Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Wywiad z jednym z najlepszych supportów na świecie – Madlife z teamu CJ Entus Frost

Możesz się przedstawić?

Cześć wszystkim. Jestem supportem drużyny CJ Entus Frost, Hong Min-gi ‘Madlife’.

Ciekawi gracze nie dadzą Ci nigdy spokoju, dlatego powiedz nam – skąd wziąłeś nick ‘Madlife’?

Ten nick nie ma zbyt dużego znaczenia. Zazwyczaj, gdy zaczynam w coś grać, spędzam dużo czasem nad wymyśleniem nazwy. Kiedy zacząłem przygodę z Lolem, chciałem używać koreańskiego nicku. Długo to rozważałem, ale ostatecznie, bez większego myślenia złączyłem dwa słowa – ‘mad’ i ‘life’.

Co jest Twoim ulubionym zajęciem oprócz League of Legends?

Lubię grać też w inne gry. Często jednak boję się, że może to źle wpłynąć na mój instynkt potrzebny w Lolu, dlatego staram się przed tym powstrzymywać. Grywam w inne gry w weekendy lub gdy dostaniemy trochę wolnego czasu.

Wygląda na to, że jesteś jednym z najbardziej popularnych pro playerów na świecie. Jak myślisz – dlaczego fani tak cię uwielbiają?

Gdybym miał na to spojrzeć z perspektywy fana, to sądzę, że to dzięki szybkim i niezwykłym zagraniom. Nie znam dokładnie przyczyny, ale cieszę się, że tyle mężczyzn i kobiet mnie ogląda.

Na całym świecie fani nazywają cię ‘Godlife’. Co o tym sądzisz?

Muszę przyznać, że czuję się doceniony. Jest wielu supportów, którzy są lepsi ode mnie. Bycie nazywanym w ten sposób może być lekko uciążliwe.

W takim razie, jak dobry jesteś w używaniu skill shotów? Jak jest z twoją celnością łapką Blitzcranka, kiedy przeciwnik używa flasha lub, np.: Ezreal używa Arcane Shift?

Odkąd zacząłem grać, przywiązywałem dużą wagę do trafiania skill shotami, np.: łapką Blitza. Skupiając się na tym, uświadomiłem sobie, jak bardzo może ta umiejętność zmienić przebieg gry. Dlatego zacząłem ćwiczyć jeszcze więcej.

Obecnie, sposób gry pro playerów jest o wiele lepszy niż kiedyś, prawda?

Myśląc o tym w ten sposób, pytam się samego siebie – “W którą stronę typowy gracz nigdy nie spróbowałby uniknąć przyciągnięcia?”. Wiele godzin spędziłem na właśnie takich ćwiczeniach, popełniałem wiele błędów, ale ciągle poprawiałem umiejętności. Uczyłem się na błędach, które sam popełniałem, dlatego uważam to za najlepszą drogę do profesjonalizmu.

Podczas trzech ostatnich sezonów OGN Champions miałeś okazję zagrać z trzema różnymi partnerami na duo bocie. Z którym, według Ciebie, tworzyłeś najlepszą synergię? Z Woongiem, Hermesem czy Spacem?

Powiedziałbym, że Locodoco, który był moim pierwszym ADC. Był kimś, kto znacznie wpłynął na mój styl gry. Jego playstyle pomógł mi rozwinąć własny, agresywny sposób supportowania. Później, wskazałbym na Woonga. Był zupełnie innym graczem ADC. Musiałem porzucić swój agresywny styl, jednak ciągle się od siebie różniliśmy. Po pewnym czasie udało mi się załapać jego technikę, jednak później na jego pozycję wstawiono Hermesa. Ten miał znaczne problemy z nerwami przed rozgrywkami turniejowymi. Tak jak próbowaliśmy dogadać się między sobą, to gra wychodziła nam coraz gorzej. Wtedy przyszedł Space. Jego sposób gry jest także bardzo agresywny. Myślę, że świetnie pasuje do mojego oryginalnego, czyli agresywnego stylu.

W skali od 0 do 10, jak oceniasz Twojego obecnego partnera: Space’a?

Kiedy zaczynaliśmy, było to może… 1? Teraz postawiłbym nas koło 7 lub 8.

Kto według Ciebie stanowi najlepszy bot lane duet na świecie? Możesz również wskazać na siebie.

