Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Poznaliśmy szczegóły Exspansion Tournament

Riot oficjalnie dzisiaj ogłosił w jaki sposób będzie wyglądał nadchodzący Expansion Tournament, w którym wyłonione zostaną  dodatkowe drużyny, które w nadchodzącym splicie będą miały okazję występować w LCS (turniej ten zostanie przeprowadzony zarówno dla europejskiej wersji tych rozgrywek jak i amerykańskiej). Poniżej znajdziecie przetłumaczony post RiotNickAllena, dzięki któremu poznać będziecie mogli więcej szczegółów na ten temat.

Dzisiaj chcemy podać wam większą ilość detali takich jak:  data, format, czy uczestnicy związanych z nadchodzącymi turniejami rozszerzającym LCS.

W zeszłym miesiącu ogłosiliśmy, że zarówno w  europejskiej jak i amerykańskiej edycji LCS liczba teamów biorących udział w rozgrywkach zostanie zwiększona z 8 do 10, w związku z czym przeprowadzimy jednorazowy Expansion Tournament, który wyłoni dwie dodatkowe drużyny dla każdego regionu. Dodatkowo zdecydowaliśmy się na zmniejszenie ilości gier rozgrywanych w sezonie zasadniczym, przy jednoczesnym wydłużeniu czasu, w którym rozgrywane są playoffy. Wierzymy, że te decyzje pozwolą nam ulepszyć obecną formę LCS.

Po pierwsze, zwiększenie ilości drużyn sprawi, że różnorodność matchupów w sezonie zasadniczym zostanie zwiększona, a ilość rematchy znacznie się zmniejszy. Dzięki temu szansa na zobaczenie interesującego matchupu powinna być wyższa, a dodatkowo każda pojedyncza gra będzie znacznie więcej warta.

Warto także zauważyć, że dzięki temu rozwiązaniu każda drużyna, która zakwalifikuje się do playoffów na pewno uniknie relegacji, przez co samo dostanie się do playoffów będzie znacznie ważniejsze, a teamy będą bardziej nagradzane za utrzymywanie równej, dobrej formy przez cały sezon. Jak już wspominałem, to rozwiązanie pozwoli nam na wydłużenie czasu trwania playoffów z 1-2 tygodni do 3, w związku z czym fani będą mieli dużą ilość czasu by cieszyć się LCS-owymi grami stojącymi na najwyższym poziomie.

Uważamy, że w obu regionach jest wiele imponujących drużyn, które mogłyby zwiększyć poziom LCS-ów jeśli udałoby im się do nich dostać, dlatego właśnie chcemy żeby teamy wywalczyły sobie (a nie otrzymały) dodatkowe miejsce w najbardziej prestiżowych rozgrywkach danego regionu, poprzez odpowiednie zaprezentowanie się w czasie Expansion Turnamentu.

Wierzymy, że nadchodzący split LCS będzie zdecydowanie najciekawszy z wszystkich dotychczasowych!

Drużyny mające prawo udziału w turnieju

W turnieju rozszerzającym zobaczymy 13 drużyn wziętych z turnieju relegacyjnego, playoffów Challenger Series i drabinki rankingowej.

Teamy, które występowały w turnieju relegacyjnym lub playoffach Challenger Series automatycznie otrzymują miejsce w  Expansion Tournamencie (oczywiście z wyjątkiem drużyn, które dostały się już do LCS), jako że udowodniły już one, że są najbliżej osiągnięcia poziomu LCS w swoim regionie.

Inne dobrze zapowiadające się drużyny także będą miały szansę na zapewnienie sobie miejsca w nadchodzącym splicie LCS, w związku z tym, że do turnieju rozszerzającego będzie można dostać się także z drabinki rankingowej. Teamy znajdujące się w tejże drabince w  top 7 w NA lub w top 4 EUW/EUNE otrzymają zaproszenie na tenże turniej. Jedyną różnicą pomiędzy europejską , a amerykańską edycją Expansion Turnamentu jest fakt, że z drabinek rankingowych w Europie wybranych zostanie 8 (a nie 7) drużyn, w związku z czym rozegrany zostanie jeden dodatkowy nie streamowany mecz pomiędzy czwartą drużyną z EUW, a czwartą z EUNE o ostatnie miejsce w rozszerzającym turnieju.

