Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Rek’Sai – Drążycielka Pustki

Ruchome piaski Shurimy są źródłem licznych opowieści. Większość z nich traktuje o dawno zapomnianej cywilizacji, lecz niektóre mówią o czymś całkiem innym – o grozie spośród wydm. Nomadzi i kupcy podróżujący po złotych ziemiach Runeterry dobrze znają te historie. Dowodem na istnienie bestii są krwawe szczątki ich pobratymców. Ci, którzy wkraczają na teren Shurimy, są nieświadomi niebezpieczeństwa albo zbyt dumni i przekonani o własnej sile, by dać się nastraszyć opowieściami o rzeziach. Niewielu jednak udaje się przeżyć po wejściu na terytorium Rek’Sai.

Rek’Sai to potężna i ruchliwa bestia, która dobrze się odnajduje w dżungli Summoner’s Rift. Dzięki sprytnemu wykorzystywaniu tuneli bohaterka ta zyskuje niezrównaną mobilność i potrafi przedrzeć się na terytorium wroga. Gdy się tam dostanie, świetnie sprawdza się w kontrdżunglowaniu, zanim zajmie się gankowaniem wrogów z nietypowych punktów, do których ma dostęp dzięki swoim tunelom.

Umiejętności

Bierna: Furia Xer’Sai

Rek’Sai zyskuje punkty furii za każdym razem, gdy atakuje wrogów. Zanurzenie się pochłania punkty furii, przywracając bohaterce trochę zdrowia.

Q: Gniew Królowej – Drapieżnica

Wynurzona – Gniew Królowej

Wykonując kolejne trzy ataki podstawowe, Rek’Sai zadaje obrażenia wszystkim wrogom dookoła.

Zanurzona – Drapieżnica

Rek’Sai wysyła impuls energii Pustki w prostej linii na zasadzie umiejętności mierzonej. Pocisk wybucha, gdy trafi w pierwszego przeciwnika, uszkadzając i ujawniając cel oraz wszystkich pobliskich wrogów, którzy również zostali trafieni w wyniku eksplozji.

W: Zanurzenie – Wynurzenie

Wynurzona – Zanurzenie

Rek’Sai zagrzebuje się w ziemi, zyskując Wyczuwanie Drgań (unikalną mechanikę, która pokazuje tej bohaterce ruch wrogów na rozległym obszarze wokół niej) i zwiększoną prędkość ruchu kosztem zasięgu wzroku i dostępu do ataków podstawowych. Poruszając się, może przenikać przez jednostki.

Zanurzona – Wynurzenie

Rek’Sai wychodzi na powierzchnię, wyrzucając w powietrze i uszkadzając otaczających ją wrogów.

E: Ukąszenie Furii – Tunel

Wynurzona – Ukąszenie Furii

Rek’Sai gryzie cel, zadając zwiększone obrażenia, zależne od poziomu furii, lub nieuchronne obrażenia, jeśli jej pasek furii jest pełny.

Zanurzona – Tunel

Rek’Sai przekopuje się w kierunku wybranego miejsca, tworząc trwały, dwukierunkowy tunel.

R: Pośpiech Pustki

Bierna: Prędkość ataku Rek’Sai zwiększa się.

Użycie: Rek’Sai przygotowuje się przez chwilę, by zakopać się w ziemi i doskoczyć w kierunku jednego z jej tuneli, po wynurzeniu chwilowo zyskując znacznie zwiększoną prędkość ruchu.

Dżunglowanie

Rek’Sai to zagrożenie, które znajduje się w ruchu w każdej fazie gry. Tworzy tunele w swojej dżungli, by przemieszczać się od obozu do obozu. Nie tylko zagrzebuje się błyskawicznie – równie szybko zabija. Gniew Królowej oznacza dla obozu potworów masową zagładę. Zadaje znaczne obrażenia obszarowe wszystkim wrogom w otoczeniu, zaś Ukąszenie Furii powoduje potężne obrażenia u pojedynczego celu. Potwory będą próbowały się bronić, ale Rek’Sai – gdy już zgromadzi furię – może przetrwać, schodząc pod ziemię, dzięki czemu odzyskuje zdrowie i rusza ku następnemu obozowi. Gdy jej dżungla opustoszeje, może ona się udać do dżungli przeciwnika.

