Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Raport ze Wschodu – emocje w OGN i odwrócenie sytuacji w LPL

Za nami wiele ważnych wydarzeń w azjatyckich ligach League of Legends. Żadnemu kibicowi wschodnich zmagań nie mogły umknąć półfinały OGN oraz mecz o 3. miejsce w letniej edycji najważniejszych koreańskich rozgrywek. Także w LPL jesteśmy coraz bliżej decydujących rozstrzygnięć bowiem do końca sezonu zasadniczego pozostały jedynie niecałe dwie kolejki. Mieliśmy też okazję oglądać mecze półfinałowe w GPL. Jak widzicie w ostatnim tygodniu wiele się wydarzyło, więc cóż, zabierzmy się do przeglądu sytuacji.

Wydarzenia tygodnia

(OGN) Blue lepsze od White w półfinale

Mecz 1
Samsung White znakomicie zagrało od początku meczu, jednak niestety później pogubiło się i wypuściło zwycięstwo z rąk. Blue zaprezentowało niesamowitą konsekwencję i zwyciężyło w pierwszym starciu. Zawodnicy White na pewno bardzo odczuli mentalnie nie tyle samą porażkę, ile okoliczności w jakich ją ponieśli.

Mecz 2
W tym starciu Blue od początku miało przewagę, ale White przez długi czas nie dawało rywalom odskoczyć na zbyt duży dystans. W końcu to Blue lepiej rozwiązało walki drużynowe i po raz drugi zwyciężyło w tym bratobójczym pojedynku.

Mecz 3
Po raz kolejny to White objęło prowadzenie. Tym razem nie popełniło tego samego błędu, co w pierwszym starciu i, pomimo pewnych kłopotów, powiększyło ją i wygrało, podtrzymując tym samym swoje nadzieje na występ w finale letniego splitu OGN.

Mecz 4
Trzecie spotkanie przez długi czas było niesamowicie wyrównane, ale inicjatywa przez cały czas była nieznacznie po stronie Blue. Po pewnym czasie i kilku świetnie rozegranych bitwach przewaga obrońców tytułu zaczęła się powiększać. White starało się odwrócić losy pojedynku, ale Blue grało konsekwentnie, nie popełniając błędów i wygrało to starcie, zwyciężając w całym meczu 3-1 i awansując do drugiego finału z rzędu.

(OGN) KT Arrows zwycięża w batalii pretendentów

Mecz 1

Pierwsze starcie było bardzo wyrównane, ale w końcu to KT Arrows zaczęło zdobywać przewagę i systematycznie ją powiększać. Ustrzegłszy się poważniejszych błędów cały czas zwiększało presję na mapie, by w końcu zniszczyć nexus rywali i wygrać otwierający pojedynek.

Mecz 2

Natomiast w drugim spotkaniu to SKT T1 S zdobyło prowadzenie we wczesnej fazie gry i dość szybko je powiększyło. Kolejne wieże i smoki padały łupem Eazyhoona i jego zespołu, a KTA nie potrafiło przeciwstawić się przeciwnikom i odwrócić losów spotkania. Po pewnym czasie przewaga SKT była już zbyt potężna, by były jakiekolwiek wątpliwości co do wygranej i prowadząca drużyna zdecydowała się zakończyć mecz, doprowadzając do remisu 1-1.

Mecz 3

Przez długi czas to starcie było niesamowicie wyrównanym widowiskiem. Drużyny oddawały sobie i przejmowały inicjatywę, W końcu prowadzenie się wyklarowało, a zespołem, który decydował o przebiegu gry okazało się SKT T1 S. Młoda drużyna nieustannie powiększała przewagę, ale kiedy już wydawało się, że odniesie drugi triumf w tej serii popełniło kilka istotnych błędów, które dały KT Arrows możliwość powrotu do gry. Drużyna formacji KT Rolster zmarnowała jednak tą okazję i poniosła ważną porażkę, która postawiła graczy Arrows pod ścianą.

