Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Od challengera aż do brązu – najczęściej pickowani bohaterowie

Pewien użytkownik reddita wpadł na pomysł zebrania danych z serwerów EU West i North America w celu przedstawienia różnić pomiędzy częstotliwością wyborów postaci w różnych ligach. Poniżej prezentujemy wyniki jego pracy, zaczynając od challangera i kończąc na samym dole drabinki – w brązie.

Uwaga – zestawienia nie biorą pod uwagę banów, więc nie dziwcie się nieobecnością takich postaci jak Braum czy Kassadin.

CHALLANGER

ChampionGamesWinsLossesWin %
Lucian90644593447150,67
Thresh77353784395148,92
Tristana69203598332251,99
Lee Sin68833387349649,21
Morgana68633588327552,28
Caitlyn59822904307848,55
Gragas52832544273948,15
Nami52402615262549,90
Lulu45992438216153,01
Jarvan IV43302226210451,41
Elise42662191207551,36
Orianna41192061205850,04
Irelia39822055192751,61
Yasuo35761768180849,44
Nidalee34761805167151,93

Zaczynamy od challangera nie bez powodu. Tutaj ciężko o jakiekolwiek niespodzianki – gracze z najwyższą ilością punktów są najczęściej graczami LCSa albo zespołów z Challanger Series, więc różnice pomiędzy ich pickami, a aktualną metą (którą oni przecież tworzą) są minimalne.

Króluje Lucian, który po ostatnich zmianach w kicie jest cały czas jedną z silniejszych postaci w lidze. Riot cały czas próbuje go balansować, ale wygląda na to, że Kleryk może być dla ADC tym, kim jest Kassadin dla postaci na midzie.

 

DIAMOND

ChampionGamesWinsLossesWin %
Thresh1991149522810388647,83
Lucian177006884918851549,99
Lee Sin167109783098880046,86
Caitlyn161747803198142849,66
Tristana157718828207489852,51
Morgana137614719516566352,28
Nami98315507004761551,57
Jarvan IV93507491354437252,55
Orianna91305453354597049,65
Lulu87920460804184052,41
Vi86910447664214451,51
Gragas86764413604540447,67
Leona84043425864145750,67
Jinx76642401323651052,36
Irelia67004342753272951,15

W diamencie Thresh jest częściej pickowanym championem od Luciana. Może to wynikać z większej popularności Caitlyn, która jest o wiele łatwiejszym championem. Nie ma za dużo zmian w porównianiem do challangera. O wiele niższy winrate posiada tutaj Lee Sin, który mimo tego jest trzecim najpopularniejszym bohaterem.



Ciekawostką jest fakt, że w porównaniu do challangera, w diamencie żaden champion z pierwszej czwórki nie ma chociażby 50% winrate’u.

PLATINUM

ChampionGamesWinsLossesWin %
Thresh31644215009016635247,43
Caitlyn27439413584913854549,51
Lucian26688713389713299050,17
Lee Sin26572912261714311246,14
Tristana25625313597812027553,06
Morgana23204112140011064152,32
Leona190271973239294851,15
Vi152715784447427151,37
Nami140391731576723452,11
Jarvan IV138572734696510353,02
Jinx135567705236504452,02
Orianna134719667576796249,55
Vayne123312566156669745,91
Gragas118422562906213247,53
Renekton116857556756118247,64

Lucian spada na trzecią lokatę, Caitlyn wchodzi na drugie miejsce na podium. Platyna już wolniej nadążą za metą, więc możemy tutaj oglądać o wiele częściej rzadziej już pickowanych przez czołówkę Renektona i Vayne.  Niesamowicie uniwersalny Thresh cały czas króluje, chociaż razem z Lee Sinem posiadają cały czas niskie winrate’y.

GOLD

ChampionGamesWinsLossesWin %
Thresh31681414957216724247,21
Caitlyn31190015377615812449,30
Morgana28232014783213448852,36
Lee Sin28096812898015198845,91
Lucian27270013795813474250,59
Tristana26434114103812330353,35
Leona25850313330612519751,57
Jinx176315910688524751,65
Vi172994886698432551,26
Vayne155910710338487745,56
Blitzcrank139331714996783251,32
Renekton134222649376928548,38
Ezreal127689601696752047,12
Nami127601668536074852,39
Jarvan IV127316672886002852,85

W goldzie paradoks Lee Sina jest niesamowicie duży. 4 pozycja w popularności, a tylko 45,91% w winratio, co stawia go w ostatniej dziesiątce championów pod względem wygranych. Ciekawostką jest fakt, że we wszystkich dotychczasowych dywizjach Tristana jest jego przeciwiństwem i że z coraz niższą ligą, jej procent zwycięstw rośnie. Obok Renektona czy Vayne pojawiają się Blitzcrank i Ezreal, też popularne picki sprzed wielu patchów.

SILVER

ChampionGamesWinsLossesWin %
Morgana31810816487715323151,83
Caitlyn31680515666016014549,45
Leona27775014564413210652,44
Lee Sin26453112125714327445,84
Thresh26323012524013799047,58
Lucian24355312440811914551,08
Tristana23805812653611152253,15
Jinx21808811194310614551,33
Blitzcrank180849923758847451,08
Vi168147860948205351,20
Vayne166375759569041945,65
Xin Zhao156025793577666850,86
Pantheon153377756347774349,31
Katarina142851752846756752,70
Braum138158733306482853,08

Nieoczekiwanie wśród silverów na prowadzenie wychodzi Morgana. Thresh jest już rzadziej używany, chociaż cały czas utrzymuje się w top5. Silverowe Lee Siny nadal nie radzą sobie na swoim poziomie lepiej niż Ci z wyższych dywizji. Pojawia się, o dziwo, zapomniana Katarina, która radzi sobie bardzo dobrze. Braum nie jest banowany tak często jak wyżej i również wszedł do zestawienia.

BRONZE

ChampionGamesWinsLossesWin %
Morgana40380420714119666351,30
Caitlyn36441918201318240649,95
Leona31397816898714499153,82
Jinx30912115719815192350,85
Lee Sin30206613868216338445,91
Xin Zhao26504513635412869151,45
Tristana25822913481012341952,21
Blitzcrank25512813144112368751,52
Lucian24566012640211925851,45
Thresh23541511205412336147,60
Pantheon23121211318411802848,95
Katarina22524511839710684852,56
Master Yi22031310955711075649,73
Lux2032351039129932351,13
Warwick2014711072259424653,22

Morgana/Caitlyn to nadal najczęściej spotykany botlane. Chyba nikt nie spodziewał się zobaczyć Warwicka w najczęściej wybieranych bohaterach. Mimo wszystko, jego prostota i bardzo niska cena wybiły go do czołówki. Przy okazji, ma on bardzo wysoki % zwycięstw. Do zestawienia wchodzą też Pantheon, Lux i Master Yi. Znacznie spada Thresh.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.