Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Q&A: porady dotyczące junglowania (i nie tylko!)

Na reddicie jeden z użytkowników postanowił podzielić się swą wiedzą z innymi tworząc temat, w którym poprosił o zadawanie mu pytań odnośnie junglowania. W tym momencie znajduje się on w Diamond I, głównie gra junglerami i pomimo, że bardzo dużo pytań było o najlepszych/najbezpieczniejszych junglerów obecnie, to z niektórych odpowiedzi można było wyciągnąć wiele różnych ciekawych informacji. Kompilacje najciekawszych pytań i odpowiedzi przedstawiamy poniżej.

Uwaga: Jako, że pytania były zadawane w dużej mierze od ludzi już w jakiś sposób zaznajomionych grą (pytania zadawały osoby od “ekstremalnie niskiego elo”, aż po diamond 3), w tekście jest bardzo wysokie natężenie slangowego języka. Jeśli ktoś ma kłopoty ze zrozumieniem pewnych sformułowań, niech nie obawia się pisać o tym w komentarzu – wytłumaczę o co autorowi chodziło. Zaczynamy!

 

Q: Gram na midzie, preferuję hiper-agresywny styl gry, kładę duży nacisk na fazę early (1-6). Mógłbyś dać mi jakieś wskazówki jak ustrzec się przed presją ze strony wrogiego junglera (po powrocie do bazy zawsze kupuję dwa wardy)?

A: Zalecałbym jednak zakupienie na starcie jednego sightwardwarda. Spróbuj dowiedzieć się, od jakiego buffa wrogi jungler zaczyna, wtedy będziesz wiedział mniej więcej gdzie się będzie znajdował, bo po pierwszym smitelessie będzie zmierzał w kierunku drugiego buffa, zanim zrobi gank. Jeśli nie udało Ci się wyscautować jego pozycji startowej, załóż, że zaczyna od buffa znajdującego się bliżej botlane’u (ponieważ właśnie tam otrzyma największą pomoc w smitelessie). Nie kładź sightwardwarda do 2:50, ponieważ dopiero od tego czasu możesz spodziewać się zagrożenia. Trzymaj się zwardowanej strony (oczywiście do czasu pojawienia się tam wrogiego junglera), dzięki temu będziesz mógł grać agresywnie nie obawiając się ganku.

Powinieneś też komunikować się ze swoim junglerem co do counter ganków na midzie, zwłaszcza, jeśli masz go zwardowanego i wiesz, gdzie znajduje się wrogi leśniczy.

Q: Jestem na ekstremalnie niskim ELO. Jak mogę zniszczyć wrogiego junglera? Czuję, że jestem zbyt wielką pipą, by wejść do jungli przeciwnika, nawet jeśli gram xinzhaoXinem/leesinLee Sinem i mam flashflasha. Powiedz mi, jak nie być pipą.

A: Cóż, po prostu masz tam wejść i zmiażdżyć wszystko co się rusza, ale uważaj na swoich lanerów. Jeśli twoi sojusznicy pushują – możesz wchodzić, jeśli jednak oni są spushowani, znajdujesz się w trzech sytuacjach:

  • Przeciwnik ma wyższy level
  • Twój sojusznik musi zebrać farmę, nie przychodzić na pomoc
  • Przeciwny laner zjawi się szybciej

Nie podejmuj zbyt dużego ryzyka, zaległości junglerem bardzo ciężko nadrobić.

 

Q: Mainuję akaliAkali, co powinienem kupować pod wrogiegoleesinLee Sina w jungli?

A: Po prostu wardy.

 

Q: Jestem low elo junglerem i zastanawiam się nad runami i masteriesami na leesinLee Sinie kupując doransbladeDorana jako przedmiot startowy.

A: Masterisy 21/9 i standardowe AD marki, armor seale, magic resist glyphy i 4% lub 6% lifesteala (jeśli 4%, to trzecia quinta pod AD)

 

Q: Jakich junglerów po prostu trzeba mieć w champion poolu?

A: viVi, aatroxAatrox, jarvanJarvan, eliseElise, nautilusNautilus, jeśli team potrzebuje dużo CC i amumuAmumu na low elo, ale zgaduję, że jest ciągle banowany.

 

Q: Jakie są zalety invadowania przeciwnika w early gamie? Czy naprawdę warto to robić?

A: Warto, ale tylko jeśli wiesz, że wyjdziesz z ewentualnej opresji cało. Dla Ciebie to zawsze darmowa farma – dla przeciwnika jej brak.

 Q: Pięciu obecnie najlepszych Twoim zdaniem junglerów?

A: viVi, aatroxAatrox, jarvanJarvan, zacZac, eliseElise. Pierwsza czwórka ze względu na twardą inicjację (co jest teraz w mecie), a eliseElise ze względu na wywieranie niesamowitej presji w earlygamie i posiadane utility, ale jest bardzo wymagająca w grze.

 

Q: Czemu tak rzadko widzi się maokaiMaokaia?

A: Nie pasuje do mety (brak dmgu i solidnej inicjacji) i jest za słaby w early.

 

Q: Co uważasz, o leesinLee Sinie full AD na midzie?

A: Daje masę frajdy, często nim gram. Jest kosmiczny w early gamie, ale jeśli nie uzyskasz przewagi stajesz się bezużyteczny w większości przypadków.

 

Q: Mainuję viVi, jestem w silver 5. Co powinienem na niej budować?

A: W silverze trochę dmgu, np. thebrutalizerBrutalizer.

Q: Mógłbyś napisać, w jakich sytuacjach warto wziąć xinzhaoXina? Słyszałem, że w sytuacjach, kiedy sojusznik może Ci pomóc zainicjować, jak oriannaOrianna.

A: To prawda, xinzhaoXin jest bardzo silnym bohaterem (1v1, tank, silny earlygame, dobre ganki), ale jego inicjacja nie jest najlepsza bez użycia flashflasha, dobrze jest więc mieć w drużynie kogoś, kto wzmocni ten aspekt (oriannaOrianna, leonaLeona).

 

Q: Uważasz, że wczesne gankowanie topa to konieczność?

A: Myślę, że tak, bo w obecnej mecie toplanerzy po osiągnięciu szóstego poziomu są nie do zabicia (renektonRenekton, shenShen, nasusNasus są zbyt tankowi). Ponadto, jeśli gankujesz topa w późniejszej fazie gry narażasz się (i drużynę) na utratę dragona, więc lepiej gankować w bardzo wczesnej fazie gry, lub tylko wtedy, gdy smoka nie ma.

 

Q: Lubię grać sejuaniSejuani w jungli, mógłbyś udzielić mi kilku wskazówek?

A: Maksuj sejuanieE i trzymaj się z dala od wrogiego junglera. W 95% gier nie jesteś w stanie z nim wygrać w pojedynku 1v1, przynajmniej do czasu osiągnięcia poziomu 9. Nigdy nie gankuję topa na trzecim grając sejuaniSeju, bo wiem, że przeciwnik ma zamiar to zrobić, a pojedynku 2v2 również przegram. Jeśli wiesz, gdzie znajduje się przeciwnik, zgankuj inną linię.

 

Q: Co myślisz o carry junglerach, takich jak dariusDarius, czy rivenRiven?

A: Na SoloQ tak naprawdę wszystko działa. dariusDarius jest strasznie wolny, raczej bym próbował z rivenRiven. Jedynym problemem jest to, że oni spisują się lepiej na linii.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.