Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Oficjalne zmiany patcha 8.21

Witajcie w patchu 8.21! Ten patch również będzie w duchu aktualnej tendencji do wprowadzania mniejszych modyfikacji. Jako że przedsezon rozpocznie się za około miesiąc, unikamy większych zmian, które mogą okazać się kompletnie nietrafione po zmianie mety. Dlatego na chwilę obecną naszym celem jest stabilizacja aż do końca sezonu. To wszystko od nas — przeczytajcie poniższy opis patcha i nie przestawajcie dążyć do spełnienia swoich rankingowych ambicji!

 Paul „Aether” Perscheid

Patch w skrócie

Bohaterowie

Alistar

Zmniejszone zdrowie.

Zagrożenie, jakie stanowi pójście na całość Alistara, jest jednym z głównym powodów, dla których ten bohater jest wybierany, ale jego wrogowie powinni być w stanie karać go za zbyt chciwe szturmy. Zwiększenie podatności Minotaura na nękanie zmniejszy liczbę walk, które może podjąć, oraz sprawi, że będzie bardziej wrażliwy na ganki ze strony wroga i będzie częściej ginął po kiepsko rozegranej potyczce.

Podstawowe statystyki

ZDROWIE613 pkt.  573 pkt.

Ashe

Zwiększone spowolnienie umiejętności biernej. E sygnalizuje bohaterów, których zauważy.

Dajemy Ashe więcej siły w sposób, który podkreśli jej wyjątkowe mocne strony użytkowej strzelczyni, jednocześnie nie zwiększając jej obrażeń.

Umiejętność bierna — Lodowy Strzał

SPOWOLNIENIE10-20% (na poziomach 1-18)  15-30% (na poziomach 1-18)
MNOŻNIK SPOWOLNIENIA TRAFIENIA KRYTYCZNEGOPotrójny  Podwójny (stopień spowolnienia pozostaje bez zmian z powodu wzmocnienia podstawowego spowolnienia)

E — Sokole Oko

SIEMASokole Oko od teraz sygnalizuje wrogów, których zauważy, o ile nie byli już w polu wizji waszej drużyny.
JA CIĘ PIÓRKUJĘZwiększono czas trwania wizji zapewnianej przez ślad Sokolego Oka, żeby rozprawić się z błędem sprawiającym, że ów ślad czasami w ogóle nie wyświetlał się na minimapie (czas trwania wizji w miejscu docelowym pozostaje bez zmian).

Naprawione błędy

MROŹNIENaprawiono błąd sprawiający, że pociski Huraganu Runaana wystrzelone przez Q — Skupienie Tropicielki były niewidzialne.

Aurelion Sol

Zmniejszone zdrowie. Zwiększona regeneracja zdrowia.

Sprawiamy, że nasz kosmiczny pieseł będzie mniej wytrzymały, kiedy zostanie złapany w trakcie wędrowania albo zgankowany, ale trochę zwiększamy jego regenerację zdrowia, żeby zrównoważyć tę stratę, jeżeli będzie tylko farmić w alei przez dłuższy czas.

Podstawowe statystyki

ZDROWIE562 pkt.  510 pkt.
REGNERACJA ZDROWIA6,5 pkt.  7 pkt.

Draven

Naprawianie błędów związanych z Q.

Choć technicznie nie są to zmiany wyważające, te poprawki usuwają nieprawidłowe interakcje, które utrudniały Dravenowi chwalebne triumfowanie nad wrogami.

Q — Wirujący Topór

NAPRAWIONY BŁĄDNaprawiono błąd sprawiający, że podstawowy atak Dravena nie mógł trafić krytycznie, jeżeli normalny atak podstawowy został zmieniony na atak wzmocniony Q podczas animacji ataku, ponieważ Draven złapał topór.
NAPRAWIONY BŁĄDNaprawiono błąd sprawiający, że Draven tracił swój Wirujący Topór, jeżeli jego atak podstawowy został zmieniony na atak wzmocniony Q podczas animacji ataku, a potem został anulowany, ponieważ cel Dravena umierał w chwili, w której atak zostałby wykonany. (Ten błąd naprawiliśmy w patchu 8.19. Zauważyliście różnicę?).

Ezreal

Zwiększone obrażenia W na wyższych poziomach.

Nowe W Ezreala nie ma aż takiego kopa, jak byśmy chcieli.

W — Strumień Esencji

OBRAŻENIA PODSTAWOWE75/120/165/210/255 pkt. 75/125/175/225/275 pkt.

Naprawione błędy

RUCHY, RUCHYPodwójne wciśnięcie umiejętności Ezreala nie anuluje już komend ruchu.

Irelia

Zmniejszona prędkość ruchu.

