Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Oficjalne zmiany patcha 8.9

Czołem, Przywoływacze.

Witamy w patchu 8.9. W tym patchu przyglądamy się magom, manie i rzucaniu zaklęć. Z czasem bohaterowie, którzy potrafią czyścić fale, wygryźli wszystkich innych bohaterów ze środkowej alei, co negatywnie odbiło się na różnorodności stylów gry. Ogólnie mówiąc, spamowanie zaklęć na falach stworów zrobiło się zbyt łatwe, a przedmioty z maną, które to umożliwiają, stały się po prostu najlepszymi wyborami. Aktualizujemy podstawowe przedmioty z maną, które kupują magowie, ich podstawową manę oraz jej regenerację i więcej.

Ponadto w tym i w najbliższych patchach przyjrzymy się tempu gry. Chcemy się upewnić, że będzie mniej gier, które sprawiają wrażenie przegranych, ale po prostu nie kończą się przez dłuższy czas. Pod lupę pierwsze trafią cele. Sprawiamy, że Baron będzie łatwiej dostępny, kiedy jesteście do przodu, ale też łatwiej będzie o niego walczyć w grach, w których żadna z drużyn nie ma większej przewagi. Wzmacniamy również siłę Herolda, jeżeli drużynom uda się go bezpiecznie eskortować, ale jednocześnie ułatwiamy zabicie go przez przeciwników, o ile wypatrzą ku temu odpowiednią okazję.

No i na koniec przerabiamy Rozpieczętowaną Księgę Czarów. Jej stara wersja dawała głównie możliwość częstszego używania Błysku, a my chcemy spróbować stworzyć runę kluczową, która naprawdę odzwierciedli wizję zabawy z całą księgą czarów, a nie tylko z dwoma czarami przywoływacza.

Zatem wyczyśćcie parę fal (ale nie za wiele), niech wasze Heroldy wyjadą kilku wieżom z dyńki i dokonajcie wymiany paru czarów przywoływacza!

Dobrej zabawy i powodzenia!

Mattias „Gentleman Gustaf” Lehman Paul „Aether” Perscheid

Patch w skrócie

Zmiany magów

Magowie posiadają tylko dwa stany dysponowania maną: przed zakupem przedmiotów i po zakupie. Przy pierwszej wizycie w alei muszą bardzo uważać, kiedy używają zaklęć, ponieważ mogą wyczerpać zapas many i znaleźć się w tarapatach. Jednak gdy powrócą do bazy i dokonają zakupu przedmiotów, wielu może swobodnie spamować zaklęciami, szczególnie jeśli zdobędą niebieskie wzmocnienie.

Wprowadzamy duże zmiany w podstawowej manie, regeneracji many oraz przedmiotach dla magów, aby mogli oni częściej korzystać z zaklęć na samym początku gry, ale musieli być bardziej rozważni na początku środkowej fazy gry. Ponieważ będą musieli zwracać więcej uwagi na manę, zwiększamy trochę moc (głównie moc umiejętności) najważniejszych przedmiotów, aby zaklęcia, którymi trafiają, zadawały większe obrażenia.

Zacznijmy od zmian przedmiotów!

Pierścień Dorana

Nie zapewnia już podstawowej regeneracji many ani regeneracji many przy zabiciu stwora. Teraz daje stałą premię do regeneracji many oraz dodatkowe obrażenia przeciwko stworom.

Chcemy odsunąć Pierścień Dorana od mechaniki „zabijanie stworów daje manę”. Mówiąc najprościej, zachęcanie magów do używania zaklęć na falach stworów, bo da im to manę, stawia ich w sytuacji, w której gorzej jest wybrać wymianę ciosów niż czyszczenie fal. Nowy Pierścień Dorana sprawi, że magowie będą częściej zabijać stwory bez użycia zaklęć, dzięki czemu częściej wdadzą się w wymiany ciosów z przeciwnikami.

usuniętoPODSTAWOWA REGENERACJA MANY Nie zapewnia już podstawowej regeneracji many.
usuniętoMANPIR Nie przywraca już many przy zabiciu stwora.
nowośćSTAŁA REGENERACJA MANY Teraz daje 5 pkt. regeneracji many co 5 sek.
nowośćCIOS MANY Teraz daje 5 pkt. obrażeń przy trafieniu przeciwko stworom.

Zaginiony Rozdział

Zwiększony koszt i moc umiejętności.

Sprawienie, że Zaginiony Rozdział będzie dostępny w późniejszej fazie gry w alei oznacza, że jego użytkownicy uzyskają mniej korzyści z efektu przy awansie, w wyniku czego będą dysponowali mniejszą liczbą punktów many.

PRZEPIS Wzmacniająca Księga + Szafirowy Kryształ + 315 szt. złota Wzmacniająca Księga + Szafirowy Kryształ + Wzmacniająca Księga + 80 szt. złota
KOSZT 1100 szt. złota 1300 szt. złota
MOC UMIEJĘTNOŚCI 25 pkt. 40 pkt.

Łza Bogini

Zwiększony łączny koszt. Zmniejszony zwrot many. Zwiększenie maksymalnej liczby punktów many zwiększa teraz obecną liczbę punktów many o aktualny procent many.

Łza Bogini praktycznie kompletnie rozwiązuje problemy z maną bohaterów, którzy ją kupią. Wciąż będzie przedmiotem do późnej fazy gry, który daje dużo mocy umiejętności po przekształceniu w Kostur Archanioła, ale nie będzie już tak dobrze regenerować many.

KOSZT 750 szt. złota 850 szt. złota
ZWROT KOSZTU MANY 15% 10%
aktualizacjaWODA W WINO Gdy zyskasz maksymalną manę dzięki biernemu efektowi Łzy Bogini, twoja aktualna procentowa wartość many zostanie zachowana, zamiast przyznawać ci manę równą zwiększeniu maksymalnej wartości jako zwiększenie obecnego poziomu many. Dotyczy także Manamune i Kostura Archanioła.

Hextech GLP-800

Zmniejszony koszt skompletowania. Zwiększona mana. Wydłużony czas działania spowolnienia. Zwiększona prędkość pocisku. Skrócony czas rozrzutu pocisków.

