Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Poniedziałkowe Anime&Manga – Code Geass

W gatunkach anime można z łatwością wyróżnić mecha, czyli takie z wielkimi robotami, które kontrolują ludzie. Można powiedzieć, że na myśl od razu przychodzi gra Titanfall, albo anime Gundam. Code Geass wychodzi przed szereg z wszystkich anime o ogromnych robotach z powodu dwóch cech: kreski oraz fabuły. Właściwie można ten tytuł porównać z połączeniem dwóch anime: Gundam i Death Note.

Code Geass posiada bardzo charakterystyczne postacie, nie tylko przez wygląd – chociaż to również – lecz ze względu na ich poglądy i osobowość. Nikt w tej historii nie jest jednoznacznie zły, czy dobry. Widz sam w zasadzie musi zdecydować komu kibicuje w dążeniach bohaterów i czyja droga do tego celu jest poprawna. Kto jest sprawiedliwy( jeśli kogokolwiek można tak nazwać ), a kto stał się złoczyńcą. Dla mnie na przykład główny bohater cały czas pozostaje dobrą postacią, a wiele osób się z tym poglądem nie zgadza.

 

Podstawowe info

  1. Pełna nazwa serii: Code Geass: Lelouch of the Rebellion
  2. Gatunek: Mecha, Dramat, Sci-Fiction, Wojna, Moce Nadprzyrodzone, trochę szkolnego życia
  3. Studio: Sunrise
  4. Premiera: 2006, a zakończenie – 2008
  5. Seria składa się z dwóch sezonów do tego dochodzi kilka odcinków OVA i filmów
  6. Powstała seria poboczna o podtytule Akito
  7. Został zapowiedziany nowy sezon, który wyjdzie po 3 filmach streszczających fabułę dwóch sezonów
 

Fabuła opisująca świat

W Code Geass świat został praktycznie w całości podbity przez Święte Imperium Brytyjskie, które do tego celu wykorzystało mechy o nazwie Knightmare. W wyniku czego kraje podbite przez Brytanię zostały podzielone na strefy. Akcja anime rozgrywa się( jak nie trudno zgadnąć ) w strefie 11, czyli Japonii. Społeczność jest w niej podzielona na Brytyjczyków i naturalnych mieszkańców strefy 11 – Japończyków. Na początku dowiadujemy się, że w tej strefie nadal trwa walka przeciwko Brytyjczykom i to właśnie w niej nagle zaczyna pomagać mieszkańcom tajemniczy ZERO.

 

Główni bohaterowie

Lelouch Lamperouge

Główny bohater serii ukrywający się pod maską Zero. To jego działania będziemy obserwować przez całe anime. Jest inteligenty, elokwentny i nie boi się podejmować ryzykownych decyzji. Najważniejsza jest dla niego ochrona siostry.

Suzaku Kururugi

Najbliższy przyjaciel głównego bohatera i syn zmarłego już premiera Japonii. Jego celem jest zmiana Brytanii od środka, dlatego walczy po jej stronie w tym konflikcie.

Kallen Stadtfeld

Koleżanka z klasy Lelouch’a. Jest pół Brytyjką, pół Japonką. Uczęszcza do szkoły pod nazwiskiem Brytyjskim by uniknąć prześladowań, lecz bardziej czuje się Japończykiem.

C.C.

Tajemnicza dziewczyna, która pod wpływem różnych okoliczności jest ścigana przez rząd.

 

Czemu warto obejrzeć

W pierwszej kolejności Code Geasss nie jest historią o wojnie, przyjaźni, szkole, czy nawet o mechach. To anime opowiada o różnicy w osiąganiu celów, przedstawia je na wiele sposobów i pokazuje jakie są tego konsekwencje. Bohaterowie muszą się ze skutkami zmierzyć, czy by tego chcieli, czy nie. Jednego bohatera można nazywać naiwnym​, a jednocześnie szlachetnym. Działa to w taki sposób w przypadku każdej postaci. Pojawia się tu również zdawkowy fanserwis, ale jedynie graniczny, Code Geass to nie ecchi. Są tu również wątki wykorzystywania obu stron, mimo tego że poglądy mają całkowicie sprzeczne. Jeśli macie własne zdanie co do decyzji bohaterów, zapraszam do podzielenia się nimi w komentarzach. Jednak proszę bez wielkich spojlerów.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.