Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Zaskoczenia Mistrzostw: Mordekaiser oraz Fiora

Na tegorocznych Mistrzostwach Świata możemy dostrzec wiele postaci, dla których turniej ten to okres niewątpliwej świetności. Czym spowodowany jest nagły wzrost popularności danych bohaterów? W niniejszej części Mordekaiser i Fiora.

Mordekaiser - pogromca smoków sieje zamęt

mordekaiser Mordekaiser to postać, która przez lata cierpiała na brak bardzo ważnych mechanizmów – jakiegokolwiek CC oraz dasha. Był magiem opierającym się na dużym burście w pojedynczy cel, kończący się przywołaniem ducha ofiary, którym można sterować. Nie był jednak zbyt często grany ze względu na wspomniany brak mobilności. Tuż przed Mistrzostwami Riot postanowił zabrać się za czwórkę “molochów”, a więc darius Dariusa, skarner Skarnera, garen Garena, a także interesującego nas Władcę Metalu. Spośród tej czwórki bohaterów Mordekaiser był tym, który dostał najmniej zmian – najważniejsze z nich to dodanie skalowania się umiejętności z obrażeniami od ataku, a także możliwość przejęcia kontroli nad duchem Dragona dzięki jego mordekaiserr ulti. Dzięki tym zmianom nastąpiło niesamowite odstępstwo od mety – Mordekaiser zaczął być grany na pozycji AD Carry, jako postać bijąca z bliska! Dolna aleja była miejscem, gdzie Władca Metalu bardzo szybko się zadomowił, a profesjonalni gracze podchwycili “wybryk” z Solo Queue.

mordekaiser_by_romhom-d7yfdaw

Na obecnych Mistrzostwach Mordekaiser wziął jak do tej pory udział w 23 spośród 24 Champion Selectów. W 21 z nich był po prostu banowany, jednak trzy drużyny były na tyle odważne, żeby pozostawić go bez blokady. W przypadku KT Rolster odbyło się to bez konsekwencji, gdyż LGD nie zdecydowało się na wzięcie Władcy Metalu. Jednak TSM oraz H2k nie były już tak pobłażliwe – na brak bana na Morde ze strony odpowiednio LGD oraz BKT odpowiedziały pickiem tego bohatera.

Statystyki dwóch grających nim zawodników – Hjarnana z H2k oraz WildTurtle z TSM (odpowiednio 13/2/10 i 3/2/20) są dość różne, choć co ciekawe, KDA pozostaje bez zmian. Mimo tego, zarówno H2k, jak i TSM odniosły stosunkowo łatwe zwycięstwa, a wydatnie przyczyniły się do tego wszechobecne duchy smoków, krążące nad Summoners Rift i mocno obijające wszystkich wrogów.

Kiedy popatrzymy na przedmioty wybrane przez marksmanów obu drużyn, ciężko nazwać Mordekaisera “AD Carry”. Żaden z nich nie zdecydowali się na zakup jakiegokolwiek itemu dającego AD. Jaki może być z tego wniosek? Nie trzeba być strzelcem budowanym pod AD, aby pełnić rolę Carry na dolnej alei – paradoksalnie właśnie taka postać jest najczęściej spotykanym w Champion Select aktualnych Worldsów “ADC”.

Fiora - niepozorna fechmistrzyni z górnej alei

fiora Fiora, Mistrzyni Fechtunku to kolejna postać, która została mocno zmieniona przed Mistrzostwami. Wcześniej jej gameplay nie był zbyt ciekawy i polegał głównie na zagraniu fiorar ulti, dzięki któremu mocno obijaliśmy (najczęściej zabijaliśmy) pojedynczego przeciwnika bądź całą przeciwną drużynę. Riot postanowił to zmienić – postać opiera się teraz przede wszystkim na dobrym wykorzystaniu fiorap umiejętności pasywnej, która zapewnia nam duże premie, w tym tą do naszej superumiejętności, poprzez umiejętne odnajdywanie “słabych punktów” naszego rywala. Profesjonalni gracze szybko dostrzegli możliwość wykorzystania potencjału bohaterki, podobnie jak gracze z kolejek solowych, którzy od razu po wyjściu nowej Fiory zaczęli ją testować.

league_of_legends__warring_kingdoms_fiora_by_raikoart-d8o8c2s

Na obecnych Mistrzostwach fechmistrzyni pojawiła się do tej pory w 6 spośród 24 gier – trzykrotnie została zbanowana i tyle samo razy wybrana. Nie jest to może liczba powalająca na kolana, ale z całą pewnością ma na to wpływ niezwykle trudny matchup na górnej alei, jakim jest dla Fiory darius Darius. Ręka Noxus w zasadzie nie daje szans Mistrzyni Fechtunku, ale mimo to znalazły się drużyny, które Fiorę wybrały.

Pierwszą z nich był zespół byłych mistrzów świata – SKT T1. W grze przeciwko H2k MaRin siał prawdziwy postrach w szeregach wrogów, kończąc mecz ze statystykami 5/1/2. Nie jest więc dziwne, że BKT, które mierzyło się z SKT, postanowiło Fiorę wykluczyć. H2k natomiast, w grze przeciw Edward Gaming, postanowiło skopiować strategię swoich pogromców – oni także wybrali Mistrzynię Fechtunku na górną aleję. Nie udało im się wygrać, niemniej Odoamne zakończył mecz z niezłym wynikiem 3/2/1 oraz najwyższą farmą w swojej drużynie. BKT postanowiło więc zbanować Fiorę także w starciu z H2k. Trzeci ban na fechmistrzynię był skierowany w stronę SoaZa z Origen przez drużynę Team SoloMid.

Można by się zastanawiać dlaczego właśnie ta bohaterka została wykluczona, a przekonali się o tym gracze KT Rolster, którzy pozostawili toplanerowi drużyny xPeke Fiorę, a ten, mimo tego, że kluczową postacią swojej drużyny na pewno nie był, a SSumday w tym meczu był znacznie lepiej dysponowany, to zrobił swoje – niesamowicie uprzykrzał życie Kog’Mawowi Arrowa.
Fiora jest postacią, po którą sięgnąć może jeszcze wielu graczy. Z całą pewnością jest “asem w rękawie” wielu drużyn, ciekawe jest też to, czy zobaczymy ją na innej pozycji niż top lane.

Dla nas obecność Fiory i Mordekaisera jest zaskoczeniem, aczkolwiek patrząc na wcześniejsze zmiany dla tych bohaterów, można było się tego spodziewać. A czy Was zaskoczyła obecność tej dwójki na Mistrzostwach?

 

 

 

 

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.