Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

W otchłań: projektowanie Thresha Mrocznej Gwiazdy

Gracze od lat tworzyli filmiki #lcsbigplays i #bronzebigplays z Threshem, a uwielbienie społeczności dla Władcy Miasta Haków stale plasowało go na liście dziesięciu najchętniej wybieranych do gry bohaterów na świecie. Thresh miał wszystko, czego bohater mógłby chcieć w swoim zestawie, ale brakowało mu jednej rzeczy: legendarnej skórki.

 

Mroczna gwiazda powstaje

W zimne (jak na południową Kalifornię) popołudnie w lutym właściciel produktu Paul „Pabro” Bellezzaotrzymał specjalne zlecenie: „Czy twój zespół mógłby stworzyć legendarną skórkę Thresha?”.

Pabro przedstawił nowy projekt podczas następnego spotkania swojemu zespołowi. — Thresh to na wskroś zły, psychologiczny sadysta, który bezlitośnie więzi dusze — powiedział Pabro. — Jakąkolwiek skórkę chcemy zrobić, musimy wzmocnić te cechy stukrotnie. Poprosił zespół o spędzenie tygodnia na opracowywaniu koncepcji, ale zanim wszyscy się rozeszli, Pabro rzucił prawdziwe wyzwanie: zespół dostał na ukończenie pracy mniej więcej połowę czasu zwykle przeznaczanego na skórki legendarne.

Wyzwanie zostało przyjęte.

W następnym tygodniu około dwudziestu osób wróciło z szerokim wyborem pomysłów. Przez chwilę zastanawiano się nad Threshem Pszczelarzem, ale ten pomysł z jakiegoś powodu nie wywoływał strachu i grozy, których oczekiwał Pabro. Ich uwagę przykuła inna idea: Thresh Mrocznej Gwiazdy, prastary gwiezdny władca, który manipuluje prawami czasu i grawitacji, wrzucając dusze swoich ofiar do czarnej dziury. Gdy przeprowadzono głosowanie na najlepsze pomysły, Mroczna Gwiazda wygrał niemal jednogłośnie.

Thresh Pszczelarz i Thresh Mrocznej Gwiazdy

 

Błoga agonia

Po wybraniu kierunku prac następnym krokiem było ustalenie, kim naprawdę jest Thresh Mrocznej Gwiazdy. — Generalnie zebraliśmy się w pokoju i zaczęliśmy zadawać pytania w rodzaju: „Co motywuje Thresha Mrocznej Gwiazdy? Co jest źródłem jego mocy? Z czego jest stworzony?” — mówi kierownik zespołu kreatywnego, Matthew „Popstar Urf” Manarino.

Po niezliczonych dyskusjach i zapisanych pomysłami tablicach udało im się rozwinąć historię Thresha Mrocznej Gwiazdy. — Czarna dziura Thresha to oddzielny byt, który Thresh karmi, a jego celem jest zakończenie wszelkiego istnienia. Nie tylko dlatego, że jest wredny, ale po to, by on też mógł umrzeć. Dla niego moment, w którym cała wieczność wpadnie do czarnej dziury, jest niczym wniebowzięcie — mówi Pabro. Ustalenie elementów historii pomogło zespołowi przejść do podstaw projektu oraz integracji w grze.

Pierwsza runda grafik koncepcyjnych autorstwa Hellstern

Mniej więcej w tym czasie grafik koncepcyjny Elena „Hellstern” Bespalova zaczęła szkicować projekty Thresha Mrocznej Gwiazdy. W drugiej rundzie jej rysunków wokół głowy Thresha pojawiła się wirująca galaktyka, ale nie było jasne, czy niebiański kaptur będzie wyglądał równie gwiazdorsko w grze. Hellstern mówi: — To stanowiło prawdziwe wyzwanie, ponieważ Thresh jest dość stary, a jego model nieco toporny. Hellstern dołączyła do twórców grafiki trójwymiarowej i efektów wizualnych. Razem połączyli prowizoryczne modele Thresha Mrocznej Gwiazdy z wirującą materią kosmiczną. Po kilku próbach stwierdzili, że projekt można powołać do życia.

W czwartym tygodniu prac wygląd Thresha Mrocznej Gwiazdy został ustalony.

