Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Tier Lista Mid Lane Patch 5.1 – Elderhacker (konkursowa)

Witam! Oto moja Tier Lista na patch 5.1, przygotowana z myślą od Mid lanerach. Pod uwagę brana jest głównie skuteczność bohaterów w Solo Q. Bohaterowie ułożeni są w Tierach wedle swej siły. Należy pamiętać, że moje wpisy podlegają subiektywnej ocenie i nie każdy musi się z nimi zgadzać.

Tier 1 – postacie, które w obecnej mecie ciężko nazwać zbalansowanymi. Możecie się na nie natknąć w większości gier, często “Pick or ban”.
Tier 2 – grupa bohaterów, którzy są bardzo silni w obecnej mecie, jednak zwykle mają ciężką przeprawę z championami z pierwszego Tieru.
Tier 3 – bohaterowie pickowani sytuacyjnie, raczej nie pojawiający się zbyt często w czołowych dywizjach, jednak grani jako element
zaskoczenia.
Tier 4 – postacie, które pojawiają się niezwykle rzadko – jeśli już, to raczej wyciągani przez fanatyków danego championa.

Tier 1

zedkatarinaleblancfizzazir

Tier 2

ahricassiopeiaoriannasyndraxerathakaliyasuojaycetwistedfate

Tier 3

viktorkassadinlissandrakarthusaniviaziggstalonnidaleegragaskayleanniemorganazyraswainveigarzileanlululuxvladimirkennenteemomalzaharryzebrandkarmagalioezreal

Tier 4

velkozheimerdingermordekaiserchogathtristanafiddlestickskogmaw

< /br>

zed Zed – niekwestionowany król zabójców. Już od jakiegoś czasu trzyma się w czołówce potentatów środkowej alei, a niedawno wskoczył na sam jej szczyt. Posiada on nie najgorszy początek gry, przyjemne farmienie dzięki zedp pasywie oraz niezłej ilości obrażeń z zedq Q, a im dalej w las, tym więcej Pan Cieni ma do powiedzenia. Myślę, że żadnemu ADC nie podoba się widok szarego ekranu zaraz po starciu z Zedem, podczas gdy sam assasin uciekł dzięki swojemu zedr R.

leblanc LeBlanc – postać z olbrzymim burstem. Co prawda odczuje ona usunięcie deathfiregrasp DFG, ale teraz nadal jest w stanie wywalić nas z butów w niecałe 0,5 sekundy. Mocne już na 2 poziomie combo leblancq Q + leblancw W, świetny escape mechanizm.. Żyć nie umierać!

katarina Katarina – istny postrach Solo Q. Ta noxiańska wojowniczka posiada duże obrażenia, a także całkiem niezłe wyposażenie. Poważnie, w życiu nie widziałem takich wielkich… sztyletów. Panna Du Couteau potrafi wyeliminować cały przeciwny team dzięki swojemu perfekcyjnemu katarinar ulti, a także wyśmienicie pasującej do charakteru postaci katarinap pasywce.

fizz Fizz – kolejna postać, która burstuje przeciwników. Kiedy ujrzymy jego fizzr rybę, która krąży dokoła nas, najczęściej zwiastuje to śmierć za 3..2..1.. Mimo względnie słabego early, Fizz posiada olbrzymią umiejętność snowballowania, i często jeden udany gank może oznaczać niepowstrzymaną passę tej dzielnej rybki.

azir Azir – i tutaj mamy bohatera, który stanowi wyjątek względem swych kolegów z Tieru. Meta na Imperatora Shurimy została zapewne zaczerpnięta z LCS, jednakże coraz częściej możemy go oglądać w kolejce solowej. Jego głównym atutem jest wyśmienity late game, a jego trudna, choć niezwykle ciekawa mechanika, skupiająca się na dobrym kontrolowaniu azirw W oraz umiejętnie rzuconym azirr ulti, w rękach dobrego gracza, przysparza mu wiele popularności.

ahri Ahri – Panie i Panowie, nasza ulubiona lisiczka! Kolejna postać cechująca się elementami zabójcy, aczkolwiek nie można powiedzieć, że do końca typowa. Popularność Ahri na Solo Q bierze się głównie z jej perfekcyjnego ahrir ulti, które zapewnia jej trzy flash Flashe, pozwalając zabić przeciwnego Carry i bezpiecznie uciec.cassiopeia Cassiopeia – młodsza z sióstr Du Couteau, nie oznacza to jednak, że odstająca od swojej krewniaczki Katariny. Rework Cassiopei z początku miał więcej przeciwników niż zwolenników, niemniej jednak po kilku zmianach wprowadzonych przez Riot, postać ta zaczęła nabierać kształtu. Efekty widzimy teraz – nowa cassiopeiap pasywa pozwala jej osiągnąć zawrotne ilości AP, spamowalne cassiopeiaq Q i cassiopeiae E pozwalają zdominować przeciwnika na midzie. Jej jedyną wadą jest brak escape mechanizmu.

