Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

“Sam talent nie wystarcza, najważniejsza jest praca” – wywiad z White_Ra

Na Winter Gaming Gdańsk 2014, na którym pojawili się redaktorzy portalu, gościem specjalnym był Aleksey “White_Ra” Krupnyk, jeden z czołowych graczy Starcrafta II na świecie. Ma 34 lata, a swoją przygodę z graniem rozpoczął 16 lat temu, dzięki czemu jest także jednym z najstarszych graczy w e-sporcie.  Pomimo dość napiętego planu dnia oraz dużej ilości zainteresowanych graczy,  znalazł dla nas kilka minut na krótki wywiad o jego karierze.

Jak wyglądały początki twojej kariery z e-sportem?

starcraft-5Grami komputerowymi zacząłem się interesować w 1998 roku, od początku byłem wciągnięty w świat Starcrafta. Wtedy pojęcie sportu elektronicznego nie było jeszcze zbyt dobrze znane. Gdy ledwo nauczyłem się grać, brałem udział w mniejszych imprezach, które były jednak dość rzadko organizowane. Po serii porażek, udało mi się wygrać jeden z większych eventów – WCG Ukraine 2003, po którym zostałem reprezentantem kraju na scenie międzynarodowej.

Jakie to było uczucie?

Odczuwałem przede wszystkim radość oraz motywacje do dalszej gry.

Ile średnio godzin przygotowujesz się do udziału w eventach?

Dobre przygotowanie do turnieju zajmuje około ośmiu godzin gry dziennie. Starcraft jest bardzo trudną grą, czas jaki trzeba włożyć w pracę nad umiejętnościami jest o wiele większy niż przy jakichkolwiek grach MOBA.

they_said_esport_will_never_fill_stadiums

Wielu graczy marzy o rozpoczęciu kariery w świecie gry. Na podstawie swojego doświadczenia – możesz im coś poradzić?

Trzeba się rzeczywiście wziąć do grania. Ale nie bezmyślnego – sam spędzałem 80% czasu na grze, gdzie skupiałem się na ćwiczeniu konkretnych elementów gry, a 20% na oglądaniu gry lepszych graczy, swoich powtórek i analizowaniu swoich rozgrywek ze znajomymi, który grali na wyższym poziomie. Trzeba próbować się pokazać z jak najlepszej strony na wielu eventach i nie zniechęcać się porażkami. Każdy kiedyś natrafi na dobry moment, w którym zostanie zauważony. Najważniejsza jest praca, bo sam talent nie wystarcza.

Co sądzisz o Polsce?

Doceniam ten kraj, macie tu wielu bardzo dobrych i rozpoznawalnych graczy. Lubię także waszą gościnność. (Sama prawda, na afterparty Aleks nie pogardził standardowym słowiańskim trunkiem [przyp. red])

Dziękuję za wywiad i poświęcony czas oraz życzę wielu sukcesów w przyszłości

Dzięki – trzymaj się i także powodzenia.

 

 

White_Ra jest bardzo skromny oraz pozytywnie nastawiony do życia. Prawie każdy zainteresowany zwiedzający mógł do niego podejść i rozegrać z nim partię w Starcrafta lub Heartstone’a. Co ciekawe – kilku szczęśliwcom udało się wygrać pudełkową wersję gry z dodatkiem.

 

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.