Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

NRG E-Sports – nieznaczący beniaminek czy może coś więcej?

W najbliższym splicie amerykańskie League Championship Series przejdą niemałą rewolucję. Jedną z organizacji debiutujących na najwyższym poziomie będzie NRG E-Sports – nowa, powstała w miejsce Team Coast drużyna, jednak utworzona z prawdziwych weteranów profesjonalnej sceny League of Legends. Czy jest to jednak zespół, który ma szansę ugrać cokolwiek w Ameryce?

Organizacja NRG E-sports

Na początku trzeba zauważyć jeden kluczowy fakt – za NRG stoją naprawdę ogromne pieniądze, co daje organizacji bardzo duże możliwości. Gotówka może przełożyć się więc na wyposażenie, świetny sztab szkoleniowy i managerski (który już teraz jest imponujący – w NRG możemy zobaczyć takie nazwiska jak Charlie “Charlie” Lipsie czy Tadayoshi “Hermit” Littleton, znane między innymi z Cloud9 czy Origen). Dla nas, jako widzów, może wydawać się to nieistotne, ale z punktu widzenia profesjonalistów ma to wielkie znaczenie.

Spore zaplecze finansowe organizacji znajduje też odbicie w samym składzie. W drużynie znalazł się były mistrz świata Jung “Impact” Eon-yeong, doświadczony gracz koreańskiej sceny Lee “GBM” Chang-suk oraz młody, ale bardzo utalentowany kanadyjski ADC – Johnny “Altec” Ru. Całość dopełnia obiecujący jungler Galen “Moon” Holgate, który będzie jednak amatorem na profesjonalnej scenie, a także Kevin “KonKwon” Kwon na pozycji wspierającego.

Top lane

Na górnej alei drużyny będziemy mogli zobaczyć legendę profesjonalnej sceny, byłego mistrza świata w SKT T1 Junga “Impacta” Eon-yeonga. Przejście gracza o takiej randze do nieznanego jeszcze impactbeniaminka było niespodziewane, jednak można przypuszczać że Impact dostał w nowej drużynie gigantyczny kontrakt i to przesądziło sprawę o jego transferze.

Na tę chwilę można z pewnością uznać, że Impact będzie najsilniejszym i kluczowym członkiem drużyny. W poprzednim sezonie na górnej alei był on bezkonkurencyjny – z całej dziesiątki północno-amerykańskich graczy tej pozycji jedynie ZionSpartan (teraz Darshan) był w stanie równać się z nim pod względem umiejętności. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że forma toplanerów w poprzednich splitach ogólnie nie zachwycała, jednak nadal – wyniki i efektywność Impacta naprawdę robią wrażenie.

Obecna meta jedynie polepsza sytuację koreańskiego top lanera. Impact lubi być stawiany w roli, gdzie rozgrywka toczy się wokół niego, a cóż – sytuacja na górnej alei może tylko mu taką koncepcję ułatwić. Jako że z końcem mety tanków obowiązek bycia frontline’em spada głównie na wspierających, wybór renektonRenektona, ireliaIrelii czy fioraFiory może być na porządku dziennym na profesjonalnej scenie. Impact zawsze jednak znany był z nietypowych i innowacyjnych picków, tak więc możemy się spodziewać z jego strony jeszcze bardziej wyszukanych i interesujących bohaterów. Champion pool oraz styl gry na górnej alei sprzyja obecnie graczom o wiele bardziej niż dotychczas, więc gracze (nawet ci na najwyższym poziomie) będą mogli pozwolić sobie na odrobinę więcej własnej inwencji niż to miało miejsce w np. poprzednim sezonie.

jungle

O junglerze NRG E-Sports nie można na ten moment wiele powiedzieć. Do tej pory Galena “Moona” Holgate’a mogliśmy na poważnie oglądać jedynie w Team Imagine, drużynie która w ostatnim splicie800px-IMG-Moon-2015nacs zmagała się w Challenger Series o wejście do amerykańskiej edycji LCS, jednak nie udało im się to. Po rozpadzie IMG młody gracz trafił do NRG.

