Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Mistrz #2

…we wszechświecie. Światło równoważy ciemność, dobro równoważy zło, miłość natomiast równoważy nienawiść. Gdzie nie spojrzycie tam równowagę znajdziecie. Czasem jest ona zaburzana lecz natura sama dąży do powrotu do stanu pierwotnego – równowagi. Nie musimy jej w tym pomagać.

Na środku wielkiej sali pogrążonej w niemal całkowitym mroku rozproszony gdzieniegdzie wątłym światłem świec, w kółku siedzieli młodzi adepci Zakonu Kinkou. W środku tego okręgu stał starzec, jeden z najważniejszych mędrców który mimo upływu lat i coraz większej ilości zmarszczek i siwych włosów nie zatracil nic ze swoich sił fizycznych. Był niezwykle oddany zakonowi i idei a słowa “równowaga” zdawał się używać tak często jakby chciał wyrobić normę za wszystkich mieszkańców Ionii a może i całego Valoranu.

Sprawny obswewator zauważyłby stojącą w rogu sali pozłacaną i kunsztownie ozdobioną wagę – najświętszą relikwię zakonu.

– Chyba przynudzam juz was tym wykładem – rzekł mędrzec z uśmiechem. – późno się robi pora iść do łóżek by rzeźko przywitać nowy dzień. Chcielibyście zadać jakieś pytania? Może czegoś nie wytłumaczyłem dość dobrze.

– Mędrcze wspomniałeś coś o miłości. Chciałbym wiedzieć co różni miłość od nienawiści – zapytał na oko 11-letni chłopiec o imieniu Hun, odziany w charakterystyczne dla Zakonu białe kimono z wyszytym wizerunkiem wagi – symbolu Kinkou.

– To trudne pytanie. Bardzo trudne – zamyślił się starzec mimowolnie pocierając się po długiej siwej brodzie. Prawdę mówiąc długo nad tym myślałem i doszedłem do kilku wniosków. Otóż miłość i nienawiść są odczuciami niemal identycznymi a zarazem calkowicie innymi. Są jakby swoim lustrzanym odbiciem – mają podobną naturę, rodzą się samoczynnie, zakładają skrajne przywiązanie do jednej osoby po to by ją kochać lub po to by nienawidzić. Są też równie silne, są jak trans, odbierają możliwość obiektywnego myślenia, zmieniają ludzi nie do poznania. To właśnie je łączy.

– A co w takim razie je dzieli? – wyrwał się któryś z adeptow

– Co je dzieli… Działanie na świat. Miłość jest konstruktywna, jest potrzebą robienia dobra dla innych nienawiść natomiast zakłada destrukcje wszelkich więzi pomiędzy ludźmi, niszczy je tak jak brak równowagi niszczy świat.– Mędrcze czy nienawiść nie jest jednak silniejsza od miłości? – teraz znowu odezwał się Hun. Najwyraźniej nie chciał by ktokolwiek odebrał mu inicjatywę jeśli chodzi o pytania – Ludzie potrafią kochać kogoś i nigdy mu tego nie wyjawić, a gdy ktoś kogoś nienawidzi to wiadomo od razu…

– Nie! Nie. Nienawiść nie jest silniejsza. Jest łatwiejsza, szybsza, potrafi przejąć władzę nad człowiekiem znacznie skuteczniej. Nie jest jednak silniejsza. Pamiętajcie drodzy uczniowie ze ktoś kto potrafi mocno kochać, umie tez równie mocno nienawidzić. Musicie to zapamiętać.

– Mędrcze. Mam jeszcze jedno pytanie – wyrwał się Ariash, syn Akali i Shena, jednych z największych mistrzów Zakonu. Zdawał się równie zdolny co rodzice. – Chodzi mi o pewnego człowieka…

– Jakiego człowieka? – ze zdziwieniem zapytał Mędrzec.

– Chodzi mi o Zeda.

Na dźwięk tego imienia w sali zaległa głucha cisza przerywana czasem wyciem wiatru za wielkimi oknami sali.

– Zed? Zed juz nie jest człowiekiem. Idzicie spać to nie temat na dzisiaj – cicho odrzekł mędrzec po dłużej chwili.

Adepci wstali, życzyli dobrej nocy i rozeszli się do swoich sypialni. Jedynie stary człowiek wciąż stał na swoim miejscu wyraźnie o czymś rozmyślając…

Powyższy wpis jest mini-blogiem stworzonym przez czytelnika, a redakcja portalu How2Win nie ingerowała w jego treść. Mini-blog jest formą, w której to czytelnicy tworzą treść, którą mogą się podzielić się z szerszym gronem odbiorców. Dział zawierający wszystkie mini-blogi znajdziesz na stronie głównej w zakładce Społeczność lub bezpośrednio pod adresem https://how2win.pl/category/mini-blog/.

Jeśli także chcesz dołączyć do grona twórców Mini-blogów – zapraszamy serdecznie do skorzystania z formularza dodawania wpisu.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.