Stary GLP-800 jest dość słaby, a do tego nie działa tak skutecznie, jak byśmy chcieli. Drobne poprawki oraz zmiana kosztu powinny rozwiązać te problemy.

KOSZT SKOMPLETOWANIA 650 szt. złota 450 szt. złota
ŁĄCZNY KOSZT (bez zmian, wyrównany przez zwiększenie kosztu Zaginionego Rozdziału)
MANA 500 pkt. 600 pkt.
CZAS DZIAŁANIA SPOWOLNIENIA 1 sek. 2 sek.
PRĘDKOŚĆ POCISKU 1600 jedn. 2000 jedn.
CZAS ROZRZUTU POCISKÓW 0,3 sek. 0,2 sek.
CZAS RZUCENIA 0,25 sek. (bez zmian)

Czarci Kodeks

Zwiększona moc umiejętności.

Czarci Kodeks otrzymuje zwiększenie mocy umiejętności, aby móc konkurować z Zaginionym Rozdziałem.

MOC UMIEJĘTNOŚCI 30 pkt. 35 pkt.
ULEPSZENIA Klepsydra Zhonyi i Całun Banshee także otrzymują 5 pkt. mocy umiejętności.

Bliźniacze Cienie

Zwiększona moc umiejętności.

Przedmioty oferujące spowolnienia zawsze są dla nas zmartwieniem. Jeżeli dany przedmiot umożliwia ci rozpoczęcie walki oraz wygranie jej, stanowi to problem. To powiedziawszy, wygląda na to, że Bliźniacze Cienie były dość słabe nawet w tej sytuacji, więc odrobinę je wzmacniamy.

MOC UMIEJĘTNOŚCI 60 pkt. 70 pkt.

Naramiennik Poszukiwacza

Zmniejszony łączny koszt.

Naramiennik Poszukiwacza to przedmiot dla magów, którzy potrzebują więcej pancerza w ciężkich starciach. Ponieważ zwiększamy koszt Zaginionego Rozdziału, nie chcemy, aby zakup Naramiennika Poszukiwacza bardzo się opóźniał w takich sytuacjach.

ŁĄCZNY KOSZT 1200 szt. złota 1100 szt. złota
ULEPSZENIA Łączny koszt Klepsydry Zhonyi pozostał bez zmian.

Zaklinacz Zaklęć

Zwiększona podstawowa moc umiejętności. Zmniejszona moc umiejętności efektu użycia. Zwiększono koszt łączny i skompletowania.

Przedmiot ten dobrze sprawdza się na bohaterach, którzy mogą spamować zaklęcia i ciągle ładować efekt użycia, ale takich bohaterów jest niewielu. Przeniesienie części mocy umiejętności z efektu użycia do podstawowych statystyk powinno uczynić przedmiot trochę bardziej przystępnym.

ŁĄCZNY KOSZT 2800 szt. złota 2900 szt. złota
KOSZT SKOMPLETOWANIA 700 szt. złota 800 szt. złota
MOC UMIEJĘTNOŚCI 100 pkt. 120 pkt.
MAKSYMALNA MOC UMIEJĘTNOŚCI EFEKTU UŻYCIA 100 pkt. 80 pkt.
MAKSYMALNA PRĘDKOŚĆ RUCHU EFEKTU UŻYCIA 30% 50%

Kryształowy Kostur Rylai

Zwiększona moc umiejętności.

MOC UMIEJĘTNOŚCI 85 pkt. 90 pkt.

Wykradacz Dusz Mejai

Zmniejszono liczbę ładunków chwały wymaganych do aktywacji dodatkowej prędkości ruchu.

Ulepszanie Tajemniczej Pieczęci do Wykradacza Dusz Mejai nie jest najfajniejsze. Musicie zainwestować w ten przedmiot złoto, ale nawet kiedy uda wam się zebrać 10 ładunków, musicie zebrać ich jeszcze parę, by otrzymać dodatkowy efekt. To staje się jeszcze gorsze w momencie, kiedy mielibyście więcej niż 10 ładunków, ale ograniczył was limit Tajemniczej Pieczęci.

ŁADUNKI POTRZEBNE DO DODATKOWEJ PRĘDKOŚCI RUCHU 15 10

Echo Luden

Zmniejszony łączny koszt. Zwiększona mana.

Echo Luden było dość słabym przedmiotem, a ponieważ w tym patchu zwiększamy moc umiejętności innych przedmiotów, nie mogłoby rywalizować z nimi ze względu na swój koszt.

ŁĄCZNY KOSZT 3300 szt. złota 3200 szt. złota
PRZEPIS Zaginiony Rozdział + Wzmacniająca Księga + Różdżka Zniszczenia + 915 szt. złota Zaginiony Rozdział + Różdżka Zniszczenia + 1050 szt. złota
MANA 500 pkt. 600 pkt.

Wieże

Obrażenia od mocy umiejętności zadawane wieżom przy podstawowych atakach zostały zwiększone i zamienione na obrażenia magiczne.

Niszczenie wież jest ważną mechaniką gry, a magowie często sobie z tym nie radzą. Aktualnie bohaterowie, którzy mają więcej mocy umiejętności niż obrażeń od ataku, zyskują procent mocy umiejętności jako dodatkowe obrażenia magiczne zadawane wieżom. Zwiększamy ten współczynnik oraz zamieniamy cały atak (a nie tylko dodatkowe obrażenia) tak, aby zadawał obrażenia magiczne.

ZAMIANA MOCY UMIEJĘTNOŚCI NA OBRAŻENIA 50% 60%
nowośćCAŁY KOMPLET Jeżeli podstawowy atak wykorzystuje premię od mocy umiejętności przy zadawaniu obrażeń wieżom, cały atak (a nie tylko część skalująca się z mocą umiejętności) zostanie zamieniony na obrażenia magiczne.

Bohaterowie

25 magów otrzymało zwiększoną regenerację many oraz więcej podstawowej many, ale zmniejszył się ich przyrost many. 5 innych magów otrzymało zwiększoną regenerację many.

