Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Podsumowanie Q&A na temat Brauma

Wczoraj Riot na swoim forum przeprowadził oficjalne Q&A dotyczące nowego bohatera Brauma jaki wkrótce ma zawitać do Ligi. Bez ociągania się przejdźmy więc od razu do pytań i odpowiedzi:

Czy sądzisz, że postać ta nada się też na inne pozycje niż support ?

Braum został zaprojektowany tak, żeby czerpał korzyści z posiadania drugiej postaci na linii. Dodatkowo jego natura jest bardzo defensywna i to są rzeczy, które powodują, że naturalnie wpasowuje się on w rolę supporta. Uważam, że Braum nie będzie raczej z sukcesami grany na innych pozycjach, a jeśli okaże się, że jednak będzie on tak grany to będzie dla nas oznaka, że popełniliśmy jakiś błąd w balansie tej postaci

Jak trudno będzie się grać tą postacią ?

Braum może być zaskakująco trudny dla niektórych graczy. Większość  naszych nowych bohaterów jest bardzo agresywna z natury, podczas gdy Braum posiada tak defensywną naturę jak to tylko jest możliwe. Jednak już po okresie przebywania na linii dzięki dobremu użyciu Pasywa i E tej postaci gracze będą mogli poczuć jego prawdziwą moc

Czy uważasz, że w obecnej mecie gdzie królują takie supporty jak Thresh, Leona czy Morgana znajdzie się także miejsce dla Brauma? Czy jego ściana będzie blokowała Q Thresha i E Leony ?

Ściana Brauma umożliwi mu przyjmowanie zredukowanych obrażeń jednak nadal przyjmuje on na siebie wszelkie CC’ki.  Braum wydaje się być dobry na takie postacie jak Thresh i Leona jednak ma on znacznie więcej problemów z kompozycjami nastawionymi na poke.

Czy będę go budować tak samo jak Leonę ?

Jak dla mnie najlepszym buildem jest szybkie zbudowanie Sightstone’a, a potem budowanie przedmiotów, które dają redukcję Cooldownu i defensywne statystyki. Jego rekomendowane itemy powinny pokazać jak najlepiej go budować

Czy Q Brauma będzie resetować timer autoattacków ?

Nie. Umiejętność ta jest zwykłym skill shotem nakładającym pasywa i z dodanym mocnym slowem

Jego ściana blokuje pociski i powoduje, że wszystkie spadają na Brauma, ale co się stanie kiedy zablokuje on taką umiejętność jak ulti Sony? Czy jego tarcza zadziała tak jak ściana Yasuo i zablokuje tę umiejętność powodując, że Braum zostanie zestunowany czy może raczej stun nadal będzie nałożony na całą przeciwną drużynę?

Tarcza Brauma zablokuje ulti Sony, a obrażenia i CC zostaną nałożone tylko na Brauma

Kiedy użyjesz Stand Behind Me (W) na postaci, która ma jakiegoś rodzaju umiejętność zwiększającą jego mobilność (jak Jax, Lee Sin czy Malphite) czy Braum będzie podążać za nimi czy może pozostanie on w miejscu, w którym stał za nim użyli oni tej umiejętności?

Braum podąży do miejsca, w którym postać ta stała w momencie naciśnięcia W. Umiejętność ta będzie zachowywała się bardziej jak Q Jaxa niż jak Q Lee Sina.

Po prostu czekałem na tego typu postać, jednak mam kilka pytań dotyczących jego umiejętności:
1) Czy jeśli ze ścianą zderzy się  umiejętność nakładająca jakiś efekt to czy ten efekt nadal będzie nałożony na Brauma?
2) Czy hitbox ściany jest szerzy od hitboxa samego Brauma?
3) Czy ultimate Brauma anuluje Unbreakable?
4) W skali od 1 do Poro jak wspaniały dla ciebie jest Braum ?

