Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

“NA ma szanse wygrać mistrzostwa” – wywiad z Bjergsenem

Mamy przyjemność zaprezentować Wam wywiad z Sorenem “Bjergsenem” Bjergiem. Zawodnik ten pełni rolę midlanera w Team SoloMid – prawdopodobnie najbardziej medialnej drużynie świata. Popularny Bjerger przez niektórych porównywany jest do Fakera, jeśli chodzi o umiejętności mechanicznie i grę Zedem, lecz chyba jeszcze nieco mu brakuje do koreańskiego pół-boga środkowej alei. Tym bardziej, że Bjergsen tego splitu amerykańskiego LCS-u póki co nie może zaliczyć do udanych. Nie należy jednak zapominać, że duński midlaner ma ogromny talent i realne możliwości by naprawdę stać się nadzieją Zachodu. W poniższym wywiadzie Bjerger opowiada o problemach TSM-u, o rywalach z amerykańskiej sceny League of Legends oraz o swoim stylu i grze w letniej edycji NA LCS.

tsm_team_solo_mid


To jest twój drugi split w drużynie Team SoloMid. Jaki był najprzyjemniejszy moment do tej pory?

Myślę, że najfajniejsze momenty były wtedy, kiedy potrzebowaliśmy ważnych zwycięstw przeciwko największym rywalom, czyli CLG i Cloud 9. Atmosfera w drużynie jest znakomita, wszyscy są szczęśliwi i uważam, że zrealizowaliśmy w ten sposób podstawowy cel. Uwielbiam wspólne obiady z drużyną po ciężkich meczach.

Jak udaje ci się utrzymywać skupienie na celu, kiedy w zespole tak często dochodzi do zmian w składzie i okresów, w których osiągacie gorsze od oczekiwanych wyniki?

BJERGSENMyślę, że jesteśmy jeszcze bardziej zmotywowani po każdej zmianie w składzie. Każdy czuje presję, chce pokazać, że zasługuje, żeby być w drużynie i dać dobry przykład dla nowego członka zespołu. A w ciężkim okresie jest to znakomita motywacja dla każdego, by zwiększać swoje umiejętności tak szybko jak to możliwe. Wszyscy chcemy być najlepsi i wszyscy chcemy wygrywać. Jeśli tak się nie dzieje to wiemy, że nie włożyliśmy to wystarczająco dużo pracy i musimy pracować jeszcze ciężej, by osiągnąć to, co zakładaliśmy.

Wygląda na to, że jesteś na fali tak samo jak reszta drużyny. Czy jest to rezultat tego, że wreszcie wszystkie trybiki się zazębiły? Czy odczuwasz presję, by “kerować” gry czy może zespół naturalnie działa jak jedność?

Postacie na środkową aleję zazwyczaj mają dużą kontrolę nad rozgrywką, zwłaszcza, gdy zdobywasz przewagę. Ponadto jestem głównym shotcallerem w zespole, więc łatwo mi powiedzieć, czego potrzebuję od kolegów z drużyny, by pociągnąć grę. Kiedy mamy gorszy okres, w którym dużo przegrywamy mamy tendencję wybierania dla mnie bardziej niezależnych bohaterów, którymi mogę więcej zdziałać jako pojedynczy zawodnik, ale to nie zawsze jest najlepsza droga do wygrania meczu. Musimy po prostu ufać sobie nawzajem i naszym umiejętnościom.

Jak gra ci się z Amazingiem na dżungli?

Lee_Sin_DragonFistSkin_ChBardzo lubię z nim grać. Amazing jest prawdopodobnie leśnikiem z najwyższymi umiejętnościami mechanicznymi, z jakim kiedykolwiek byłem w zespole. Jest świetny mechanicznie i podejmuje znakomite decyzje we wczesnej fazie gry. Uwielbia agresywne zagrania i gra postaciami, które mogą w znaczny sposób wpłynąć na rozgrywkę. Podziwiam ten styl, gdyż sam uwielbiam grać w podobny sposób, sprawia to, że bardzo dobrze się ze sobą dogadujemy.

