Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Rewelacja Mistrzostw: Rumble – zmechanizowany zabijaka

Rumble wdarł się na e-sportową sceną szturmem i z miejsca zdominował górną aleję. Było to zupełne zaskoczenie, zważywszy na fakt, że Zmechanizowany Zabijaka zupełnie nie był grany w tym sezonie na najwyższym poziomie turniejowym. Od tego czasu nie dotknęły go żadne poważne zmiany, a jednak nagle zaczął bardzo często pojawiać się w meczach Mistrzostw Świata. Postaramy się wyjaśnić powody tej nagłej supremacji sympatycznego yordla.

Tak jak wspomniałem Rumble’a nie dotknęły ostatnio żadne zmiany, nie otrzymał żadnego potężnego buffa, a tym bardziej nerfa. Zmianie uległ jednak najważniejszy element rozgrywki – meta. To w tym czynniku należy upatrywać drastycznego wzrostu popularności tej postaci. Rozłóżmy analizę zaistniałej sytuacji na kilka aspektów.

ZMIANY W MECIE

Rumble jest bohaterem, który okresowo jest mocno eksploatowany przez e-sportową scenę, ale jednocześnie jest bardzo podatny na zmiany w mecie. Teraz nadszedł czas na toplanerów o dużych obrażeniach i od jakiegoś czasu to oni dominują na górnej alei. W taki rozwój wypadków doskonale wpisuje się zmechanizowany yordl. Ale dlaczego dopiero teraz?

SCENA PRZYPOMNIAŁA SOBIE O RUMBLU

Rumble rulz 2No właśnie, to jest bardzo dobre pytanie. Prawdopodobnie przez dość ciężką fazę linii przeciwko postaciom typu Lulu. Rumble ma w takim match-upie stosunkowo duże problemy z farmieniem i utrzymaniem się na linii (nie dysponuje bowiem żadnym sustainem, a piersiówka jest raczej mało opłacalnym przedmiotem ze względu na brak many), ale w pewnym momencie plusy przewyższyły minusy. Moc i popularność Wróżkowej Czarodziejki oraz innych nieprzyjaznych Rumble’owi bohaterów takich jak Maokai znacznie spadły, toteż zespoły szukające przez Mistrzostwami nowych rozwiązań szybko dostrzegły potencjał Zmechanizowanego Zabijaki. Trzeba też pamiętać, że co najmniej kilku profesjonalnych graczy darzy Rumble’a wyjątkowym uwielbieniem, a wśród nich można wymienić choćby Ballsa z Cloud 9 czy Acorna z Samsunga Blue.

BRAK KONTRY?

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że Rumble po nerfach najmocniejszych swego czasu czempionów na górną aleję (Lulu, Maokai, Gragas…) obecnie nie ma wyraźnej kontry. Jego obrażenia pozostały niezmienione i nadal są one bardzo wysokie, podczas gdy możliwości wspomnianych bohaterów zostały znacznie ograniczone. Właśnie takie sytuacje (brak ewidentnej kontry) w przeszłości były bardzo efektywnie wykorzystywane, szczególnie na topie, gdzie liczą się najmniejsze błędy, i tak też dzieje się teraz.

NUKE NA MIDZIE

rumble_by_inkinesss-d4y4cscKolejnym dość istotnym aspektem jest meta na środkowej linii, która jest nierozłącznie związana także z topem. Obecnie na midzie znów najczęściej grani są zabójcy służący do eliminacji rywali. Przez tę zmianę obowiązek zapewnienia obrażeń obszarowych powiązanych z kontrolą tłumu przeszedł niejako na górną aleję, a ultimate Rumble’a dostarcza niesamowitych ilości damage’u oraz gwarantuje dość irytujące spowolnienie, co w połączeniu pozwala doskonale zone’ować rywali. Dodatkowo nasz yorld świetnie współgra z wspomnianymi midlanerami wykorzystującymi kontrolę tłumu. Najlepszym przykładem jest tu zawsze użyteczna Orianna, a także przebłyskująca już momentami Lissandra.

PODSUMOWANIE

Rumble zdominuje Worldsy jako bohater górnej alei, ale niedługo później raczej nie ustrzeże się nerfów. Z pewnością jednak profesjonalni gracze jeszcze w czasie trwania mistrzowskiego turnieju będą szukali potężnej kontry, być może dość niestandardowej, dla zmechanizowanego yorlda i pewnie takową znajdą (wystarczy przypomnień Swaina odkopanego w celu ograniczenia mocy Maokaia). Dużym ograniczeniem jest tutaj jednak czas i nie wiadomo czy toplanerzy zdążą opanować nowego bohatera w tak krótkim okresie, by móc efektywnie rywalizować nim na Mistrzostwach Świata. Terminarz jest bowiem nieubłagany.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.