Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Raport ze Wschodu. Letnie splity azjatyckich lig wystartowały.

W tym artykule postaramy się przybliżyć sytuację we wschodnio-azjatyckich ligach. Nadciągają mistrzostwa świata i niektórzy z was pewnie chcieliby wiedzieć z kim zmierzą się europejskie i amerykańskie zespoły. Nic trudnego – wystarczy śledzić serię zatytułowaną “Raport ze Wschodu”.

Na początek objaśnimy wam zasady rządzące azjatyckimi ligami, przedstawimy obecną sytuację we wszystkich rozgrywkach oraz najciekawsze wydarzenia minionego tygodnia/tygodni. Dowiecie się także o najciekawszych niekonwencjonalnych pomysłach koreańskich i chińskich graczy oraz najciekawszych zbliżających się spotkaniach we wschodnich rozgrywkach. Zanim jednak przejdziemy do sedna objaśnimy trzy skróty, których będziemy używać w dalszej części artykułu:

(GPL) – Garena Premier League, Azja Południowo-Wschodnia

(LPL) – Tencent LoL Pro League, Chiny

(OGN) – OnGameNet Champions, Korea Płd.

Zasady kwalifikacji azjatyckich zespołów

(GPL) Drużyny z południowo-wschodniej Azj podzielone są na dwie grupy składające się z 6 zespołów, przy czym każdy z podregionów ma do wystawienia swoją, określoną ilość drużyn: Taiwan/Hong-Kong/Macau – 4, Vietnam – 3, Singapur/Malezja – 2, Tajlandia – 2, Filipiny – 1. Zespoły w grupach grają systemem każdy z każdym, po dwa mecze. Po cztery drużyny z każdej grupy awansują dalej. Ćwierćfinały odbywają się na zasadzie 1. z jednej grupy z 4. z drugiej, 2. z pierwszej z 3. z drugiej itd. W tej fazie starcia ograniczają się do Bo3 (mecz do 2 zwycięstw), zaś finał rozgrywany jest jako Bo5 (mecz do 3 zwycięstw).

(LPL) Zespoły z Chin mają dość prosty system rozgrywek. Mamy jedną grupę, osiem drużyn. Każdy gra z każdym po dwa spotkania, każde składające się z dwóch map. Zwycięstwo to 3 pkt., remis – 1 pkt., przegrana – 0 pkt. Formacja, która po fazie grupowej zajmuje 1. miejsce gra z zespołem z 4. pozycji, drużyna z 2. miejsca z zespołem z 3. Wygrani półfinałów walczą w finale, a przegrani grają o 3. miejsce. Trzy najlepsze drużyny rozgrywek uzyskują kwalifikację na Mistrzostwa Świata.

(OGN) Zasady rządzące koreańskimi rozgrywkami zostały objaśnione tutaj.

Wydarzenia tygodnia

(OGN) Samsung Blue dzieli i rządzi w grupie A

Nowy sezon świetnie rozpoczął obrońca tytułu. Dwa wygrane w dobrym stylu mecze, w tym jedno z SKT T1 K na pewno napawają fanów tego zespołu optymizmem. Tymczasem kibiców SKT możemy pocieszyć, gdyż zespół ten nie powinien mieć problemów z wyjściem z grupy z 2. miejsca.

(OGN) Najin zdominuje grupę B?

Na razie zespoły tej organizacji rozegrały po 2 mecze. Black Sword zajmuje 1. miejsce (4 pkt.)  i wydaje się, że bez problemu awansuje do kolejnej rundy, ale White Shield po 2 spotkaniach ma tylko 2 punkty… W tej grupie wszystko jeszcze się może zdarzyć bowiem szyki drużynom Najin może pomieszać zarówno Jin Air Falcons, jak i KT Rolster Bullets.

(OGN) 3 kandydatów do awansu, czyli grupa C

Pewniakiem do wygrania grupy jest tutaj Samsung White (4 pkt.), któremu pozostało już tylko spotkanie z outsiderem grupy, czyli Bigfile Miracle. W tym zestawieniu w dość dobrej sytuacji wydaje się być też paradoksalnie SKT T1 S (1 pkt. po 1 meczu), któremu udało się uzyskać remis z Samsungiem. Tak więc w przypadku zwycięstwa z Bigfile Miracle zespołowi temu wystarczy remis z CJ Entus Frost. Właśnie to ostatnie spotkanie (SKT T1 S vs CJ Entus Frost) zapowiada się niesamowicie interesująco.

