Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Origen czarnym koniem Mistrzostw Świata?


Z okazji zbliżających się Mistrzostw Świata postanowiliśmy przygotować dla Was coś specjalnego - powyższy wpis należy do Kompendium Wiedzy, będącego najlepszym zbiorem informacji o Worldsach w polskim internecie. Oto dotychczasowe wpisy z serii:

[sc:d2 id="Drużyny" wyrownanie=center]

KOO Tigers

SKT T1

LGD Gaming

H2K

C9

IG

Origen

Fnatic

CLG

TSM

Ahq

Bankok Titans

EDG

KT Rolster

Flash Wolves

paiN Gaming

Zespół, który w poprzednim splicie brał udział w Challenger Series, teraz jedzie na Mistrzostwa Świata. Origen to druga drużyna w Europie, która może mieć dużo problemów na MŚ. Na swoje nieszczęście trafiła do naprawdę trudnej grupy. 

Charakterystyka drużyny

Origen to ekipa złożona od podstaw przez xPeke po jego odejściu z Fnatic. W większości są to weterani League of Legends. Jedynie Niels nie miał doświadczenia w profesjonalnej grze. Zespół bezproblemowo dostał się do Challenger Series, które później wygrał i zajął miejsce MYM-u w LCS-ach. W Summer Splicie wywalczył drugie miejsce tuż po bardzo silnym Fnatic. Jest też jedynym teamem w Europie, który był w stanie wygrać dwa starcia z Fnatic.

Drużyna stara się przede wszystkim budować snowballe’owe kompozycje, które pozwalają im wygrać gry w przeciągu 30 minut, poza tym bardzo trudno ich zbanować. Większość graczy posiada spory champion pool. Potrafią odnosić sukces w rozgrywkach w różny sposób: poprzez szybkie niszczenie wież, dobry split push, a także utrzymywanie solidnej wizji przy celach, takich jak smok czy Baron. Dobrze także dostosowują się do sytuacji na mapie. Dodatkowo Origen ma ogromne doświadczenie. Poza Nielsem wszyscy zawodnicy przynajmniej raz byli już na Mistrzostwach Świata.

fot. Riot Games

fot. Riot Games

Jedną z najsilniejszych stron zespołu jest roamująca para Amazing oraz Mithy. Obaj często wybierają silne we wczesnej fazie gry postaci, jak Elise i Alistar. Razem wspomagają górną aleję i od czasu do czasu xPeke na midzie. Zdobywają dzięki temu przewagę w złocie w early gamie. Siła tego typu gry może jednak zostać obrócona przeciwko Origen. Dobrze wykorzystał to m.in. ROCCAT – Vander agresywnie wardował rzekę i junglę przeciwników, a potem razem z Jankosem łapał i zabijał Amazinga i Mithy’ego. Zespoły z dobrą kontrolą wizji mogą skutecznie skontrować sposób gry Origen w early gamie.

Origen jest także zespołem, który wykorzystuje każdy błąd przeciwnika. Szczególnie widać to w grach ze słabszymi formacjami.  Poza silnymi stronami team ma także wady. Główną jest faza Pick&Ban. Drużynie zdarza się oddawać zbyt dużą ilość silnych postaci albo kłaść priorytet na bohaterów, którzy potem mają znikomy wpływ na rozgrywkę. Zresztą nie wiadomo, jak ta część rozgrywki Origen będzie wyglądała podczas Mistrzostw. Z zespołu odszedł trener – Ducky. Wciąż nie wiadomo, kto zajmie jego miejsce i będzie pomagał drużynie w P&B podczas Worldsów. Poza tym da się łatwo rozgryźć priorytety drużyny. Mid praktycznie zawsze żyje własnym życiem. Amazing rzadko odwiedza ten lane. xPeke prawie zawsze pozostawiony jest samemu sobie, bo sam nie roamuje często na inne linie. Łatwo można też gankować Nielsa, który wielokrotnie jest pozostawiany przez Mithy’ego.

