Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Q&A Gromp.tv, czyli oglądaj Mistrzostwa Świata League of Legends w języku polskim

Gromp.tv to inicjatywa zapoczątkowana przez miłośników League of Legends. Jej celem jest stworzenie internetowej telewizji, która będzie zrzeszała największych pasjonatów gry. Czy promocja nowych komentatorów na polskiej scenie nie jest tym czego my, widzowie, potrzebujemy?
Przypominamy, że całość przedsięwzięcia będzie można ocenić osobiście już od 18 września na
www.hitbox.tv/gromptv. To właśnie tam pojawi się pierwsza, niezależna transmisja Mistrzostw Świata League of Legends w języku polskim. Wybierzcie alternatywę.
Aby lepiej poznać motywy, które kierują ludźmi odpowiedzialnymi za Gromp.tv postanowiliśmy zorganizować krótkie Q&A z inicjatorami tego niesamowitego projektu. Specjalnie dla Was odpowiedzieli na wszystkie najważniejsze pytania.

Dlaczego zdecydowaliście się rozpocząć ten projekt?
Pozytywna konkurencja. Jesteśmy przekonani, że to właśnie chęć podwyższenia jakości polskiej transmisji była tym, co motywowało nas najbardziej. Zawsze gdy trzeba się starać o dobry wynik marketingowy to podejmowane działania są po prostu lepsze. Chcieliśmy dać ludziom możliwość wyboru, aby nie musieli być skazani na angielską relację. Nie mówimy, że nasza będzie idealna, ale uznajemy to za krok w dobrym kierunku. .

Widziałem filmik Piece of Your Pie w którym powiedział, że będzie dla Was komentował. Czy to oznacza, że będzie on jedynym komentatorem Mistrzostw Świata w waszej telewizji?

Nie! Mamy kilku utalentowanych komentatorów, których chcemy zaprezentować światu. Celem całego przedsięwzięcia jest pokazanie, że Polska ma dobrych komentatorów, którzy choć nie są znani to naprawdę potrafią przenieść głębię emocji na Summoner’s Rift.
Przykładem castera z międzynarodowym doświadczeniem jest tutaj Dominik „NeroIntegrate” Dąbrowski Miał on okazję komentować mecze chińskiej LPL w języku angielskim. Pełną listę komentatorów poznacie już wkrótce. W chwili obecnej zawiera ona 7 nazwisk.


http://www.youtube.com/watch?v=BFHI7l949T4

Czy transmisja będzie też na Twitch.tv?
Gromp.tv funkcjonuje wyłącznie na Hitboxie.

Dlaczego nie zdecydowaliście się na angaż Disa, Mańka czy Tybka?
Naszym celem jest wypromowanie nowych osób. Stawiamy na młodych, utalentowanych komentatorów, którzy będą mieli szansę komentować najważniejsze wydarzenia ze świata League of Legends. Pragniemy szkolić i znajdować nowych, uzdolnionych prezenterów aniżeli stawiać na już oszlifowane diamenty. Uwierzcie mi, że nie pożałujecie naszego wyboru.

Znam się bardzo dobrze na League of Legends. Czy mogę z Wami pokomentować?
Dostaliśmy dużo zgłoszeń od zainteresowanych osób, które chciałyby zostać komentatorami. Uważamy jednak, że wydarzenie rangi Mistrzostw Świata wymaga doświadczenia. Pomagamy je zdobyć podczas częstych warsztatów w formie treningów i szkoleń. Chcemy aby nasi komentatorzy mieli nie tylko dobrą wiedze o grze, ale także potrafili odnaleźć się w komentarzu pod względem dynamiki gry, dobrej dykcji czy umiejętności przykucia uwagi odbiorcy. Jeżeli stwierdzimy, że kandydat jest wystarczająco dobry to wybierzemy go do komentowania najlepszych turniejów na świecie!

Co trzeba zrobić, aby być dobrym komentatorem?
Nie ma jednej złotej rady, która rozwiąże wszystkie problemy. Staramy się do każdej osoby podchodzić indywidualnie, aby doradzić na co dana osoba musi zwrócić uwagę. Sporo osób ma problem ze zbyt dużą liczbą angielskich słów. I o ile nazwy umiejętności czy czary przywoływacza brzmią w miarę naturalnie to w języku polskim jest sporo dobrych zamienników takich słów jak chase, disengage, bądź greed. Inna rzecz o której zapomina większość początkujących to konieczność przedstawienia się. Możliwość identyfikowania osoby z jej głosem czy komentarzem jest niezwykle istotna. Oczywiście liczba rad jest zdecydowanie dłuższa, ale te dwie są jakby najczęściej spotykane.

Dlaczego Gromp? Co oznacza ta nazwa?
Nazwa nawiązuje do stwora na nowym Summoner’s Rift. Stwierdziliśmy, że wspólna broń komentatorów i wielkiej ropuchy to.. język. W jednym przypadku pełen ciętych ripost i finezyjnych porównań, a w drugim pełen fizycznej siły. Właśnie dlatego wybraliśmy tą sympatyczną paskudę.

Czy zamierzacie przygotować coś specjalnego z okazji transmisji?
Tak! Chcemy, aby każdy dzień relacji z Mistrzostw Świata był wyjątkowy. Pragniemy nie tylko komentować gry, ale także analizować je w przystępny dla widza sposób. Zamierzamy także zapraszać interesujących gości do naszego studia czy… promować nowe piosenki o League of Legends. Podczas naszej audycji z pewnością doczekacie się niejednej premiery nowego, tematycznego kawałka.

Ilu osób jest zaangażowanych w cały projekt?
Pomidor! Podsumowania PO całym przedsięwzięciu, a nie przed. Z pewnością pojawi się cała lista creditsów i podziękowań. Niemniej wsparcie, które dostajemy od całkowicie obcych osób jest dla nas nie podwójnie, ale potrójnie motywujące, aby dać z siebie jeszcze więcej. Generalnie chcemy udowodnić, że nie trzeba mieć wielomilionowego studia i sztabu osób, aby móc przygotować coś profesjonalnego.

Czy można przyjść do Waszego studia i zobaczyć jak wygląda przygotowanie takiego przedsięwzięcia?
Staramy się unikać otwartego zapraszania osób. Jeśli jednak jesteś z Warszawy i masz wolny dzień podczas trwania fazy grupowej Worlds to możesz napisać na naszego Facebooka. Jeżeli dobrze to umotywujesz to… czemu nie? W końcu jesteśmy telewizją od graczy dla graczy, więc każdą prośbę o przeżycie relacji na żywo rozpatrzymy indywidualnie.

 

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.