Zwiększamy regenerację many bohaterów, na których najbardziej wpłynie zmiana Pierścienia Dorana oraz Zaginionego Rozdziału. Magowie otrzymali także zmiany związane z ich pulą many oraz jej przyrostem. Będą mieli więcej many i jej regeneracji na początku rozgrywki, ale nie będą jej zyskiwać aż tak dużo z poziomami.

Ahri

REGENERACJA MANY 6 pkt. co 5 sek. 8 pkt. co 5 sek.
PODSTAWOWA MANA 334 pkt. 418 pkt.
PRZYROST MANY 50 pkt. 25 pkt.

Anivia

REGENERACJA MANY 6 pkt. co 5 sek. 8 pkt. co 5 sek.
PODSTAWOWA MANA 396 pkt. 495 pkt.
PRZYROST MANY 50 pkt. 25 pkt.

Annie

REGENERACJA MANY 6 pkt. co 5 sek. 8 pkt. co 5 sek.
PODSTAWOWA MANA 334 pkt. 418 pkt.
PRZYROST MANY 50 pkt. 25 pkt.

Azir

REGENERACJA MANY 6 pkt. co 5 sek. 8 pkt. co 5 sek.
PODSTAWOWA MANA 350 pkt. 438 pkt.
PRZYROST MANY 42 pkt. 21 pkt.

Brand

REGENERACJA MANY 8 pkt. co 5 sek. 10,65 pkt. co 5 sek.
PODSTAWOWA MANA 375 pkt. 496 pkt.
PRZYROST MANY 42 pkt. 21 pkt.

Cassiopeia

REGENERACJA MANY 6 pkt. co 5 sek. 8 pkt. co 5 sek.
PODSTAWOWA MANA 334 pkt. 418 pkt.
PRZYROST MANY 63 pkt. 31,5 pkt.

Fiddlesticks

REGENERACJA MANY 6 pkt. co 5 sek. 8 pkt. co 5 sek.
PODSTAWOWA MANA 400 pkt. 500 pkt.
PRZYROST MANY 56 pkt. 28 pkt.

Heimerdinger

REGENERACJA MANY 6 pkt. co 5 sek. 8 pkt. co 5 sek.
PODSTAWOWA MANA 308 pkt. 385 pkt.
PRZYROST MANY 40 pkt. 20 pkt.

Karthus

REGENERACJA MANY 6 pkt. co 5 sek. 8 pkt. co 5 sek.
PODSTAWOWA MANA 373 pkt. 467 pkt.
PRZYROST MANY 61 pkt. 30,5 pkt.

Lissandra

REGENERACJA MANY 6 pkt. co 5 sek. 8 pkt. co 5 sek.
PODSTAWOWA MANA 380 pkt. 475 pkt.
PRZYROST MANY 60 pkt. 30 pkt.

Lux

REGENERACJA MANY 6 pkt. co 5 sek. 8 pkt. co 5 sek.
PODSTAWOWA MANA 384 pkt. 480 pkt.
PRZYROST MANY 47 pkt. 23,5 pkt.

Malzahar

REGENERACJA MANY 6 pkt. co 5 sek. 8 pkt. co 5 sek.
PODSTAWOWA MANA 300 pkt. 375 pkt.
PRZYROST MANY 55 pkt. 27,5 pkt.

Orianna

REGENERACJA MANY 6 pkt. co 5 sek. 8 pkt. co 5 sek.
PODSTAWOWA MANA 334 pkt. 418 pkt.
PRZYROST MANY 50 pkt. 25 pkt.

Swain

REGENERACJA MANY 6 pkt. co 5 sek. 8 pkt. co 5 sek.
PODSTAWOWA MANA 374 pkt. 468 pkt.
PRZYROST MANY 57 pkt. 28,5 pkt.

Syndra

REGENERACJA MANY 6 pkt. co 5 sek. 8 pkt. co 5 sek.
PODSTAWOWA MANA 384 pkt. 480 pkt.
PRZYROST MANY 60 pkt. 30 pkt.

Taliyah

REGENERACJA MANY 7 pkt. co 5 sek. 9,335 pkt. co 5 sek.
PODSTAWOWA MANA 340 pkt. 425 pkt.
PRZYROST MANY 60 pkt. 30 pkt.

Twisted Fate

REGENERACJA MANY 6 pkt. co 5 sek. 8 pkt. co 5 sek.
PODSTAWOWA MANA 266 pkt. 333 pkt.
PRZYROST MANY 38 pkt. 19 pkt.

Veigar

REGENERACJA MANY 6 pkt. co 5 sek. 8 pkt. co 5 sek.
PODSTAWOWA MANA 392 pkt. 490 pkt.
PRZYROST MANY 52 pkt. 26 pkt.

Vel’Koz

REGENERACJA MANY 6 pkt. co 5 sek. 8 pkt. co 5 sek.
PODSTAWOWA MANA 375 pkt. 469 pkt.
PRZYROST MANY 42 pkt. 21 pkt.

Viktor

REGENERACJA MANY 6 pkt. co 5 sek. 8 pkt. co 5 sek.
PODSTAWOWA MANA 324 pkt. 405 pkt.
PRZYROST MANY 50 pkt. 25 pkt.

Xerath

REGENERACJA MANY 6 pkt. co 5 sek. 8 pkt. co 5 sek.
PODSTAWOWA MANA 367 pkt. 459 pkt.
PRZYROST MANY 44 pkt. 22 pkt.

Ziggs

REGENERACJA MANY 6 pkt. co 5 sek. 8 pkt. co 5 sek.
PODSTAWOWA MANA 384 pkt. 480 pkt.
PRZYROST MANY 47 pkt. 23,5 pkt.

Zilean

REGENERACJA MANY 8,5 pkt. co 5 sek. 11,335 pkt. co 5 sek.
PODSTAWOWA MANA 361 pkt. 452 pkt.
PRZYROST MANY 60 pkt. 30 pkt.

Zoe

REGENERACJA MANY 6 pkt. co 5 sek. 8 pkt. co 5 sek.
PODSTAWOWA MANA 340 pkt. 425 pkt.
PRZYROST MANY 50 pkt. 25 pkt.

Zyra

REGENERACJA MANY 10,5 pkt. co 5 sek. 15,335 pkt. co 5 sek.
PODSTAWOWA MANA 334 pkt. 418 pkt.
PRZYROST MANY 50 pkt. 25 pkt.