Druga runda grafik koncepcyjnych autorstwa Hellstern

 

Ciało jest więzieniem

Hellstern i grafik postaci Ryan „Ribtibs” Ribot połączyli siły, aby zacząć zmieniać dwuwymiarową grafikę koncepcyjną Thresha Mrocznej Gwiazdy w trójwymiarowy koszmar. Modele bohaterów składają się z mnóstwa wielokątów. Jak mówi Ribtibs: — Nasza praca jako modelarzy polega na ułożeniu tych wielokątów na właściwych miejscach. Brzmi to technicznie, ale wrażenie jest raczej, jak przy lepieniu z gliny. Duet stworzył ponad dwadzieścia wersji modelu Thresha, zanim wreszcie uzyskał ten, który przedstawia odpowiednią mieszankę rozpoznawalnego Thresha i międzygwiezdnej grozy.

Wczesne i finalne wersje modelu oraz warstwy wielokątów Thresha Mrocznej Gwiazdy na pomalowanym modelu finalnym

Na początku prac Thresh Mrocznej Gwiazdy był pomalowany odcieniami czerwieni. Ten schemat kolorystyczny zmieniono, by odróżnić go od wersji Krwawego Księżyca.

Struktura kostna Thresha Mrocznej Gwiazdy

Praca nad modelem Thresha była w toku, gdy grafik techniczny, Jue „Kaolala” Wang, zaczął przygotowywać złowieszczą gwiazdę do animacji. Kaolala stworzył cyfrowe kości i połączył je ze sobą wewnątrz ciała Thresha Mrocznej Gwiazdy. Gdy kości Thresha znalazły się na swoim miejscu, Kaolala zespolił je z modelem, aby było wiadomo, która kość wpływa na którą część ciała. Teraz, gdy animatorzy poruszali kość w ramieniu Thresha, ramię modelu poruszało się wraz z nią.

Odtworzenie każdej animacji to najbardziej czasochłonna część tworzenia legendarnej skórki, a ponieważ zostały tylko dwa miesiące do ukończenia prac, czas był na wagę złota. To zmusiło nas do zadania sobie paru wymagających zastanowienia się pytań: skoro atak podstawowy nie wydaje się równie ważny jak odtworzenie haka Madlife’a, czy powinniśmy poświęcać obu tyle samo czasu? Które momenty wydają się najbardziej znaczące? Po wielu dyskusjach podjęto decyzję, by udoskonalić istniejące animacje Thresha, zamiast odtwarzać je od zera, szczególnie skupiając się na momentach, które mogłyby sprawiać wrażenie pochodzących nie z tego świata.

Graficy skupili się na efektach wizualnych, by podkreślić moment, w którym Thresh trafia hakiem.

Powrót Thresha Mrocznej Gwiazdy

Legendarny status Thresha Mrocznej Gwiazdy wymagał zaktualizowanej animacji powrotu i nowych „emotek” (to techniczne określenie palety prowokacji, żartów, śmiechu i talentów tanecznych podstawowego modelu bohatera). Te funkcje nie są powiązane z aspektem mechanicznym rozgrywki, dlatego animator Drew „sandwichtown” Morgan wykorzystał je, by uwypuklić niszczycielską, wszechmocną osobowość Thresha.

Na przykład, gdy Złowieszcza Gwiazda wraca do bazy, przerzuca swój hak przez portal i podciąga się w stronę nieznanego bytu, z którym jest połączony. Ale zamiast skorzystać z istniejącego portalu, przekształca swoją czarną dziurę w prywatny portal, demonstrując całkowitą władzę nad wszechświatem.

George Żaba (2016-2016) powstał po to, by zostać zgładzonym. Jego odejście pokazuje, że Thresh Mrocznej Gwiazdy pochłania wszelkie istoty. (Nie martwcie się za bardzo — od tamtego czasu widywano już żywego George’a).

 

Na skraju nieskończoności

Thresh Mrocznej Gwiazdy miał masę efektów wizualnych; gdy wyłączyło się je wszystkie, zostawało tylko ciało z unoszącą się nad nim głową. Odróżnienie animacji modelu trójwymiarowego od efektów wizualnych może być na pierwszy rzut oka dość trudne — jednym ze sposobów zauważenia różnicy jest porównanie latarni Thresha w modelu podstawowym z jego czarną dziurą w skórce Mrocznej Gwiazdy.

Animowana latarnia podstawowego Thresha i efekt wizualny czarnej dziury Thresha Mrocznej Gwiazdy

Oryginalny zbiornik na dusze Thresha to trójwymiarowy model animowany tak, by kołysał się w przewidywalny sposób. Czarna dziura Thresha Mrocznej Gwiazdy ma efekt wizualny stworzony z maleńkich, ręcznie malowanych cząsteczek, którymi można manipulować indywidualnie. Wykorzystanie efektów wizualnych zapewniło artystyczną swobodę w tworzeniu dynamicznych, wirujących kolorów w czarnej dziurze Thresha, a także w jego galaktycznym kapturze, lewej dłoni, mackowatej głowie i efektach cząsteczkowych umiejętności.

