Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Spytaj Riot: Czy Sion śmierdzi?

Wesołych świąt wszystkim! Rozpoczniemy Nowy Rok nieco zmienioną edycją Spytaj Riot. Dzisiaj odpowiemy na pytania dotyczące fabuły.

Zamierzamy też na dwa tygodnie zrobić sobie przerwę od Spytaj Riot, ponieważ mamy inne plany. Do zobaczenia w lutym!

Czy Sion śmierdzi? To znaczy, czy czuć od niego śmierć i rozkład? A co z Yorickiem, czy Kalistą?

Świetne pytanie i zadane właściwemu scenarzyście — nawet nie pamiętam, czy użyłem dzisiaj dezodorantu.

Nieważne. Łatwo założyć, że Sion cuchnie rozkładającym się mięsem, ale trzeba pamiętać, że umarł dawno temu. Gdy byłem dzieckiem i zdechł grasujący za ścianą szczur, nie mogłem wejść do pokoju bez odruchu wymiotnego przez około tydzień… ale potem smród zaczął się zmniejszać. Coś, co nie żyje od dziesiątek lat jest już odporne na gnicie i rozkład. Staje się tak odwieczne jak sama wojna. Sion roztacza raczej woń żelaza i płomieni, nieodróżnialny od zapachu toczącej się wokół niego bitwy.

Jeśli chodzi o Yoricka, nie jest naprawdę nieżywy dzięki fiolce wody życia, która wisi mu na szyi. Ale wydaje mi się, że nie korzysta z prysznica.

A Kalisty nie da się wyczuć, bo tak naprawdę jej tam nie ma. Możesz wyczuć jedynie ślad jej duchowej obecności na świecie, na przykład delikatną smużkę ozonu.

Tego właśnie możesz się spodziewać, jeśli spotkasz któregoś z tych bohaterów osobiście. Uśmiechnij się, zachowaj maniery i pamiętaj: po eonach dziwnych przygód nawet najgorszy smród się ulatnia

Scenarzysta

Czy nazwa świata Runeterra nawiązuje do wszystkich run, które w nim były? (Dzięki Ryze!) Czy nasze runy mają jakiś związek z runami z Runeterry?

Były…?

Rzeczywiście nazwa Runeterra (dosłownie „runiczny świat”) nawiązuje do Run Świata — te niewyobrażalnie potężne artefakty są właściwie narzędziami stworzenia, których nieznane niebiańskie byty użyły, by stworzyć zupełnie nowy wymiar istnienia. Z jakiegoś powodu prace przerwano i pozostały nieukończone, a runy walają się w nieładzie, ukryte w świecie, który miały stworzyć.

Runy w grze MOBA League of Legends nie są Runami Świata, ale wyrazem runicznej magii. Są specyficznym sposobem modyfikowania twojego stylu gry, pozostawiającym wiele miejsca na wprowadzenie innych rodzajów run w przyszłości.

Główny redaktor ds. fabuły

Skąd się wziął Pix?

Bandle City to tylko jedno z wielu miejsc w wymiarze duchowym mieniące się kolorami nieznanymi dla tych, którzy nie przekroczyli granicy oddzielającej je od wymiaru śmiertelników. Lulu wielokrotnie pytała swojego towarzysza, Pixa, o to, skąd pochodzi. Zamiast udzielić odpowiedzi, zwykle rzucał się na główkę w sam środek najbliższego kwiatu lilii. Lulu uznała zatem, że urodził się jako strączek, z którego wykiełkował duszek, którym już pozostał.

Scenarzystka uzupełniająca, Budowniczowie

Czy w Runeterze urządza się wesela? Jak wygląda to u różnych frakcji? Czy istnieją jakiś interesujące tradycje?

Podobnie jak w świecie rzeczywistym, wielu obywateli Runeterry zawiera małżeństwa (lub nie) z różnych powodów — nie zawsze jest to miłość!

Freljord jest wybitnie matriarchalnym społeczeństwem. Przywódczynie plemienne, takie jak Ashe lub Sejuani, są nazywane „wojmatkami” i często starają się wzmocnić swoją polityczną pozycję, zawierając małżeństwo z członkiem przyjaznego lub wrogiego plemienia. To bywa samo z siebie skomplikowaną sprawą, ponieważ faworyzowanie jednej strony jest postrzegane jako niełaska dla drugiej, dlatego powszechną praktyką wojmatek jest posiadanie w swojej świcie kilku „partnerów krwi”. Należą oni do ich najwaleczniejszych obrońców i najbliższych powierników.