Choć kilku poniższych bohaterów dotknęły zmiany Pierścienia Dorana, to nie kupują oni zazwyczaj przedmiotów z maną, którymi zajmujemy się w tym patchu. Dlatego też zmieniamy tylko ich regenerację many, nie ruszając przy tym ani ich podstawowej many, ani jej przyrostu.

Diana

REGENERACJA MANY 6 pkt. co 5 sek. 8 pkt. co 5 sek.

Galio

REGENERACJA MANY 7 pkt. co 5 sek. 9,335 pkt. co 5 sek.

Kayle

REGENERACJA MANY 6 pkt. co 5 sek. 8 pkt. co 5 sek.

Morgana

REGENERACJA MANY 11,5 pkt. co 5 sek. 15 pkt. co 5 sek.

Teemo

REGENERACJA MANY 7,2 pkt. co 5 sek. 9,6 pkt. co 5 sek.

Bohaterowie

Amumu

Zmniejszony koszt many Q.

Amumu i tak ma dość słabą wczesną fazę gry, a do tego nieudane ganki bolą go bardziej niż innych dżunglerów, ponieważ ma po nich za mało many, by wrócić do efektywnego zabijania potworów. To ma szczególnie negatywny wpływ na graczy Amumu, którzy maksymalizują Q i ogólnie sprawia, że nie czują się komfortowo, gdy decydują się na zestawy nastawione bardziej na użyteczność.

Q — Rzut Bandażem

KOSZT 80/90/100/110/120 pkt. many 50/55/60/65/70 pkt. many

Caitlyn

Umiejętność bierna nie może już trafić krytycznie i teraz ma po prostu procentowo zwiększone obrażenia przeciwko celom niebędącym bohaterami.

W Głowę jest trochę przegiętą umiejętnością, gdy Szeryf Piltover używa jej przeciwko celom niebędącym bohaterami, ponieważ przez nią obrażenia Caitlyn przeciwko neutralnym potworom (i utrzymywanie się za pomocą kradzieży życia) są zdecydowanie wyższe, niż powinny. Żeby osłabić jej umiejętność szybkiego leczenia się na stworach i potworach, zbliżamy sposób, w jaki obrażenia W Głowę są liczone w wypadku celów niebędących bohaterami do sposobu przeliczania obrażeń przeciwko bohaterom.

Umiejętność bierna — W Głowę

OBRAŻENIA ZADAWANE BOHATEROM +50% (modyfikowane przez trafienie krytyczne) całkowitych obrażeń od ataku (bez zmian)
zaktualizowanoOBRAŻENIA ZADAWANE CELOM NIEBĘDĄCYM BOHATERAMI +100% (modyfikowane przez trafienie krytyczne) całkowitych obrażeń od ataku

Dr Mundo

Zwiększone leczenie R.

Dr Mundo potrzebuje trochę więcej wytrzymałości, by naprawdę mógł chodzić, gdzie chce.

R — Sadyzm

LECZENIE 40/50/60% maksymalnego zdrowia 50/75/100% maksymalnego zdrowia

Garen

Zwiększone obrażenia podstawowe Q na wyższych poziomach. Zwiększony pancerz i odporność na magię W.

W porównaniu do innych, podobnych molochów (siemka, Darius) Garen nie radzi sobie najlepiej. Dajemy mu trochę więcej obrażeń i wytrzymałości, żeby mógł skalować się lepiej w późniejszych fazach gry.

Q — Rozstrzygające Uderzenie

OBRAŻENIA PODSTAWOWE 30/55/80/105/130 pkt. 30/65/100/135/170 pkt.

W — Odwaga

MAKSYMALNY PANCERZ I ODPORNOŚĆ NA MAGIĘ 30 pkt. 40 pkt.

Irelia

Czas działania umiejętności biernej jest teraz odświeżany przy atakowaniu dużych potworów.

Skoro Irelia nie jest już nową — i potencjalnie nieprzewidywalną — bohaterką, możemy na spokojnie podjąć ryzyko, którego nie podjęliśmy przy wypuszczeniu jej. Chodzi nam o to, że mogła stać się silniejszą dżunglerką niż górną, więc celowo ograniczyliśmy jej prędkość czyszczenia dżungli. Zważywszy na to, że teraz jest w lepszym, stabilniejszym miejscu, możemy komfortowo pozbyć się wszelkich hamulców i pozwolić jej docisnąć gaz do dechy.

Umiejętność bierna — Ioniański Zapał

zaktualizowanoŁADUNKI NA POTWORACH Czas działania umiejętności biernej jest teraz odświeżany również przy atakowaniu dużych potworów.

Ivern

Zmniejszony koszt zdrowia umiejętności biernej. Krótszy czas zakwitania umiejętności biernej na wyższych poziomach. Zwiększona szerokość pocisku Q.

Umiejętność bierna Iverna czyni go wyjątkowym dżunglerem i chcemy to zachować. Jednakże we wczesnej fazie gry jest on zbyt słaby. Sprawiamy też, że farmienie w środkowej fazie gry będzie kosztowało go mniej zdrowia i trochę ułatwiamy trafienie Q, by uczenie się, jak grać Zielonym Ojcem było łatwiejsze.

Umiejętność bierna — Przyjaciel Lasu

KOSZT 25% maksymalnego zdrowia 22,5% maksymalnego zdrowia
CZAS ZAKWITANIA 40-6 sek. (na poziomach 1-18) 40-30 sek. (na poziomach 1-6), 27-15 sek. (na poziomach 7-11), 11-3 sek. (na poziomach 12-14), 1 sek. (na poziomach 15+)

Q — Zaklinacz Korzeni

SZEROKOŚĆ POCISKU 65 jedn. 80 jedn.

Kai’Sa

Zmniejszona liczba pocisków wyewoluowanego Q. Obrażenia pocisków są teraz liczone jako obrażenia obszarowe. Krótszy czas działania E.