Nic w League of Legends nie przypomina czarnej dziury, zatem grafik efektów wizualnych, Adam „Riot AdamUnicorn” Kupratis, szukał pierwszych inspiracji w innych grach. Zaczął naśladować działanie umiejętności w typie czarnej dziury, aby lepiej zrozumieć, jak czarne dziury funkcjonują w grach wideo. To dało mu solidny punkt zaczepienia w pracy nad czarną dziurą Thresha. AdamUnicorn zaczął malowanie i modelowanie w pierwszych tygodniach prac, ale czarna dziura Thresha Mrocznej Gwiazdy została ukończona dopiero na tydzień przed publikacją na serwerze testowym.

AdamUnicorn mówi, że tworzenie efektów wizualnych Thresha Mrocznej Gwiazdy było nadzwyczajnym wyzwaniem, ponieważ: — Pracowaliśmy nad wielkimi pomysłami, koncepcjami większymi niż Droga Mleczna. Sprawienie, by wyglądało to fajnie w znacznie mniejszej skali, było nieprawdopodobnie skomplikowane.

Podczas projektowania powstało ponad 80 wersji kosmicznego kaptura Thresha Mrocznej Gwiazdy.

 

Słodkie brzmienie nieszczęścia

Thresh Mrocznej Gwiazdy wyglądał jak kosmiczny koszmar, ale zupełnie tak nie brzmiał. Kierując się efektami wizualnymi, projektant dźwięku Boon „Boondingo” Sim przeszukał biblioteki dźwiękowe Riot i własną kolekcję oprogramowania do tworzenia odgłosów, by znaleźć materiał do stworzenia dźwięków, które będą pasowały do ataku podstawowego i umiejętności Thresha. Dość łatwo było znaleźć fajne efekty dźwiękowe w stylu fantastyki naukowej, ale sztuczka polegała na takim ich zmodyfikowaniu, aby były rozpoznawalne jako należące do Strażnika Łańcuchów.

— Naszą główną troską jest rozgrywka, dlaczego wszystko musi pasować do tego samego schematu. Gracze muszą wiedzieć, co się dzieje, na podstawie dźwięku — mówi Boondingo. Podczas spotkań testowych zespół próbował także dosłuchać się czegokolwiek, co brzmiało zbyt podobnie do innych skórek lub bohaterów. Dzięki ich komentarzom niszczyciel kosmosu nie ukradł przypadkowo efektów dźwiękowych Vel’Koza (razem z jego duszą).

Aby sfinalizować skrypt głosów Thresha Mrocznej Gwiazdy, zespół ds. skórek podjął współpracę z kilkoma autorami (w tym momencie do publikacji na serwerze testowym zostało sześć tygodni). Następnie Boondingo spędził dzień w pobliskim studiu, nagrywając głosy z oryginalnym aktorem, który udzielił głosu Threshowi, a także reżyserem dźwięku. Po tej sesji Boondingo przesłuchał nagranie i ocenił siłę przekazu poszczególnych wierszy, wybierając ich najmocniejsze wersje.

Z jakiegoś powodu aktor brzmiał zbyt ludzko. Czerpiąc inspirację z fantastyczno-naukowych łotrów i horrorów filmowych, Boondingo zaczął nakładać efekty zniekształceń na oryginalne nagranie, przekształcając je w nieziemski koszmar:

Oryginalne, ludzkie nagranie:

Pogłębiony głos, by brzmiał bardziej złowieszczo:

Pogłos (podobny do echo) i opóźnienie dodane, by głos zdawał się rozbrzmiewać echem w kosmosie:

Stopniowo pogłębiający się, gasnący pogłos, aby głos brzmiał jak wsysany do czarnej dziury:

Odwrócenie końca pogłosu i umieszczenie go na początku każdego wiersza, by głos zdawał się wciągać graczy:

Każdy łotr potrzebuje diabolicznej ścieżki dźwiękowej i kompozytor Edouard „Ed the Conqueror” Brenneisen zaczął tworzyć muzyczny akompaniament dla Thresha Mrocznej Gwiazdy prawie na samym początku prac. Prześledźcie postępy Eda na poniższym filmie.

Posłuchajcie finalnej kompozycji.

 

Nadciąga anihilacja

Pozostały cztery tygodnie do debiutu Thresha Mrocznej Gwiazdy na serwerze testowym. Model i animacje podstawowego modelu Thresha są skomplikowane, ale model i animacje Thresha Mrocznej Gwiazdy są jeszcze bardziej skomplikowane. Z tego powodu analityk jakości, Brittany „Riot Galetta” Gleiter, zaczęła testy rozgrywki kosmicznego koszmaru przed sfinalizowaniem jego efektów wizualnych, dźwiękowych i nagrań głosów.