Nie można przewidzieć, jak Moon odnajdzie się w nowej drużynie, w otoczeniu prawdziwych weteranów profesjonalnej sceny Ligi. Na obecną chwilę wydaje się, że może być niestety najsłabszym elementem drużyny, jednak nie należy wyciągać pochopnych wniosków. W czasie gry w Challenger Series Holgate był naprawdę solidnym i obiecującym graczem, więc otoczenie przez tak zaawansowany sztab trenerski może poskutkować naprawdę sporym wzrostem formy młodego junglera.

Meta w “lesie” nie zmieniła się jakoś znacznie na przełomie sezonu piątego i szóstego. Najbardziej znaczącą zmianą jest większe znaczenie junglerów polegających na ulepszeniu Devourera, głównie dzięki świetnej kombinacji tego przedmiotu z Guinsoo Rageblade. Potężnego nerfa dostało za to Runeglaive. Obecna sytuacja nie pomaga więc Moonowi, jako że jest on graczem znanym z gry Evelynn (właśnie z ulepszeniem Runeglaive). Mimo to sądzę, że amerykański jungler powinien poradzić sobie z “nową starą metą”, ponieważ w Team Imagine niejednokrotnie pokazywał, że potrafi dostosować się do tej obecnie panującej, błyszcząc gragasGragasem czy reksaiRek’sai.

Mid Lane

Na środkowej alei zespołu stanie znany koreański mid laner – Lee “GBM” Chang-seok. Jest to dobry wybór jeśli chodzi o tę pozycję, bo aktualnie w amerykańskich League Championship Series jest kilkuJinAirGBM2015 świetnych graczy, a Koreańczyk jest idealnym rozwiązaniem by na tę ofensywę odpowiedzieć.

GBM’owi nie sposób odmówić doświadczenia i umiejętności – jak dotąd mogliśmy go oglądać w kilku topowych koreańskich drużynach, takich jak CJ Entus Frost czy też Jin Air Green Wings. Podczas gry w tych zespołach prezentował naprawdę świetną i zaskakująco dobrą formę. Jeśli patrzeć tylko na chłodną statystykę wyników KDA to okazuje się, że w letnim splicie w poprzednim sezonie (podczas gry w Jin Air) GBM jest lepszy od Fakera i zajmuje pod tym względem 2 miejsce w Korei – ustępując jedynie Kuro. Widać tu wyraźnie, jak stałym graczem jest ten mid laner – o ile forma Fakera wahała się naprawdę sinusoidalnie (świetne występy przeplatały się z tymi fatalnymi), o tyle po GBM’ie można było oczekiwać zawsze przynajmniej bardzo dobrych gier, a porażki z jego winy były rzadkością.

Ciężko powiedzieć, jak Koreańczyk poradzi sobie w obecnej mecie, jako że mid lane jest jak dotąd najbardziej nieustabilizowaną pod tym względem pozycją. Można jednak powiedzieć, że dzięki temu braku stabilności, na środkowej alei będzie panować niejako dowolność w wyborze bohaterów. Świetnie wpasowuje się to w preferencje GBM’a, który w poprzednim sezonie w rozgrywkach LCK wykazał się naprawdę rozbudowanym i różnorodnym champion poolem. W obecnej mecie, mimo wspomnianej dowolności, prym wiodą magowie (ze względu na kompozycje często oparte na wzmocnionych ostatnio strzelcach, drużynie może brakować obrażeń magicznych, które są w stanie dostarczać właśnie postacie AP), jednak to mid lanerowi GBM’u nie będzie przeszkadzać – w jego arsenale nie raz mieliśmy okazję oglądać twistedfateTwisted Fate’a,  luluLulu czy  azirAzira, a sam uznawany jest za jednego z najlepszych graczy oriannaOrianny na świecie.

AD Carry

Strzelcem nowo powstałej organizacji zostanie Johnny “Altec” Ru, którego mogliśmy już oglądać w poprzednim splicie w barwach Team Gravity. Można bez wątpliwości przyznać, że Altec był w tym ALTECokresie jednym z najlepszych AD Carry w amerykańskich LCS, lecz konkurencja nie była wtedy zbyt imponująca.