Trochę osłabiamy skalowanie się Kai’Sy w późnej fazie gry, żeby nie mogła aż tak dobrze prowadzić. Dokładniej mówiąc, osłabiamy interakcję jej umiejętności z pewnymi przedmiotami — głównie takimi, które zamieniają obrażenia z umiejętności w leczenie — bo dzięki niej czasami staje się zbyt mocna.

Q — Icathiański Deszcz

WYEWOLUOWANE Q 12 pocisków 10 pocisków
BOMBARDOWANIE Obrażenia pocisków są teraz liczone jako obrażenia obszarowe we wszystkich przypadkach.

E — Superdoładowanie

CZAS TRWANIA 5 sekund 4 sekundy
ZA WIELE Pociski Huraganu Runaana już nie skracają czasu odnowienia Superdoładowania.

Kassadin

Zwiększona wytrzymałość tarczy Q na obrażenia magiczne.

Kassadin aktualnie potrzebuje trochę więcej pomocy, by przebrnąć przez fazę gry w alei.

Q — Sfera Nicości

TARCZA 40/70/100/130/160 pkt. 60/85/110/135/160 pkt.

Kennen

Zwiększone podstawowe obrażenia i skalowanie dodatkowych obrażeń od ataku piątego trafienia W na wyższych poziomach, zmniejszone skalowanie z mocą umiejętności. Zmniejszone obrażenia podstawowe efektu aktywacji W, zwiększone skalowanie z mocą umiejętności. Kiedy Kennen opuszcza postać błyskawicy E, teraz traci pancerz i odporność na magię, ale dostaje prędkość ataku.

Kennen jest jednym z tych bohaterów, którzy mogą kupować przedmioty z obrażeniami od ataku, jak i te z mocą umiejętności. Na chwilę obecną Serce Nawałnicy nie radzi sobie najlepiej w żadnym z wymienionych przypadków. Chcemy dodać mocy obydwu stylom gry i do tego trochę poprzestawiać siłę Kennena, by upewnić się, że te style choć trochę się od siebie różnią.

W — Porażenie Elektryczne

PODSTAWOWE OBRAŻENIA OD 5. ATAKU 15/20/25/30/35 pkt. 10/20/30/40/50 pkt.
SKALOWANIE OBRAŻEŃ OD 5. ATAKU Z OBRAŻENIAMI OD ATAKU 60% dodatkowych obrażeń od ataku 60/70/80/90/100% dodatkowych obrażeń od ataku
SKALOWANIE OBRAŻEŃ OD 5. ATAKU Z MOCĄ UMIEJĘTNOŚCI 0,3 pkt. mocy umiejętności 0,2 pkt. mocy umiejętności
PODSTAWOWE OBRAŻENIA UŻYCIA 65/95/125/155/185 pkt. 60/85/110/135/160 pkt.
SKALOWANIE OBRAŻEŃ UŻYCIA 0,55 pkt. mocy umiejętności 0,8 pkt. mocy umiejętności

E — Prędkość Błyskawicy

nowośćPIORUNUJĄCA PRĘDKOŚĆ Kennen otrzymuje 30-70% prędkości ataku na 4 sek. po skończeniu używania Prędkości Błyskawicy.
nowośćNIECIERPLIWY Dodatkowy pancerz i odporność na magię Prędkości Błyskawicy wygasają po skończeniu używania tej umiejętności.

Leona

Zwiększone obrażenia podstawowe W.

Skoro Reperkusje nie są już aż tak mocne, czujemy się komfortowo, przywracając Leonie trochę obrażeń, by upewnić się, że konkurencja jej nie Zaćmi.

W — Zaćmienie

OBRAŻENIA PODSTAWOWE 40/80/120/160/200 pkt. 60/100/140/180/220 pkt.

Lux

Zwiększone obrażenia podstawowe i krótszy czas odnowienia Q. Wartość powracającej tarczy W jest teraz podwajana, nawet jeżeli wylatująca tarcza nie trafi sojusznika. Zmniejszona prędkość pocisku, obszar działania i koszt many E. Krótszy czas odnowienia E na wyższych poziomach.

Dalekodystansowe nękanie Lux, które bierze się z tego, jak bardzo solidna jest Świetlista Osobliwość, ogranicza ilość mocy, jaką siostra Garena mogłaby mieć gdzie indziej. Sprawiając, że trudniej będzie trafić E, możemy pchnąć trochę siły w jej inne umiejętności i pozwolić jej rzucać je częściej, niezależnie od tego, czy będzie to robić, by czyścić fale, wchodzić w wymiany czy wyłapywać przeciwników.

Podstawowe statystyki

PREMIA DO PRĘDKOŚCI ATAKU NA POZIOMIE 1. 0% 7%
PRZYROST PRĘDKOŚCI ATAKU 1,36% 1%
PRZYROST ZDROWIA 91 pkt. 85 pkt.

Q — Związanie Światłem

OBRAŻENIA PODSTAWOWE 50/100/150/200/250 pkt. 70/115/160/205/250 pkt.
CZAS ODNOWIENIA 13/12,5/12/11,5/11 sek. 10 sek.
KOSZT 50/55/60/65/70 pkt. many 40/45/50/55/60 pkt. many

W — Pryzmatyczna Bariera

WARTOŚĆ POWRACAJĄCEJ TARCZY 200%, jeżeli Lux osłoni sojusznika wylatującą tarczą zawsze 200%
PRĘDKOŚĆ ŚWIATŁA Lux teraz osłania się tarczą i wystrzeliwuje pocisk W na początku rzucania umiejętności (a nie po 0,25 czasu rzucania). Pani Jasności wciąż jest unieruchomiona na czas rzucania.

E — Świetlista Osobliwość

PRĘDKOŚĆ POCISKU 1300 jedn. 1200 jedn.
OBSZAR DZIAŁANIA 350 jedn. 310 jedn.
KOSZT 70/85/100/115/130 pkt. many 70/80/90/100/110 pkt. many
CZAS ODNOWIENIA 10 sek. 10/9,5/9/8,5/8 sek.

Rammus

Zwiększony dodatkowy pancerz W.

Rammusowi przydałoby się trochę więcej wytrzymałości. Dzięki niej na pewno znowu poczuje się OK.

W — Kula Obronna

STAŁY PANCERZ PRZY UŻYCIU UMIEJĘTNOŚCI 20 pkt. 30 pkt.

