Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Maokai wraca! Zmiany bohaterów na PBE

Klient PBE został zaktualizowany dosłownie kilkanaście minut temu. Zmiany, choć niewielkie, powinny ucieszyć każdego fana League of Legends. Jax nareszcie zostanie osłabiony, a Zac zyska drobne usprawnienie swojej mechaniki. Kayle przestanie być już koszmarem na każdej linii, a Maokai…
Właśnie, co czeka sympatycznego drzewca?

Jax

 • Bazowe HP zmniejszono do 535 z 561
 • HP na poziom zmniejszono do 85 z 98
 • Pancerz na poziom zmniejszono do 3,0 z 3,5

Kayle

 • Prędkość ataku na poziom zmniejszona do 2,2% z 2,5%
 •  Righteous Fury (E) zmniejszono przeliczniki AP do 0,2 z 0,4

Zac

 •  Unstable Matter (W) zwiększono cooldown do 5 sekund na wszystkich poziomach z 4 sekund na wszystkich poziomach
 •  Unstable Matter (W) dodano nowe działanie. Jeżeli Zac podniesie cząstkę siebie (pasyw) to cooldown Unstable Matter zostaje zmniejszony o 1 sekundę

Maokai

 •  Arcane Smash (Q) koszt many zmniejszono do 45 na wszystkich poziomach z 55 na wszystkich poziomach
 •  Arcane Smash (Q) czas działania spowolnienia zmniejszono do 1,5 sekundy z 2,0 sekund
 •  Twisted Advance (W) koszt many zmniejszono do 75 na wszystkich poziomach z 75/80/85/90/95
 •  Twisted Advance (W) zmniejszono cooldown do 12/11/10/9/8 sekund z 13 sekund na wszystkich poziomach
 •  Twisted Advance (W) zmieniono zadawane obrażenia na 9/10,5/12/13,5/15 (+0,04AP)% maksymalnego życia przeciwnika (max. 300 przeciwko minionom i potworom w jungli) z 80/115/150/185/220 (+0,8AP)
 •  Twisted Advance (W) zmniejszono zasięg do 500 z 650
 •  Sapling Toss (E) koszt many zmniejszono do 60/70/80/90/100 z 70/80/90/100/110
 •  Sapling Toss (E) obrażenia zadawane przy trafieniu sadzonką zmniejszono do 40/60/80/100/120 z 40/75/110/145/180
 •  Sapling Toss (E) obrażenia od eksplozji sadzonki zmniejszono do 80/120/160/200/240 z 80/130/180/230/280
 •  Sapling Toss (E) dodano spowolnienie od eksplozji sadzonki równe 50% spowolnienia na 1 sekundę
 • Vengeful Maelstrom (R) teraz działa dookoła Maokaia zamiast jako obszarowe zaklęcie tworzone w miejscu

Zmiany zaktualizowane na serwerze testowym są bardzo interesujące. Jax zasługuje na porządne przytemperowanie jego możliwości defensywnych. Aktualnie zadaje bardzo dużo obrażeń i niesamowicie ciężko go zabić. To bohater pozbawiony słabości, bo nawet jeżeli uda nam się go zdominować w początkowej fazie rozgrywki to potem staje się prawdziwą bestią. Pytanie brzmi: czy obniżenie jego pancerza oraz punktów zdrowia rozwiąże problem?
Z Kayle jest taki problem, ze trudno jednoznacznie wrzucić ją do jakiejś kategorii. Z jednej strony jest grana na środkowej linii i sieje postrach wśród swoich przeciwników. Z drugiej jest dobrym supportem, mogąc nie tylko wyleczyć swoich sojuszników, ale także osłonić ich przez kilka sekund boską tarczą. Z trzeciej strony to także znakomita toplanerka, która opiera swoją siłę na ekstremalnym przepychaniu linii. No i na koniec, stała się także skuteczna w jungli. Jest to postać dobra we wszystkim. Dlatego też trzeba było wybrać dla niej jakieś miejsce na mapie. Osłabienie jej umiejętności E połączone ze zmniejszeniem prędkości ataku poskutkuje zapewne tym, że rzadziej będzie widywana na topie oraz w jungli. Niemniej na midzie także może zabraknąć jej pary. Czy Kayle stanie się nareszcie pełnoparwnym supportem? Czy o to chodziło?
Zac z pewnością nie zyska nowej mocy, ale będzie najprawdopodobniej skuteczniejszy w jungli. Dobrze, że Riot obserwuje tego bohatera, bo aktualnie wypadł z rotacji i rzadko widujemy go jako aktywnego championa. Tę bezpośrednią zmianę traktuję bardziej jako zapowiedź kolejnych modyfikacji bohatera, aniżeli faktyczne odświeżenie jego arsenału.
Na koniec pozostał Maokai oraz jego mini-rework. Zmiany te przypominają kierunek wyznaczony przez Skarnera, czyli zmniejszenie obrażeń kosztem dodatkowego CC. Z drugiej strony nie podoba mi się, że nowy Maokai będzie czymś pomiędzy Skarnerem, a Gragasem. To nowe-stare W zabiera trochę unikalności tego sympatycznego bohatera. Najprawdopodobniej sprawi, że będzie silniejszy, ale.. czy wy też nie macie czasem wrażenia, że wszystkie zmiany zmierzają w jednym kierunku? Ujednolicenie? Cóż… Ja nowego Maokaia pokocham nawet bez jego koncepcyjnej świeżości. Choinko, nadchodzimy!

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.