Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Statystycznie rzecz biorąc: nerfy i buffy patcha 4.10

Po raz kolejny mamy okazje zaprezentować Wam statystyki nerfów i buffów, jakie w ostatnim patchu wprowadził Riot. Po pełnym tygodniu zbierania danych mamy wreszcie reprezentatywną próbkę, na podstawie której możemy przedstawić Wam skutki decyzji firmy tworzącej League of Legends.

Uwaga: Metryka “Zmiana win-rate w punktach procentowych” dotyczy porównania sytuacji w porównaniu z poprzednim patchem.

Skarner

skarnerPopularność: 7,04%
Win rate: 53,47%
Zmiana win-rate w punktach procentowych: 3,74%

Kolejne zmiany w Skarnerze, które można nazwać mini reworkiem sprawiły, że stał się stosunkowo popularnym i dobrym junglerem. O ile jego win-ratio utrzyma się na wysokim poziomie (osobiście przewiduję nieznaczny spadek w najbliższych tygodniach) to może on na stałe zagościć w jungli Summoner’s Rift.

Tristana

tristanaPopularność: 14,83%
Win rate: 53,02%
Zmiana win-rate w punktach procentowych: 3,02%

Tristana zaliczyła nieznacznego buffa, jednakże to głównie zmiany w przedmiotach zaczęły faworyzować tego Ad Carry. Cieszymy się z obecności Tristany i liczymy na jej większą obecność na turniejach.

Galio

galioPopularność: 1,11%
Win rate: 51,83%
Zmiana win-rate w punktach procentowych: 1,03%

Nieznaczny buff MR na poziom (przy jednoczesnym nerfie na Athene) skutkował niewielkim wzrostem win-ratio. Zmiany najbardziej odczuli nowi gracze, którzy mają zapewnione większe bezpieczeństwo podczas teamfightów.

Sivir

sivirPopularność: 6,31%
Win rate: 49,94%
Zmiana win-rate w punktach procentowych: 0,83%

Bardzo drobna zmiana zbuffowanej Sivir. Jej win-ratio praktycznie dobiło do 50% co można uznać za sukces ekipy odpowiedzialnej za balans.

Gragas

gragasPopularność: 4,45%
Win rate: 46,59%
Zmiana win-rate w punktach procentowych: 0,79%

Wiele osób w dalszym ciągu nie nauczyło się grać zreworkowanym Gragasem, który jest znacznie lepszy niż wskazują na to statystyki jego win-ratio.

Pantheon

pantheonPopularność: 15,74%
Win rate: 49,67%
Zmiana win-rate w punktach procentowych: -0,16%

Kosmetyczna zmiana u Pantheona, który dalej cieszy się sporą popularnością wśród osób preferujących grę w jungli.

Karthus

karthusPopularność: 2,95%
Win rate: 49,02%
Zmiana win-rate w punktach procentowych: -1,01%

Pomimo VU Karthus jest rzadko spotykanym championem. Jego wybieralność oscyluje na granicy 3%, a win-ratio uległo drobnemu spadkowi związanemu ze zmianami w przedmiotach.

Zed

zedPopularność: 10,39%
Win rate: 45,41%
Zmiana win-rate w punktach procentowych: -1,02%

Zed bardzo mocno odczuł zmiany w BT, które są mu zdecydowanie nie na rękę. Pomimo niezłej popularności jego siła spadła.

LeBlanc

leblancPopularność: 7,43%
Win rate: 42,85%
Zmiana win-rate w punktach procentowych: -2,46%

Wyjątkowo niskie win-ratio LeBlanc zawdzięcza częstym nerfom oraz snowballowemu stylowi gry. Ostatnie zmiany jeszcze pogłębiły różnice pomiędzy nafeedowaną i nienafeedowaną LeBlanc.

Lucian

lucianPopularność: 30,88%
Win rate: 48,97%
Zmiana win-rate w punktach procentowych: -2,75%

Spora zmiana, jednakże w większości wynika ona ze zmian w itemizacji AD Carry. Nerf na jednej z umiejętności nie był odczuwalny w stopniu w jakim nowe ścieżki rozwoju dla AD Carry wpłynęły na Luciana.

Twitch

twitchPopularność: 9,82%
Win rate: 44,77%
Zmiana win-rate w punktach procentowych: -4,82%

Jak widać gracze czują się jeszcze zbyt pewnie grając Twitchem i nie dostosowali się do zmian itemizacji i nowego nerfu. Obstawiam, że wraz ze spadkiem popularności szczura wzrośnie jego win-ratio (przy grze nim zostaną “stali użytkownicy”)

Nidalee

nidaleePopularność: 16,86%
Win rate: 41,29%
Zmiana win-rate w punktach procentowych: -8,5%

Doskonały przykład dysproporcji pomiędzy odczuciami, a win-ratio. Gracze praktykują jeszcze stary styl gry Nidalee. Podczas gdy jest ona postrachem na wyższych poziomach rozgrywek, na niższych zdaje się radzić sobie coraz gorzej.

źródło: http://championsanalyzer.cba.pl/?v=4.10

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.