Poppy

Zmniejszona podstawowa prędkość ruchu. Zmniejszona prędkość ruchu i pancerz oraz odporność na magię W. Zwiększony zasięg umiejętności biernej i E. Nienaładowane R teraz podrzuca wrogów na krócej i już nie sprawia, że nie można ich obrać za cel. Zwiększona prędkość pocisku naładowanego R.

Bierny efekt Niezłomnej Postawy daje Poppy ogrom pancerza i odporności na magię, a efekt użycia daje jej mnóstwo prędkości ruchu. Strażniczka Młota polega na tych statystykach, by dostać się do walki drużynowej i w niej przeżyć. Osłabiamy te jej mocne strony, by była mniej solidna w pokonywaniu dystansu i utrzymywaniu się przy życiu. W zamian wzmacniamy rzeczy, które robi, kiedy już rzuci się w wir walki.

Podstawowe statystyki

PODSTAWOWA PRĘDKOŚĆ RUCHU 345 jedn. 340 jedn.

Umiejętność bierna — Żelazna Ambasador

DODATKOWY ZASIĘG 300 jedn. 350 jedn.

W — Niezłomna Postawa

DODATKOWA PRĘDKOŚĆ RUCHU 32/34/36/38/40% 30%
PODSTAWOWA PREMIA DO PANCERZA I ODPORNOŚCI NA MAGIĘ 15% 10%
PREMIA DO PANCERZA I ODPORNOŚCI NA MAGIĘ PRZY MNIEJ NIŻ 40% ZDROWIA 30% 20%

E — Bohaterska Szarża

ZASIĘG 425 jedn. 475 jedn.

R — Osąd Strażniczki

nowośćHASAGI Nienaładowane R już nie sprawia, że nie można obrać wrogów za cel podczas podrzucenia.
CZAS DZIAŁANIA PODRZUCENIA NIENAŁADOWANEGO R 1 sek. 0,75 sek.
OBRAŻENIA PODSTAWOWE 210/310/410 pkt. 200/300/400 pkt.
PRĘDKOŚĆ NAŁADOWANEGO POCISKU 1600 jedn. 2000 jedn.

Shyvana

Zwiększone skalowanie E i R z mocą umiejętności. Usunięte skalowanie W z mocą umiejętności.

Wizja Shyvany jako latającego potwora, który zieje ogniem, jest dość mało wykorzystywana. Przesuwamy jej skalowanie z mocą umiejętności na inne zaklęcia, żeby dać większej liczbie graczy możliwość wypróbowania tego schematu gry. Tym sposobem, kiedy gracze zdecydują się na ów styl, Shyvana będzie wydawać się być kompletnie innym smokiem — będzie bombardowała wrogów kulami ognia, a potem ich atakowała. Dawny smok z magicznym kapeluszem odejdzie w niepamięć.

W — Wypalenie

usuniętoSKALOWANIE OBRAŻEŃ Z MOCĄ UMIEJĘTNOŚCI 10% 0%

E — Ognisty Podmuch

SKALOWANIE OBRAŻEŃ KULI OGNIA Z MOCĄ UMIEJĘTNOŚCI 0,3 pkt. mocy umiejętności 0,7 pkt. mocy umiejętności

R — Smoczy Atak

SKALOWANIE OBRAŻEŃ 0,7 pkt. mocy umiejętności 1,0 pkt. mocy umiejętności

Sona

Zwiększone podstawowe obrażenia od ataku. Zwiększone obrażenia Akordu Potęgi.

Zanim pojawi się ktoś, kto napisze: „To tylko 5 punktów obrażeń, lul”, pomówmy o tym, co te zmiany naprawdę znaczą. Sona dość często wykorzystuje Akord Potęgi w fazie gry w alei, a w połączeniu ze zwiększeniem jej obrażeń od ataku, będzie mogła lepiej nękać i zabijać wrogów.

Podstawowe statystyki

PODSTAWOWE OBRAŻENIA OD ATAKU 46 pkt. 49 pkt.

Umiejętność bierna — Akord Potęgi

PODSTAWOWE OBRAŻENIA 15-235 pkt. (na poziomach 1-18) 20-240 pkt. (na poziomach 1-18)

Syndra

Q teraz otrzymuje z Transcendencji dodatkowe obrażenia przeciwko bohaterom, a nie wydłużony czas trwania Mrocznych Kul.

Kiedy gracz Syndry użyje superumiejętności z maksymalną liczbą Kul, powinno to sprawiać wrażenie, że dobrze nimi zarządzał i został za to nagrodzony świetną zagrywką. Jej aktualne ulepszenie Mrocznych Kul z umiejętności biernej sprawia, że rzucenie takiej superumiejętności jest zbyt łatwe. Zmieniamy premię Transcendencji, by zwiększała obrażenia trafionych Mrocznych Kul, przez co gracze Syndry będą czuli się lepiej, gdy trafią kilkoma Kulami, zanim zdecydują się zabić wroga.

Umiejętność bierna — Transcendencja

ULEPSZENIE MROCZNYCH KUL Mroczne Kule trwają przez dodatkowe 2 sek. Mroczna Kula zadaje o 15% więcej obrażeń bohaterom.

Talon

Naprawianie błędów.

Q — Noxiańska Dyplomacja

NAPRAWIONY BŁĄD Naprawiono błąd, w którym zasięg Q Talona był mniejszy, niż powinien być.
ZASIĘG 500 jedn. 575 jedn.

Warwick

Zmniejszone podstawowe obrażenia od ataku. Zmniejszone obrażenia Q na wyższych poziomach.

Szybkość czyszczenia dżungli przez Warwicka i jego zdolność do pojedynkowania się we wczesnej fazie gry rzadko pozwalają przeciwnikom na podejmowanie z nim walki we wczesnej i środkowej fazie. To daje mu również przewagę w złocie i doświadczeniu przeciwko większości dżunglerów. Osłabienie tej siły powinno uczynić grę przeciwko niemu trochę bardziej fair, ale we wczesnej fazie gry wciąż powinien być mocny.

Podstawowe statystyki

OBRAŻENIA OD ATAKU 66 pkt. 63 pkt.