To powinno zmusić Irelię do większego polegania na mobilności Fali Ostrzy w celu manewrowania po polu bitwy.

Podstawowe statystyki

PRĘDKOŚĆ RUCHU340 jedn.  335 jedn.

Ivern

Zwiększona prędkość ruchu. Zwiększona wytrzymałość tarczy E. Zwiększone obrażenia przy trafieniu W we wczesnej fazie gry.

Kiepski stan Iverna nie jest wynikiem jakiejś jednej wyjątkowo rażącej wady, więc wzmacniamy go i kilka jego statystyk, żeby uczynić go lepszym w wielu różnych sytuacjach.

Podstawowe statystyki

PRĘDKOŚĆ RUCHU325 jedn.  330 jedn.

W — Siewca Zarośli

OBRAŻENIA PRZY TRAFIENIU20/30/40/50/60 pkt. (+0,3 pkt. mocy umiejętności)  30/37,5/45/52,5/60 pkt. (+0,3 pkt. mocy umiejętności)

E — Wybuchowe Nasiono

WYTRZYMAŁOŚĆ TARCZY75/110/145/180/215 pkt.  80/115/150/185/220 pkt.

Kai’Sa

Zmniejszone skalowanie aktywacji umiejętności biernej. Krótszy czas działania tarczy superumiejętności.

Osłabienie zdolności Kai’Sy z mocą umiejętności do masakrowania obrońców sprawi, że kupowanie potężniejszych, defensywnych przedmiotów z mocą umiejętności (Całun Banshee, Klepsydra Zhonyi) będzie mniej skuteczne, a skrócenie czasu działania tarczy Instynktu Zabójcy oznacza, że Kai’Sa nie zabije was, zanim owa tarcza zniknie.

Umiejętność bierna — Druga Skóra

OBRAŻENIA AKTYWACJI15% (+3,75% za każde 100 pkt. mocy umiejętności) brakującego zdrowia celu  15% (+2,5% za każde 100 pkt. mocy umiejętności) brakującego zdrowia celu

R — Instynkt Zabójcy

CZAS DZIAŁANIA TARCZY3 sek.  2 sek.

Karma

Dłuższy czas działania unieruchomienia W na niższych poziomach.

Zważywszy na ryzyko, na jakie Karma wystawia się, żeby we wczesnej fazie gry wykonać jakąś agresywną zagrywkę za pomocą unieruchomienia Skupionej Woli, udane użycie tej umiejętności powinno nieść za sobą więcej korzyści.

W — Skupiona Wola

CZAS DZIAŁANIA UNIERUCHOMIENIA1/1,25/1,5/1,75/2 sek. 1,4/1,55/1,7/1,85/2 sek.
DODATKOWY CZAS DZIAŁANIA WZMOCNIONEGO UNIERUCHOMIENIA+0,5/0,75/1/1,25 sek. na poziomach Mantry od 1 do 4 (bez zmian)

Karthus

Krótszy czas odnowienia i zmniejszony koszt W. Zmniejszony koszt R.

Ściana Bólu jest najlepszym narzędziem Karthusa do zaczynania wymian ciosów w alei, a krótszy czas odnowienia tej umiejętności pomoże mu w dawaniu wrogom lekcji tańca. Poza tym niższe koszty many dają Karthusowi więcej wolności w zakresie wybierania przedmiotów, przez co nie musi on aż tak bardzo inwestować w przedmioty z maną. (Tak, wiemy, że Rekwiem nie kosztuje many, kiedy Karthus jest pod wpływem swojej umiejętności biernej).

W — Ściana Bólu

CZAS ODNOWIENIA18 sek.  15 sek.
KOSZT100 pkt. many  70 pkt. many

R — Rekwiem

KOSZT150/175/200 pkt. many  100 pkt. many na wszystkich poziomach

Nunu i Willump

Naprawianie błędów i kodowanie na nowo.

Zakodowaliśmy umiejętności Nunu i Willumpa na nowo, żeby rozwiązać kilka błędów, szczególnie tych związanych z Największą Śnieżką na Świecie!. Choć wasze ogólne odczucia nie powinny się diametralnie zmienić, jest parę godnych odnotowania usprawnień.

Umiejętność bierna — Zew Freljordu

BEZ PRZERWYPodstawowy atak Nunu i Willumpa nie anuluje się już, jeżeli Zew Freljordu skończy się podczas animacji ataku.

Q — Pożarcie

ZŁAMANY ZĄBNunu nie leczy się już, jeżeli Pożarcie zostanie zablokowane przez tarczę magii.

W — Największa Śnieżka na Świecie!