1) Tak, pociski  które uderzą w ścianę Brauma nałożą na niego także różnorakie efekty.
2) Tak, ważną częścią jego stylu gry jest blokowanie pocisków, które mogą trafić w jego sojusznika.
3) Nie, możesz castować wszystkie umiejętności podczas używania Unbreakable.
4) Zdecydowanie Poro, pracuje nad tą postacią już długi czas i jestem naprawdę nim podekscytowany.

Myślę, że powinniśmy jeszcze trochę porozmawiać na temat ultimate Vel’Koza. Ściana Yasuo nie blokuje tej umiejętności ponieważ to nie jest pocisk. Więc jeśli ściana Brauma blokuje utli Vel’Koza, to w takim razie co z takimi umiejętnościami jak ulti Lux czy Arcanopulse?

Braum blokuje swoją tarczą tylko pociski co oznacza, że lasery przechodzą przez tą umiejętność, a sama ściana jedynie redukuje ich obrażenia.

Co muszą wziąć pod uwagę gracze będący z Braumem w drużynie aby jak najlepiej wesprzeć jego kit ?

Grałem Braumem sporo w ostatnich miesiącach i mogę powiedzieć, że najważniejsze jest to, żeby drużyna Brauma mogła skutecznie wykorzystywać jego pasywa i E. Można wygrać wiele walk stojąc po prostu za Braumem i autoattackując przeciwnika co umożliwi zestunowanie przeciwników dzięki pasywce Brauma.

Po zagraniu kilku gier na PBE muszę stwierdzić, że jestem rozczarowany tą postacią. Jak dla mnie może on być wykorzystany tylko przeciwko kompozycjom skupiającym się na poke’u i oblężeniom wież. Czy w założeniu postać ta miała być także skuteczna przeciwko dive’ującym postaciom?

To także było moje pierwsze wrażenie związane z tą postacią. Jednak po kilku grach zauważyłem, że sprawdza się on także przeciwko tankom i fighterom. Nie do końca radzi on sobie z asasynami, jednak już z meele postaciami, które skupiają się na wyprowadzaniu ciosów przez przynajmniej trzy sekundy radzi sobie dobrze (w takim okresie czasu można już wykorzystać jego pasywa).

Mając w pamięci wszystkich tych agresywnych supportów byłem naprawdę zdziwiony kiedy zobaczyłem jaką postacią jest Braum. Jak dla mnie jest on wzmocnieniem kompletnie nowej mety supportów. Czy to było zamierzone?  Czy wyznacza on kierunek w jakim pójdą od teraz supporty?

Nie uważam, że Braum został wprowadzony jako reakcja na obecną metę. Po prostu zauważyliśmy, że brakuje w naszej grze takiej postaci i postanowiliśmy ją wprowadzić.

Czy jego tarcza blokuje wszystkie obrażenia tak jak ściana Yasuo czy może raczej nadal przyjmuje on jakieś obrażenia?

Otrzymuje on zredukowane obrażenia od każdego pocisku jaki zablokuje poza pierwszym, którego obrażenia są całkowicie blokowane.

Słyszałem, że część graczy chce spróbować Brauma na jungli. Jeśli okaże się on grywalny jakim typem junglera będzie?

Gdyby nie bardzo wolny czas czyszczenia jungli Braum mógłby być całkiem dobrym junglerem. Jednak biorąc pod uwagę jak bardzo obecnie dominują junglerzy skupiający się na zadawaniu obrażeń prawdopodobnie podobnie jak Nautilius czy Maokai także Braum nie byłby zbyt często widziany.

Zauważyłem, że Braum ma bardzo niewiele przeliczników związanych z obrażeniami. Czy take przeliczniki okazały się zbyt toksyczne, czy może ich ograniczenie było konieczne biorąc pod uwagę jak silny Braum jest? Po co nadawać jego Q tak mały przelicznik na HP skoro postać ta i tak wymagała jego budowania, a obrażenia związane z tym przelicznikiem są prawie niezauważalne?
Jak wpadliście na pomysł obecnego ulta Brauma? Jego ultimate wydaje mi się być odrobinę inny od pozostałych umiejętności.