Q — Kły Bestii

OBRAŻENIA OD MAKSYMALNEGO ZDROWIA CELU 6/7/8/9/10% 6/6,5/7/7,5/8%

Ziggs

Zwiększone obrażenia podstawowe E na wyższych poziomach.

Ziggsowi przydałoby się trochę więcej mocy w późniejszych fazach gry. Nie chcemy wzmocnić jego możliwości nękania, ale kiedy rzuci się w wir walki, powinien robić większe „bum”. Zmiany dotyczące many magów dotknęły również i Hextechowego Sapera, więc sprawdźcie je powyżej.

E — Hextechowe Miny

OBRAŻENIA PODSTAWOWE 40/65/90/115/140 pkt. 40/75/110/145/180 pkt.

Przedmioty

Ostrze Gniewu Guinsoo

NAPRAWIONY BŁĄD Naprawiono błąd, w którym Ostrze Gniewu działało z innymi efektami przyznającymi dodatkowe obrażenia od ataku, i dawało więcej obrażeń od ataku, niż było to zamierzone (widzimy was, Jhinie, Masterze Yi, Piekielny Smoku itd.).

Potężne potwory

Baron Nashor

Zmniejszone obrażenia podstawowe. Zwiększone podstawowe zdrowie. Zwiększone obrażenia Pustki Zepsucia.

Dla niektórych drużyn — tych bez obrońców — Baron jest zbyt groźny. Zmieniamy obrażenia Barona tak, by były one bardziej rozłożone na całej grupie (a nie skupione tylko na jednym celu). Żeby upewnić się, że o Barona wciąż będą toczone walki, zwiększamy jego zdrowie, co powinno poskutkować wydłużeniem czasu potrzebnego na zabicie go. Jako że wzięcie Barona będzie wymagało więcej czasu, a jego obrażenia będą rozłożone na całą drużynę, przeciwnicy powinni mieć więcej czasu, by o niego powalczyć, i większą przewagę w walce drużynowej, jeśli się na nią zdecydują.

OBRAŻENIA PODSTAWOWE 400-550 pkt. (od 20 do 40 minuty) 285-435 pkt. (od 20 do 40 minuty)
PODSTAWOWE ZDROWIE 6400 pkt. 9000 pkt.
PUSTKA ZEPSUCIA 30 pkt. (+5% całkowitych obrażeń od ataku) co 0,5 sek. zadawane celowi, który ma najmniej ładunków zepsucia 120 pkt. + (30% całkowitych obrażeń od ataku) przy każdym ataku podstawowym i ataku kolcami (mają miejsce co 0,75 sek.). Pustka Zepsucia ma teraz inne efekty cząsteczkowe, aby różnica była bardziej widoczna. (Bohaterowie otrzymują jej ładunki, gdy zostają trafieni zaklęciami/atakami Barona).

Przyzwany Herold

Otrzymuje mniej obrażeń od szarżowania. Zadaje szarżą więcej obrażeń wieżom. Otrzymuje więcej obrażeń od ciosów w oko.

Herold jest Baronem okresu gry przed 20 minutą — dobrą opcją dla drużyn z przewagą, które chcą ją powiększyć. Chcemy, żeby gracze, którzy dobrze wykorzystają Herolda, otrzymywali za to większą nagrodę, być może nawet pod postacią wielu wież. Chcemy również, żeby łatwiej było ukarać graczy, którzy użyją go w złym momencie. Przyjąwszy, że gra jest wyrównana, trafienie Herolda w oko powinno zatrzymać go na stałe, ale bez tego na pewno będzie kontynuował sianie spustoszenia.

OBRAŻENIA ZADAWANE SOBIE PRZY SZARŻOWANIU W WIEŻĘ 150 pkt. + 25% aktualnego zdrowia 25% aktualnego zdrowia
OBRAŻENIA ZADAWANE WIEŻY PRZY SZARŻOWANIU W WIEŻĘ 150 pkt. + 25% aktualnego zdrowia 40% aktualnego zdrowia lub 1500 pkt. w zależności od tego, która wartość jest większa
OBRAŻENIA OD CIOSU W OKO 20% maksymalnego zdrowia 40% maksymalnego zdrowia

Runy

zaktualizowanoRozpieczętowana Księga Czarów

Rozpieczętowana Księga Czarów jest teraz kompletnie inną runą kluczową.

Rozpieczętowana Księga Czarów miała być runą kluczową dla graczy, którzy chcieli odpowiednio reagować na sytuację w grze i zgodnie z nią wymieniać swój czar przywoływacza. Problem tkwi w tym, że Rozpieczętowana Księga Czarów wymagała za dużo planowania na przyszłość, a potem gracze musieli borykać się z tym wyborem przez zbyt długi czas. W rzeczywistości wielu graczy brało Rozpieczętowaną Księgę Czarów jedynie po to, by mieć krótszy czas odnowienia Błysku, a z możliwości wymieniania czarów przywoływacza korzystali sporadycznie — głównie, by wymienić jeden z nich na Teleportację.

Dzięki nowej Rozpieczętowanej Księdze Czarów czary przywoływacza mogą zostać wymienione gdziekolwiek, o ile jesteście poza walką. Kiedy już użyjecie swojego nowego czaru, dostaniecie z powrotem stary. To rozwiązuje obydwa poprzednie problemy — potrzebę czynienia zbyt dużych przygotowań i zbyt długiego borykania się z niechcianym czarem przywoływacza.

nowośćWEŹ NA DROGĘ! Wymień jeden z posiadanych czarów przywoływacza na nowy, pojedynczego użytku. Po użyciu tego jednorazowego czaru przywoływacza, z powrotem otrzymasz swój pierwotny czar.
PIERWSZA WYMIANA DOSTĘPNA PO 6 minutach.
CZAS ODNOWIENIA WYMIANY 4 minuty, na stałe zmniejszany o 15 sek. za każdym razem, gdy wymienisz swój czar przywoływacza na taki, którego jeszcze nie przyszło ci używać.
A CZAS WCIĄŻ PŁYNIE Pierwotny czar przywoływacza będzie się odnawiał w tle nawet po dokonaniu wymiany.
SKLEP PRZYJDZIE DO CIEBIE Możesz wymienić swoje czary przywoływacza gdziekolwiek na mapie, o ile jesteś poza walką.
NAPRAWIONY BŁĄD Zamknięcie menu Rozpieczętowanej Księgi Czarów, kiedy nie żyjesz, już nie uniemożliwia otwarcia go do momentu odrodzenia.

