Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Minigry prawdziwego gracza #1 – Osu!

Witajcie gracze!

Ile razy oglądając swoich ulubionych streamerów widzieliście, jak czekając na mecz w Challengerze lub Diamencie grali w różne minigierki? Dzisiaj przedstawię Wam jedną z ulubionych pozycji graczy, która od 2007 zupełnie podbiła rynek gier muzycznych.

Osu! to darmowa gra rytmiczna, w której głównym celem jest trafianie w odpowiednim momencie w pojawiające się na ekranie kółka. Mimo tego, że bije od niej krajem kwitnącej wiśni, gracze niezainteresowani Japonią także znajdą tam swoje ulubione utwory. Brzmi prosto? Przekonajcie się sami:

Dwóch najlepszych graczy na świecie – Polak WhiteWolf i Koreańczyk (heh) Cookezi w jednej z najtrudniejszych stworzonych map.

Jeżeli po obejrzeniu tej powtórki myślicie sobie: “Omg, wtf, that’s imposibru”, to się nie przejmujcie. Każdy zaczynał od trafiana w pojedyncze kółka; jeżeli się wciągniesz, po kilku miesiącach sam będziesz się zastawiać – “Jak ja to robię?”.

Gra przede wszystkim rozwija koordynację rąk (klawiatura+mysz/tablet), wyczucie rytmu, szybkość palców i co najważniejsze – refleks. Podczas teamfightów musisz szybko decydować się na ruch i jeszcze szybciej go wykonywać – Osu! na prawdę w tym pomaga.

Popularność gry sprawiła, że co roku odbywają się mistrzostwa świata, oto nagranie z finału Osu! World Cup 2013:

Gra wymaga cierpliwości i czasu, nieraz chcąc poprawić wynik, będziecie porzucać rozgrywkę. Każdy, kto poświęcił czas na tę grę poznał ból missnięcia jednego kółka po combo x1000. Warto jednak próbować, nawet jeżeli będziecie grać zupełnie dla zabawy, zauważycie znaczną różnicę w refleksie podczas gry na Summoners Rift.

Zupełnie przypadkiem znalazł się tam motyw League of Legends.

Kilka porad dla początkujących:

  • Zacznij od prostych map i nie przejmuj się rankingiem – z czasem zaczniesz piąć się w górę tabeli
  • Nawet nie próbuj klikać myszą – od tego są klawisze (polecam przenieść je z z/x na d/f, na klawiszu f znajduje się wypustka, która pomaga szybko znaleźć klawisz w przypadku puszczenia klawiatury)
  • Wyłącz filmy podczas gry, polecam także wyłączyć storyboardy
  • Przyciemnij tło – jaskrawe obrazy przeszkadzają
  • Panel sterowania -> Mysz -> Opcje wskaźnika -> Odznacz ‘zwiększ precyzję wskaźnika’; z początku trudno się przyzwyczaić, jednak to znaczne ułatwienie w grze, zwłaszcza spinnerach
  • Skup się przede wszystkim na utrzymaniu combo – nierówne trafienie to strata tylko 200/250 punktów * przelicznik z combo, ale sama seria to ogromny boost do punktów
  • Kiedy grasz offline i wyłączysz Osu! bez synchronizacji, Twoje wyniki nie trafią na konto. Pamiętaj o grze online.

Spróbować warto, z czasem każdy może być czołowym graczem w tabeli, wystarczy cierpliwość i czas. Stwórzmy ogromną, polską społeczność graczy!

Grę ściągnięcie z oficjalnej strony: osu.ppy.sh

Jeżeli znajdą się chętni do gry (niezależnie od poziomu), mój nick in-game: Wessnosa

Nie oszczędzajcie klawiatur!

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.