A więc 13 drużynami biorącymi udział w tym turnieju będą:

  • 3 Przegrane drużyny z relegacji (H2k Gaming, Millenium i SK Gaming Prime w Europie, Team Coast, compLexity Gaming i Curse Academy w Ameryce).
  • 3 Drużyny, które odpadły z playoffów Challenger Series odpowiednio w meczu o 3 miejsce i ćwierćfinałach (Gamers 2, Ninjas in Pyjamas i Reason Gaming w Europie, Denial e-Sports, Team LoLPro i XDG Gaming w Ameryce).
  • 7 Drużyn z drabinki rankingowej (teamy zostaną wyznaczone na podstawie stanu drabinki z 2 Listopada dla NA i 9 Listopada w przypadku Europejskich serwerów).

Każda drużyna, która nie będzie w stanie wziąć udziału w tym turnieju lub odrzuci nasze zaproszenie zostanie zastąpiona przez najwyższy team z drabinki rankingowej, który nie otrzymał dotychczas swojego zaproszenia.

Format

W przypadku obu regionów rozgrywki podzielone zostaną na trzy rundy, z czego pierwsze dwie rozgrywane będą online, a trzecia decydująca w studiach ESL znajdujących się odpowiednio w przypadku Europy w Kolonii, a w przypadku Ameryki w Burbank.

W pierwszej rundzie występować nie będą musiały teamy zakwalifikowane się po przez przegranie swoich meczy w turnieju relegacyjnym. Wierzymy, że wybrany przez nas format zapewni mocną ale sprawiedliwą rywalizację, o dwa dodatkowe spoty w LCS. Uważamy, że wybraliśmy w miarę optymalną ilość drużyn, które będą mogły wystąpić w tym turnieju, gdyż gdybyśmy zaprosili większą ilość teamów to rywalizacja nie koniecznie stałaby na najwyższym poziomie, a w przypadku zaproszenia mniejszej ilości nowe drużyny miałyby zbyt utrudnione zadanie.

Zdecydowaliśmy, że dopiero trzecia runda będzie rozgrywana offline, gdyż chcieliśmy mieć pewność że zgromadzona widownia będzie miała okazję zobaczyć świetne gry dostarczone przez jednych z najbardziej utalentowanych graczy w danym regionie. Expansion Turnament rozegrany zostanie w formacie podwójnej eliminacji, gdyż uważamy, że to właśnie taki format turnieju pozwoli na wyłonienie dwóch najlepszych drużyn.

W pierwszej rundzie dziesięć drużyn zmierzy się ze sobą w meczach rozgrywanych w formacie Bo3, a jak już wspominałem trzy drużyny które odpadły w relegacjach nie będą brały udziału w tej rundzie.

W następnej fazie pięć zwycięskich drużyn z pierwszej rundy zmierzy się także w systemie Bo3 ze wspomnianą trójką teamów, które poległy w trakcie turnieju relegacyjnego i z tych meczy wyłonione zostaną cztery drużyny, które pojadą do studia ESL by zagrać w trzeciej finałowej rundzie, w której nagrodą będą dwa miejsca w LCS.

Kiedy ten turniej będzie rozegrany?

Expansion Tournament będzie rozgrywany pomiędzy 15 Listopada, a 21 Grudnia, dokładniejszy terminarz możecie znaleźć poniżej:

  • 15-16 Listopada – 1 Runda NA
  • 22-23 Listopada – 2 Runda NA, 1 Runda EU
  • 29-30 Listopada – 2 Runda EU
  • 12-14 Grudnia – 3 Runda NA
  • 18-21 Grudnia – 3 Runda EU

Dodatkowe ograniczenia

Jako, że turniej rozszerzający będzie czymś wyjątkowym, gdyż pozwoli on amatorskim drużynom z drabinki rankingowej na dostanie się do LCS z pominięciem całego Challenger Series, zdecydowaliśmy na wprowadzenie pewnych ograniczeń.

Otóż żadna organizacja/prywatny właściciel nie będzie mógł posiadać jednocześnie dwóch drużyn występujących w tymże turnieju. Obecnie właściciele mają prawo posiadać dwa teamy występujące w Challenger Series i nielimitowaną ilość drużyn amatorskich. Jako, że drabinka turnieju rozszerzającego będzie miała bezpośredni wpływ na to jakie drużyny zakwalifikują się do nadchodzącego splitu LCS to zdecydowaliśmy się na wprowadzenie takich, a nie innych ograniczeń.

Jeśli chodzi natomiast o to w czyich rękach znajduje się miejsce w tymże turnieju to miejsca teamów, które odpadły z turnieju relegacyjnego należą do organizacji, a w przypadku innych drużyn do zawodników. Oczywiście nadal każda drużyna ma obowiązek wystawienia w swoim składzie przynajmniej 3 graczy, którzy występowali w turnieju który zapewnił jej miejsce w Expansion Tournament.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.