Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Dokładna analiza skutków nadchodzących zmian w “E” Garena

Proste zmiany w cyferkach często sprawiają wrażenie mających niewielkie znaczenie. Riot planuje w najbliższym czasie wizualnie odnowić Garena (wiecej tutaj), jednak na PBE wprowadzili przy okazji małe (na pierwszy rzut oka) zmiany w jego E.

Osąd [E] – Czas odnowienia zwiększony do 15/14/13/12/11 z 13/12/11/10/9 sekund
Osąd [E] – Obecnie zadaje 20/40/60/80/100 obrażeń (zmniejszone z 20/45/70/95/120)
Osąd [E] – Do umiejętności dodano 0.1/0.15/0.2/0.25/0.3 bonusowej szansy na trafienie krytyczne
Niewymieniona zmianaNie jesteś w stanie wyłączyć umiejętności po jej aktywowaniu

Na wstępie trzeba powiedzieć, że w zamyśle zredukowanie bazowych obrażeń ma być zrekompensowane dodatkową szansą na trafienie krytyczne (obejmującą tylko samą umiejętność).

    1. Możliwość trafienia krytycznego z gareneE oznacza, że każdy cel w zasięgu może zostać trafiony, przez co w przypadku wymiany na linii wśród minionów, będziemy jeszcze mocniej niż obecnie pushować creepy losowymi trafieniami krytycznymi. Każdy, kto ma jakiekolwiek doświadczenie w grze na top lane wie, że pushowanie jest BARDZO ZŁE, jeśli gramy mało mobilnymi championami tj. Garen. Zmiana zmusza go do jeszcze mocniejszego pushowania i czyni laning phase niebezpiecznym.

Uważasz, że wiesz zbyt mało o top lane? Zajrzyj tutaj


  1. Zaawansowani gracze, którzy dokładnie znają mechanikę Garena, są w stanie dobić pod wieżą wszystkie miniony. Jest to możliwe przy znajomości obrażeń zadawanych przez gareneE w zależności od poziomu rozwinięcia umiejętności. Po zmianach wszystko będzie niszczone przez losowe crity, które będą uniemożliwiały efektywną farmę. Jakby tego było mało, zmieniono bazowe obrażenia, mimo tego, że to właśnie obecne wartości były idealnie dopasowane do farmy pod turretem.
  2. Nerfienie bazowych obrażeń kosztem obrażeń krytycznych sprawia, że krytyczne trafienie miniona zmniejsza naszą szansę na zadanie dodatkowych obrażeń wrogowi praktycznie do zera. W ogólnej wymianie zadasz mniej obrażeń niż obecnie, a Garen NIE MOŻE pozwolić sobie na przegranie wymiany przez mechanikę losowych critów. Prostą matematyką możemy sobie udowodnić, że przy obecnych liczbach szansa na krytyczne trafienie miniona jest większa niż na trafienie championa.
  3. Zwiększając czas odnowienia umiejętności o 2 sekundy na każdym poziomie (gdzie obecny cooldown jest bardzo długi, jak na główne źródło obrażeń postaci) Riot w bolesny sposób dotyka graczy, którym nie uda się uzyskać kilku szczęśliwych critów na wrogim championie podczas laning phase.

Obecny stan mety klasyfikuje Garena jako marnego dominatora linii z możliwością przekształcenia się w DPS-tanka, który kontruje casterów o niskim zasięgu (tj. zedZed, dianaDiana, katarinaKatarina) w teamfightach i wnosi pewien rodzaj osłony przeciwko wrogiemu frontline dzięki swojemu ulti, które skaluje się z poziomem HP wroga. Zmniejszenie roli Garena w laning phase uniemożliwia mu uzyskanie przewagi nad przeciwnikiem, a jest ona niezbędna, by pozostać użytecznym w późniejszych fazach gry. Zmiany sprawią, że będzie on bardzo skrajną postacią – albo zdobędzie ogromną dominację, albo będzie całkowicie bezużyteczny. Dodatkowo nie jest on już w stanie wypełniać swojej głównej roli, dla której jest pickowany – dominatora linii.
Jeśli Riot bardzo chce dać Garenowi szansę na trafienie krytyczne, to powinien ją zaimplementować w jego Q, chociaż trochę w innej formie. Niech doda statystykę, która będzie zwiększała o dany procent posiadaną już szansę (np. z przedmiotów). Gdyby wartości skalowały się z poziomem jego Q (które rozwija się dopiero na późniejszych poziomach), ulepszone zostałoby jego mid/late game, ale bez zmieniania stylu gry w early.
Same zmiany są strasznie dziwne, szczególnie, że Riot jakiś czas temu prowadził kampanię usuwania wszelkiego rodzaju losowych elementów rozgrywki (chociażby dodge czy wcześniej wspomniane uderzenia krytyczne).

Wpis na podstawie postu z oficjalnego forum Ligi

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.