Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Support- coś więcej niż tylko rola.

Artykuł ten można nazwać poradnikiem, opinią o bohaterach wsparcia, a nawet sposobem na życie. Bo kto tak naprawdę gra supportami? Dlaczego ta rola jest najbardziej narażona na flejm i reporty? Czy zadaniem Soraki jest tylko leczenie i wardowanie? Jeśli chcecie dowiedzieć się tego i owego o supportach to  zapraszam!

Na początek trochę teorii. Z definicji supporty to: “Postaci stworzone do wspomagania drużyny poprzez umiejętności leczące lub wzmacniające statystyki . Posiadają również szereg umiejętności ograniczających kontrolę ruchu przeciwnika, które bardzo skutecznie potrafią wyprowadzić go z równowagi co skutkuje popełnianiem przez nich licznych błędów. Głównymi zadaniami postaci wspomagającej jest utrzymywanie wizji na mapie, zapobieganie atakom z zaskoczenia ze strony innych członków przeciwnej drużyny, ułatwianie życia ADC i ochrona ich przed otrzymywaniem obrażeń poprzez różnego rodzaju tarcze lub leczenie.  Rola Supporta jest często pomijana i niedoceniania, a dobry Suport to gwarancja sukcesu dla całej drużyny.”

Tak to wygląda na kartce. Warto przyjrzeć się ostatniemu zdaniu. Wspomina ona o znieważaniu supporta i traktowaniu go jako typ najbardziej bezużytecznego bohatera w League of Legends. No cóż… Mnie jako osobę, która mainuje supporty jest  z tym niezwykle ciężko. Bardzo często staram się jak mogę, warduję całą mapę, a nierzadko  oddaję nawet życie za własnego ADC, po czym zostaje zreportowany za feedowanie. Ehhh… Jako osoba spokojna nie wdaję się w kłótnie, staram się olewać flejm i grać tak jak gram. Oczywiście gdy wykonam jakąś dobrą akcję to drużyna nawet o niej nie wspomni, natomiast wytknie mi każde drobne potknięcie. Powoli zaczynam mieć tego dosyć, dlatego postanowiłem napisać mini-poradnik dla każdej osoby grającej supportem.

1. Jesteś BARDZO ważny

Cokolwiek mówi twoja drużyna, jakkolwiek będą Cię wyzywać, nie daj sobie wmówić, że jesteś bezużyteczny. Kto zapewnia teamowi leczenie, wizję i buffy? Kto zazwyczaj uspokaja toksycznych graczy i poświęca swoje życie tylko po to, żeby inny członek drużyny mógł przeżyć? Ty? No właśnie! Twoja rola jest ogromna, bez Ciebie zwycięstwo jest praktycznie niemożliwe.

2. Uspokajaj innych, nie daj się wybić z równowagi

Osoby, które wybierają bohaterów wsparcia są najczęściej spokojne i bezkonfliktowe. Wykorzystaj swoje cechy charakteru i postaraj się załagodzić sytuację na czacie, nakieruj flejmerów na dobrą drogę, a przede wszystkim- nie daj się wciągnąć w tą @#$% kłótnię! W innym wypadku szansa na przegraną zwiększy się wielokrotnie, a Ty będziesz poirytowany. Czy to ma sens?

3. Lecz, buffuj i dbaj o wizję

Oczywista oczywistość. Jest to Twoje podstawowe zadania, bez którego użyteczność roli spada do minimum. Staraj wardować się obszar, w którym widać tylko mgłę wojny, wzmacniać sojuszników i osłabiać przeciwników kiedy tylko możesz. Nie dawaj się jednak wykorzystywać! Nie tylko Ty możesz stawiać totemy, prawie każdy z drużyny ma Trinketa. Jeśli nie macie żadnej wizji, a Ty nie posiadasz żadnych wardów- poproś drużynę o zapewnienie widoczności. Jeśli spotkasz się z odmową to postaraj się wyjaśnić, że nie masz wystarczającej ilości złota. Zazwyczaj to wystarczy.

Podsumowanie

Zastosuj się do powyższych wskazówek i pamiętaj, że jesteś potrzebny swojej drużynie. Dzięki temu zarówno tobie jak i Twoim kompanom będzie grało się dużo przyjemniej.

Jakie porady dalibyście jeszcze supportowi? Uważacie powyższe wskazówki za pożyteczne? Dajcie znać w komentarzach!

Pozdrawiam

Shikimishi

Powyższy wpis jest mini-blogiem stworzonym przez czytelnika, a redakcja portalu How2Win nie ingerowała w jego treść. Mini-blog jest formą, w której to czytelnicy tworzą treść, którą mogą się podzielić się z szerszym gronem odbiorców. Dział zawierający wszystkie mini-blogi znajdziesz na stronie głównej w zakładce Społeczność lub bezpośrednio pod adresem https://how2win.pl/category/mini-blog/.

Jeśli także chcesz dołączyć do grona twórców Mini-blogów – zapraszamy serdecznie do skorzystania z formularza dodawania wpisu.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.