Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

/dev: o stanie skórek

Hej, jak się macie! Tu SuperCakes z nowymi informacjami z Cudownego Świata Skórek Bohaterów. Od czasu do czasu pisałem o konkretnych decyzjach, które podejmujemy w odniesieniu do skórek, ale pomyślałem, że dobrze byłoby przyjrzeć się bliżej stanowi naszych produktów i dać wam nieco zakulisowych informacji o tym, w jaki sposób decydujemy, co będziemy dla was robić.

Staram się pobić REAV3-a w liczbie artykułów na Nexusie w tym roku, więc jeśli podobają się wam tego rodzaju informacje, dajcie mi znać, a postaram się publikować je regularnie.

Chcę was zapewnić, że gdy spotykamy się w zespole i podejmujemy decyzje, za które skórki się weźmiemy, zawsze myślimy o was. Spędzamy mnóstwo czasu, słuchając waszych opinii i starając się zrozumieć, co wam pasuje, a co nie. Doceniamy to, że dajecie nam znać, gdy coś robimy źle (chociaż zawsze lepiej jest, gdy coś robimy dobrze).

Zacznijmy od często powtarzającego się pytania…

W jaki sposób decydujecie, które skórki będziecie robić?

Pytanie numer jeden, które dostajemy w Spytaj Riot, dotyczy tego, jak wybieramy skórki, które stworzymy. To zarówno bardzo prosty, jak i bardzo skomplikowany proces. Tak, zdaję sobie sprawę, że to nie brzmi sensownie, ale już wyjaśniam.

Najlepiej zacząć od wymienienia czynników, które bierzemy pod uwagę:

 • Gdybyśmy mogli zastosować dowolny motyw do , co by to było?
 • Jakie motywy nas ekscytują i którzy bohaterowie do nich pasują?
 • Ile skórek możemy zrobić w tym roku?
 • O co nas prosicie?
 • Od jak dawna dany bohater nie ma skórki?
 • Gdzie mamy szansę was zaskoczyć?
 • Gdzie możemy podjąć pewne ryzyko?
 • Czy dany bohater dostanie wkrótce aktualizację?
 • Jak możemy stworzyć skórki, które będą podobały się na całym świecie?
 • Ilu graczy aktywnie gra danym bohaterem?
 • Jaki motyw do was przemawia?

Dlaczego niektórzy bohaterowie dostają więcej skórek niż inni?

To trudne pytanie… Istnieje limit liczby skórek, które możemy stworzyć rocznie, a ponieważ bohaterowie nie są wycofywani, katalog bohaterów stale się powiększa. Dlatego popularność bohatera zdecydowanie wpływa na podejmowane przez nas decyzje. Jeśli gracie do upadłego jakimś bohaterem, chcemy wam dać nowe sposoby cieszenia się nim. Jeśli popularność bohatera jest bardzo niska… stajemy przed trudnym wyborem.

Jesteśmy bardzo wyczuleni na fakt, że niektórzy bohaterowie nie dostali skórek od długiego czasu. Gdy przystępujemy do planowania, ci bohaterowie ZAWSZE pojawiają się w naszych rozmowach.

Staraliśmy się to rozwiązać, stosując skórki niskiego profilu (po 750 RP). Modyfikując tylko model i tekstury, możemy tworzyć rocznie więcej skórek. Niższy profil oznacza większą ilość, więc moglibyśmy zająć się większą liczbą bohaterów.

Ale gdy chodzi o próbę zilustrowania alternatywnej fabuły, zmiana samego modelu i tekstury bywa bardzo ograniczająca. Jeśli dana fabuła nie pasuje idealnie do podstawowych animacji, efektów, audio i innych cech bohatera, będzie to wyglądało kiepsko. Czasami udaje nam się wstrzelić ze zmianami modelu i tekstury (i będziemy dalej szukać takich okazji), ale coraz częściej zaczynamy dostrzegać niezadowolenie graczy z takich wyborów. Komentarze wskazują, że gracze oczekują lepszych wrażeń z obcowania swoimi bohaterami. Zamiana modelu/tekstury uważana jest za zmianę niskiej jakości; wywołuje wrażenie, jakbyśmy nie traktowali poważnie ludzi, którzy uwielbiają danych bohaterów, a to robi fatalne wrażenie.