Poczwarka

Naprawianie błędów.

NAPRAWIONY BŁĄD Adaptacyjna premia obrażeń Poczwarki już nie zmienia się z powrotem na zdrowie w walce z wrogimi bohaterami.
NAPRAWIONY BŁĄD Opis Poczwarki teraz wyświetla poprawną ilość adaptacyjnych statystyk przyznanych po przemianie.

Naprawione błędy

 • Naprawiono błąd, w którym R — Lotos Śmierci Katariny nie mógł zostać rzucony, jeżeli wrogowie w jego zasięgu byli niewidoczni.
 • Katarina teraz może zasygnalizować R — Lotos Śmierci, nawet jeżeli w pobliżu nie ma odpowiednich celów.
 • Azir znów posiada linie dialogowe, kiedy używa R — Zdobyczy Imperatora.
 • Opaska Przepływu Many już nie może zostać aktywowana przez pewne przedmioty.
 • Rzucenie Wyczerpania teraz poprawnie umieszcza w walce bohatera, który rzucił ten czar przywoływacza.
 • Naprawiono błąd, w którym dodatkowe obrażenia od ataku nie liczyły się w ramach skalowania Q — Ostrza Shuriken Zeda z dodatkowymi obrażeniami od ataku.
 • Naprawiono błąd, w którym pewne pośmiertne stany blokowały dalsze kumulowanie Opaski Przepływu Many.
 • Naprawiono błąd, w którym podstawowy atak wzmocniony W — Kołczanem Rozkładu Varusa odtwarzał dźwięki podstawowej skórki, a nie tej używanej w danym momencie.
 • Muramana i Uścisk Serafina teraz poprawnie przyznają złoto, kiedy zostaną sprzedane.
 • Zed Burzowego Ostrza w rubinowej Barwie nie kradnie już efektów cząsteczkowych Mistrzowskiego Zeda, jeżeli obydwie skórki są w tej samej grze.
 • Parasolka Pogodynki Janny nie zostaje już spalona, zanim trafi ją piorun podczas animacji żartu.
 • Ślad E — Waleczności Riven Smoczego Ostrza nie jest już niewidzialny na niższych ustawieniach graficznych.
 • Skrzydła Kha’Zixa Lotosu Śmierci pochodzące z E — Wyewoluowanego Skoku nie tracą już tekstur ani przezroczystości przy animacji powrotu.
 • Efekty cząsteczkowe W — Agonii Ognia El Macho Mundo nie są już podstawowe i nasz doktor znowu ma właściwe, pomarańczowe pięści.
 • Tunele Basenowej Rek’Sai teraz korzystają z poprawnych tekstur, a podstawowych tuneli nie widać już przez sflaczałe koła.
 • Przywrócono efekty wizualne związane z wybuchem Q — Bomby Zegarowej Zileana.
 • Przywrócono unikalne efekty dźwiękowe W — Kołczanu Rozkładu Varusa i wszystkich jego skórek.
 • Ptakio już nie jest niepoprawnie wymieniony jako mityczna skórka.
 • Dodano linie dialogowe do R — Zdobyczy Imperatora Azira, które są teraz bardziej spójne we wszystkich jego skórkach łącznie z podstawową.
 • Efekty wizualne R — Pudła Mistrzowskiego Thresha nie pojawiają się już w niewłaściwym miejscu, jeżeli umiejętność zostanie rzucona w ruchu.
 • Ramiona Kapitan Fortune nie powinny już przenikać przez jej ubranie podczas animacji powrotu.
 • Peleryna Pantheona Walczącego Glewią teraz porusza się naturalniej podczas wszystkich jego animacji.
 • Efekty wizualne Q — Zewu Pustki Malzahara już nie migoczą.
 • Bot Shyvana nie przestaje się już ruszać, kiedy jest w postaci Smoka.
 • Bot Rammus nie przestaje się już ruszać, kiedy używa Q — Kuli Mocy.
 • Naprawiono błąd, w którym E — Ująć Widownię Jhina i grzyby z R — Trującej Pułapki Teemo aktywowały się wielokrotnie przeciwko wprowadzającym botom.

Nadchodzące skórki i Barwy

Następujące skórki pojawią się wraz z tym patchem:

Następujące Barwy pojawią się wraz z patchem 8.9:

Trzmieelo (Rubin)

Trzmieelo (Perydot)

Trzmieelo (Akwamaryn)

Trzmieelo (Ametyst)

Trzmieelo (Różowy kwarc)

Trzmieelo (Obsydian)

Mecha Zero Sion (Rubin)

Mecha Zero Sion (Perła)

Mecha Zero Sion (Szafir)

Mecha Zero Sion (Różowy kwarc)

Mecha Zero Sion (Kocie oko)

Mecha Zero Sion (Tanzanit)

Mecha Zero Sion (Obsydian)

Mecha Zero Sion (Meteoryt)

Funkcja klienta

WŁASNA PRZYGODA Wybierzcie własne tło profilu! Przejdźcie na stronę profilu, kliknijcie nową ikonę zębatki i wybierzcie dowolny portret posiadanej przez was skórki lub bohatera.

PAMIĘTAJCIE

Gdy jesteście w grze, możecie wyszukać przedmioty w sklepie, używając ich angielskich nazw, niezależnie od ustawień językowych waszego klienta. Na czacie: jeżeli zasygnalizujecie przedmiot na czacie, zostanie on automatycznie przetłumaczony dla waszych współgraczy na język, który wybrali w ustawieniach językowych.

 • Zasygnalizowanie przedmiotu z poziomu sklepu na czat: ALT + kliknięcie przedmiotu lewym przyciskiem myszy.
 • Zasygnalizowanie przedmiotu z poziomu ekwipunku na czat: CTRL + kliknięcie przedmiotu lewym przyciskiem myszy.
Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.