Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

S4 World Championship: Fnatic – najbardziej utytułowana europejska drużyna

Fnatic od początku sezonu było głównym kandydatem do wyjazdu na mistrzostwa świata sezonu 4. Pewna, bardzo silna i solidna w każdym calu formacja wzmocniona nowym AD Carry była przez wielu uważana za pewniaka do awansu i jednego z kandydatów do sięgnięcia po najwyższe trofeum. Co prawda w finale playoffów letniego splitu drużyna pod wodzą xPeke uległa Alliance, jednak wciąż jest niebywale groźna.

Historia i sukcesy

Wypada zacząć od faktu, że Fnatic są mistrzami sezonu 1, a dwóch zawodników z tamtego składu (xPeke i Cyanide) wciąż gra w obecnym. W sezonie 2 drużyna zainicjowała “klątwę mistrzów świata” i nie pojechała na Worldsy, natomiast w zeszłym sezonie na mistrzostwach świata Fnatic zajęło wraz z Najin Black Sword ex eaquo trzecią lokatę. Warto przy tym zaznaczyć, że Fnatic jest jednym z dwóch zespołów z zeszłorocznego top 4, którym udało się ponownie awansować na mistrzostwa.

Ostatni sezon

FnaticW tym sezonie Fnatic rozpoczęło mocnym akcentem, przez pierwsze 4 tygodnie utrzymując pozycję lidera. Niestety w środkowej fazie wiosennego splitu zespół miał problemy i ostatecznie zakończył pierwszą połowę sezonu na 2 miejscu, zaraz za SK Gaming. Drużyna powetowała to sobie jednak w playoffach, gdzie zajęła 1 miejsce, po drodze pokonując Alliance oraz SK. Druga część sezonu rozpoczęła się dla graczy Fnatic zdecydowanie gorzej niż pierwsza. Przez 6 pierwszych tygodni xPeke i spółka okupowali 4. miejsce. Sporo zmienił superweek, który miał miejsce w 7 tygodniu letniego splitu. Fnatic znikąd wystrzeliło na 2. pozycję i na niej też zakończyło regularny sezon. Tym razem jednak szturm Fnatic na 1. miejsce w play-offach zakończył się niepowodzeniem. Po zaciętym, ale wygranym boju z Roccatem najbardziej utytułowana europejska drużyna poległa w finale (w spotkaniu przeciwko Alliance) czego skutkiem było rozstawienie Fnatic w drugim koszyku.

Gracze

IDNameRole
FrancesOAZPaul BoyerTop
FinlandCyanideLauri HapponenJungle
SpainxPekeEnrique CedeñoMid
SwedenRekklesMartin LarssonAD
FranceYellOwStaRBora KimSupport
Paul sOAZ Boyer

soAZFrancuz znajduje się w szeregach Fnatic od sezonu drugiego. W zeszłym sezonie reprezentował Europę na All-Stars, gdzie zwyciężył wśród toplanerów, w finale pokonując znakomitego koreańskiego gracza górnej alei – Shy’a. SOAZ Jest bardzo solidnym graczem, który potrafi szybko dostosować się do zmian w mecie. Często gra na górnej alei postaciami zadającymi magiczne obrażenia. Jest znany przede wszystkim ze swojego nieprawdopodobnie szerokiego champion poolu oraz niesamowitych umiejętności mechanicznych, które stawiają go wśród najlepszych zawodników górnej linii na świecie. Na Worldsach można spodziewać się wielu banów Lulu przeciwko Fnatic, którą sOAZ przegrał w letnim splicie zaledwie 1 z 6 meczy.

Lauri Cyanide Happonen

CyanideFiński dżungler jest jednym z weteranów Fnatic. Obecny kapitan drużyny może poszczycić się najwyższym KDA wśród wszystkich europejskich junglerów (4,37) w letnim splicie. Wyjaśnia to też dlaczego przez wielu uważany jest za najmocniejszego obecnie junglera w Europejskim LCS. Doświadczenie pokazuje jak wiele w grze Fnatic zależy od tego zawodnika. Cyanide doskonale prezentował się na poprzednich Worldsach, co pozwoliło Fnatic na zajście aż do półfinału. Fin jest dosyć elastycznym dżunglerem, ale jego stylowi najbardziej odpowiadają postacie balansujące pomiędzy dość dużą żywotnością i stosunkowo wysokimi obrażeniami jak np. Jarvan IV, ale przeciwnicy powinni obawiać się w szczególności jego Evelynn oraz Elise, którymi siał postrach podczas summer splitu i playoffów.

