Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Przedsezon – informacje od Riotu

Wraz z końcem sezonu 2014 po raz kolejny zbliżamy się do okresu kompletnego chaosu, czyli przedsezonu! Spokojnie, nie będzie to całkowicie chaotyczny chaos. Przedsezon jest ważnym okresem przerwy, który jest potrzebny do położenia fundamentów pod przyszły rozwój League. W ciągu najbliższych dni będziemy publikować serię blogów deweloperów, które szczegółowo opisują zmiany w przedsezonie, wliczając dżunglę (znowu!), cele i przedmioty. Mimo że nie opiszemy wszystkich zmian, chcieliśmy zająć się tymi tematami, zanim przejdziemy do zabawy. Na razie zajmijmy się czymś dużym.

 

Przedsezon: To dopiero początek

Przedsezon jest dla nas szansą na rozpoczęcie przygotowań. To początek, a nie koniec.

W League nastąpi wiele zmian w krótkim czasie i, ponieważ nie wszystko możemy przewidzieć, spodziewamy się, że gra będzie wymagała wielu poprawek. Innymi słowy, uważamy, że zmierzamy w odpowiednim kierunku, ale będziemy musieli dokonać korekty kursu, gdy będziemy oglądać, jak zmiany oddziałują na grę.

Mimo że od miesięcy testujemy przedsezon wewnętrznie, niezależnie od tego, co zrobimy, gracze poświęcą setki lub tysiące (a może i miliony?) godzin więcej na sprawdzenie tych zmian w pierwszym tygodniu, niż my bylibyśmy w stanie. Nie możemy się doczekać, żeby zobaczyć, co będziecie w stanie zrobić z nową mechaniką i zawartością i niecierpliwie wyczekujemy waszych opinii.

A teraz przejdźmy do samego dobra!

 

Różnorodność strategiczna

W tym przedsezonie szukamy sposobów na zwiększenie różnorodności strategicznej w League of Legends. Jeżeli unosisz teraz brwi ze zdziwienia, nie jesteś sam – „różnorodność strategiczna” to dość szeroki i abstrakcyjny termin. Nie jest to jakiś nasz bełkot, ale bardzo ważne rzeczy przy rozwoju gry, więc abyśmy się doskonale rozumieli, wyjaśnimy, czym dla nas jest różnorodność strategiczna i w jaki sposób chcemy ją rozbudować.

 

Rzadko uczęszczana droga

Gdy mówimy o różnorodności strategicznej, mamy na myśli sposoby na zwycięstwo – różne drogi do wygranej, którymi kroczy wasza drużyna. Zdolności mechaniczne (szalone kopnięcia z użyciem totemu jako Lee Sin) i podejmowanie decyzji taktycznych (prowadzenie przeciwników po dżungli, aby idealnie trafić superumiejętnością Orianny), to niezwykle ważne umiejętności w League. W przeszłości bardzo się skupialiśmy, aby zdolności taktyczne i mechaniczne były niezwykle ważne i nie chcemy tego zmieniać, jednak chcemy zwiększyć wpływ i różnorodność zagrywek strategicznych.

Przez lata gracze odkryli wiele różnych strategii podczas grania w League, jak skupianie się na walkach drużynowych, atakowanie samotne, obleganie/nękanie, kontrolowanie celów i wiele więcej. W przeszłości, gdy jedna z wcześniej wspomnianych strategii zaczynała tak wyraźnie dominować, że przyćmiewała wszystkie inne, nie mieliśmy wielu sposobów na zrównanie jej z innymi, poza osłabieniem bohaterów, którzy byli niezbędni do jej sukcesu. Przypomnijcie sobie Shena, podczas jego najlepszych chwil samotnego atakowania albo, od niedawna, Ziggsa i składy powstrzymujące. Ponieważ uważamy, że League najlepiej sprawdza się, gdy różnorodne strategie mierzą się ze sobą na Rift, musieliśmy zająć się bohaterami, aby osłabić niektóre strategie i umożliwić innym zabłyśnięcie. Mamy nadzieję, że droga przygotowana przez przedsezon 2015 umożliwi nam stworzenie sytuacji, w której wiele strategii będzie się sprawdzać… i zabijać nawzajem.

 

Trochę konkretów

Popularnym motywem, który można zauważyć, jest specjalistyczna ofensywa i ogólna defensywa. Oznacza to, że twoja strategia ofensywna zostanie wzmocniona przez przygotowanie się do niej. Jeżeli chcesz zastosować konkretną strategię, najlepiej jest stworzyć konkretny skład drużyny i kupić przedmioty, które umożliwią zastosowanie jej. Aby bronić się przed taką specjalistyczną ofensywą, zapewnimy graczom niezbędne narzędzia, które umożliwią skontrowanie ich przez drużynę w dowolnym składzie (przykładowo, przedmiot, który umożliwi zaatakowanie drużyny skupiającej się na nękaniu). Jest to wytyczna wielu zmian dotyczących celów lub przedmiotów. Są one dostępne dla większości drużyn i mogą być wykorzystane w razie potrzeby. Powoduje to, że więcej będzie zależało od decyzji strategicznych i mecze nie będą już rozstrzygane podczas wyboru bohaterów.

Kolejnym ważnym elementem jest zwiększenie zapotrzebowania na graczy i bohaterów, aby mogli oni lepiej prezentować swoją potęgę. Najbardziej będzie to widoczne w dżungli, gdzie chcemy, aby zapotrzebowanie było bardziej różnorodne, niż „możesz gankować często?”. Chcemy ponownie zaprezentować dżunglerów, którzy mogą oczyścić dżunglę szybko i bezpiecznie (jak w drugim sezonie) oraz jednocześnie zachować dżunglerów, którzy mogą szybko i skutecznie zaatakować aleje.

 

Szybkie spojrzenie

Będziemy eksperymentować ze zmianami celów (wieże, smok oraz Baron), dżungli (nowy obóz, czasy odrodzenia, poziom trudności, przedmioty, nagrody… cóż, wszystko), przedmiotów (więcej sytuacyjnych przedmiotów z potężnym efektem użycia!) oraz niektórymi z głównych systemów (statystyki co poziom, czasy odrodzenia, działanie regeneracji punktów zdrowia/many). To strasznie dużo informacji do przyjęcia, a jeszcze więcej do opanowania w grze, ale w ciągu najbliższych dni wyjaśnimy wam wszystkie decyzje, które doprowadziły do tych zmian. Każda modyfikacja ma na celu stworzenie fundamentów, które będą wspierać większą różnorodność strategiczną – niezależnie od tego, którego bohatera wybierzecie.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.