Mecz 4

Do czwartego spotkania KT Arrows przystąpiło bardzo zmotywowane. Szybko zdobyło przewagę i znakomicie ją wykorzystało. Strzały zagrały konsekwentnie i uniknęły pomyłek, więc po stosunkowo jednostronnym starciu zwyciężyły, doprowadzając do kolejnego remisu, tym razem 2-2. O awansie do finału miał zdecydować blind-pick.

Mecz 5

Decydujący pojedynek przebiegał dość spokojnie. Żadna z drużyn nie chciała zaryzykować i otworzyć się przed rywalem, by przedwcześnie nie stracić szans na awans. W końcu late-game’owa kompozycja KT Arrow dotarła do właściwego momentu i kolejne bitwy zaczęły padać łupem Strzał. KT Arrows zagrało bezpiecznie i nie podejmując niepotrzebnego ryzyka powiększało przewagę. W 26. minucie zniszczyło nexus przeciwników i przypieczętowało swoją wygraną 3-2 w serii oraz awans do finału.

(OGN) Trzecie miejsce dla Samsung White W krótkim, składającym się z ledwie trzech spotkań meczu Samsung White rozniosło SKT T1 S. Młody zespół nie miał nic do powiedzenia, rywale było o krok do przodu w każdej sytuacji i choć SKT starało się walczyć to zupełnie nie było w stanie przeciwstawić się sile rażenia Samsunga White. Tym samym, biorąc pod uwagę wygraną SKT T1 K w lidze NLB to bardziej doświadczona drużyna formacji SKT oraz Samsung White mają taką samą ilość Circuit Points.

(OGN) Samsung White czy SKT T1 K?

Nadal nie wiadomo kto zapewni sobie miejsce na Mistrzostwach Świata bez konieczności grania w barażach. Samsung White i SKT T1 K mają tyle samo Circuit Points i prawdopodobnie dojdzie do dodatkowego meczu między tymi zespołami. Samsung White wydaje się być faworytem tego starcia, jako że już dwukrotnie eliminowało SKT w dwóch ostatnich splitach OGN (dwa razy w ćwierćfinale). Przegrany zmierzy się z KT Rolster Bullets, KT Rolster Arrows i Najin White Shield w turnieju mającym wyłonić trzeci zespół, który pojedzie na Mistrzostwa Świata.(LPL) Kłopoty Teamu WE

Chińskie LPL jest niesamowicie wyrównane, więc najmniejszy spadek formy może mieć tragiczne skutki. To właśnie przydarzyło się Teamowi WE, który oddalił się od czołowej trójki i spadł na czwartą pozycję, ostatnią gwarantującą miejsce w play-offach. Posiadając 17 punktów traci 5 oczek do lidera i wyprzedza o 3 punkty Invictus Gaming oraz o 6 – LGD. Wydaje się, że to z tym pierwszym zespołem Team WE stoczy walkę o 4. pozycję, tym bardziej, że do końca zostały już tylko niecałe dwie kolejki.

(LPL) Royal Club dołącza do walki o triumf w LPL

Zespół, który przed letnim splitem wzmocnił się dwoma koreańskimi graczami (Insec i Zero) nareszcie zaczął się spisywać na miarę oczekiwań i po dobrych występach wskoczył do najlepszej trójki. Różnice między drużynami są naprawdę niewielki i batalia o miejsca na Mistrzostwach zapowiada się ekscytująco. W tym momencie liderem pozostaje OMG – 22 punktów, dalej plasuje się właśnie Royal Club z 21 punktami, a na trzeciej pozycji, bardzo blisko, znajduje się Edward Gaming, które zgromadziło 20 oczek.

(GPL) TPA bez niespodzianki

Po dość jednostronnym spotkaniu Taipei Assassins pokonało niżej notowanych rywali z Saigon Fantastic Five i zapewniło sobie kolejny awans do finału GPL. Pojedynek zakończył się bilansem 3-1 dla utytułowanego tajwańskiego zespołu, którego awans na Mistrzostwa Świata wydaje się niemal pewny.