Kanadyjczyk, mimo młodego wieku, zdążył już wiele przeżyć na profesjonalnej amerykańskiej scenie. Altec występował bowiem już w takich drużynach jak Evil Geniuses i Winterfox, a także pełnił funkcję rezerwowego dla legendarnego Team Solomid. Nie osiągnął wiele z tymi drużynami, przez co jego umiejętności przeszły bez echa, ale NRG E-Sports ma szansę to zmienić.

Kanadyjski strzelec wydaje się idealnym dopełnieniem składu NRG. Nie ma on jednego, wyćwiczonego do perfekcji picku, lecz potrafi w dużym stopniu dostosować się do panującej mety. Jest to o tyle ważne w obecnej sytuacji na dolnej alei, że większość bohaterów jest zbliżona do siebie jeśli chodzi o balans, więc możliwości są tu naprawdę duże. Sporą rolę będą odgrywały także świetne umiejętności mechaniczne Alteca – dzięki przedsezonowym zmianom rozgrywka opierać się będzie teraz w lwiej części właśnie na AD Carry, a według mnie Kanadyjczyk ma wystarczający potencjał żeby podołać temu odpowiedzialnemu zadaniu.

Support

Dopełnieniem i wspierającym drużyny będzie Kevin “KonKwon” Kwon, który występował w poprzednim sezonie w drużynie Team Coast (od którego de facto NRG E-Sports wykupiło miejsce w NA LCS). Nie jestSupport-Player-KONKWON-834x1024 to najlepszy wybór jeśli chodzi o tę pozycję, ale Koreańczyk powinien się sprawdzić w otoczeniu takich gwiazd jak Impact i GBM.

Po koreańskim wspierającym nie należy oczekiwać rewelacji – jak dotąd występował tylko w kilku pomniejszych drużynach z Challenger Series, a dopiero Team Coast był jego pierwszym zespołem na najwyższym poziomie. Nadal jednak nie należy KonKwona przekreślać – prawdziwym testem jego umiejętności będą dopiero występy z ekipą NRG, jako że jego wcześniejsze niepowodzenia były spowodowane w dłużej części słabą dyspozycją innych członków jego drużyn.

Trudno powiedzieć coś o stylu gry i champion poolu KonKwona, właśnie ze względu na jego niezbyt imponującą historię w profesjonalnych rozgrywkach, jednak bazując na to co mogliśmy zobaczyć, Koreańczyk nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jedyną postacią, która wydaje się być sztandarowa dla Kwona jest jannaJanna, jednak przez wyjście z mety Szału Burzy o wiele częściej mogliśmy oglądać koreańskiego wspierającego na tych najbardziej metowych postaciach jak threshThresh, braumBraum czy alistarAlistar.

Podsumowanie

Podsumowując: można powiedzieć jedno – NRG jest drużyną o bardzo wielkim potencjale. Posiadanie w składzie dwóch dobrze zapowiadających się graczy oraz trzech rewelacyjnych weteranów profesjonalnej sceny (w tym byłego mistrza świata) na pewno wróży im wiele sukcesów. Oczywiście, ten potencjał trzeba jeszcze odpowiednio wykorzystać, lecz z tym organizacja także nie powinna mieć problemów – dysponuje przecież jednym z najlepszych (jeśli nie najlepszym) sztabem trenerskim jeśli chodzi o rozgrywki na najwyższym poziomie. Na tę chwilę sądzę, że NRG E-Sports będzie bardzo poważnym rywalem dla wszystkich drużyn Ameryki, a można pokusić się nawet o stwierdzenie, że zespół ten jest jednym z głównych pretendentów do zajęcia pierwszego miejsca w nadchodzącej edycji North America League Championship Series.

A co Wy sądzicie o nowej organizacji na zastałej już amerykańskiej scenie? Mają szansę podbić te rozgrywki, czy raczej przejdą przez nadchodzący split bez echa? Podzielcie się opiniami w komentarzach!

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.