Skład drużyny

OG-soaz-2015SummerPaul “sOAZ” Boyer – doświadczony top laner, który przeżywa swoją drugą młodość. Bardzo dobrze gra postaciami takimi jak Rumble czy Fizz, a także jest najlepszym Gangplankiem Europy. Gra niezwykle agresywnie i często otrzymuje pomoc od Amazinga i Mithy’ego, dzięki której całkowicie dominuje linię. Bardzo dobrze używa teleportu. Posiada całkiem solidny champion pool i dobrze czuje się w aktualnej mecie. Bardzo rzadko zawodzi swoją drużynę. Ma szansę, aby walczyć z top lanerami z innych regionów. Na Mistrzostwach był już trzykrotnie w sezonie pierwszym, trzecim i czwartym.

OG-amazing-2015SummerMaurice “Amazing” Stückenschneider – po nie najgorszych występach w Ameryce wrócił do Europy. Najlepiej spisuje się postaciami skupiającymi się na wywieraniu presji w początkowej fazie gry (Elise czy Rek’Sai). Na Mistrzoswach Świata już był – rok temu razem z TSM. Jego występ był raczej średni. Jego głównym problem było przede wszystkim zbyt częste umieranie.

OG-xpeke-2015SummerEnrique “xPeke” Cedeño Martínez – założyciel i manager drużyny, a jednocześnie jeden z najpopularniejszych zawodników na świecie. Jego gra ostatnio jest bardzo niestabilna. Czasem jest głównym carry zespołu, a czasami prawie w ogóle nie widać jego wpływu na rozgrywkę. Rzadko otrzymuje pomoc na linii od junglera i jest zazwyczaj pozostawiany sam sobie. Często ciężar gry spada na niego dopiero, kiedy Niels i sOAZ nie są w stanie sami wycarrować gry.

OG-niels-2015SummerJesper “Niels” Svenningsen – najmniej doświadczony zawodnik drużyny, który otrzymał nagrodę najlepszego debiutanta EU LCS. Bardzo solidny strzelec, aktualnie jeden z najlepszych w Europie. Bardzo rzadko umiera i ma wysokie KDA – 8,53. Dobrze gra każdym typem ADC. Często zostawiony sam sobie w początkowej fazie gry, jednak radzi sobie wtedy bardzo dobrze. Utalentowany mechanicznie i pod względem pozycjonowania w walkach drużynowych. Jeden z najmocniejszych filarów teamu.

OG-mithy-2015summerAlfonso “Mithy” Aguirre Rodriguez – support, od którego dużo zależy we wczesnej grze zespołu. Razem z Amazingiem napędza early game poprzez wspólne gankowanie wrogów. Bardzo dobry w engage’owaniu. Najlepiej spisuje się na postaciach, które mu to ułatwiają, na przykład Alistar, Annie czy Thresh. Bardzo ważne ogniwo drużyny, a także shotcaller. Utrzymuje nie najgorszą wizję, ale zdarza mu się niepotrzebnie umierać przy stawianiu wardów.

Podsumowanie

Zalety:

  • dość silne linie
  • dobre roamujące duo: Amazing oraz Mithy
  • sOAZ wrócił do czołówki graczy górnej alei
  • duże champion poole graczy

Wady:

  • słaba faza Pick&Ban
  • dość przewidywalne zachowania w early gamie
  • aktualnie brak trenera

Origen nie jedzie na Mistrzostwa jako faworyt. Prawdopodobnie będą mieli problemy nawet z wyjściem z grupy, głównie poprzez wylosowanie silnych przeciwników. Będą musieli wygrać ponad połowę gier z LGD, KT Rolster i TSM, by móc marzyć chociaż o drugim miejscu. Według mnie zespół ma bardzo małe szanse na wyjście z grupy.

Szansa na wygranie Mistrzostw: 7%.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.