Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

S4 World Championship: Cloud9, czyli jedyni prawdziwi Amerykanie

Chociaż nie mają rozbudowanej historii sięgającej pierwszego sezonu oraz rzeszy fanów na całym świecie, Ameryka Północna liczy na Cloud9 w równym stopniu co na ich starszego brata – Team SoloMid. Powód jest prosty – C9 to tak naprawdę jedyna drużyna złożona z graczy pochodzących ze Stanów Zjednoczonych. Podczas gdy TSM jest w przeważającej części europejsko/koreański, LMQ całkowicie chińskie. To gracze spod znaku “Chmury” są jedyną prawdziwą nadzieją USA na Worldsach.

Historia i sukcesy

Zespół ma zaskakująco krótką, ale za to fascynującą historię. Pierwszy raz usłyszeliśmy o chłopakach tworzących C9, kiedy zakwalifikowali się do LCS NA latem 2013 roku w barwach Quantic. Sporo mówiono o potencjale Haia i spółki oraz o tym, że zespół może z miejsca pozostać jednym z kandydatów do play-offów. Nikt nie spodziewał się jednak, że Cloud9 zagra najbardziej dominujący sezon w dziejach LCS.

25- 3 w sezonie zasadniczym, potem gładkie 2-0 i 3-0 w play-offach, a Cloud9 pakowało się do wyjazdu na Worldsy 2013. Wtedy, jeszcze z brakiem jakiegokolwiek międzynarodowego doświadczenia, jako rozstawionej drużynie przyszło im się mierzyć w ćwierćfinale z Fnatic, które dało im srogie lanie. Rozpoczęły się żarty, że C9 przyjechało na Worldsy tylko, żeby zagrać trzy mapy, ale to nie przeszkadzało zawodnikom prowadzonym przez Dan Dinha (starszego brata Reginalda), nadal robić swoje.

Ostatni sezon

Wiosna tego roku nadal stała pod znakiem ich dominacji. Już nie tak bardzo widocznej, bo po piętach zaczął im deptać Team SoloMid, ale nadal wyraźnej. Ostatecznie zakończyli ją w finale playoffów wygrywając 3-0, a wcześniej bilansem tylko o mecz gorszym niż w debiutanckim sezonie – 24-4.

Summer Split był dla Cloud9 o wiele cięższy. Co prawda (ex-aqueo z LMQ) zakończyli sezon zasadniczy na pierwszym miejscu, ale w playoffach pierwszy raz w historii pojedynków między tymi dwoma gigantami, TSM w końcu zdołał ich pokonać, kończąc niesamowicie zacięty bój wynikiem 3-2. Mimo wszystko C9 nadal bezproblemowo zakwalifikowało się na Worldsy.

Wyjście spod drugiego miejsca z Ameryki Północnej może służyć zawodnikom. To już czwarty ich duży międzynarodowy turniej, a dopiero pierwszy raz nie będą grali pod ogromną presją jaką nakładają na nich fani ze Stanów Zjednoczonych. Oczekiwania tym razem rozkładają się pomiędzy nich a TSM, częściowo też między LMQ. Społeczność nie twierdzi już, że z LCS NA tylko Cloud9 może coś zrobić na Worldsach i ten brak oczekiwań może przynieść im sporo swobody, której nigdy jeszcze nie czuli.

Gracze

IDNameRole
USABallsAn LeTop
USAMeteosWill HartmanJungle
USAHaiHai LamMid
USASneakyZachary ScuderiAD
USALemonNationDaerek HartSupport

An BALLS Le

Najmniejszy, ale chyba najsympatyczniejszy z top lanerów Ameryki Północnej. Przy okazji być może nawet najlepszy. Chociaż zeszłego splitu nie miał tak dobrego jak chociażby wiosennego, to nadal z pewnością można go kwalifikować jako jednego z najlepszych topów na świecie, amerykańską wersję sOAZa. Porównania do Francuza z Fnatic nie są na wyrost, obaj zawodnicy lubują się w championach AP. Chociaż sOAZ co prawda znany jest z ogromnego champion poolu i umiejętności adaptacji, Balls ma z tym trochę większy problem i chyba można powiedzieć, że obecnie meta trochę nie działa na jego korzyść. Mimo wszystko, cały czas jest bardzo mocnym i solidnym punktem zespołu.

