Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Rozwiązanie problemu smurfów – Summoner Slots

Smurfujący gracze obecnie są jedną z największych udręk League Of Legends. Zjawisko najbardziej uderza w nowych graczy, którzy dopiero zaczynając swoją przygodę z LoLem spotykają w swoich grach zawodników znacznie bardziej doświadczonych przez co nie ma mowy o normalnej rozgrywce. Jeden z użytkowników Reddita posługujący się nickiem Superbian zdecydował się zaproponować rozwiązanie, które powinno naprawić tę sytuację. I to właśnie zaprojektowany przez niego system nazwany “Summoner Slots” jest tematem tego wpisu. 

Na początku przyjrzyjmy się na jakiej zasadzie miałby takowy system działać

 1. Każde konto na start otrzymuje dwa Summoner Sloty, z czego jeden jest głównym slotem, a drugi jest podrzędny. Ilość Summoner Slotów można by zwiększać za pomocą RP lub IP, a ich maksymalna ilość wynosiłaby pięć. Takie rozwiązanie pozwoliłoby Riotowi na pokrycie utraty dochodu spowodowanej innymi zmianami. Gracze ukarani przez trybunał nie mogliby założyć nowego slota ani  dostać się do wcześniej zaczętego Summonera do momentu upływu ich kary. (Sugerowany koszt: 975 RP lub 13 500 IP)
 2. Konta założone na drugorzędnym slocie zaczynałyby tak jak wszystkie inne na pierwszym poziomie, mając dostęp tylko do darmowej rotacji. Dostęp do takowego konta byłby możliwy dopiero po uzyskaniu 30 poziomu na głównym koncie.
 3. Wszystkie konta mają wspólną pulę IP i RP dzięki czemu wszyscy użytkownicy mający dużą ilość zbędnego IP z łatwością wypełnią swoje inne konta odpowiednimi championami. Dodatkowo żeby ponowne nabijanie 30 levelu nie było zbyt uciążliwe drugorzędne konta zyskują 150% zwykłego EXPa.
 4. Gracze nie będą mogli kupować nowych bohaterów na drugorzędnych kontach. W zamian za to na każdym levelu będzie można odblokować jednego z championów, który jest już dostępny na głównym koncie, a na 10 i 20 poziomie będzie można wybrać sobie pięć takowych postaci. Po uzyskaniu 30 levelu drugorzędne konto zyska dostęp do wszystkich bohaterów z głównego.
 5. Każde drugorzędne konto będzie miało swoje MMR, które będzie się zaczynać w połowie drogi pomiędzy początkowym 1200, a obecnym MMR głównego konta (taki sam system jak przy wyznaczaniu MMR po soft resecie). Dzięki temu gracze z Diamentu i Challangera, którzy smurfują nie będą niszczyć gier ludziom ze srebra czy brązu.
 6. W związku z wprowadzeniem tego systemu gracze nie mogli by już zakładać dodatkowych kont.  Jak już to było wspomniane wszystkie kary były by nakładane na każde konto co powinno poprawić zachowanie w grze wielu osób. Obecnie przecież w przypadku kiedyś ktoś otrzyma bana może bez problemu założyć nowe konto i grać dalej (perspektywa utraty możliwości grania w LoLa może być dobrą motywacją do poprawy zachowania).
 7. Drugorzędne konta mogą używać wszystkie  runy, które są dostępne na głównym koncie (oczywiście nadal  bez wbicia levelu 10 nie można używać tylko run z tieru 1).
 8. Drugorzędne konta odblokowują runy, sloty masterek czy summoner spelle w ten sam sposób co normalne.
 9. Wszystkie kona będą posiadać wspólną listę przyjaciół, która zostanie tak zmodyfikowana, że każdy będzie w stanie podglądać wszystkie konta graczy, którzy znajdują się na takowej liście.

Autor tego pomysłu rozważył także wszelkie korzyści, a jakie problemy mogłyby płynąć z wprowadzenia takowego systemu:

Korzyści:

 1. Gracze zyskają możliwość przełączania się pomiędzy kontami bez konieczności wylogowywania się.
 2. Smurfujący gracze będą trafiać podczas  gier na ludzi o podobnych umiejętnościach (najprawdopodobniej dobierani byliby oni na podstawie MMR), dzięki czemu nowi gracze (a także ci zwyczajne słabsi) będą mogli spokojnie uczyć się tej gry.
 3. Zniknie konieczność odblokowywania wszystkiego na nowo na smurfach
 4. Potencjalnie istnieje możliwość, że takie rozwiązanie może poprawić zachowanie niektórych graczy

Problemy:

 1. Riot straciłby część zysków pochodzącą z zakupów postaci/skórek na smurfach. Problem ten mógłby zostać częściowo rozwiązany, jeśli gracze na drugorzędnych kontach mogliby zakupić skórki posiadane już przez nich na podstawowych kontach za połowę ceny.
 2. System ten mógłby wywołać pewne problemy w matchmakingu, przez które smurfy byłyby dobierane wraz z graczami o wyższym levelu jednak słabszych umiejętnościach.
 3. Wprowadzenie możliwości przełączania się pomiędzy kontami prawdopodobnie nie jest możliwa na obecnym cliencie. Najprawdopodobniej trzeba by z wprowadzeniem tego rozwiązania poczekać na jakąś jego modernizację.

Cóż taki system z pewnością mógłby uporać się z pewnymi problemami, oczywiście nie można go nazwać idealnym.  Zawsze pozostaje pytanie co po wprowadzeniu takiego systemu stałoby się z obecnymi smurfami (być może dałoby się je przypisać do głównego konta).  Być może zamiast udostępniać na drugich kontach wszystkie postacie głównego wystarczyłoby umożliwić kupowanie takowych postaci za IP z głównego (w końcu główni zainteresowani smurfowaniem zazwyczaj i tak mają na głównym koncie masę niepotrzebnego IP)? A co wy sądzicie?

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.