Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

S4 World Championship – LMQ – Chińczycy czy już Amerykanie?

Lan Mei Qi, bo tak, co pewnie mało osób wie, brzmi rozwinięcie nazwy LMQ, to nic innego jak w pełni chińska drużyna, która w poszukiwaniu lepszego życia przyjechała do Stanów Zjednoczonych, by rywalizować w tamtejszych rozgrywkach. Amerykańska scena szybko pogodziła się z tym, że azjatycki zespół będzie rywalizował w LCS NA. Tym bardziej, że organizacja wywalczyła sobie miejsce w lidze nie przez wykupienie spota, ale przez totalne zdominowanie amatorskiej sceny.

Historia i sukcesy

Zespół jest tak naprawdę młodszym bratem Royal Club, które również oglądamy na tych mistrzostwach. Ekipa dała radę zająć nawet 4 miejsce w jednym ze splitów LPL, ale kiedy okazało się, że firma iBuyPower jest skłonna finansować ich podróż do Stanów, zarząd drużyny nie myślał długo o przeprowadzce.

W meczu relegacyjnym w dość łatwy sposób rozprawili się z XDG znanymi wcześniej jako Vulcun. Tym samym zapewnili sobie miejsce w LCS, gdzie od razu byli uważani za faworytów. Nie bez powodu, cały skład miał już wtedy doświadczenie z gry przeciwko najlepszym azjatyckim drużynom.

Ostatni sezon

LMQ pokazało Amerykanom poziom agresji, którego jeszcze nie widzieli. Grali zupełnie inaczej niż reszta ekip z NA i to się sprawdzało. Chociaż czołowe zespoły z Ameryki i tak umiały wygrać od czasu do czasu na nich mapę (głównie wtedy, kiedy ta agresja działała na ich niekorzyść), to jednak na koniec splitu udało im się ex-aquo z Cloud9 zająć pierwsze miejsce i tym samym bezproblemowo awansować do playoffów.

Tam czekała na nich o wiele trudniejsza walka. W półfinale lepsi od nich okazali się rewelacyjni wtedy zawodnicy z Team SoloMid. Chińskiemu zespołowi rzutem na taśmę udało się wywalczyć trzecie miejsce w playoffach, które premiowało ich wyjazdem na Worldsy. W meczu z Curse wrócili z deficytu 0-2 i wygrali 3-2 zapewniając sobie awans.

Gracze

IDNameRole
ChinaackermanXiao Wang (肖旺)Top
ChinaNoNameZhou Qi-Lin (周祺琳)Jungle
ChinaXiaoWeiXiaoYu Xian (余显)Mid
ChinaVasiliiLi Wei-Jun (李威俊)AD
ChinaMorZhang Hong-Wei (张宏伟)Support
Xiao ACKERMAN Wang

Znany wcześniej pod nickiem GodLike, toplaner LMQ cieszył się wcześniej dość sporą międzynarodową sławą. Uważany w pewnym momencie za jednego z najlepszych toperów na świecie, Ackerman miał trochę problemów z dostosowaniem się do obecnej mety i zmienieniu swojego stylu gry na mniej agresywny. Chociaż jego prezencja na górnej alei nie zawsze należała w ostatnim czasie do silnych punktów zespołu, to jest jednym z najlepiej walczących graczy w teamfightach w Ameryce.

Zhou NONAME Qi-Lin

Kapitan zespołu i jungler, odpowiada przede wszystkim za early game. Gra przede wszystkimi mobilnymi championami, takimi jak Kha’Zix czy Lee Sin, chociaż jego bardzo mocnym pickiem był również Nunu. Chwalony za bardzo wysokie umiejętności mechaniczne (pod tym względem dorównuje na pewno Meteosowi) i za umiejętność wykreowania sporej przewagi dla swojej gwiazdy na midzie – XiaoWeiXiao. Czasem gra trochę niestabilnie, ale jego wczesna agresja i tak najczęściej przynosi więcej pożytku niż strat.

Li VASILI Wei-Jun

Krótko po przyjeździe do Stanów, kiedy jeszcze grał w challangerze, Doublelift powiedział o nim, że jest najlepszym ADC w Stanach. Taki komplement z ust butnej gwiazdy Counter Logic Gaming to nie byle co. Chociaż poprzedni split pokazał kilka słabości w grze Vasiliego, to potwierdziło się, że jest rzeczywiście niesamowicie utalentowany. Gra bardzo agresywnie, posiada podobny styl gry do WildTurtle’a. Czasem aż za agresywnie, co boli jego zespół.

Zhang MOR Hong-Wei

Mor posiada co prawda dość niechlubną reputację jednego z najczęściej zabijanych graczy w LCS NA, ale trudno, żeby tak nie było, kiedy jest się zawsze na pierwszej linii zespołu, szukając inicjacji. Support LMQ traci trochę indywidualnie przez bardzo agresywny styl gry LMQ, który zmusza go do tankowania, ale nikt nie odbiera mu tego, że razem z Vasilim tworzą jeden z najgroźniejszych botlane’ów w Ameryce Północnej. O wiele lepiej radzi sobie na championach takich jak Thresh czy Braum, którymi może głęboko wejść w przeciwnika, niż granymi obecnie częściej w metagame Nami czy Janną.

Gwiazda drużyny

Yu XIAOWEIXIAO Xian

Niekwestionowana gwiazda drużyny. Midlaner, który jako jedyny rzucił rękawice Bjergsenowi i przejął po nim tytuł najlepszego midlanera grającego w Ameryce Północnej (ironiczne, że ta walka toczyła się między Europejczykiem, a Azjatą). Xiao ma za sobą niesamowicie dobry sezon za który uznany został najbardziej wartościowym graczem sezonu zasadniczego. Do perfekcji opanował sztukę farm & roam. Ma bardzo dobre wyczucie tego, kiedy opuścić linię i wywrzeć presję na któreś z innych linii. Jego najlepszym championem jest prawdopodobnie Yasuo, który na nadchodzących Worldsach powinien mieć w meczach LMQ status pick or ban.

Mecze

 

TEAM 1
DATA
GODZ.
fn LMQ vsOMG OMG25.0911:00
fnFnatic vs fn LMQ25.0915:00
SamsungSamsung Blue vs fn LMQ26.0916:00
fnLMQ vs fnFnatic27.0910:00
fnLMQ vs SamsungSamsung Blue28.0909:00
OMGOMG vs fnLMQ28.0913:00
Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.