 

Hai HAI Lam

Hai nigdy nie był najlepszym środkowym w Stanach jeżeli chodzi o umiejętności mechaniczne. Mimo wszystko, jego synergia z Meteosem i umiejętność shotcallowania sprawiła, że jest niezastąpionym ogniwem w machinie Cloud9. Rozkład golda na członków drużyny nigdy nie działał na jego korzyść, zawsze był midderem, który w porównaniu do innych graczy na tej pozycji w zespołach LCS NA, dostawał najmniejszy % farmy na mapie, co zupełnie nie przeszkadzało mu w odgrywaniu takiej samej roli, co jego przeciwnicy. Posiada bardzo szeroki champion pool (13 championów na 28 meczów w regularnym sezonie), chociaż preferuje asasynów, co też nie do końca wpisuje się w obecną metę.

Zachary SNEAKY Scuderi

Chociaż Sneaky od początku istnienia C9 był cenionym graczem na scenie amerykańskiej, nie porównuje się go Doublelifta, WildTurtle’a czy Vasiliego. Zachary to taka ulepszona wersja Copa. Chociaż nie błyszczy agresywną grą, to zawsze gra solidnie, jest bezpiecznym ADC, na którym zespół zawsze może polegać. Nie można mu też odmówić mechanicznych umiejętności, co niektórzy próbują robić ze względu na jego pasywną grę. Bez odpowiednich umiejętności w tym zakresie nie zdobywa się topowych miejsc w challangerze na serwerze NA, co Sneaky już niejednokrotnie robił.

Daerek LEMONNATION Hart

Prawdziwy geniusz zła. Niezbyt lubiany przez amerykańską społeczność za swoją ortodoksyjną osobowość, która czasem w różny sposób wypada przed kamerami. W Cloud9 jest najstarszym graczem drużyny, którego uważa się również za najmądrzejszego. W grze nie wygląda być może na najlepszego gracza na swojej pozycji, ale jego rola nie ogranicza się do supportowania Sneaky’ego, jest przede wszystkim theorycrafterem odpowiadającym za fazę banów/picków, teamcompy i strategię w zespole. Wystarczy powiedzieć, że jak dotąd uważano jego zespół za topowy pod tymi względami.

Gwiazda drużyny

Will METEOS Hartman

Pierworodny syn Saintviciousa (z którym się swoją drogą bardzo nie lubią) z rodziny carry-junglerów. Meteos jest jedyny w swoim rodzaju. W żadnym innym zespole jungler nie pełni tak ważnej roli jak Will w Cloud9. Nie tylko udowodnił on, że zespół może grać na poziomie dając swojemu junglerowi sporo farmy i golda, pokazał przede wszystkim, że taka drużyna może wręcz dominować. Chociaż w poprzednim sezonie stracił trochę na pozycji największej gwiazdy w lidze na rzecz Bjergsena czy XiaoWeiXiao, to nadal podejdzie do Worldsów bez kompleksu walcząc z najlepszymi junglerami na świecie.

Mecze

finals_world_championship_s4

ggCloud 9 vs. Alliance all(25.09 godz 14:00)

ggCloud 9 vs. KaBuM! KaBuM e-sports (25.09 godz 16:00)

ggCloud 9 vs. Najin Shield Najin White Shiedl (26.09 godz 13:00)

ggCloud 9 vs. Alliance all(27.09 godz 9:00)

ggCloud 9 vs. KaBuM! KaBuM e-sports (28.09 godz 8:00)

ggCloud 9 vs.Najin Shield Najin White Shiedl(28.09 godz 12:00)

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.