Chcieliśmy, żeby naprawdę pełnił on rolę obrońcy co wiąże się z tym, że musieliśmy ograniczyć zagrożenie płynące z jego obrażeń w mid/late game (a przy tym umożliwić mu zadanie jakiś obrażeń podczas przebywania na linii). Posiada on już przeliczniki wzmacniające jego CC’ki i tankowatość co w połączeniu z przelicznikami zwiększającymi jego obrażenia spowodowałyby, że Braum byłby zdolny do samotnego dive’owania przeciwnej drużyny. Obecny stan rzeczy uniemożliwia efektywne budowanie go pod AP, a także powoduje że  budowanie go pod tanka faktycznie się opłaca.
A co do jego ultmate, to Braum miał naprawdę dużo wersji tej umiejętności. Pierwotne wersje skupiały się głównie na  disengage’u. Przez pewien czas rozpatrywaliśmy opcję gdzie ta umiejętność była pewnego rodzaju łańcuchem podrzuceń zaczynającym się z pewnym opóźnieniem jednak jako, że Braum posiada już jedną CC’ki działające z opóźnieniem (Pasyw), ta wersja powodowała, że Braum cierpiał z powodu braku wszechstronności.

Wiem, że pasyw Brauma może zostać nałożony na więcej niż jedną postać. Jednak gdy na jednej z postaci nałożony zostanie (dzięki pasywowi) stun to czy spowoduje to zniknięcie pasywa z innych postaci?

Nie, bardzo ważną częścią jego stylu gry jest możliwość nakładania pasywa na wielu przeciwników i przedwczesne jego znikania całkowicie by ten styl gry zrujnowało.

– Braum wydaje się być postacią, która wymaga obecności sojuszników by faktycznie zadziałać. Czy jest to nowy kierunek, w którym będą podążać nowe supporty?
– Kit Brauma wydaje się być bardzo spójny poza jego ultimatem, jaki jest cel tej umiejętności? – Faktyczne Braum bardzo potrzebuje sojuszników by dobrze działać jednak nie oznacza to, że przyszłe supporty też będą ich potrzebować.
– Umiejętność ta ma umożliwić graczowi spowolnienie i rozbicie przeciwnej drużyny (bardziej spełnia ona counter-engage’u niż engage’u )

Czemu W Brauma nie umożliwia mu skoku do wardów?

Umiejętność ta ma umożliwić Barumowi doskoczenie do sojusznika i ochronienie go. Skok do warda w żaden sposób się w to nie wpisuje.

Czemu ultimate Brauma traktowane jest jako pocisk? Przez to ściana Yasuo może całkowicie zablokować tą umiejętność.

Umiejętność ta jest uważana za pocisk bo zachowuje się jak pocisk. Owszem może ona być zablokowana przez ścianę Yasuo jednak sporo innych potężnych umiejętności także może być zablokowana.

Zauważyłem, że zostało powiedziane, że Barum dobrze współgra z Ashe. Czy to dlatego, że z Braumem Ashe ma dodatkowe CC’ki czy może jest to spowodowane świetną możliwością pokowenia jaką posiada Ashe? Czy Braum będzie sobie dobrze radził z bardziej agresywnymi ADC jak Lucian czy nawet Tristana?

Braum dobrze sobie radzi z Ashe czy Caitlyn dzięki ich zasięgowi. Radzi sobie on szczególnie dobrze z Ashe gdyż na linii Braum ma problem z “zamykaniem” przeciwników, a dzięki spowolnieniu zadanie to jest znacznie ułatwione.
Przy dobrej koordynacji Braum może także współgrać z bardziej agresywnymi ADC.

Czy tarcza Brauma może zablokować strzały wież?

E Brauma nie blokuje ataków wież.

Czy E Brauma skraca czas działania CC’ków czy może tylko powoduje, że trafiają one wyłącznie w niego? Czy z początku ma on jakieś problemy z maną?

