crucible jest w ostatnim czasie również core itemem – pomaga w grze przeciwko single-target CC oraz powstrzymuje inicjację.
 • Frozen Heart i Randuin’s Omen dobrze się sprawdzają przeciw wielu wrogom z dużą prędkością ataku; składane zwłaszcza na tank-supportach.
 • Zeke’s Herald. Nie no, żartowałem, nikt tego nie kupuje. Teoretycznie, ten item daje sojusznikom buffa wartego 1160 golda. A tak naprawdę to może 3 graczy na team jest w stanie zrobić użytek z tych statystyk.
 • Liandry’s Torment/Abyssal Scepter/Zhonya’s Hourglass dla mage supportów.

Zostaje nam w buildzie tylko jedno wolne miejsce. Pytanie – dla wymienionych wyżej przedmiotów czy może dla Ardent Censera? Równie dobrze można zachować ten slot dla Pink Wardów, które prawdopodobnie o wiele bardziej przyczynią się do wygranej. Zauważ, że możesz też sprzedać Sightstone’a i kupować wardy w zależności od sytuacji w late game.

AP supporci będą pewnie iść w stronę itemów dających AP, dlatego Liandry’s/Zhonya’s/Abyssal sprawdzą się na zapasowym miejscu. Dla tank supporta, zaraz po butach, Kamieniu Widzenia i przedmiocie gp10 zostają tak naprawdę dwa miejsca “sytuacyjne”. Może to być Frozen Hearh/Randuin’s/Locket lub Mikael’s.

Więc gdzie pasuje Ardent Censer? Item wydaje się być dobry dla tradycyjnych supportów, z niskim cooldownem na heal lub tarczę, np. Sona, Janna, Lulu, Nami lub Soraka. Powinien zajmować slot dla przedmiotów sytuacyjnych. Ważnym przypadkiem będzie tutaj Alistar. Jego skill – Triumphant Roar jest AOE, dlatego 25% boost do AS będzie dotyczyć także minionów. Tak – dobrze myślisz. Dzięki temu wraz z Ardentem i Banner of Command możesz tworzyć niezłe buildy do split-pushu, do których wykorzystasz także szóstego gracza, czyli creppy.

Alistar_Splash_2

Jest taki żart o pędzącym stadzie, które było słabo karmione. Jednak split-pushujący Alistar z Censerem i Banner of Command na pewno nie jest tematem do dowcipów.

Zadanie tego przedmiotu polega na zapewnieniu drużynie boosta do obrażeń trzymając się z tyłu. Tradycyjne supporty na ogół zajmują się wspieraniem teamu itemami typu Mikael, Twin Shadows i Locket. Ardent nie wpływa na rozgrywkę w takim stopniu jak powyższe picki.

 • Mikael może bardzo szybko zakończyć inicjację wroga.
 • Twin Shadows w wielu przypadkach może uratować przed atakiem lub np. znacznie zmienić na korzyść nieudany face-check.
 • Defensywna aura Locketa jest warta 760 golda na osobę i daje sojusznikom uniwersalne statystyki oraz tarczę sięgającą do 230 damage.

Zakup powinien być także zależny od survability danej postaci. Jeśli jako support jesteś focusowany lub przeciwnik ma ogromne ilości AoE, lepszą opcją będzie zaopatrzenie się w trochę HP i odporności. Kiedy oczekuje się od Ciebie zadawania damage (np. Zyra lub Karma), zakup Liandry’s Torment będzie o wiele ważniejszy. Nie można umniejszać roli Twin Shadows w late-game’owych wojnach na wardy. Jeśli przeciwnicy skutecznie blokują Twój team przy pomocy CC, Mikael’s sprawdzi się o wiele lepiej.

Do przemyślenia jest także czy kupując Ardenta nie wyjdzie Ci w sumie ponad 40% CDR – przecież Crucible też ma teraz redukcję.

Synergie

Ardent Censer sprawdza się bardzo dobrze w parze z hyper-carry marksmenami (Twitch, Tristana, Jinx, Kog’Maw, Vayne), jak i również z królowymi auto-ataków, jak Ashe czy Caitlyn.

