Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Top lane jest odosobnioną wyspą

To jest stwierdzenie, które jest używane przez graczy już od jakiegoś czasu, jednak letni split 2015 sezonu całkowicie zmienił sytuację na górnej alei. Top lane w tym sezonie stał się linią, której warto się przyglądać dzięki zmianom w wybieranych championach, spellach i stosowanych strategiach. Jednak jak te wszystkie rzeczy wpływają na górną aleję, którą dotychczas znaliśmy?

Głębia Champion Poolu

Picki będące filarem obecnej mety takie jak Maokai, Rumble, Gnar, czy Hecarim są raz po raz widywane jako główne części wielu team compów. W przypadku tych czterech postaci mamy do czynienia z sytuacją pick-lub-ban, jako że z powodzeniem mogą pełnić one wiele różnych ról w zespole. Za każdym razem kiedy kompozycja, którejś drużyny wymaga tanka który przyjmie na siebie obrażenia, czy spowalniającej umiejętności AOE, która spali przeciwników w postaci Equalizera (R) Rumble’a te championy stają natychmiastowym wyborem dla wielu teamów.

Ale poza drzewcami, Yordlami, czy końmi istnieje wiele innych postaci, które z powodzeniem radzą sobie na górnej alei. Niektóre drużyny decydowały się na wybór innych tanków takich jak Shyvana, Sion, czy Irelia. Czasem nawet Shen jest wybierany na górną aleję przez zespoły takie jak Unicorns of Love, Team 8, czy CJ Entus. Nawet Riven na krótki okres czasu pojawiła się na scenie na Summoner’s Rift kiedy  KOO Tigers i KT Rolster zdecydowali się wybrać ją na topa. Inny mistrz wietrznych technik czyli Yasuo wziął szturmem NA LCS kiedy Team Impulse zdecydowało się zabrać go na topa.

AP asasyny/bruiserzy tacy jak Fizz, Kassadin, czy nowo wydany Ekko również pokazują się w ostatnim czasie na tej linii wraz z magami takimi jak Vladimir, Ryze, czy Lulu. Interesujące picki takie jak Rek’Sai, Nautilus i Jarvan IV również były grane na scenie, nie wspominając nawet o naprawdę niekonwencjonalnych championach takich jak Morgana, Nunu, czy Galio. Taka różnorodność na górnej alei oznacza że zespoły muszą spodziewać się niespodziewanego.

Obecny zawodnik Counter Logic Gaming Darshan “ZionSpartan” Upadhyaha mówi:

Wydaje mi się, że counter picki na górnej alei są obecnie silniejsze i bardziej opłacalne, jako że istnieje obecnie tak wiele postaci które mogą być wybrane na tą pozycję. Zazwyczaj championy, które są wybierane są postaciami, które mają duży potencjał na wykonywanie niesamowitych zagrań.

Czy jest on jednak podekscytowany widząc te wszystkie niekonwencjonalne picki?

Naprawdę podoba mi się fakt, że mogę zobaczyć Riven i Yasuo, jako że z tymi postaciami praktycznie nie ma limitu świetnych zagrań które możesz wykonać.

Tego typu top lanerzy z pewnością mogą dominować, aby się o tym przekonać wystarczy spojrzeń na Rumble’a ZionSpartana, który w drugim tygodniu uzyskał statystyki 10/0/9 w spotkaniu przeciwko Team 8.

Różnorodność spelli

Smite i Teleport są dwoma Summoner’s Spellami, które jak możemy zobaczyć są używane przez prosów. Dobre zagrania z użyciem teleporta umożliwiają zespołowi całkowite zmianę oblicza walki , która w innym przepadku byłaby przegrana, a także na tworzenie okazji dla drużyny do dobrych zagrań na obszarze całej mapy. Posiadanie dodatkowego Smite’a jest zawsze przydatne przy walce o Smoka/Barona jednak spell ten nie jest wybierany z tego powodu.

ZionSpartan wyjaśnia ten fenomen, mówiąc:

Wybór Smite’a na górną aleję rozpoczął się wraz z metą na Cinderhulka. Trend ten utrzymał się dzięki konceptowi wzmacniania swojej wytrzymałości, a także faktowi że umożliwia on zakup Skirmisher’s Sabre, który naprawdę dobrze działa w pojedynkowaniu się na takich postaciah jak Hecarim czy Shyvana. Dodatkowo to umożliwia postaciom szybsze czyszczenie linii.

Teleport zwiększa wpływ jaki top lanerzy mają na grę, głównie dlatego że mogą oni teraz oddziaływać również na inne linie. Odpowiednia koordynacja z resztą drużyny jest w tym zdecydowanie najważniejszą sprawą nawet jeśli widownia nie może tego wychwycić. Potwierdza to również ZionSpartan, który jednocześnie twierdzi że spell ten obecny na scenie będzie jeszcze przez długi czas:

Poprawne używanie teleportu jest efektem współpracy całego zespołu, jako że top laner musi współpracować ze swoimi sojusznikami by jego zagranie było możliwie jak najlepsze.

