Zapewne wśród Was znajdą się zwolennicy słodkiego pingwinka, tak zwanego Tuxa, który dzielnie reprezentuje systemy Unixowe. Może korzystacie równolegle z Windowsa i Linuxa, bo chcecie mieć dostęp do Waszych ulubionych gier? Musieliście słyszeć o emulatorze Wine. Powstało jednak do niego rozwinięcie, PlayOnLinunx, które umożliwia instalację masy gier i programów, które zostały napisane pod system Microsoftu. Chciałbym wam przedstawić proces instalacji League Of Legends na systemie na Linuxie. Używam systemu Ubuntu 12.04 ze środowiskiem Unity. Dzięki temu będziecie mogli cieszyć się swoją ukochaną grą na serwerach: EUNE, EUW lub NA.
Instalacja
Pobierz i zainstaluj PlayOnLinux. Możesz pobrać paczkę .deb, którą uruchomisz na wszystkich systemach opartych na jądrze Debiana lub pobrać ją z Centrum Oprogramowania Ubuntu, jeżeli korzystasz z tej dystrybucji.
PlayOnLinux wymaga Wine, które domyślnie jest zainstalowane i skonfigurowane, jednak możesz je ściągnąć stąd lub także z Centrum Oprogramowania Ubuntu.
Uwaga: Do instalacji użyłem wersji stabilnej (1.6), a nie beta (1.7).
Kiedy wszystko jest już gotowe, uruchom PlayOnLinux. W otwartym menu, wybierz zakładkę “Testowe” i wyszukaj League of Legends. Wybierz opcję “Pobierz program”. Klient LoLa powinien zacząć się pobierać i włączyć. NIE zmieniaj domyślnej lokalizacji plików.
Uwaga! Po zakończeniu instlacji NIE zaznaczaj opcji “Uruchom League of Legends”!
Wine i Mono
Czasami zupełnie przypadkiem po uruchomieniu launchera LoLa, Wine może zwrócić uwagę na brak oprogramowania zwanego Mono, które stanowi odpowiednik Windowsowego NET. Frameworka. U siebie tego problemu nie zauważyłem, jeśli jednak będziesz go potrzebować, możesz go pobrać stąd.
Jeżeli chcesz uruchomić ten skrypy, ale nie wiesz jak:
skopiuj ten skrypt do plików i nazwij go script.sh (lub jakkolwiek chcesz)
otwórz terminal
wskaż lokalizację, w której znajduje się pobrany skrypt
wpisz: chmod +x script.sh
wpisz: ./script.sh
Skrypt powinien się uruchomić i zainstalować Mono.
Dalsze informacje – Shop Icons Patch
Podczas gry, możecie mieć problem z wyświetlaniem się ikonek przedmiotów. PlayOnLinux wydał patch, który naprawia ten błąd. Uruchom program, wybierz zakładkę: “Testowe” i wyszukaj: “League of Legends: ingame shop icons fix”. Po instalacji wszystko powinno działać. Autorzy skryptu instalacyjnego LoLa ciągle pracują nad usprawnieniami, dlatego możecie się spodziewać coraz lepszej jakości gry.
Dzięki tej aplikacji, możecie już całkiem porzucić komercyjne systemy Microsoftu, na rzecz pingiwnka. Mam nadzieję, że udało mi się kogoś do tego przekonać. Powodzenia!