Tarcza nie skraca czasu działania CC’ków.
Zarządzanie maną nie jest raczej głównym zmartwieniem jakie trapi graczy używających Brauma

Czy Braum będzie mógł przechodzić przez ściany dzięki Stand Behind Me?

Tak, możesz przeskakiwać przez ściany dzięki tej umiejętności.

Czy Braum traci manę kiedy pocisk uderzy w jego E?

Nie, Jedyny koszt many jaki ponosi Braum przy użyciu tej umiejętnośc,i to ten przy jej aktywacji.

Czy Runaan’s Hurricane nakłada dodatkowe stacki pasywki Brauma?

Tak, Runaan’s Hurricane nakłada stacki pasywki podobnie jak nakłada dodatkowe obrażenia z BotRK’a.

Jak Braum będzie działał w starciu przeciwko takim postaciom jak Zilean (postaciom zadającym obrażenia AOE)?

W sytuacji, w której Zilean nakłada bombę na Brauma w momencie kiedy jego E jest aktywne sojusznik znajdujący się w zasięgu eksplozji nadal otrzyma obrażenia. Jeśli bomba eksploduje na sojuszniku Brauma, a Braum będzie miał skierowaną tarczę w stronę eksplozji, to otrzyma on zredukowane obrażenia.

Pytam was jako graczy nie jako deweloperów, który ADC  jak dla was najlepiej współgra z Braumem?

Jak dla mnie są to: Lucian, Ezreal, Caitlyn, Jinx i Quinn

Mam pytanie co do E Baruma, czy blokuje ono wszystkie ataki jakie nadejdą z danego kierunku czy może tylko ataki wyprowadzone przez postaci dysponujące zasięgiem?

Tarcza Brauma blokuje wszystkie ataki, które są wyprowadzone z odpowiedniego kierunku.

Czy jeśli gram Braumem i użyje E zaraz przed tym jak zostanę zultowany przez Warwicka to nie otrzymam żadnych obrażeń mimo iż CC zostanie na mnie nałożone?

Nie jestem pewien, ale jak dla mnie wszystko zależy od tego, po której stronie tarczy znajdzie się Warwick po użyciu tej umiejętności.

Jak Unbreakable Brauma będzie działało z umiejętnościami zadającymi obrażenia przez jakiś okres czasu?

Za każdym razem kiedy umiejętność taka będzie zadawać mu obrażenia zostaną one zredukowane.

Skoro ściana Brauma działa tak jak ściana Yasuo to blokuje ona też pociski od minionów. Ale jest to przecież bardzo kłopotliwe dla Brauma. Kiedy użyje on swojej tarczy i zostanie zaatakowany przez miniona i zmarnuje na ten atak 100% redukcje obrażeń.

Wzięliśmy to pod uwagę i dlatego ataki od minionów i potworów z jungli nie zużywają 100% redukcji obrażeń (tylko ataki/umiejętności użyte przez wrogą postać).

Czy pasyw ma jakiś cooldown ograniczający możliwość nałożenia go ponownie na ten sam cel?

Tak, cooldown ten wynosi 8/7/6 (zmniejsza się na 7 i 13 levelu)

Mam kilka pytań dotyczących umiejętności tej postaci:
1) Jak bardzo E Brauma redukuje obrażenia od pocisków?
2) Czy jego Q  rozprasza mgłę wojny?
3) Czy będziesz mógł zmieniać kierunek, w którym zwrócona jest jego tarcza?
4) Czy jego ultimate podrzuca wszystkich trafionych przeciwników?
5) Czy będziemy widzieć przeciwnika, na którego nałożono pasywa do momentu zniknięcia tegoż pasywa?

1) Od 30 do 40% w zależności od poziomu tej umiejęności
2) Nie
3) Nie możesz zmieniać tego kierunku tak jak Lucian nie może zmienić kierunku swojego ulta
4) Tylko pierwszego trafionego
5) Nie

 

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.