(ŚNIEŻNY) DRIFTZaktualizowano obszar trafienia śnieżki i sterowanie nią, żeby ułatwić używanie W. Naprawiono również błędy związane ze zderzaniem się (lub nie) śnieżki z różnymi rzeczami.
MIAZGAZderzanie się śnieżki z małymi zwierzątkami (np. Zabawkami Niespodziankami Shaco albo Istotami Mgły Yoricka) nie sprawia już, że śnieżka wybucha.

R — Zero Bezwzględne

SPÓJNOŚĆNaprawiono błąd sprawiający, że obrażenia i spowolnienie Zera Bezwzględnego czasami nie zgrywały się przy pełnym naładowaniu umiejętności.

Zac

Zwiększone obrażenia Q.

Dodatkowa siła Rozciągającego Uderzenia pomoże Zacowi czyścić dżunglę we wczesnej fazie gry (siemano, Kraby) i wzmocni zestawy, w których Q maksymalizuje się jako drugie. (Przypomnienie: To wzmocnienie jest dwa razy większe niż się wydaje, ponieważ Zac albo uderza tego samego wroga dwukrotnie, albo ciska nim o drugiego wroga).

Q — Rozciągające Uderzenie

OBRAŻENIA PODSTAWOWE30/40/50/60/70 pkt.  40/55/70/85/100 pkt.

Zoe

Zwiększone obrażenia Q na wyższych poziomach. Krótszy czas odnowienia E na wyższych poziomach.

Zoe od dłuższego czasu nie radzi sobie najlepiej, szczególnie na średnim poziomie gry, z powodu osłabień, które wprowadziliśmy ze względu na frustrację płynącą z grania przeciwko niej. Wtedy powiedzieliśmy, że Zoe powinna zadawać mniej obrażeń, kiedy pudłuje swoimi umiejętnościami mierzonymi. Dlatego w tym patchu wzmacniamy jej umiejętności mierzone.

Q — Gwiezdna Piłeczka

OBRAŻENIA PODSTAWOWE50/75/100/125/150 pkt.  50/80/110/140/170 pkt.

E — Senna Bańka Kłopotów

CZAS ODNOWIENIA16/15,5/15/14,5/14 sek.  16/15/14/13/12 sek.

Aktualizacje poprawiające efekty dźwiękowe Gragasa

Zaktualizowano efekty dźwiękowe podstawowej skórki Gragasa i wszystkich innych jego skórek, które z nich korzystają. Rzućcie okiem uchem na ich poprawioną jakość!

ATAKI PODSTAWOWEEfekty dźwiękowe od teraz zmieniają się w zależności od tego, czy Gragas uderzy w kamień, drewno, metal, czy w kogoś.
Q — TOCZENIE BECZKINowe efekty dźwiękowe toczenia beczki i osiągnięcia maksymalnego naładowania beczki.
W — PIJACKA FURIAPoprawiono jakość dźwięku aktywacji tej umiejętności.
E — NATARCIEZaktualizowano efekt dźwiękowy zderzenia się Gragasa z celem.
R — WYBUCHAJĄCA BECZKAPoprawiono jakość dźwięku przy rzucaniu tej umiejętności.

Kamuflaż

Wprowadzamy parę usprawnień dotyczących tego, jak działa kamuflaż (czyli ukrywanie się z tą różnicą, że pobliscy wrodzy bohaterowie mogą was zobaczyć). Raczej nie powinniście odczuć żadnej różnicy, poza jednym, dość ważnym przypadkiem. W ramach naszych porządków wieże nie blokują już linii wzroku, ponieważ nie blokują linii wzroku niczemu innemu.

NIE MA CHOWANIA SIĘWieże nie blokują już linii wzroku w przypadku umiejętności z kamuflażem, co znaczy, że jeżeli zakamuflowany bohater znajduje się po drugiej stronie wieży, będziecie mogli go zobaczyć, o ile będzie w zasięgu waszego wzroku.
UMIEJĘTNOŚCI OBJĘTE ZMIANĄUmiejętność bierna — Demoniczny Cień Evelynn, R — Zew Łowów Rengara, W — Nur w Upiorne Wody Pyke’a i Q — Zasadzka Twitcha.

Przedmioty

Ostrze Nocy

Niższy koszt. Krótszy czas ładowania Całunu Nocy.

Skrócenie czasu ładowania Całunu Nocy da jego użytkownikom możliwość lepszego wykorzystywania nadarzających się okazji albo reagowania na w porę zauważony gank. Dorzucamy do tego jeszcze zmniejszenie kosztu w złocie.

KOSZT3100 szt. złota (725 szt. złota — koszt skompletowania)  3000 szt. złota (625 szt. złota — koszt skompletowania)
CZAS ŁADOWANIA CAŁUNU NOCY1,5 sek.  1 sek.

Złodziej Esencji

Niższy koszt.

