Miniony to niedoceniany, szósty gracz, traktowany przez wielu jako żywe sakwy ze złotem lub mięso armatnie. W rzeczywistości są ona bezmózgimi wojownikami, które stanową klucz do wygranej. Nazywam się BiIliam i pokażę Ci jak wykorzystać te małe stworzenia.
Zacznijmy od podstawowej wiedzy. Dlaczego takowa miałaby Ci w czymkolwiek pomóc i jakie korzyści możesz dzięki temu osiągnąć? Umiejętne kontrolowanie fal minionów daje Ci znaczne wsparcie, które można nazwać szóstym graczem. Co przez to rozumiem? Ustawiając dobrze stwory, otrzymasz więcej golda, wieża przeciwnika otrzyma więcej damage, co stanowi samo w sobie split push na inne konstrukcje wroga. Skoro wszystkie zalety zostały już wymienione, musisz nauczyć się jak to zrobić. Do kontroli fal używa się kilku specyficznych technik.
Zamrażanie (freezowanie)
Zatrzymywanie minionów w jednym punkcie nazywamy ‘zamrażaniem’. Technika ta odcina Twojego przeciwnika od złota i doświadczenia. Dokonać tego możesz tylko dzięki last hitowaniu minionów, podczas gdy Twój przeciwnik zwyczajnie pushuje. Kluczem do sukcesu jest utrzymanie stworów z dala od wieży. Dzięki temu fala utrzyma się tam, gdzie ją ‘zamroziłeś’, a Ty nie stracisz złota. Wróg, który próbuje last hitować zamrożoną falę, wystawia się na gank Twojego junglera. Trzeba jednak zachować trochę rozwagi, bo zbyt długie trzymanie fali może doprowadzić do gromadzenia się Twoich minionów.
Jeżeli widzisz, że fala minionów ciągle się powiększa, stań z tyłu i skup się na last hitowaniu. Dzięki temu miniony nie ruszą się z miejsca.
Budowanie to proces, który pozwala fali minionów zyskać na rozmiarze. Skutkuje to: zwiększonym damage, który przyjmie wieża przeciwnika oraz większym damagem w wymianach na linii. Gromadzenie się stworów może także nastąpić przy zamrożeniu linii, gdy zbierze się zbyt wiele minionów-magów. Zabijając stwory atakujące z daleka, Twoja fala przybierze na mocy pushu. Teoretycznie możesz też zabijać część stworów walczących w zwarciu, ale poskutkuje to dłuższym czasem oczekiwania na Twoją własną ‘armię’. Podczas gromadzenia minionów musisz uważać na przeciwnika, żeby nie zabijał Twoich stworów.
To jest standardowy sposób, żeby szybciej zbierać miniony.
Blokowanie to metoda, służąca do opóźniania Twojej fali minionów, podczas gdy miniony przeciwnika są skupione na pushowaniu. Technika ta najczęściej jest przygotowaniem do zamrażania lane’u. Żeby zablokować stwory, zwyczajnie stań na samym środku ich drogi. Wydłużając ich trasę, delikatnie je opóźniasz. Jest to użyteczne przy oczekiwaniu na zamrożenie linii – pozwala wrogim minionom na podejście bliżej Twojego turreta. Stwory nie mogą być kompletnie zatrzymane (tak jak w DotA), jednak przy poprawnym blokowaniu możesz zaoszczędzić kilka sekund.
Pomimo niewielkiego znaczenia zagrania, jest ono bardzo często wykorzystywane przez graczy high ELO.
Przyciąganiem nazywanie skupianiem na sobie ataku minionów i “zaciąganiem” ich na swoją stronę. Tej techniki używa się przy budowaniu fali oraz zamrażaniu lane’u. Jest także użyteczna, gdy chcemy zyskać wizję na większy obszar lub zablokować last hittowanie przeciwnika. Sztuczka uniwersalna, jednak bardzo trudna do wykonania, nawet dla mistrzów manipulacji linią. Możesz do tego dojść dzięki atakowaniu wroga, co powoduje skupienie się na Tobie minionów lub stawaniu naprzeciw wrogiej fali. Zachowaj jednak ostrożność, bo może to doprowadzić do utraty wielu punktów zdrowia.
Kółko pokazuje focus wroga przeciwnika, a czerwona strzałka miejsce, w które chcesz przyciągnąć miniony.
Podsumowanie
O tych zagraniach większość graczy zwyczajnie nie wie, co stawia Cię na znacznie lepszej pozycji. Na każdym poziomie gry, zamrażanie linii lub pozwalanie na zwykły push wykonuje się w innym momencie. Silniejsi lanerzy mają przed sobą łatwiejsze zadanie, bo o wiele łatwiej mogą manipulować minionami. To od nich zależy, jak daleko od wieży będzie się toczyć walka.
Artykuł jest tłumaczeniem ze strony www.cloth5.com
Uwaga – artykuł ma za zadanie jedynie pobieżnie przybliżać Wam techniki kontroli i wpływania na fale minionów. Szczegółowy opis każdej z technik wymaga oddzielnych artykułów (w naszych archiwach znajduje się już artykuł o Zamrażaniu linii, jednakże opis kolejnych technik jest dopiero w przygotowaniu).