(OGN) Cpt. Jack w dobrej formie – grupa D

W tym zestawieniu o awans walczą trzy drużyny: KT Rolster Arrows, Jin Air Stealths i CJ Entus Blaze. Póki co na 1. miejscu znajduje się zespół Cpt. Jacka – Jin Air Stealths, ale wszystko może się wydarzyć. Każdy z wyżej wymienionych meczy będzie arcyciekawy.

(LPL) LPL czy NA LCS?

Wystartowały rozgrywki w Chinach i póki co możemy tam oglądać sytuację zupełnie analogiczną do amerykańskiego LCSu. Po 4 meczach na czele są cztery drużyny (8 pkt.): Team WE, Royal Club, Edward Gaming, OMG. Zaraz za nimi plasuje się LGD (7 pkt.). Będzie ciekawie.

(GPL) Świetny start Taipei Assassins

Grupa 1 GPL ma za sobą już 6 spotkań. We wszystkich dotychczas rozegranych TPA pokonało swoich przeciwników i przewodzi w grupie z bilansem 6-0. Wydaje się, że zmiany w składzie wyjdą zespołowi na dobre, ale prawdziwym sprawdzianem tej formacji będą dopiero Mistrzostwa Świata, bo chyba nikt nie wyobraża sobie, by ponownie zabrakło tam TPA.

(GPL) Fantastyczna niespodzianka

Niespodziewanie dobrze radzą sobie też gracze Saigon Fantastic Five. Drużyna ta ostatnio zdecydowanie nie zachwycała, a teraz zajmuje 1. miejsce w grupie B wyprzedzając mi.n. AHQ e-sports Club.

(GPL) AHQ ze zmiennymi nastrojami

AHQ od tego sezonu posiada w GPL dwa składy. Pierwszy z nich dał się już poznać jako drugi najlepszy zespół rozgrywek (zawsze za TPA), ale tym razem jest w grupie B dopiero na 2. miejscu (bilans 5-1), za Saigon Fantastic Five. Tymczasem nowa drużyna tej organizacji – AHQ Fighter występuje w grupie A i radzi sobie dość dobrze jak na debiutanta. Zajmuje 2. miejsce, zaraz za formacją Taipei Assassins, z bliansem 4-2.

Droga do Mistrzostw Świata

(OGN)

Interesujące picki

Morgana (mid) & Warwick (jungle)

Założeniem tej kompozycji była eliminacja pojedynczych celów. Warwick w połączeniu z potężną tarczą budowanej pod AP Morgany pasował do tego idealnie. Jednak ten pomysł miał też swoje wady takie jak podatność na bait (zwabienie i zabicie) czy niezbyt duża mobilność. Niemniej, zagrany prawidłowo miał potencjał na osiągnięcie zwycięstwa poprzez zaskoczenie przeciwnika samym niestandardowym wyborem. Niestety GankedbyMom (grający Morganą) bardzo często nie nadążał z rzucaniem tarczy na Vina (Warwick) i ultimate’y tego ostatniego zazwyczaj kończyły się tragicznie. Wskutek tego Jin Air Falcons niestety przegrali mecz.

Rengar

Coraz częściej widzimy Rengara w rozgrywkach LCS, ale jego obecność po raz kolejny przybyła z Korei, gdzie jest on używany niezwykle często i traktowany jako bardzo mocny dżungler. Jest on tam zazwyczaj wybierany lub banowany. Bardzo ciekawą i dość częstą praktyką jest używanie Rengara do inicjacji (skok z ukrycia) i odpalenia ulti Orianny za jego pomocą.

 

Co warto oglądać?

(OGN) CJ Entus Blaze vs KT Rolster Arrows – piątek 4.07. 13.00

(OGN) KT Rolster Bullets vs Jin Air Falcons – sobota 5.07. 13.00

(LPL) Edward Gaming vs Royal Club – sobota 5.07. 13.00

Powtórki meczów OGN zaczynają się o 18.00 tego samego dnia.

 

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.