Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

/od dewelopera: Rangi pozycyjne bez tajemnic

Dodajemy transkrypcję, bo być może ktoś właśnie eksploruje jaskinie i nie może włączyć sobie filmiku.

WSTĘP

Ed „SapMagic”: Cześć wszystkim, już prawie czas rozpocząć sezon, więc do was wróciliśmy! Jestem Ed, główny deweloper w zespole ds. gry rankingowej.

Riot Gortok: A ja wciąż jestem Primus, główny projektant w tym zespole.

SapMagic: Od ostatniej aktualizacji blogu deweloperów o rangach pozycyjnych minęło trochę czasu, więc powiemy, czym one są, dlaczego są ważne i jak je wprowadzimy. Mamy sporo do omówienia, zatem do sedna.

PODSTAWY RANG POZYCYJNYCH

SapMagic: Od kiedy wprowadziliśmy wybór pozycji, częściej dostajecie swoją główną rolę. Wspaniale, prawda? Kiedy gracie na innej pozycji, szczególnie wymuszonej, możecie nie być na niej aż tak dobrzy, w wyniku czego mecz może wydawać się trudniejszy do wygrania. Nie jesteśmy w stanie usunąć wymuszonej pozycji bez trzy- lub czterokrotnego zwiększenia czasów oczekiwania, więc zastanawialiśmy się, co zrobić, by gry były bardziej fair.

Riot Gortok: Dzięki rangom pozycyjnym otrzymacie MMR i rangę dla każdej pozycji, na której gracie. To pozwoli na dokładniejszą ocenę waszych umiejętności na każdej pozycji, co z kolei zapewni sprawiedliwsze gry, niezależnie od roli, którą wybraliście. Na koniec gry otrzymacie PL dla pozycji, na której graliście, część z tych punktów przeskoczy na wasze inne pozycje. Bo gdy pniecie się w rankingu dla danej pozycji, część waszych umiejętności może zostać wykorzystana również na innych.

SapMagic: Mając osobne rangi dla każdej pozycji, będziecie mogli bez problemu porzucić nudne granie Malzaharem na środku i na chwilę skupić się na dżungli. Dołączenie do drużyny kogoś na wymuszonej pozycji nie powinno też sprawić, że gra będzie trudna do wygrania. A skoro wasze rangi są podzielone według pozycji, będziecie dokładnie wiedzieć, jak radzicie sobie w głównej roli.

PRZEDSMAK RANG POZYCYJNYCH

SapMagic: Rangi pozycyjne są ekscytujące, ale chcemy być naprawdę skrupulatni, przygotowani i, co najważniejsze, otwarci na wasze uwagi dotyczące tej istotnej zmiany. Zeszłego lata rozpoczęliśmy testy dobierania pozycyjnego w zwykłym drafcie, aby upewnić się, że będzie gotowe na prawdziwą próbę, i dotychczasowe wyniki są obiecujące. Czasy oczekiwania i to, jak często dostajecie swoją główną rolę, się nie zmieniły, ale wasze współczynniki zwycięstw na innych pozycjach poprawiły się. Krótko mówiąc, jest to ogólne ulepszenie systemu dobierania. W przypadku rang pozycyjnych potrzebujemy waszych bezpośrednich opinii, które pomogą nam zapewnić oczekiwaną przez was rywalizację w grach rankingowych, i dlatego musimy najpierw uruchomić ograniczony podgląd rang pozycyjnych.

Riot Gortok: Na początku sezonu Korea i Ameryka Północna otrzymają podgląd rang pozycyjnych. Podczas pierwszego splitu będziemy bacznie się im przyglądać. Będziemy też zbierać opinie i reagować na nie oraz dostrajać system np. liczbę przeskakujących PL przy wygranych i przegranych. Pozostałe zmiany dotyczące meczów rozstawiających, kręgów, splitów i nagród zostaną wprowadzone na początku sezonu we wszystkich regionach. Postanowiliśmy przeprowadzić podgląd rang pozycyjnych w Ameryce i Korei, ponieważ są to regiony nastawione na rywalizację. Poza tym wybór Ameryki Północnej pozwala nam otrzymywać informacje i opinie z pierwszej ręki.

SapMagic: W trakcie podglądu chcemy usłyszeć od was, co o tym wszystkim myślicie. Będziemy mieć oko na ogólną stabilność i stan systemu dobierania — przyjrzymy się czasom oczekiwania, wymuszonym pozycjom i temu, czy gry są fair. Będziemy też monitorować przypadki nadużywania systemu, by im zaradzić.

Riot Gortok: We wszystkich regionach śledzimy rangi pozycyjne i aktualne rangi. Dzięki temu, jeżeli wystąpiłyby problemy techniczne bądź inne, będziemy gotowi, by jak najszybciej wrócić do starego systemu, a wy nie stracicie żadnych postępów.

SapMagic: Co miesiąc będziemy was informować o tym, jak mają się sprawy i jakie zmiany wprowadzimy w oparciu o wasze uwagi, wliczając w to i dostrajanie systemu, i dodawanie funkcji mających na celu zachowanie integralności rywalizacji. Na koniec pierwszego splitu ujednolicimy gry rankingowe i szczegółowo opiszemy, jakie mamy dalsze, ogólnoświatowe plany. Jesteśmy pewni, że rangi pozycyjne wniosą wiele pozytywnego do systemu dobierania i ogólnie gier rankingowych, ale powiem wam coś zupełnie szczerze: jesteśmy gotowi cofnąć te zmiany, jeżeli się nie sprawdzą. Jednakże niezmiernie cieszymy się, że je wypróbujecie, i mamy nadzieję, że okażą się sukcesem, dlatego cały czas mówcie nam, co o nich myślicie.