Galetta nawiązała współpracę z firmą świadczącą usługi w zakresie kontroli jakości, by przeprowadzić testy strukturalne wyszukujące wszelkie błędy, które wpływały na rozgrywkę. Tu i tam pojawiło się parę usterek, ale wszystko dało się naprawić niewielkimi modyfikacjami.

Poza odkrywaniem usterek, Galetta testowała także jakość Thresha Mrocznej Gwiazdy jako skórki. Zbierała odpowiedzi na pytania takie jak: „Co ci się podoba w tej skórce i czego jej, twoim zdaniem, brakuje? Czy miał(a)byś ochotę kupić tę skórkę?”. Badania Galetty pomogły pokierować pracą zespołu w ostatnich, gorączkowych tygodniach, aż Thresh Mrocznej Gwiazdy był gotowy sprowadzić zniszczenie na świat Runeterry.

Thresh Mrocznej Gwiazdy zadebiutował na głównych serwerach 16 czerwca 2016 r.

 

Wszechświat się zatrzymał

Następnego dnia zespół Thresha Mrocznej Gwiazdy wybrał się na imprezę nad basenem, by odprężyć się popołudniem. Wypuszczenie legendarnej skórki w skróconym terminie było wyczerpujące, ale udało im się dokonać niemożliwego. Thresh Mrocznej Gwiazdy terroryzował już Summoner’s Rift i nadszedł czas na świętowanie.

Impreza nie trwała długo. Wkrótce po wyjściu Pabro odebrał telefon z biura: „Widziałeś błąd Thresha Mrocznej Gwiazdy?”.

Zdjęcie błędu wykonane przez zespół kontroli jakości (obejrzyjcie to z perspektywy gracza)

Thresha Mrocznej Gwiazdy kupiło mnóstwo graczy i gdy skórka trafiła do milionów gier, wkrótce stało się jasne, że coś jest fundamentalnie sknocone. Za każdym razem, gdy wrogi gracz po raz pierwszy miał zobaczyć Thresha Mrocznej Gwiazdy po tym, jak Thresh zginął i się odrodził, ekran gracza zawieszał się do czasu wczytania efektów wizualnych. Problem dotykał głównie graczy, którzy nie mieli wydajnych kart graficznych — wirująca groza Thresha Mrocznej Gwiazdy wrzucała niektóre maszyny do otchłani niskiej częstotliwości klatek.

Thresh Mrocznej Gwiazdy został wyłączony, chociaż nie upłynęły jeszcze nawet 24 godziny od jego publikacji.

Wyjście zespołu zakończyło się przedwcześnie i wszyscy wrócili do biura. Nigdy nie napotkali tak poważnego błędu, który występował tylko w drużynie przeciwników. To było zaskakujące, że coś takiego prześlizgnęło się przez kontrolę jakości. Pracowali cały weekend, optymalizując efekty wizualne Thresha Mrocznej Gwiazdy, aby były mniej wymagające dla kart graficznych. Cztery dni nieprzerwanej pracy później Thresh powrócił, by doprowadzić do całkowitego zniszczenia wszechświata.

Jednak nawet po znalezieniu rozwiązania uczucie frustracji i przygnębienia pozostało. — Thresh Mrocznej Gwiazdy był niezwykle zuchwałym przedsięwzięciem, dlatego pojawienie się tego błędu po okresie ciężkiej pracy nas wszystkich było naprawdę przykre — mówi Galetta. Mimo wszystko byli dumni z tego osiągnięcia. Pracując nad wieloma aspektami projektu równolegle, zespół stworzył legendarną skórkę w ciągu niespełna połowy czasu, jaki zabierały poprzednie projekty. To było ciężkie, wyczerpujące i naprawdę stresujące — ale zrobili to.

— Ogólnie to przypominało przejście przez ogień — żartuje Pabro. — Ale naprawdę zmieniło sposób, w jaki tworzymy skórki. Zmusiliśmy się, jako zespół, do myślenia wychodzącego poza schematy.

Grafik Victor „3rdColossus” Maury chciał uchwycić nieuchronność planetarnej destrukcji na portrecie Thresha Mrocznej Gwiazdy. Zmiany dokonane we wczesnych wersjach odzwierciedlają burzliwy przebieg prac nad skórką. Przyglądając się wstecz całemu procesowi, 3rdColossus mówi: — To było czasami bolesne, ale podjęliśmy wielkie ryzyko. Koniec końców, jesteśmy z tego dumni.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.