Zyra jest tego dobrym przykładem. Długo czekała na skórkę, a zespół nie mógł się doczekać, by ją dla niej zrobić. Jej popularność w ciągu ostatnich dwóch lat była dość niska (szczególnie, gdy zaczęliśmy pracę nad skórką, chociaż ostatecznie miała dobry sezon), ale wszyscy, którzy grają Zyrą, są wobec niej niesamowicie lojalni i bardzo wyczekiwali zawartości dla niej. Jest także wyjątkowo wymagającą bohaterką, jeśli chodzi o tworzenie skórek. Ma tak wiele… elementów. Czy można pokazać świetną wizję Zyry bez ruszania jej efektów cząsteczkowych, animacji i audio? Prawda jest taka, że to niemożliwe.

Dlatego znaleźliśmy się w sytuacji, w której po prostu albo nie damy jej skórki, albo pójdziemy na całość. Na tę drugą drogę zdecydowaliśmy się w tym roku, tworząc skórkę Zaklinaczki Smoków. Stwierdziliśmy, że chociaż ta zawartość zainteresuje mniejszą grupę graczy, to przecież czekają oni z tak wielką pasją na zawartość dla swojej bohaterki, że powinniśmy dać im najlepszą skórkę, jaką możemy.

Czuję, że w tym roku zajmujemy się kilkoma poważnymi bolączkami i chcę zadbać o to, abyście w ciągu następnych 12 miesięcy otrzymali skórki dla Cassiopei, Viktora, Yoricka, Illaoi (i więcej). Wiemy, że są inni bohaterowie, których dodalibyście do tej listy; prawdopodobnie znajdują się też na naszej liście.

Dopasowanie bohatera/motywu

Bardzo dużo czasu poświęcamy na rozważania o tym, który motyw pasuje do danego bohatera. Na przykład wiedzieliśmy, że w tym roku chcemy przywrócić Krwawy Księżyc. Wybraliśmy motyw, a potem zaczęliśmy dyskutować, którzy bohaterowie dobrze sprawdziliby się w tym uniwersum. Zazwyczaj jest ich więcej, niż możemy przygotować, więc czekają na naszej liście aż do następnego razu, gdy powrócimy do danego motywu.

Niektóre motywy i bohaterowie pasują w sposób naturalny, ale oczywiście nie każdy motyw działa z każdym bohaterem. Wszyscy gramy wybranymi bohaterami z konkretnych powodów. W jakiś sposób do nas przemawiają, czy chodzi o ich umiejętności, złożony charakter, czy osobowość itd. Zawsze chcemy, by skórki, którymi gracie, uwzględniały i podkreślały najlepsze elementy gry tymi bohaterami. Jeśli uda nam się zrobić to dobrze (Czarodziejka Gwiazd Lux), reagujecie naprawdę pozytywnie. Kiedy zrobimy to niezbyt dobrze (Zwiastun Pustki Illaoi), także dajecie nam o tym znać.

Czasami trudno sprawić, by zespół osiągnął zgodę co do tego, czy bohater pasuje do danego motywu. Pracujemy w tej chwili nad skórką (zostanie wypuszczona nieco później w tym roku), która podzieliła zespół. Niektórzy uważają, że to strzał w dziesiątkę. Niektórzy sądzą, że choć nie pasuje w oczywisty sposób, warto podjąć ryzyko. Inni obstają przy tym, że to zły wybór. Koniec końców to wy zdecydujecie, czy się wam podoba i ją wybierzecie, czy nie. Gdybyśmy nigdy nie podejmowali tego rodzaju ryzyka, niczego byśmy się nie dowiedzieli. Wy dacie nam znać, czy się udało, czy wprost przeciwnie. Tak czy inaczej, czegoś się w ten sposób dowiemy, i będziemy mogli na tej podstawie podejmować decyzje w przyszłości.

