Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Historia opekowatości: Jayce, czyli postrach e-sportu

Brama, kula, śmierć* – to najlepszy sposób aby scharakteryzować styl gry Jaycem, gdy wzbijał się on na szczyty popularności sceny turniejowej. W poprzednich odcinkach mówiliśmy o postaciach, które dominowały SoloQ. Tym razem czas na championa, którego wejście wywróciło metę do góry nogami. Championa przez którego mówiono, że w Korei czerwona strona dysponuje tylko jednym banem. Panie i Panowie – oto Jayce we własnej osobie.Mistrzostwa sezonu drugiego

Mistrzostwa sezonu drugiego – z czym Wam się kojarzą? Był to pierwszy międzynarodowy event zorganizowany z prawdziwa pompą. Osobiście S2WC kojarzą mi się z trzema rzeczami – niesamowitym widowiskiem, klaskaniem przy zabijaniu wardów i Jaycem właśnie. Każdy turniej ma swoją metę, metą finałów sezonu drugiego był Jayce. Wybrany w 12 meczach, zbanowany w 14, osiągnął Pick/Ban Rate na poziomie 83,9% (przy winrate na poziomie 58,3%). Wtedy Jayce grywany był głównie na topie, gdzie miażdżył przeciwników swoim potężnym zasięgowym harassem i bardzo dobrymi wymianami. Nawet pomimo nerfu wymierzonego w niego tuż przed samymi mistrzostwami (znaczne zwiększenie kosztów many na jaycere E) potrafił on uzyskać imponujące statystyki. Siła Jayce’a nie tkwiła jednak tylko w bardzo mocnej fazie linii, ale także w roamach oraz niesamowitym poke’u. W zasadzie już od piątego poziomu był w stanie zapewnić midderowi killa dzięki użyciu de facto dwóch skilli. W tamtych czasach jego jaycere E zadawało nie tylko procentowe obrażenia, ale także dodatkowe podstawowe obrażenia (zostało to zniesione 25 października 2012 – kilka miesięcy po wprowadzeniu Jayce’a na serwery). Poniższy filmik (oglądać do 2:30) pokaże Wam najlepsze zagrania Maknoona grającego Jaycem.

Kolejny filmik to już pełny mecz, w trakcie którego Wickd z CLG.eu gra Jaycem przeciwko Olafowi:MLG Dallas 2012

Miesiąc po finałach sezonu drugiego w Dallas, w Texasie odbył się kolejny wielki turniej, który ponownie zgromadził śmietankę najlepszych zespołów na świecie. Po raz kolejny na turnieju zaznaczyła się obecność Jayce’a (a w zasadzie nieobecność). Niemalże żaden z zespołów nie zdecydował się zostawić Jayce’a jako możliwości wyboru – został on zbanowany w 28 meczach i wybrany w 3 osiągając ban+pick rate na poziomie 86,1%. Tym razem nie było nam dane oglądać jego dominacji – jednak jego duch pozostał w turnieju w postaci banów. MLG Dallas było ostatnim eventem podczas którego Jayce był najbardziej kontestowanym pickiem na górną aleje. Patch wprowadzony po turnieju osłabił nieco siłę Jayce’a – na jakiś czas przestał on być grany turniejowo.OGN 2012-2013

Podczas zimowych rozgrywek OGN Jayce był banowany/pickowany w mniej więcej 1/3 meczów. Jego obecność zarysowywała się, jednakże był on (zdaniem ówczesnych prosów) daleki od stanu opekowatości. Ot kolejna silna postać, którą wielu top lanerów grała na wystarczająco wysokim poziomie, aby pokusić się o bana. Dodatkowo jeśli przeciwnik wziął słabego lanera, często decydowano się na pick Jayce’a, aby wykorzystać słabość przeciwników. Tak minął sezon zimowy. Jednakże wraz z nastaniem sezonu wiosennego zaczęto sobie przypominać o Jayce’ie – zmieniona została jedynie jego rola. Został on przesunięty na środkową aleję, gdzie dzięki dostępowi do blue oraz zmianach w tearofthegoddess łezce dysponował nieziemskim poke’iem. Przebranżowiony Jayce dawał się graczom we znaki – najlepiej sytuacje pokazuje poniższa analiza, przygotowana przez portal Cloth5 podczas pierwszego tygodnia turnieju.

Jayce Full Metal

14 banów = 87.5% wszystkich gier

13 banów po stronie czerwonej, 1 ban po stronie niebieskiej

Kto nie zbanował?
CJ Blaze (Czerwona strona, Wygrana) vs JAG Stealths
MiG Blitz (Czerwona strona, przegrana) vs KT Bullets

Chciałbym mocniej omówić te dwa mecze. Jeśli kiedykolwiek oglądałeś stream OGNa wiesz, że jayce Jayce i twistedfate Twisted Fate byli obowiązkowymi banami po stronie czerwonej. MonteCristo i DoA żartowali nawet, że strona czerwona dysponuje tylko jednym banem. Koreańczycy kochają tych dwóch championów i wybiorą ich, jeśli tylko będzie to możliwe.

Jestem zdziwiony, że KT Rolster Bullets nie zbanowało Jayce’a w ich grze przeciwko MiG Blitz. Nawet jeśli mówili, że trenowali zostawianie go otwartym, to przy obecnym poziomie w Korei ryzykowanie przegranej nie jest tego warte. CJ Entus Blaze jest po prostu lepszym zespołem od JAG Stealths i dlatego wygrali tamtą grę.

Patch 3.9 (wprowadzający m.in Spirit Guard Udyra) wbił ostatni gwóźdź do trumny dla tamtejszego Jayce’a – poprzez znaczne zwiększenie cooldownu na jaycere Acceleration Gate znacznie spadła zdolnośc Jayce’a do poke’owania, a on sam zaczął powoli zanikać na scenie turniejowej (aczkolwiek dalej można go spotkać, jako tzw. “as z rękawa”).

Poniżej przedstawiamy Wam bardziej dokładne statystyki dotyczące wykorzystania Jayce’a na scenie turniejowej. Jednocześnie informujemy, ze zgodnie z ankietą, w której daliśmy Wam możliwość głosu następnym championem opisanym w historii opekowatości będzie Kha’Zix. Zapraszamy już wkrótce!

 Sprawdźcie poprzednie odcinki historii opekowatości

Historia opekowatosci »

*odwrotna kolejność jest skuteczniejsza ale wymaga więcej praktyki

źródła:

http://lol.gamepedia.com/Jayce_-_The_Defender_of_Tomorrow
http://cloth5.com/stats-corner-ogn-group-p1/
http://leagueoflegends.wikia.com/wiki/
http://lol.gamepedia.com/2012_MLG_Pro_Circuit/Fall/Championship

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.