Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Top lane counter list by Dyrus

Stosowanie counterpicków to temat rzeka – każdy ma swoje zdanie. Jedni mówią, że liczą się tylko umiejętności, inni głęboko wierzą w skuteczność kontr. Jeśli chcecie dołączyć się do dyskusji, to najpierw zapraszamy do przeczytania felietonu.
Nasza ogólną listę znajdziecie tutaj, jednak dzisiaj chcielibyśmy zaprezentować Wam listę kontr zrobioną przez Dyrusa w jego vlogu.

aatroxWażny jest igniteIgnite oraz sustained dmg (ciągłe, równomiernie rozłożone obrażenia) – jeśli go zburstujemy (użyjemy dużych obrażeń, które jednak będą się długo odnawiać), to uaktywnimy mu pasyw i nie będziemy w stanie zabić go ponownie.
akaliŚwietnie tutaj spisuje się leesinLee Sin, który kontruje ją pod każdym względem (obrażenia, sustain, mobility, zapewnianie wizji, CC); AD bruiserzy, którzy wytrzymają jej burst; annieAnnie trzyma ją na zasięg i jest w stanie zburstować
alistarBudowany pod AD jest sporym zagrożeniem; jest w stanie łatwo wygrać linię, o ile uda mu się wykonać QW combo podczas ganku; jest w stanie odrzucać cię od minionów. Najlepiej jest wybrać mobilnego topa z sustainem, np. ireliaIrelia
cassiopeiaMocna na liniach 1v2, szczególnie dobra przeciwko singedSingedowi. Najlepiej zdominować ją, zanim osiągnie 2 level (wczesny gank na pewno będzie pomocny).
chogathCiężko go ubić, ma niesamowity sustain na linii. Raczej powinno się nastawić na farmę do mid game + trzeba przetrwać jego burst. ireliaIrelia i shenShen spełniają wszystkie kryteria.
dariusTutaj sprawa jest dosyć prosta – wystarczy wybrać eliseElise, która kontruje go pod każdym względem.
dianaBłyszczy dopiero po 6; wczesne ganki oraz postacie z mocnym harassem znacznie ją osłabią – rumbleRumble oraz malphiteMalphite
eliseJest praktycznie niezniszczalna na linii. Jedyną szansą na zabicie jej, jest AD bruiser z doransbladeDoranem, który zgniecie ją na pierwszym poziomie. Szczególnie mocna na 7 poziomie. Linię przetrwa rumbleRumble, dzięki jego tarczy, która dobrze zablokuje obrażenia.
ezrealWszystko zależy od umiejętności gracza (tak samo jak w przypadku rivenRiven i rumbleRumbla)
fioraKontruje kennenKennena oraz innych dystansowych toperów. Należy szczególnie uważać na jej agresywne zagranie na drugim poziomie, szczególnie jeśli ma ona doransbladeDorana – wciśnie Ci tons of damage. Niszczy ją singedSinged oraz jungler siedzący na topie.
fizzDobrze radzi sobie z nim dariusDarius
galioWystarczy jakikolwiek AD champ
garenJest szczególnie dobry na melee postacie, chociaż radzi sobie z nim dariusDarius.
gragasCałkiem niezły na liniach 1v2
ireliaWystarczy jaxJax; Irelia świetnie radzi sobie z Jaycem (więcej o tym tutaj)
jarvanZadaje duże obrażenia, a jego CC jest zabójcze w przypadku ganku – należy uniknąć jego combo. Dobrze proadzi sobie z nim coś mobilnego; najlepszą kontrą na Jarvana jest vayneVayne.
jaxSzczególnie mocny na 6 poziomie, ma dobre wymiany. Zabić go wcześnie, żeby się nie sfeedował.
jaycePoza wspominaną ireliaIrelią, zabiją go również rengarRengar oraz tryndamereTrynda.
kayleJest bardzo wymagającym przeciwnikiem na linii. Jej harass oraz ponadprzeciętny sustain są straszne dla większości melee toperów (ale tych zasięgowych również). Jej jedyny słaby punkt to moment, gdy jej “E” jest na cooldownie.
malphiteNajlepszymi kontrami na niego są sustain oraz AP dmg – vladimirVlad i rumble. Grając w odpowiedni sposób (o którym Dyrus nie mówi nic więcej…) można ich jednak pokonać.
nasusNajlepiej nie dopuścić do late game. On sobie zwyczajnie farmi, nie robiąc nic nikomu. Zwykłe odcięcie go od farmy jest nieefektywne, o ile wciąż stackuje on swoje Q.
nidaleeZnacznie straciła na popularności. Wystarczy przetrwać jej harass z autoattacków, w czym pomocny będzie doransshieldDoran
nunuNiszczy zdecydowaną większość AD postaci, ale dostaje od APeków tj. rumble
renektonMa jedynie problemy z ranged wrogami jak vayne
rengarJest w stanie zabić każdego. Jednym z nielicznych, którzy sobie z nim radzą jest leesinLee Sin, a to za sprawą mobilności, sustainu, dużych obrażeń oraz 2 skilli ignorujących jego ulti.
ryzeZwyczajnie spushować i robić dive z junglerem
singedDobrze radzą sobie z nim teemoTeemo, rumbleRumble i cassiopeiaCassio.
shenNiepokonany
teemoSprawia problemy każdemu AD championowi, szczególnie tym melee
threshRzadko widywany na topie; ma bardzo mocne early, ale beznadziejnie się skaluje
trundleMocny przeciwko AD bruiserom; niszczy zedZeda
tryndamereMa problemy z malphiteMalphitem, który buduje głównie pancerz, dobrze odpushowuje, a w late game jest w stanie efektywnie zainicjować na przeciwnikach, podczas gry Trynda będzie split pushował.
udyrNie do zniszczenia na linii; najlepiej wybrać coś z dobrym skalowaniem i mocny late game.
vladimirEfektywny przeciwko shenShenowi, malphiteMalphite i zacZacowi, a to dzięki jego wbudowanemu sustainowi, świetnemu late game, dobremu pushowi oraz możliwości efektywnego pojedynkowania się ze split pushującymi przeciwnikami.
xinzhaoŚwietne early
zacCiężko gra mu się przeciwko postaciom jak jayceJayce czy rumbleRumble
Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.