Duże zestawy tematyczne

W zeszłym roku zaczęliśmy inwestować więcej w przygotowywanie skórek w zestawach tematycznych (kilkoro bohaterów otrzymuje jednocześnie skórki z tym samym motywem, który w firmie nazywamy „tematem”). Między zespołami zajmującymi się skórkami zaczyna działać pewnego rodzaju magia, gdy wszyscy pracują razem nad opracowaniem danego tematu. PROJEKT: i Czarodziejka Gwiazd to tylko dwa przykłady projektów, podczas których coś takiego się działo. Zamiast skupiać się nad skórką dla jednego bohatera, zespół nakręcał się dzięki energii, którą dawało mu tworzenie dla was czegoś większego. Jesteśmy bardzo podekscytowani rozwijaniem tego rodzaju koncepcji w przyszłości.

Skórki na publikację

Nasz zespół jest też odpowiedzialny za tworzenie skórek, które publikujemy razem z nowym bohaterem. Te skórki zawsze stanowią unikalne wyzwanie. W czasie, gdy rozwijamy te skórki, wiemy, co NAM podoba się w tych bohaterach, ale nie wiemy jeszcze, co WAM się w nich spodoba. Przez to wybór właściwego motywu staje się jeszcze ważniejszy. Ściśle współpracujemy z zespołem ds. bohaterów, by upewnić się, że wybierzemy motyw, który pasuje do stylu i postawy bohatera, który zostanie wypuszczony. To kolejny punkt, nad którym ciężko pracujemy, by osiągnąć sukces (Xayah i Rakan), ale czasami wychodzi to trochę gorzej (ponownie Illaoi).

Aktualizacje bohaterów

Kolejną kwestią, którą musimy brać pod uwagę podczas wyboru bohatera, jest skład aktualizacji bohaterów w danym roku. Umówiliśmy się z zespołem ds. aktualizacji bohaterów, że nie będziemy opracowywać skórek dla bohaterów, nad którymi aktywnie pracują lub które mają przejść do produkcji. Wyobraźcie sobie, że stworzyliśmy skórkę dla Urgota przed wyjściem jego aktualizacji. To zmusiłoby tamten zespół do zajęcia się aktualizacją dodatkowej skórki. Znacznie lepiej pracuje się nad bohaterami po zakończeniu aktualizacji, ponieważ aktualizacja wizualna pozwala nam tworzyć dla nich o wiele lepsze skórki. Powstanie skórek Mecha Zero Sion i Czarodziejki Gwiazd Poppy nie byłoby możliwe przed ich aktualizacją.

Skórki jednorazowe

Są także przypadki, w których chcemy stworzyć skórkę dla bohatera, ale niekoniecznie w ramach większego zestawu. Co prawda w zeszłym roku nie robiliśmy tego rodzaju skórek, skupiając się głównie na większych motywach. Zdaliśmy sobie jednak sprawę, że wskutek tego pewni bohaterowie pozostawali niewykorzystani, ponieważ po prostu nie pasowali do żadnego z tematów. To była stracona okazja. W tym roku doczekacie się publikacji pewnych bohaterów niezależnie od większych zestawów tematycznych. Kosmiczny Pirat Gangplank, Karnawałowa Anivia i Lee Sin Boska Pięść to kilka przykładów z tego roku, a będzie ich więcej.

Jakość

Ostatnio kilka razy rozmawialiśmy z wami na temat jakości. Ponieważ League of Legends jest grą dostępną za darmo, elementy, które SĄ płatne, muszą być świetne. Traktujemy to zobowiązanie poważnie i wyznaczamy sobie bardzo wysokie standardy.

Cała sprawa nie ogranicza się tylko do stwierdzenia: „Hej, jak komuś się nie podoba, to nie musi tego kupować”. Przecież decyzja o zakupie nie wpływa tylko na gracza, który kupuje skórkę. Każda skórka, którą tworzymy, zmienia w pewien sposób grę. Nawet jeśli nie kupisz skórki, masz szansę się z nią zetknąć w grze z kimś, kto ją kupił.