Przede wszystkim – bardzo dobre jest duo z MVP Ozone. Później SKT T1 duo, które jest bardzo dobre w pewnych aspektach gry. Później postawiłbym nas. Jesteśmy na trzecim miejscu.

Na turniejach All-Star stawiłeś czoła duo Doublelift i Xpecial. Co sądzisz o ich doświadczeniu?

W tym sezonie nie mieliśmy zbyt wiele okazji do gry przeciwko zagranicznym teamom. Mecze All-Star były pierwszymi, kiedy graliśmy przeciw obcej drużynie. Wtedy sobie uświadomiłem, że koreańska meta różni się od innych. Mieliśmy tendencję do wybierania championów silnych w late game. Mimo wszystko postanowiliśmy pozostać potężni również we wczesnych etapach gry. Jeżeli byliśmy w stanie utrzymać kontrolę nad early game, to nie było powodu do zepsucia tego w późniejszej grze. Uważam, że świetnie nam to wyszło.

Którego z supportów na serwerach NA, EU i chińskim uważasz za najbardziej agresywnego i wykwalifikowanego gracza?

Gosu Pepper, nazywanego teraz Edwardem. Jest naprawdę świetny i wykorzystuje swój potencjał. Jeśli chodzi o mechanikę – w Chinach jest gracz nazywany FZZF. Później, wstawiłbym MiSTakE, który również jest bardzo dobry. Na chwilę obecną, to najlepsi gracze na tej pozycji.

Wraz ze zmianami wprowadzonymi w Patchu 3.9 efekt Oracle’s Elixir nie znika nawet po śmierci używającego go gracza. Jak według Ciebie wpłynie to na zakup tego itemu przez supportów?

Na średnim poziomie, w tej chwili najlepiej jest zniszczyć wieżę przeciwnika na bocie i dopiero wtedy kupić Oracle. Wszystko dlatego, że niszcząc dolną wieżę możesz się wreszcie uwolnić od ADC i skupić na roamowaniu. Wywrze to presję na przeciwnikach z górnej i środkowej linii, dzięki czemu można znacznie zwiększyć przewagę w early game.

Warding jest jedną z głównych części gry. Możesz dać nam kilka wskazówek – gdzie stawiać totemy? Które miejsca są najważniejsze?

Najważniejsze miejsca to przede wszystkim pole przed Baronem, później Dragon oraz miejsca, z których wrogi jungler może zaatakować linię. Jeżeli postawisz wardy w tych miejscach, team będzie Ci wiele zawdzięczać.

Czy śledzisz czas trwania wardów?

Nie zależnie na jakim jesteś lane, musisz pilnować czasu wardów – swoich i przeciwnika. Zawsze myślę o tym, które liczniki dają mojej drużynie przewagę i wybieram te, których czas trwania warto śledzić. Totemy w potencjalnych miejscach na teamfight powinny stanowić priorytet.

Co jest najważniejsze w osiągnięciu sukcesu na bot lane?

Oczywiście, że ważna jest sama mechanika gry. Przydają się także dobre relacje pomiędzy Tobą a ADC, dzięki czemu możesz zaufać swojemu partnerowi.

Jakim supportem lubisz grać najbardziej?

Dziś jest to Janna. Nie należy ona do zbyt popularnych na dzisiejszej scenie. Uważam jednak, że niedługo znowu skończy jako insta pick/ban. Spędziłem masę czasu na grze nią, dlatego czuję się pewnie.

Czy chciałeś kiedyś zagrać jakimś nietypowym supportem, ale team ci nie pozwolił?

Fiddlestickiem. Wiele grałem przeciwko niemu. Mimo wszystko, zaraz po Lulu mój team najbardziej nienawidzi Fiddla.

Mówisz, że nie mógłbyś już grać ze Spacem. Czy marzysz o grze z jakimś ADC spośród wszystkich graczy świata?

Chciałbym zagrać z Weixiao.

Gdybyś grał na mistrzostwach świata, jakiemu teamowi nie chciałbyś stawić czoła?

Zdecydowanie nie chciałbym mierzyć się z żadną koreańską drużyną. Zbyt dobrze znamy nawzajem swoją strategię gry, po prostu dlatego.

Ostatnie pytanie – gdybyś miał zamienić się w jednego z championów, kim chciałbyś być?

Blitzcrankiem!

Ostatnie słowa do fanów?

Nie przestawajcie kibicować CJ Entus Forst. Nie spuścimy z tonu, a dobrych zagrywek nie zabraknie, dlatego nas wspierajcie. Dzięki!

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.