WASZE PYTANIA 

SapMagic: Byliśmy świadkami wielu dyskusji o rangach pozycyjnych w zeszłym roku, więc porozmawiajmy o rzeczach, o które pytaliście najczęściej.

P: Wydaje się, że można łatwo nadużywać rang pozycyjnych. Co ze zmianą pozycji, kiedy nie dostanie się swojej głównej roli? Powiedzmy, że na górnym z Diamentu 1 została wymuszona dżungla w grze w Platynie 3, a on zamieni się na górę ze współgraczem.

Riot Gortok: Chcemy właśnie upewnić się, że pozwolimy na strategiczne zamienianie się rolami, gdy ma to sens, bo aktualnie gracze tak robią. Nie chcemy tego ograniczać w żaden sposób. Będziemy przyglądać się każdemu graczowi i temu, jak często zmienia pozycje. Jeżeli okaże się, że zmienia je częściej, niż uważamy za stosowne, zaczniemy zacieśniać powiązania między jego pozycjami na potrzeby dobierania przeciwników tak, żeby trafiając do gry, mógł rozegrać ją na najwyższym poziomie rywalizacji, grając na swojej najlepszej pozycji.

SapMagic: Należy jeszcze wspomnieć o tym, że jeżeli zostanie wam przypisana pozycja, a potem zamienicie się z kimś na etapie wyboru bohaterów albo na początku gry, na zakończenie otrzymacie PL dla pozycji, na której graliście, cokolwiek by się nie działo. Problem z taką zamianą tkwi w tym, że po „łatwiejszej” grze otrzymacie mniej PL za wygraną, a po przegranej stracicie więcej.

P: Czy w nowym systemie trzeba będzie rozgrywać więcej gier? W sensie, czy naprawdę zmusicie mnie do rozegrania pięciu razy więcej gier niż w zeszłym roku?

Riot Gortok: Mamy w systemie parę mechanizmów, które pomogą wam podciągać rangę innych pozycji, gdy gracie na swojej głównej. Po pierwsze przeskakiwanie PL pomoże podciągać inne pozycje do momentu, w którym różnice między nimi będą rozsądne. Ponadto gdy ranga waszej najlepszej pozycji rośnie, zaczyna ona być celem dla innych pozycji, i gdy będziecie piąć się w rankingu na tych innych pozycjach, otrzymacie nieco więcej PL, co ułatwi wam dogonienie rangi głównej roli. Dlatego w praktyce łatwiej jest wspinać się na drugiej, trzeciej itd. pozycji.

P: Skoro gry, w których nie gram na swojej głównej pozycji, mają dużo mniejszy wpływ na rangę pozycji, na której mi zależy, czy mogę po prostu poddać się, kiedy gram na wymuszonej pozycji, żeby szybciej móc zagrać na głównej pozycji?

SapMagic: Tak mniej więcej brzmi główna obawa, którą nasz zespół i wy, gracze, wyrażaliście przez cały rok, odkąd zaczęliśmy pracować nad rangami pozycyjnymi.

Riot Gortok: Nawet więcej niż rok.

SapMagic: Tak, pewnie więcej niż rok. Szczerze mówiąc, odpowiedź brzmi „przeskakiwanie”. Już wspomnieliśmy o tym, że przy przegrywaniu lub wygrywaniu gier trochę PL przeskakuje na inne pozycje, tak w pozytywnym, jak i negatywnym znaczeniu. Jeżeli staracie się z całych sił, kiedy nie dostaniecie głównej roli, nie chcemy, żeby spotkała was za to kara. Przeskakiwanie zaczyna się od niskich wartości, to prawda, ale chcemy zapobiec nadużywaniu systemu przez wchodzenie do gry i celowe umieranie albo poddawanie się. Chcemy też zwalczyć przypadki złej kalibracji, w których jedna z waszych rang jest wyższa, niż powinna być, przez co zaczniecie przegrywać mnóstwo gier. Im więcej przegrywacie i im gorsze macie wyniki w tych grach, tym większe będzie negatywne przeskakiwanie i tym mocniej uderzy w wasze inne pozycje, na których wam bardziej zależy albo które być może zostały źle skalibrowane.

PODSUMOWANIE

SapMagic: W imieniu wszystkich z naszego zespołu dziękujemy za wasze pytania, opinie i przemyślenia. Gry rankingowe stały się dużo lepsze dzięki waszemu wkładowi w zeszłym roku. Będziemy z wami w kontakcie przez cały czas trwania podglądu, więc dzielcie się swoimi uwagami. Powodzenia w meczach rozstawiających i do zobaczenia na Summoner’s Rift!

Jeśli chcecie przekonać się, jak działają rangi pozycyjne — również wówczas, gdy gracie na pozycji wymuszonej, na swoim ulubionym środku lub próbujecie oszukać system — zapraszamy na nasz blog deweloperów. Jak zwykle jesteśmy otwarci na wszelkie opinie, więc dajcie nam znać, co myślicie. Zasypcie nas pytaniami w komentarzach — a najlepiej kliknijcie przycisk „Spytaj Riot” poniżej.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.