Zazwyczaj jesteśmy w stanie podąć ostateczną decyzję, zanim umieścimy skórkę na serwerze testowym. To naprawdę najlepsze możliwe rozwiązanie. Jeśli anulujemy skórkę, nie będziecie mieli szansy napalić się na coś, co do czego nie jesteśmy w pełni przekonani, więc nie sprawimy zawodu graczom, jeśli nie wypuścimy takiej skórki. Ale czasami skórki takie jak te z serii Szmacianka Chaosu dostają się na serwer testowy przed ostateczną decyzją o ich publikacji. I w takim przypadku to, co od was słyszymy, w dużym stopniu potwierdza nasz wcześniejsze opinie. Wiem, że dla niektórych z was te skórki były ekscytujące, ale po prostu nie były wystarczająco dobre. Przykro było je wycofać, ale nie spełniały naszych standardów jakości, więc osobiście popieram tę decyzję.

A skoro tak… pomówmy o Mops’Mawie. Hej, to dopiero kontrowersyjna skórka! Nie tylko podzieliła zespół ds. skórek, ale w zasadzie całą ekipę deweloperów League. Gdy zaczęliśmy nad nią pracę, większości ludzi ta konwencja się spodobała. Ale w miarę postępów prac podział opinii zaczął się pogłębiać. Ponieważ musieliśmy zająć się problemami z przejrzystością rozgrywki, skórka zaczęła rozwijać się w dość… nieprzyjemnym kierunku. Gdy trafiła na serwer testowy, już rozmawialiśmy o tym, czy lepiej ją naprawić, czy skasować.

Od wielu z was docierały opinie, że pieska należy wycofać. Ale te opinie nie były jednorodne. Prawdę mówiąc, były równie podzielone, jak wśród u nas. Zespół dostrzegł w tym okazję do wykorzystania: spróbujmy naprawić kiepskie rzeczy, które są dla wszystkich oczywiste i przekonajmy się, czy w ten sposób zmienimy opinie i wrażenia graczy. Jestem zadowolony, że przepchnęliśmy Mops’Mawa. Okazał się bardzo popularną skórką i widzieliśmy, jak gracze (i Rioterzy) pozytywnie reagują na zmiany, których dokonaliśmy.

Aktualizowanie skórek

Zanim pojawi się ten artykuł, dowiecie się już o naszych aktualizacjach Cybernetycznego Ezreala. Pod koniec zeszłego roku napisałem na ten temat odpowiedź do Spytaj Riot, ale przyjrzyjmy się temu jeszcze raz.

Chcieliśmy ponownie odwiedzić uniwersum Cybernetyczne i pomyśleliśmy, że Caitlyn doskonale pasuje do tego motywu. Przy tej okazji mieliśmy możliwość spełnienia od dawna wysuwanej przez graczy prośby, aktualizując Cybernetycznego Ezreala. Ale wiedzieliśmy, że nie będziemy w stanie osiągnąć standardów DJ Sony lub Lux Mistrzyni Żywiołów, nie zaczynając od zera. Ilość zasobów, które musimy poświęcić na stworzenie superskórki, poważnie ogranicza liczbę nowych skórek, jakie możemy przygotować, więc staraliśmy się wprowadzić ulepszenia, gdziekolwiek się dało, by odświeżyć wygląd i klimat istniejącej skórki.

 

Nie sądzę jednak, by w najbliższej przyszłości nasz zespół inwestował znacząco w aktualizację skórek. Nasze ogólne założenie polega na tym, że zostawiamy aktualizacje skórek zespołowi ds. bohaterów w ramach etapu przygotowania aktualizacji wizualnej. Jeśli jednak pojawi się odpowiednia okazja, jesteśmy na otwarci na nowe możliwości.

 

 

 

 

Cybernetyczny Ezreal przed i po aktualizacji

Podsumujmy…

W porządku, myślę, że to na razie wszystko. Za każdym razem, gdy przechadzam się po biurze naszego zespołu i przyglądam się, nad czym akurat pracujemy, coraz bardziej ekscytuję się jako pracownik Riot i jako gracz. Nie mogę się doczekać, by usłyszeć, jakie będą wasze opinie na temat tego, co zrobimy w tym roku.zzz Czekajcie na dalsze wieści!zzz SuperCakes

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.