Zespoły stają się coraz lepsze w używaniu tego spella, w związku z czym nie wydaje mi się aby teamy miały w najbliższym czasie przestać go używać.

A które spelle zawodnik ten osobiście lubi wybierać na górną aleję?

Osobiście preferuje wybór teleporta i ignite’a , jako że lubię posiadać zwiększoną szansę na zabójstwo mojego przeciwnika. Kombinacja teleportu i flasha jest dość standardowa , a wydaje mi się że połączenie teleportu i smite’a jest przeze mnie najmniej lubiane.

The Early Game Buddy System

Junglerzy musieli czuć się naprawdę samotnie, jako że w ostatnim czasie adoptowali oni top lanerów , jako partnerów którzy będą z nimi roamować. Zespoły zaczęły używać strategi, w której top laner trzyma się blisko junglera podczas pierwszego czyszczenia jungli. W innych przypadkach określone campy są zarezerwowane dla top lanerów, którzy zabiorą je przed powrotem na swoją linię. Jednak jaki jest powód tak nagłej zmiany ?

ZionSpartan wyjaśnia:

Używana obecnie strategia “Follow the Jungle” posiada wiele zalet, jednak może ona zostać skontrowana. Dzięki niej junglerzy są bezpieczni nawet w przypadku późnego invade’u, a dodatkowo top lanerzy dzięki temu szybciej zdobywają 2 poziom. Jest to także dobre rozwiązanie w przypadku w przypadku swapa, jako że dzięki temu top laner jest bezpieczniejszy we wczesnej fazie gry.

Powrót do bazy po odwiedzeniu jungli pozwala graczom na wykonanie kluczowych zakupów.

Zazwyczaj przed powrotem na linie możesz wrócić się do bazy i kupić 5 potionów, a także item za 400 sztuk złota. Jednak problem jest taki, że jeśli przeciwny jungler w tym czasie spushuje linię i wróci się do bazy będzie mógł on kupić drugiego dorana, co da mu nad tobą przewagę.

Fantastyczne wyniki w Fantasy League

Dla tych z was, którzy biorą udział w szaleństwie zwanym Fantasy LCS  top lanerzy są rozchwytywanymi graczami w fazie draftu w Fantasy League. Po pięciu tygodniach ZionSpartan znajduje się na trzecim miejscu w Counter Logic Gaming jeśli chodzi o ilość zdobytych punktów, jednak traci on tylko dziesięć punktów do mid lanera Eugene’a “Pobeltera” Parka.  Young-jin “Gamsu” Noh znajduje się po pięciu tygodniach na pierwszym miejscu w Team Dignitas jeśli chodzi o ilość zdobytych punktów jednak jego przewaga nad pozostałymi zawodnikami wynosi zaledwie 1.26 punkta. Również  Diego “Quas” Ruiz znajduje się na pierwszym miejscu w swoim Team Liquid pod względem zdobytych punktów w Fantasy LCS. Nie jest to zły wynik jak na graczy, którzy zazwyczaj byli przyćmiewani przez mid lanerów i ADC.

Jednak to nie jest tak, że ZionSpartan jakoś szczególnie skupiał się na osiągnięciu takiego miejsca.

Myślę, że to jest to bardzo fajne że dobrze radze sobie w Fantasy LCS, jednak nie skupiam się za bardzo na tym jako że tak naprawdę są to tylko liczby.

Dodatkowo zaznacza on, że skupia się on na swojej ogólnej postawie w grze, a nie na ilości punktów które generuje w Fantasy LCS. Nawet jeśli tak wygląda sytuacja to obecna dominacja top lanerów oznacza większą ilość punktów, która pomoże ich fanom w zwyciężeniu w Fantasy LCS.

Życie na szybkiej linii

Carrujący top lanerzy nie są wprawdzie niczym nowym, jednak w obecnym splicie górna aleja stała się linią pełną innowacji, a nowe niespodzianki nadal mogą nadejść. ZionSpartan zgadza się, że istnieje szansa że kolejne niespodzianki zobaczyć będziemy mogli podczas fazy Playoff, a także na Mistrzostwach Świata.

Nie wydaje mi się aby innowacje na górnej alei miały skończyć się w najbliższym czasie, chyba że gra zostanie zmieniona w drastyczny sposób.

A co sam zawodnik sądzi o obecnej sytuacji na górnej alei?

Przedtem top nie był zbyt ciekawy. Wydaje mi się że obecnie linia ta jest najciekawsza od sezonu 2.Ogólnie rzecz ujmując top lane znajduje się teraz na właściwym miejscu.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.