Przegraliście zarówno z LMQ, jak i z Cloud 9 w trakcie 11. tygodnia NA LCS. Z tymi drużynami, które prawdopodobnie będziecie musieli pokonać w play-offach. Czego Wam zabrakło? Jak myślisz jaki był największy problem w meczach z tymi drużynami w tym splicie? Czy uważasz, że zdążycie się przygotować do potyczek z nimi w dalszej części sezonu?

Myślę, że najpoważniejszą kwestią było wiele kłopotów, z którymi musieliśmy się zmierzyć. Z tygodnia na tydzień pracując nad nimi zapominaliśmy o naszych podstawach i o tym, w czym byliśmy dobrzy. Przegrywaliśmy gry w sposób, w jaki TSM do tej pory nie przegrywał, byliśmy ogrywani w early-gamie oraz podczas fazy linii i przez to kończyliśmy pokonani. Ciężko powiedzieć, co było problemem w tej edycji LCS. Nie uważam, żeby przeciwnicy mieli przygotowane jakieś specjalne plany jak skontrować naszą taktykę gry, to my mieliśmy kłopoty jako drużyna. A na przykład LMQ grało niesamowicie konsekwentnie za każdym razem, kiedy się z nimi mierzyliśmy.

curse_crsCurse. Ta formacja wydaje się być niesamowicie mocna w późnej fazie gry, no i ma bilans 8-1 w ostatnich 9 meczach z zespołami z czołówki. Jak myślisz co powoduje, że Curse tak dobrze spisuje się przeciwko topowym ekipom, ale jednocześnie nieco słabiej w starciach z drużynami z dołu tabeli? Czy Team Curse jest dla was zagrożeniem w play-offach?

Curse jest nieprzewidywalną drużyną, dysponuje bardzo dobrą fazą draftu i gracze tej drużyny mają wiele postaci, które mogą być uznawane za “asy w rękawie”, nigdy nie możesz być pewny czym zagrają. Myślę, że jest to bardzo interesujący zespół, który jest może być nieco niedoceniany w tym sezonie. Zawsze uważałem, że to tylko kwestia czasu, kiedy Curse zacznie grać tak jak teraz, po tym jak znakomicie prezentowało się w scrimach przed letnim splitem. Ta formacja będzie potężnym przeciwnikiem w play-offach, a jej gry z pewnością będą niesamowicie ekscytujące!

Zostańmy przy play-offach. Co najbardziej chcesz poprawić w swojej grze w decydującej fazie splitu? A co w grze drużyny?ryze_splash_31-640x360Indywidualnie chciałbym poprawić swoje umiejętności shot-callera i grę pod presją, w walkach drużynowych decydujących o losach starcia czy całego meczu. Chcąc poprawić obydwa te aspekty muszę jednocześnie bardzo pewnie czuć się daną postacią, gdyż znacznie łatwiej skupić się na innych rzeczach, jeśli w 100% kontrolujesz swoją postać i nie potrzebujesz poświęcać wiele uwagi, by nią grać.

Mamy wiele rzeczy do poprawienia jako zespół, sądzę, że potrzebujemy skupić się na podejmowaniu przytomniejszych decyzji podczas gier treningowych, a potem robić to samo, tylko jeszcze lepiej w meczach o stawkę. Ostatnio przegrywamy bardzo niewiele scrimów i osobiście byłem dość pewny naszych występów, kiedy zaczynaliśmy supertydzień, ale w ważnych spotkaniach nie byliśmy w stanie powtórzyć tego, co graliśmy w meczach treningowych. Tak więc osobiście chciałbym byśmy popracowali nad podejmowaniem decyzji, by być pewnym, że wszystko, co robimy podczas spotkania jest słuszne.

Mecze z Teamem Dignitas w tym sezonie były dla Was zawsze ciężkie. W supertygodniu udało Wam się ich pokonać po długim i emocjonującym pojedynku. Czy oczekujesz wyrównanego starcia w ćwierćfinale?

team_dignitasDignitas jest interesującym przeciwnikiem. W tym splicie mieliśmy dwie gry, w których słabo zagraliśmy fazę draftu lub niewłaściwie wykorzystywaliśmy swoją kompozycję. Myślę, że teraz jesteśmy lepsi w tych kwestiach i ogólnie lepsi jako drużyna. To zdecydowanie będzie bardzo wyrównany pojedynek z Teamem Dignitas, ale jeśli dobrze się do niego przygotujemy to będę czuł się pewnie, podchodząc do tego spotkania.