(GPL) AHQ dołącza do odwiecznych rywali w finale

Po raz kolejny także AHQ e-sports Club – odwieczny rywal TPA dotarł do finałowego spotkania. Po stosunkowo łatwej wygranej w bratobójczym pojedynku w półfinale AHQ w decydującym meczu postara się o niespodziankę. Tak czy inaczej to właśnie ten zespół wydaje się być drugą siłą w GPL i nawet w przypadku porażki powinien zwycięsko wyjść z baraży o drugie miejsce na Mistrzostwach Świata jakie przysługuje południowo-wschodnio-azjatyckim formacjom.

Po zagmatwanej sytuacji w GPL to właśnie AHQ Fighter grało w meczu o półfinałowym oraz tym o trzecie miejsce. Wszystko przez walkowera, jakim wyeliminowane zostało Neolution Full-Louis. Drugi zespół AHQ spisał się bardzo dobrze i zwyciężył w spotkaniu o trzecie miejsce, w pokonanym polu zostawiając wietnamską drużynę Saigon Fantastic Five. Pomimo świetnego występu AHQ Fighter nie będzie grać w barażach ze względu na brak uczestnictwa w poprzednich splitach. W dodatkowych meczach o bilet na Mistrzostwach Świata wystąpią natomiast Saigon Fantastic Five, Saigon Jokers, Taipei Snipers oraz przegrany finałowego meczu.

Droga do Mistrzostw Świata

1.
OMG
6-5-2
2.
Edward Gaming
5-5-2
3.
Starhorn Royal Club
5-7-1
4.
Team WE
4-6-2
5.
Invictus Gaming
2-8-2
6.
LGD Gaming
3-5-4
7.
Young Glory
2-3-8
8.
Team WE Academy
0-4-7

GPL Play-offs

Bracket Stage

 Quarterfinals Semifinals Finals
           

 
 
   
TPA
3
  
   
iSR
0  
     
TPA
3 
   
    
SF5
1  
   
SF5
3  
 
   
SAJ
2 
    
TPA
 
   
    
ahq
 
   
log F
W   
  
   
Full Louis
FF   3rd place match
     
log F
1
       
SF5
1
    
ahq
3
   
ahq
3     
log F
3
 
   
BKT
0 
 

GPL Circuit Points

Season 4
RankTeamWinter 2013-2014Spring 2014Summer 2014Total
1.
Taipei Assassins
4006004001400
2.
ahq e-sports Club
150300400850
3.
Taipei Snipers
200225425
4.
Saigon Jokers
100150120370
5.
Saigon Fantastic Five
40105200345
6.
Logitech G Fighter
300300
7.
Full Louis
7060120250

Interesujące picki

Bandit Sivir

Sivir

Co prawda Pani Wojny pojawiała się na profesjonalnej scenie całkiem niedawno, szczególnie często wybierana przez Doublelifta, ale nagle słuch o niej zaginął w związku z dominacją Luciana i Twitcha, a potem zmianami na dolnej alei. W tym tygodniu Sivir została w końcu podniesiona przez Defta – znakomitego ADC z drużyny Samsung Blue. Współpraca jej ultimate’a z Twisted Fatem oraz Rengara w teorii wyglądała obiecująco, ale w praktyce Pani Wojny nie spisała się najlepiej przeciwko Tristanie Impa. Starcie z jej udziałem było jedynym przegranym przez Samsung Blue, a Sivir zakończyła spotkanie ze statami 3/5/6.

Co warto oglądać?

(LPL) Edward Gaming vs Team WE sobota 16.08. godz. 13:00

(OGN) Samsung Blue vs KT Arrows (FINAŁ) sobota 16.08. godz. 10:00

(GPL) Taipei Assassins vs AHQ e-sports Club (FINAŁ) sobota 16.08. godz. 12:00

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.