Wyczuwanie Drgań to główna metoda walki Rek’Sai w czasie kontrdżunglowania, które polega raczej na zabijaniu wrogów z daleka niż w bezpośredniej konfrontacji. Wyczuwając ruch w danym kierunku, Rek’Sai może się zorientować, gdzie wrogiego jej dżunglera nie ma, i wykorzystać tę wiedzę, by się zakopywać i ogołacać obozy. To zmusi przeciwnika do opuszczenia swojej dżungli i przedwczesnego gankowania albo gorzej – wejścia do jej leża. Biada tym, którzy zapuszczą się zbyt głęboko na teren królowej! Tunele zapewniają jej niesamowitą mobilność, a dzięki szerokiemu polu widzenia może z łatwością zarządzać sojusznikami, ścigając błąkających się wrogów.

Rek’Sai potrafi też nieźle gankować. Sama zadaje względnie mało obrażeń, ale doskonale się sprawdza w gankowaniu dla sojuszników zadających dużo obrażeń, wykorzystując zdolność zatrzymywania i spowalniania wrogów. Co najważniejsze, tunele umożliwiają jej atak na wrogie aleje z nietypowych miejsc – może uszkodzić cel za sprawą umiejętności Drapieżnica, zanim wynurzy się pod stopami przeciwników. Efekt podrzucenia zapewnia zabójcom idealną okazję do wykonania misji, ale nawet jeśli wróg przeżyje, ta nowa bohaterka może wykorzystać własne umiejętności – zwłaszcza Gniew Królowej i Ukąszenie Furii – by zadać jeszcze więcej obrażeń.

Walki Drużynowe

W środkowej fazie gry Rek’Sai walczy najbardziej skutecznie, gdy wykorzystuje swoje wyjątkowe pole widzenia, tunele i wiedzę o ruchach wroga, by nacierać samotnie lub atakować pojedyncze cele. W przypadku samotnego nacierania szybko radzi sobie z falami stworów dzięki Gniewu Królowej, przepychając przyjazne stwory do wież i zmuszając przeciwnika do reakcji. Co więcej, dzięki umiejętności Wyczuwanie Drgań zawsze wie, gdzie znajduje się wróg, i w razie próby przerwania ataku może przejść którymś z licznych tuneli i powstrzymać przeciwnika. Ale to nie jest szczyt jej możliwości, jeśli chodzi o zakres ruchu. Pośpiech Pustki pozwala jej dostać się do dowolnego z jej tunelów – może nawet znaleźć się na drugim końcu Summoner’s Rift w ciągu kilku sekund.

Kiedy wykorzystać superumiejętność? Jeśli Rek’Sai przyciągnęła uwagę wroga w wyniku samotnego nacierania, może szybko zmienić pozycję i dołączyć do sojuszników czekających w innej alei, wykorzystując zyskaną przewagę liczebną do zdobywania wież czy osiągania innych celów. Z kolei tunele prowadzące do bazy przeciwnika to doskonały sposób na próbę zaskoczenia go w późniejszej fazie gry, zaś te w pobliżu własnej bazy umożliwiają szybki powrót i pomoc w obronie, gdy wróg załomocze w drzwi. We wczesnej i środkowej fazie gry Pośpiech Pustki pozwala jej natychmiast wrócić do dżungli po teleportacji do bazy. Oznacza to, że gdy przeciwnik będzie w drodze do swojej dżungli, będzie mogła dalej czyścić obozy i zdobywać doświadczenie i złoto.

W większych walkach drużynowych Rek’Sai najlepiej sobie radzi po porządnym rozpoczęciu starcia, gdy może zablokować najgroźniejszych przeciwników za sprawą efektu podrzucenia, będącego wynikiem Wynurzenia. Gdy już wkroczy do akcji, musi działać błyskawicznie, jak najszybciej generując furię, zanim okaleczy wroga Ukąszeniem Furii. Obrażenia zadawane przez umiejętność zwiększają się wraz z poziomem furii. Gdy pasek jest pełny, Rek’Sai zadaje nieuchronne obrażenia. Po wymierzeniu kary, bohaterka ta musi się jednak skupić na przetrwaniu. Zanurzenie pozwala jej zwiększyć prędkość ruchu i zregenerować zdrowie, które zostało nadszarpnięte po kontrataku wroga, a także odciągnąć uwagę przeciwnika od bohaterów zadających obrażenia, wynurzając się pod stopami ich niedoszłych zabójców.

Synergia

Dobrze współpracuje z:

Lux – Pani Jasności

Wszystkie umiejętności Lux świetnie współdziałają ze zdolnościami Rek’Sai w każdej fazie gry. Wczesne zastosowanie Związania Światła pomaga Rek’Sai zająć pozycję do podrzucenia przeciwników w walkach drużynowych, a Świetlista Osobliwość i Drapieżnica dają jej szerokie pole widzenia. Choć Rek’Sai nie jest delikatna jak kwiatuszek, warto zastosować Pryzmatyczną Barierę, która wchłonie część obrażeń, gdy drążycielka ruszy do boju.