Enrique xPeke Cedeño

xPekeOd IEM w Katowicach, który odbył się w 2013 roku Xpeke znany jest jako mistrz backdoorów. Jest on także uważany za najlepszego, obok Froggena midlanera na Starym Kontynencie. Cedeño posiada szeroki champion pool i nieprzeciętne umiejętności, przez co Fnatic niejednokrotnie musiało radzić sobie z banami celowanymi w midlane. Warto zauważyć, że Peke występuje w obecnym zespole od sezonu 1 i jest jednym z dwóch mistrzów świata, którzy nadal znajdują się w drużynie. Hiszpan jest też znany z dużego poczucia humoru i dystansu do swojej osoby. Zdarza mu się jednak nie udźwignąć presji, jaka na nim spoczywa, a wtedy Fnatic ma poważne problemy z wygrywaniem meczy z równie mocnymi zespołami. Czy Xpeke poradzi sobie z ciążącą na nim odpowiedzialnością i poprowadzi swoją drużynę do spektakularnego sukcesu? Przekonamy się już wkrótce. Z pewnością już w fazie grupowej czeka go wiele niesamowicie ciężkich pojedynków na środkowej alei.

Bora YellOwStaR Kim

Yell0wStaRFrancuz o kambodżańskich korzeniach z Fnatic związany jest od przedsezonu trzeciego. Zmienił pozycję z AD carry na supporta. Jeden z dwóch graczy (obok Dyrusa), którzy grali na każdych mistrzostwach świata, przy czym Yellowstar jak dotąd każde z nich rozegrał w innej drużynie. W sezonie 1 było to Against All Autority, w 2 SK Gaming, a w 3 Fnatic. Jest szalenie niebezpiecznym graczem, o bardzo dobrej inicjacji walk (co potwierdza KDA na poziomie 6,73, które było 3. najwyższym ogólnie i 1. wśród supportów). Yell0wStaR znakomicie dogaduje się też z Rekklesem i potrafi wyciągnąć ze swojego ADC maksimum potencjału. Wspierający Fnatic najlepiej czuje się jako Leona.

Gwiazda drużyny

Martin Rekkles Larsson

RekklesW regularnym składzie Fnatic Rekkles znajduje się od początku tego sezonu. Najmłodszy spośród gracz w formacji zdążył już jednak przekonać wszystkich e-sportowych kibiców o tym, że dysponuje nieprzeciętnym talentem. Od samego rozpoczęcia sezonu regularnego wiosennego splitu okrzyknięty został najlepszym AD carry Europy i pomimo początkowych problemów w pełni spełnił pokładane w nim nadzieje. Posiada fenomenalne umiejętności mechaniczne i to właśnie on najczęściej prowadził swoją drużynę do zwycięstwa podczas tego sezonu. Może się poszczycić największą liczbą zabójstw i zarazem najmniejszą liczbą zgonów podczas letniego splitu, co w rezultacie dało mu KDA na poziomie 11,26 (czym zdetronizował wszystkich innych graczy – drugi w stawce Froggen traci do niego 3,98 KDA, co ukazuje na jak wysokim poziomie gra młody Szwed). Przeciwnicy powinni uważać przede wszystkim na jego Kog’Mawa oraz Vayne. Bardzo interesujące jest jak Rekkles wypadnie na tle innych znakomitych strzelców z całego świata, tym bardziej, że już w fazie grupowej będzie miał szansę zmierzyć się z Deftem, który przez wielu uważany jest za najlepszego strzelca na świecie.

Mecze

Grupa C rozgrywa swoje mecze 25-28 września.

finals_world_championship_s4fnFnatic vs fnLMQ – 25.09. godz. 15:00

fnFnatic vs Samsung Samsung Blue – 26.09. godz. 12:00

fnFnatic vs OMGOMG – 26.09. godz. 14:00

fnFnatic vs OMGOMG – 27.09. godz. 8:00

fnFnatic vs fnLMQ – 27.09. godz. 10:00

fnFnatic vs Samsung Samsung Blue – 28.09. godz. 11:00

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.