orianna Orianna – tutaj mamy do czynienia z typowym “safe pickiem”. Orianna posiada całkiem niezłe predyspozycje, aby wyjść z linii z co najmniej zerowym bilansem. Jej oriannae tarcza działa naprawdę przyjemnie, a oriannar ulti jest idealne do teamfightów. Ponadto, po wystackowaniu seraphsembrace Serapha Orianna zyskuje potencjał w walkach 1 na 1. Jest to postać jak najbardziej warta uwagi.

syndra Syndra – postać może odrobinkę bardziej ofensywna niż wymieniona wcześniej Ori, nadal jednak zaliczająca się do typowych Casterów. Syndra opiera się na dobrym panowaniu nad syndraq kulkami, które są kluczowe w wielu sytuacjach, a odpowiednio zagrany syndrae stun oraz syndrar ulti potrafią odwrócić losy teamfightu. Gra Syndrą jest przyjemna, niemniej jednak możemy mieć na początku kłopoty, jeśli przeciwnicy mają mobilnego junglera.

xerath Xerath – mimo czterech skillshotów, co od razu wskazuje na nieco trudniejszą grę Xerathem, postać ta często gości na Solo Q. Dlaczego tak jest? Zapewne oprócz całkiem solidnej porcji obrażeń, należałoby wymienić tu xerathp pasywkę, która znacząco ułatwia grę tą postacią. Po osiągnięciu 9 poziomu należy tu dorzucić całkiem niezły wave clear.

akali Akali – tutaj miałem całkiem spory dylemat. Ponieważ cenię Akali szczególnym upodobaniem, rozegrałem nią wiele gier, chciałem ją umieścić wysoko. Nie wiedziałem jednak czy to obiektywne. Na szczęście podpatrzyłem trochę u graczy z wyższych dywizji – i rzeczywiście! Akali jest świetnym assasinem, z fenomenalną mechaniką akalir ulti, co pozwala jej naprawdę świetnie sobie radzić na Solo Q.

yasuo Yasuo – ten pan rodem z Ionii przez wiele patchy był niepowstrzymany i chętnie obdarzany banami na Solo Q. Nerfy skierowane w stronę Yasuo były wręcz konieczne. Mimo wszystko, choć w tego typu kolejkach nie możemy być pewni dobrej komunikacji, to zazwyczaj ludzie są w stanie zrozumieć – Yasuo potrzebuje knockupów. No a wtedy już nasze yasuor ulti pogrąża przeciwny team.

jayce Jayce – kolejna postać, którą darzę sentymentem. Rozumiem, że wielu z was może nie zgadzać się z taką, a nie inną decyzją, ale dla mnie ta postać jest po prostu bardzo silna i przyjemna w grze. Wynalazek ubiegłorocznych Mistrzostw Świata jest w mojej opinii dobrym materiałem także na Solo Q. Jego olbrzymi wręcz poke z jaycerq Q + jaycere E (w formie działa) sprawdza się w niemal każdym teamcompie. Przyznaję, że jest to dość subiektywna ocena, ale po prostu nie miałbym serca umieścić Jayce’a niżej.

twistedfate Twisted Fate – oto kolejny z dość bezpiecznych picków. Mistrz Kart jest popularny w kolejce solo ze względu na swój całkiem przyjemny wave clear, niezłą ilość obrażeń oraz bardzo silne twistedfater ulti. Niedawne ekscentryzmy, takie jak TF w jungli, pokazały, jak bardzo wielofunkcyjna potrafi być ta postać.

kassadin Kassadin – bohater, nad którym zapewne dniami i nocami głowę łamią sobie pracownicy Riotu. Naprawdę ciężko jest im zbalansować bohatera, któremu na kassadinr ulti dali flash Flash co 3 sekundy. Mimo setki nerfów wymierzonych w Wędrowca Pustki, on zawsze powraca w glorii. Większą popularność Kassadin zyskuje na scenie profesjonalnej, lecz i w Solo Q jest mile widziany.

karthus Karthus – tym akcentem kończę tą Tier Listę. Karthus ma tutaj symbolizować również inne late game’owe potwory, takie jak Anivia, czy Veigar. Uważam, że te postacie powoli wracają do mety, i mimo że oczywiście lepiej sprawdzają się na competetive w konkretnych teamcompach, to mają olbrzymi potencjał, by wyróżnić się na Solo Q (zwłaszcza po rychłym usunięciu deathfiregrasp DFG). Samego Karthusa postanowiłem tu uhonorować ze względu na jego niezwykle użyteczna karthusp pasywa, bardzo przyjemne w grze karthusq Q oraz oczywiście uwielbiane przez wszystkich karthusr R, które zazwyczaj bardzo ładnie wygląda nad naszą postacią, choć niestety tylko przez 3 sekundy.

Kończąc tę Tier Listę, chciałbym dodać, że jeśli się wam ona spodobała najbardziej ze wszystkich prac, proszę was o głosy. Zachęcam także do komentarzy – postaram się odpowiedzieć na konstruktywną krytykę.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.