Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

S4 World Championship: Edward Gaming – nadzieja Chińczyków

Droga Edward Gaming na Mistrzostwa nie była długa i wyboista. Powstała w tym sezonie drużyna zdominowała chińskie rozgrywki w ostatnim czasie i dwukrotnie wygrywając LPL zapewniła sobie miejsce na Worldsach. Na azjatyckich Mistrzostwach Świata na EDG będzie jednak ciążyć brzemię nadziei chińskiego LoLa. Czy młody zespół poradzi sobie z wysokimi oczekiwaniami?

Historia i sukcesy

EDG jest bardzo młodą drużyną powstałą na zgliszczach LMQ, kiedy to XiaoWeiXiao i spółka postanowili wyemigrować do Ameryki. Edward Gaming wykupiło wtedy licencję LMQ i wystartowało w LPL. Formacja została oparta na fundamentach legendarnego Teamu WE – ClearLovie oraz Fzzf. Do zespołu przyjęto Koro1 polecony przez dżunglera formacji, a później do drużyny dołączył jeszcze bardzo utalentowany strzelec – NaMei oraz obecny midlaner – U odkryty w LNL (Challenger Series chińskich rozgrywek). Nikt nie oczekiwał, że Edward Gaming od razu będzie walczyć o zwycięstwo w LPL, tymczasem okazało się, że drużyna z miejsca stała się potentatem w rodzimej lidze.

Ostatni sezon

EDG 2Tak jak zostało wspomniane drużyna ta nie ma bogatej historii i rywalizację w obecnych barwach gracze rozpoczęli w tym sezonie. Zespół powstały w lutym bieżącego roku miał zadebiutować w chińskim LPL w wiosennej edycji rozgrywek. Zawodnicy spisali się fantastycznie. W sezonie zasadniczym zajęli wysokie 3. miejsce, a w play-offach nie dali żadnych szans rywalom, wygrywając split. Mogłoby się wydawać, że obrona mistrzostwa jest znacznie cięższa niż jego zdobycie – nic bardziej mylnego. Edward Gaming w znakomitym stylu wygrało także letnią edycji, broniąc tytułu. Wygrało również z Royal Clubem mecz o rozstawienie z pierwszego koszyka na Worldsach. Póki co historia Edward Gaming to pasmo zwycięstw, ale wydaje się, że Mistrzostwa Świata będą znacznie większym wyzwaniem niż LPL. Czy EDG podoła zadaniu i presji nadziei Chin na zwycięstwo w światowym czempionacie?

Gracze

IDNameRole
ChinaKoro1Tong Yang (童扬)Top
ChinaClearLoveMing Kai (明凯)Jungle
ChinaUCeng Long (曾龙)Mid
ChinaNaMeiZhu Jia-Wen (朱佳文)AD
ChinaFzzfFeng Zhuo-Jun (冯卓君)Support
Tong KORO1 Yang

Koro1Koro zawdzięcza przyjęcie do drużyny wstawiennictwu dżunglera zespołu – ClearLove’a, swojego mentora. Toplaner znakomicie wykorzystał otrzymaną szansę i udowodnił, że jest świetnym toplanerem, stając się ważną częścią formacji, fenomenalnie współpracując i uzupełniając się z leśnikiem zespołu. Bardzo rzadko przegrywa też swoją linię. Uwielbia grać Kayle i rywale powinni na niego uważać, gdy dostanie w swoje ręce tę postać.

Ming CLEARLOVE Kai

ClearLoveClearLove jest niebywale doświadczonym graczem i bardzo ważną częścią drużyny. Występuje na chińskiej scenie League of Legends od sezonu 1 i w tym czasie często jego nick znajdował się na szczycie tabeli pretendentów chińskiego serwera. Siał postrach w sezonie 1 i 2 występując w barwach Teamu WE. Wydawało się jednak, że najlepsze lata ma już za sobą, tak jak wszyscy gracze jego poprzedniego zespołu. Tymczasem po dołączeniu do EDG wyraźnie odżył i ponownie prezentuje się fenomenalnie. Do jego stylu gry doskonale pasują agresywni dżunglerzy tacy jak Evelynn, Lee Sin czy Jarvan IV. Świetnie czuje się także jako Nunu, jak na gracza chińskiego serwera przystało.

Ceng U Long

UU jest graczem środkowej alei o bardzo szerokim champion poolu. Często jest on ogniwem łączącym drużynę w jedną całość. Ze względu na swoją uniwersalność jest dla EDG cennym graczem, gdyż znakomicie potrafi dostosować się do pozostałych członków drużyny, co daje zespołowi duże pole manewru, jeśli chodzi o taktykę. Najczęściej gra jednak casterami o dużych obrażeniach i walorach użytkowych jak np. Orianna, Lulu czy Syndra. Interesujące jak poradzi sobie w starciu z najlepszymi midlanerami świata, a przecież już w fazie grupowej będzie musiał zmierzyć się z genialnym koreańskim zawodnikiem środkowej linii – PawNem.

Feng FZZF Zhuojun

FzzfKoszmar komentatorów, czyli Fzzf tak jak ClearLove jest byłym graczem Teamu WE, z którym uczestniczył w Mistrzostwach Świata sezonu 2. W tym czasie uważany był za najlepszego chińskiego supporta i… niewiele się zmieniło. To Fzzf jest mózgiem zespołu, a jego umiejętności i doświadczenie są bardzo ważnymi czynnikami, które sprawiają, że EDG jest obecnie najlepszą drużyną z Chin, a NaMei być może najlepszym strzelcem na świecie. Ciekawostką jest fakt, że Fzzf był swego czasu porównywany do Madlife’a ze względu na częstą grę Blitzcrankiem i podobne do koreańskiego wspierającego umiejętności.

Gwiazda drużyny

Zhu NAMEI Jia-Wen

NaMeiW chińskiej mecie ADC jest najważniejszym elementem zespołu, dlatego też umiejętności strzelca są kluczowe dla każdej ekipy z tego regionu. NaMei jest zaś obecnie bez wątpienia najlepszym zawodnikiem na tej pozycji w Chinach, jeśli nie na świecie. W głównym stopniu to właśnie na nim opiera się taktyka drużyny. NaMei ma do dyspozycji także znakomitego supporta – Fzzf. Ulubioną postacią chińskiego strzelca jest Jinx, którą ten potrafi zdziałać cuda. Dobrze czuje się on też jako Kog’Maw czy Tristana, ewidentnie faworyzując hyper-carrych, świetnie współgrających z jego stylem i rolą w drużynie.

Mecze

finals_world_championship_s4Grupa A rozgrywa swoje mecze 18-21 września.

EDGEdward Gaming vsSamsungSamsung White – 18.09. godz. 11:00

EDGEdward Gaming vsDark PassageDark Passage – 19.09.  godz. 12:00

EDGEdward Gaming vsAHQAHQ e-sports Club – 19.09. godz. 16:00

EDGEdward Gaming vsDark PassageDark Passage – 20.09.  godz. 15:00

EDGEdward Gaming vsAHQAHQ e-sports Club – 21.09. godz. 14:00

EDGEdward Gaming vsSamsungSamsung White – 21.09. godz. 16:00

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.