Niższa cena Złodzieja Esencji nie zwiększy znacznie liczby bohaterów, którzy chcieliby go kupić, ale pomoże zestawom, w których pojawia się ten przedmiot, rywalizować z innymi opcjami.

KOSZT3200 szt. złota (450 szt. złota — koszt skompletowania)  3000 szt. złota (250 szt. złota — koszt skompletowania)

Efekty dźwiękowe sygnału „Przybywam”

Zaktualizowaliśmy sygnał „Przybywam” tak, żeby zawierał dwie nowe informacje!

GDZIE JESTEŚPrzetwarzanie efektu dźwiękowego sygnału „Przybywam” teraz wskazuje na odległość pomiędzy sygnałem, a graczem, który go użył. Im dalej gracz znajduje się od swojego sygnału, tym bardziej stłumiony i opóźniony będzie efekt dźwiękowy.
GDZIE JESTEMGłośność sygnału „Przybywam” teraz wskazuje na odległość pomiędzy nim, a wami.

Wielkość czcionki interfejsu

W poprzednim patchu wprowadziliśmy zmianę, która rozwiązała dwa problemy związane z czcionką interfejsu — sposób skalowania czcionek sprawiał, że były one delikatnie rozmyte (i wydawały się być trochę większe), a same czcionki nie skalowały się poprawnie z rozmiarem interfejsu. Choć nasze zmiany uczyniły interfejs „poprawnym”, to wielu z was dało nam znać, że w wyniku tego tekst był zbyt mały. Dlatego zwiększamy rozmiary czcionek, by znaleźć złoty środek pomiędzy poprawionymi rozmiarami z patcha 8.20 a tymi, do których wszyscy są przyzwyczajeni.

CZCIONKA INTERFEJSUPowiększona!

Naprawione błędy

  • Naprawiono błąd sprawiający, że podczas zmieniania run drugorzędnych jedna po drugiej można było zmienić dwa razy tę samą runę, zamiast zmienić obydwie runy.
  • Opis R — Megapiekielnej Bomby Ziggsa teraz mówi o tym, ile obrażeń otrzymują wrogowie znajdujący się w zewnętrznym kręgu tej umiejętności.
  • Buty Prędkości teraz poprawnie zmniejszają samospowolnienie pochodzące z Q — Kościanego Harpuna Pyke’a.
  • Rośliny Zyry nie próbują już obrać ze cel czegoś, co nie posiada paska zdrowia (np. flagi Jarvana albo latarni Thresha).
  • Pasek odliczania do zakończenia głosowania o poddaniu się został wizualnie przywrócony. Nie żebyście zauważyli ten błąd. Przecież nigdy się nie poddajecie, prawda?
  • Wiele innych naprawionych błędów zostało rozrzuconych po reszcie opisu patcha!

Nadchodzące skórki i Barwy

Poniższe skórki z serii Opowieści z Rift pojawią się wraz z tym patchem. Portrety w pełnej rozdzielczości możecie zgarnąć, ściągając aplikację Kompozycje Pulpitu League!

Skórki K/DA pojawią się później w tym patchu podczas afterka wydarzenia Mistrzostw sezonu 2018. Portrety w pełnej rozdzielczości możecie zgarnąć, ściągając aplikację Kompozycje Pulpitu League!

Odblokujcie Kai’Sę z K/DA (Prestiżową Edycję) za 2500 tokenów Mistrzostw później w tym patchu podczas afterka wydarzenia Mistrzostw sezonu 2018 (tokeny znikną z ekwipunku o 8:59 CET 4 grudnia 2018 r.). Kai’Sa z K/DA (Prestiżowa Edycja) to oddzielna skórka — można ją odblokować bez posiadania skórki Kai’Sa z K/DA. Portrety w pełnej rozdzielczości możecie zgarnąć, ściągając aplikację Kompozycje Pulpitu League!

Następujące Barwy pojawią się wraz z tym patchem:

Czarująca Janna (Rubin)
Czarująca Janna (Cytryn)
Czarująca Janna (Szmaragd)
Czarująca Janna (Tęcza)
Czarująca Janna (Różowy kwarc)
Czarująca Janna (Złota)

Hrabia Kledula (Rubin)
Hrabia Kledula (Różowy kwarc)
Hrabia Kledula (Szmaragd)
Hrabia Kledula (Obsydian)
Hrabia Kledula (Perła)
Hrabia Kledula (Złoty)

Ekko Cukierek albo Psikus (Rubin)
Ekko Cukierek albo Psikus (Różowy kwarc)
Ekko Cukierek albo Psikus (Szmaragd)
Ekko Cukierek albo Psikus (Ametyst)
Ekko Cukierek albo Psikus (Obsydian)
Ekko Cukierek albo Psikus (Złoty)

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.