Skuteczny będzie również z fighterami, którzy wykorzystują attack speed, tak jak Udyr, Trundle, Aatrox, Tryndamere, Nocturne, Jarvan IV, Jax, Warwick, Volibear, Xin Zhao i Yasuo. Wypadałoby wspomnieć o Kayle, która bardzo dobrze wykorzystuje połączenie AP i prędkości ataku.

Możnaby się zastanowić czy kluczowe statystyki Mikaela dają większą przewagę niż Ardent Censera. Mimo wszystko, połączenie Locket of the Iron Solari z Ardentem stanowi bardzo dobrą kombinację. Trzeba pomyśleć – co jest bardziej użyteczne? Aktywacja Locketa daje nam tarczę o wartości 560 golda (16 level), a buff do AS wynosi 750 golda. Support z combo Mikael + Ardent/Face of the Mountain może boostować swojego marksmana/carry przez większość teamfightu.

Wnioski

Ardent Censer jest dość niestandardowym itemem, który przydaje się jako boost do ofensywy dla sojuszników z potrzebnym attack speedem. Pomimo dobrego współgrania z Mikael’s Crucible, Face of the Mountain i Locket of the Iron Solari, nie spieszyłbym się z jego kupnem. Brak konkretnych statystyk wspierających atak czy obronę stawia go na piątym lub szóstym miejscu w buildzie. Alternatywnie – przedmiot się sprawdzi dla tradycyjnych supportów, którzy teamfighty spędzają na tyłach drużyny. W odpowiedniej sytuacji Ardent można kupić jako czwarty item, jednak nie powinno się go stawiać przed core buildem.

Żeby wykorzystać wartość przedmiotu powinieneś go kupować, gdy ktoś w drużynie skorzysta na jego pasywie. Kompozycja Riven/Elise/LeBlanc/Corki/Sona akurat się do tego nie nadaje. Jax/Vi/Kayle/Twitch/Nami? To chyba najlepszy możliwy scenariusz. Support, który uparł się na kupno Ardenta nie powinien mieć na głowie ani swojej, ani drużynowej wytrzymałości.  Dopiero spełnienie wszystkich warunków i znalezienie dobrej sytuacji pomoże Ci wykorzystać moc tego przedmiotu. Mimo wszystko, nie upieraj się przy nim. Jest mnóstwo lepszych picków.

Więc mam to kupić czy nie?

 • Kupiłeś swój core build? (Buty, Sightstone, GP10, ulepszony trinket)
  • Jeśli nie, najpierw złóż podstawę.
 • Potrzebujesz więcej damage?
  • Jeśli tak, kup Liandry’s Torment/Abyssala/Zhonię.
 • Potrzebujesz więcej survi?
  • Jeśli tak, kup Frozen Heart/Randuin’s/Locket of the Iron Solari/Zhonię.
 • Czy wrogi team ma dużo magic AOE damage?
  • Jeśli tak, kup Locket of the Iron Solari.
 • Czy przeciwnicy skupiają się na zabijaniu kluczowych członków twojego teamu?
  • Jeśli tak, kup Mikaela.
 • Masz wystarczającą wizję na mapie?
  • Jeśli nie, kup Twin Shadows.
 • Jesteś wystarczająco twardy?
  • Jeśli nie, kup Randuina lub Twin Shadows.
 • Czy masz w teamie sojuszników, którzy polegają na attack speedzie?
  • Jeśli tak, kup Ardent Censera.

Tak jak widzisz, to skomplikowane drzewo decyzji wskazuje na to, że Ardent Censer jest dość niszowym pickiem. Zdziwiłbym się, gdybym zobaczył go kiedyś w roli czegoś więcej niż bardzo sytuacyjnego przedmiotu. Stanowi dobry pomysł dla tradycyjnych supportów, którzy tworzą świetne synergie z pewnymi championami i innymi itemami. Czy powinieneś go kupować? Wniosek tylko w określonych przypadkach i przy odpowiednim team-compie.

źródło: http://cloth5.com/evaluating-ardent-censer

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.