Włączając TSM, czy uważasz, że którakolwiek amerykańska drużyna jest w stanie zrobić taki postęp, który umożliwiłby jej walkę o Mistrzostwo Świata? Czy może amerykański region nadal goni światową czołówkę?

Myślę, że jest szansa, żeby amerykański zespół wygrał Mistrzostwa, ale mówiąc szczerze, jest ona bardzo niewielka. Koreańskie zespoły wyglądają mocniej niż kiedykolwiek, ale wierzę, że wszystko, czego drużyna potrzebuje to patch, który będzie jej pasował i porządnego treningu – wtedy nawet zachodnia formacja może zdobyć trofeum. Nie powiedziałbym, że NA jest w tyle, za innymi regionami. Uważam, że EU i NA są obecnie bardzo blisko siebie i nie mogę się doczekać, by zobaczyć najlepsze zespoły z poszczególnych regionów grające na Worldsach. Myślę, że zespoły z południowo-wschodniej Azji oraz z Chin są zupełnie nieprzewidywalne, odkąd z różnych powodów ich meta różni się od naszej i zespoły z naszych regionów mają inne priorytety w rozgrywce.

Co uważasz o obozie treningowych CLG w Korei? Czy myślisz, że te treningi znacząco wpłyną na ich grę? Jak silni będą twoim zdaniem po powrocie?

clg_counter_logic_gamingSądzę, że z wielu względów decyzja Counter Logic Gaming była mądra i było to najwłaściwsze posunięcie w tym momencie. Naprawdę nie mam pojęcia jak bardzo ten obóz wpłynie na ich dyspozycję. Może powrócą jako najsilniejszy zespół w Ameryce, a może nadal będą bez skutku próbować naśladować koreańskie formacje.

Jesteś znany z gry zabójcami, ale ostatnio nie mogliśmy zobaczyć zbyt wielu gier postaciami tego typu w twoim wykonaniu. Czy uważasz, że zabójcy wrócą do mety z ostatnimi zmianami?

Zabójcy z pewnością są teraz znacznie potężniejsi niż jeszcze niedawno i prawdopodobnie będziecie mogli zobaczyć mnie grającego nimi. Nie mogę powiedzieć zbyt wiele na ten temat, ale z czasem przekonacie się o czym mówiłem.

Orianna jest postacią, która wpasowuje się w każdą metę. Widzieliśmy również kilka gier tą postacią w twoim wykonaniu. Jak ważnym jest, by posiadać Oriannę w swoim champion poolu?

oriannaOrianna jest po prostu znakomitym, solidnym wyborem. Jest to bohaterka, którą możesz podnieść praktycznie niezależnie od sytuacji i która skutecznie współdziała niemal z każdą kompozycją. Jest to po prostu mocna i bardzo wszechstronna postać i myślę, że to decyduje o jej popularności. Ponadto jest to doskonały “wybór w ciemno”, gdyż Oriannę ciężko skontrować.

Bez zdradzania tajemnic, czy zobaczymy jakąś niespodziankę lub as wyciągnięty z rękawa w twoim wykonaniu w play-offów i ewentualnie w finałach Mistrzostw?

Haha, być może. Widzę wielu profesjonalnych graczy wybierających różne rodzaje postaci w SoloQ. Myślę, że możemy być świadkami wielu niespodziewanych rozwiązań po ostatnich zmianach.

Kim byś zagrał gdybyś mógł wybrać kogokolwiek na jeden mecz?

Zed 2Gdyby sytuacja na to pozwoliła to fanom na pewno spodobałby się powrót Zeda. Za każdym razem kiedy streamuję widzowie nieustannie proszą mnie bym nim zagrał. Nie ma nic, co kochałbym bardziej niż uszczęśliwianie moich fanów, więc moją postacią byłby najprawdopodobniej Zed!

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.