Malphite – Okruch Monolitu

Zespół Rek’Sai i Malphite stawia na ograniczenie kontroli. Niepowstrzymana Siła to idealny obszarowy sposób rozpoczęcia starcia dla Rek’Sai, która może przemieszczać się tunelami i wyrzucać wrogów w powietrze za sprawą Wynurzenia, zanim zastosuje Gniew Królowej i Ukąszenie Furii.


Kassadin – Wędrowiec Pustki

W środkowej fazie gry Kassadin i Rek’Sai mogą stworzyć szybki i morderczy zespół. Oboje mają wyjątkowo dużą mobilność, a gdy ona namierzy wroga za pomocą Wynurzenia, Kass zada wystarczająco dużo obrażeń, by na dobre pozbyć się któregoś z przeciwników.

Ma kłopoty z:

Kalista – Włócznia Zemsty

W walce Rek’Sai często polega na gonitwach, ale nie najlepiej sobie radzi z bohaterami, którzy potrafią atakować z doskoku, jak Kalista. Wojenna Gracja pozwala Włóczni Zemsty ciągle mknąć wokół królowej i równocześnie zadawać obrażenia za sprawą podstawowych ataków i Przebicia.


Lee Sin – Ślepy Mnich

Jako kontrujący Lee Sin cieszy się wyjątkową sławą. Dzięki Fali Dźwięku i Osłonie ma siłę, zdolność przetrwania i mobilność, które pozwalają mu wytropić i zabić Rek’Sai, gdy ta tylko spróbuje przedostać się tunelem do jego dżungli.


Ziggs – Hextechowy Saper

Hextechowe Miny i Ładunek Kumulacyjny sprawiają, że Ziggs jest dla Rek’Sai trudnym celem w czasie gankowania w alejach, ale to nie koniec problemów. Nawet jeśli zdoła ona samotnie doprowadzić sporą grupę stworów pod wieżę wroga, zasięg i moc Megapiekielnej Bomby mogą ją szybko zniszczyć i zmienić rozmieszczenie sił na mapie.

Spojrzenie na bohaterkę

Spojrzenie na bohaterkę

Rek’Sai, zaprojektowana przez Beat Punchbeef

Gdy zaczynaliśmy pracować nad Rek’Sai, mieliśmy dwie koncepcje: podziemnego drapieżnika i lądowego rekina. Wkrótce stało się jasne, że najpierw musimy się zastanowić nad tym, co jest wyjątkowe i ciekawe w życiu pod ziemią. Gdy powstały pierwsze prototypy, zrozumieliśmy, że nie chodzi o niewidzialność. Trwałe ukrycie to domena Evelynn, a co ważniejsze, najbardziej przerażająca w rekinach jest ta płetwa wystająca złowieszczo znad wody – w głębi serca czujesz, że nic nie jest w stanie jej powstrzymać.

Gdy już ustaliliśmy podstawy, musieliśmy pomyśleć, co można robić, przebywając pod ziemią. Nasz pierwszy pomysł był związany z wyczuwaniem drgań wywołanych ruchem na powierzchni i wykorzystywaniem tej zdolności do namierzania ofiary. Dzięki temu można gromadzić informacje o celach podobnie jak z ukrycia i nie trzeba się martwić problemami graczy stojących po drugiej stronie barykady. Zapewnia to też dużo emocji graczom po obu stronach. Rek’Sai może wczuć się w rolę polującego drapieżnika, a jej wrogowie mogą poczuć napięcie i strach przed tym, co obserwuje ich z ukrycia.

Skoro mamy już bohaterkę, która chowa się pod ziemią i potrafi namierzyć ofiarę ze znacznej odległości bez jej wiedzy, co jeszcze pozostaje? Żeby być prawdziwym łowcą, nie wystarczy wiedzieć, gdzie znajduje się ofiara. Trzeba umieć wybrać odpowiedni moment do ataku. Z tego względu Rek’Sai musiała zachować elastyczność w sposobie przemieszczania się po mapie, móc tańczyć wokół celu, jednocześnie pozostając w ukryciu. Do tego przydaje się Tunel. Pod ziemią Rek’Sai jest panią swojego królestwa i nie przejmuje się takimi przeszkodami jak mury. Dzięki tunelom swobodnie porusza się po mapie i może się dobrze zastanowić, jak i gdzie zaatakować nieświadomą zagrożenia ofiarę.

To tyle w tym tygodniu! Wpisujcie w komentarzach swoje przemyślenia na temat Rek’Sai!

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.