W wielu prowincjach Ionii akceptuje się wspólne mieszkanie partnerów i wychowywanie przez nich dzieci bez zamiaru zawierania formalnego związku. Gdy jednak dochodzi już do tego rytuału, ma on głębokie symboliczne znaczenie i zapewnia błogosławieństwo wielu duchów oraz przodków obu rodzin. Ceremonia przebiega w zrównoważony sposób, a każdy z partnerów pozostaje równy w oczach społeczności teraz i na wieczność.

Zanim Swain przejął kontrolę nad Noxusem, stare szlacheckie rody kładły znacznie większy nacisk na zachowanie swojej linii, niż organizowanie wymyślnych przyjęć weselnych. Spadkobiercy musieli okazywać szacunek rodzicom i udowadniać siłę swojego rodu, a aranżowane sojusze między rodami potrafiły wzniecać zatargi ciągnące się przez pokolenia. Teraz, gdy znaczenie szlachetnie urodzonych zostało bardzo ograniczone przez Tryfariat, te tradycje zaczynają się zmieniać.

Na świecie mamy wiele takich przykładów, ale jestem istotą oziębłą i zgorzkniałą i ogólnie nie przepadam za zbyt długim omawianiem tych spraw. Być może, gdybym spotkał odpowiedniego potwora Dzieci Pustki, moje serce z lodu zaczęłoby mięknąć…

Główny redaktor ds. fabuły

Czy Darius lubi swojego brata Dravena, czy uważa go za idiotę?

Darius opiekuje się Dravenem odkąd byli dziećmi i chociaż kocha swojego młodszego brata, doskonale zdaje sobie sprawę z jego wad. Być może Darius kiedyś nawet chciał zmienić „Wielkiego Oprawcę” i okiełznać jego nadmiernie… dravenowe cechy, jednak teraz tak manipuluje sytuacją, by te wyjątkowe umiejętności i cechy z wad stawały się zaletami.

Senior Writer

W sierpniowym Spytaj Riot mówiliście, że Freljordczycy uwielbialiby hodowanie Poro! Hodowla oznacza, że musiałyby mieć jakieś znaczenie gospodarcze. Jakie na przykład? Czy goliliby je, aby otrzymać wełnę? Jak wyglądałyby łyse Poro?!

W surowym klimacie Freljordu, gdzie ludzie często każdego dnia muszą walczyć o przetrwanie, marzenie o hodowli Poro jest atrakcyjne właśnie dlatego, że nie przynoszą żadnego pożytku! Hodowanie Poro oznacza, że spędzisz życie leniwie w kochającym, ciepłym i puszystym otoczeniu. Kto nie marzyłby o tym w krainie śniegu i lodu, wojowniczych plemion i starożytnego zła czającego się pod skutą mrozem powierzchnią?

Jeśli chodzi o łyse Poro… sądzę, że nikt z nas nie ma ochoty się nad tym zbyt długo zastanawiać.

Scenarzysta

Dzięki za przeczytanie Spytaj Riot z tego tygodnia. Masz pytania?

Udaj się na stronę Spytaj Riot i zaloguj na swoje konto League. Przeczytaj, co robić, a czego unikać, a potem pytaj śmiało.

Obiecujemy, że przeczytamy każde pytanie, ale nie możemy zagwarantować, że na każde odpowiemy. Niektóre pytania nie będą nadawać się do Spytaj Riot, lub odpowiedzi na nie pojawiły się już gdzie indziej. Dla przykładu, nie będziemy zapowiadać tutaj nowych funkcji ani omawiać kwestii, które opisaliśmy już bardziej szczegółowo wcześniej (ale możemy wyjaśnić poszczególne zapisy).

Jednak słuchamy uważnie głosów wszystkich graczy, więc nie wahaj się pytać. Zadbamy o to, aby twoje pytania trafiły do tych pracowników Riot, którzy zajmują się interesującymi cię kwestiami.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.