Rift Herald — jak wykorzystać Heralda w League of Legends

YorickRift Herald to najczęściej zmarnowany objective w całej grze
Herald (Shelly) spawni o 14:00 i może być wzięty dwa razy — drugi spawni 6 minut po zabiciu pierwszego. Każdy z nich daje ci potężne narzędzie do burzenia wież. Problem? W Silver-Gold większość graczy bierze Heralda i od razu go wypuszcza na najbliższą wieżę bez żadnego setupu. To tak, jakbyś miał pocisk rakietowy i strzelał nim w ścianę zamiast w cel.
Dobrze użyty Herald to 2-3 platy + first tower gold + map control. Źle użyty Herald to 300 HP z wieży i zmarnowane 20 sekund. Różnica to 800-1200 złota na drużynę. W tym poradniku pokażę ci, jak wycisnąć z Heralda maksimum.
Drużyna, która bierze pierwszego Heralda i wykorzystuje go do zburzenia wieży, wygrywa 58% gier w Diamond+. Ale drużyna, która bierze Heralda i NIE zburzy nim wieży, wygrywa tylko 49%. Herald bez wieży = zmarnowany objective.
Timing Heralda — kiedy jest na mapie
Pierwszy Herald (14:00)
Spawni o 14:00 na górnej stronie mapy (Baron pit). Ma ~10,000 HP i eye mechanic — uderzenie w odsłonięte oko na plecach zadaje 12% max HP true damage. Jungler z pomocą top lanera powinien go zabić w 15-20 sekund.
Kluczowe: pierwszy Herald pojawia się w tym samym oknie co Voidgrubs i potencjalnie drugi smok. To moment, kiedy musisz zdecydować co jest priorytetem — więcej o tym w Objective Priority.
Drugi Herald (20:00+)
Drugi Herald spawni 6 minut po zabiciu pierwszego. Jest nieco silniejszy, ale mechanika jest identyczna. Drugi Herald jest często ważniejszy niż pierwszy, bo do 20. minuty wieże outer tier mogą już padać, a Herald mid lane otwiera mapę na oścież.
Herald ma ukrytą mechanikę — kiedy ładuje w wieżę, zadaje damage proporcjonalny do swojego obecnego HP. Herald z pełnym HP zadaje ~2500 damage wieży przy charge. Herald z 30% HP zadaje ~750. Dlatego NIGDY nie wypuszczaj Heralda pod wrogą wieżę kiedy wrogowie mogą go bić — każdy strzał w Heralda to mniej damage na wieży.
Charge mechanic — jak Herald burzy wieże
Po wypuszczeniu Heralda z Eye of the Herald, Shelly idzie najbliższą linią i ładuje w pierwszą napotkaną wieżę. Charge zadaje ogromny damage — wystarczający żeby przy dobrym setupie zburzyć wieżę z 60-70% HP.
Jak zmaksymalizować damage Heralda
Slow push przed wypuszczeniem — Herald potrzebuje minionów jako osłony. Bez minionów wieża strzela w Heralda i redukuje jego HP przed charge. Z 6-8 minionami Herald dochodzi do wieży na pełnym HP.
Nie wypuszczaj pod T2 jeśli T1 stoi — Herald atakuje pierwszą wieżę na drodze. Jeśli chcesz zburzyć T2, najpierw zburz T1.
Bądź obok Heralda — twoje miniony nie atakują wieży jeśli nie jesteś w pobliżu. Twoja obecność + miniony + Herald = wieża pada w jednym charge.
Atakuj wieżę razem z Heraldem — po charge Herald auto-attackuje wieżę. Ty też powinieneś. Razem możecie zdjąć wieżę z 100% do 0% w jednym pushu.
Najlepszy moment na wypuszczenie Heralda: po wygranym teamfighcie lub po zabiciu 1-2 wrogów. Wrogi team nie ma kto bronić wieży, a ty masz pełny push + Heralda. To gwarantuje wieżę + platy.
Gdzie wypuścić Heralda — tier list linii
Mid lane (S tier)
Mid turret to najcenniejsza outer wieża w grze. Jej zburzenie otwiera obie strony jungli, daje kontrolę nad smokiem i Baronem jednocześnie, i pozwala twoim bocznym liniom bezpiecznie rotować. Jeśli masz choice — Herald mid lane prawie zawsze wygrywa.
Top lane (A tier)
Pierwszy Herald na top lane jest solidny jeśli grasz championa, który dominuje linię. Yorick z Heraldem na top lane to koszmar — jego Maiden + Herald + miniony burzą wieżę w sekundach. Sion i Nasus też świetnie wykorzystują Heralda do split push pressure.
Bot lane (B tier)
Herald bot lane jest sytuacyjny. Dobry kiedy twój ADC wygrał linię i chce first tower gold. Zły kiedy bot lane jest neutralna — lepiej zabrać Heralda na mid.
Herald vs Smok — kiedy co wybrać
To jedno z najtrudniejszych pytań w grze i zależy od kontekstu:
| Sytuacja | Priorytet |
|---|---|
| Soul race (wróg ma 2+ smoki) | Smok ZAWSZE |
| Bot lane przegrywa, top wygrywa | Herald → push top → rotate na smoka potem |
| Masz 0 smoków, neutralna gra | Smok — permanentny buff > jednorazowy push |
| Wygrywasz linię hard, chcesz snowball | Herald → zburz wieżę → otwórz mapę |
Generalnie: smoki dają permanentne buffy i prowadzą do Soul. Herald daje jednorazowy push. W soul race smok zawsze wygrywa. Poza soul race Herald może być lepszy do generowania gold lead. Więcej szczegółów znajdziesz w Dragon Guide i Objective Priority.
Voidgrubs — nowy objective i jego interakcja z Heraldem
Voidgrubs spawnią o 5:00 i znikają o 13:55 — dokładnie kiedy Herald się pojawia. Dają stacki, które sprawiają że twoje miniony zadają bonus damage wieżom. To oznacza że Voidgrubs + Herald to combo — miniony z grubs stackami + Herald charge = wieża nie ma szans.
Idealny scenariusz: zbierz 3-6 Voidgrubs w early game, potem weź Heralda o 14:00 i wypuść go z slow pushem. Grubs buffy na minionach + Herald charge = pierwsza wieża pada gwarantowana.
Najczęstsze błędy z Heraldem
Wypuszczenie Heralda bez minionów — Herald idzie sam, wieża go strzela, charge zadaje połowę damage'u.
Trzymanie Heralda zbyt długo — Eye of the Herald despawni po 4 minutach. Nie trzymaj go "na lepszy moment" który nigdy nie nadejdzie.
Wypuszczenie Heralda i odejście — Herald potrzebuje ciebie obok siebie żeby miniony walczyły. Bez ciebie miniony idą dalej a Herald zostaje sam.
Walka o Heralda w 4v5 — Herald nie jest wart wipe'u. Jeśli wrogowie kontrolują river, oddaj Heralda i weź smoka na drugiej stronie mapy.
Solo Herald jako ADC — Herald zadaje dużo damage'u. Jako ADC bez lifesteal będziesz na 30% HP po walce. Zostaw to junglerowi lub top lanerowi.
FAQ
Co robić dalej
Herald to jedno z narzędzi do burzenia wież, ale nie jedyne. Następne kroki:
Herald to nie bonus — to narzędzie. Użyj go z planem, z minionami, na właściwej linii. Jedna dobrze użyta Shelly jest warta więcej niż trzy wypuszczone na oślep.
Sion
Nasus