Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

LCS w liczbach – statystyki postaci

Jesteśmy już za półmetkiem obecnej serii LCS – czas zebrać dotychczasowe dane i je podsumować. O ile w Europie poziom jest dosyć wyrównany, a wygrać może każdy, o tyle na scenie amerykańskiej jedynie Cloud9 zapewniło sobie udział w finałach Sezonu 3.
Wpis jest częścią małej serii, która będzie omawiała statystyki, tj. KDA konkretnych graczy lub skuteczność danych drużyn.


Ameryka

 • Przez 68 gier, gracze wykorzystali 69 z 114 dostępnych postaci (60,5%). 8 z nich zostało wybranych tylko raz, z czego jedyne zwycięstwo odniósł urgotUrgot.
 • Najbardziej rozchwytywanym championem był twistedfateTwisted Fate, który w Europie i Ameryce został wybrany/zbanowany łącznie 128 razy na 140 gier.
 • W grach, w których wystąpił, miał on zaledwie 44% win ratio ze słabym wynikiem 16-20. W Europie jest to 8-7, ale w NA już 8-13 (ciekawe, ile wspólnego miał z tym Reginald…).
 • Amerykanie cenią bardziej niż TFa 3 postacie (wybrani/zbanowani) – eliseElise (97,1%), threshThresha (95,6%) oraz jayceJayce’a (92,6%). Na czwartym miejscu jest TF, a najlepszą piątkę zamyka kennenKennen, ze swoim “nędznym” 69,1%.
 • Z wszystkich powyżej wymienionych postaci jedynie jayceJayce posiada win ratio powyżej 50% (20-8; 71,4%). Jest to najlepszy wynik ze wszystkich postaci, które zostały wybrane przynajmniej 10 razy.
 • Jeśli chodzi najwyższe win ratio spośród postaci spickowanych co najmniej 5 razy, to na pierwszy miejscu znajduje się: rivenRiven (5-0) oraz asheAshe (5-0). Dalej są: khazixKha’Zix (5-1), jayceJayce, zyraZyra (9-4) i zacZac (13-6). Wszyscy zwyciężyli więcej niż we dwóch trzecich swoich rozgrywek.
 • Szczęścia nie przyniosły następujące picki: renektonRenekton (1-6), namiNami (1-5), varusVarus (2-6), vladimirVladimir i kogmawKog’Maw (obaj 2-4).

Oczywiście statystyki niewiele znaczą i nie przekładają się na faktyczną siłę championa, tak samo jak duża popularność nie czyni ich niesamowicie mocnymi. Zaskakiwać może jednak niskie win ratio namiNami, która często występuje w koreańskich grach.
Można zaryzykować stwierdzenie, że każdy region ma swoich faworytów oraz ulubionych championów. Podczas gdy picki tj. lissandraLissandra czy kassadinKassadin są bardzo często wykorzystywane na scenie europejskiej, to gracze z Ameryki uważają ich za niezbyt wartościowe. Występują również różnice w zastosowaniu jednego championa – zacZac w Europie jest raczej lanerem, a w NA junglerem.


Europa

 • Europejczycy w 72 grach wybrali 73 postacie (64% z puli). 9 z nich zostało wybranych zaledwie raz.
 • Największą wartość dla graczy mieli twistedfateTF (wybrany lub zbanowany w 98,6% gier), threshThresh (94,4%), shenShen (93,1%), nunuNunu (89,9%) oraz jayceJayce (77,8%).
 • Z powyższej piątki jedynym champem z negatywnym wynikiem był nunuNunu (6-7; 46,2%)
 • Nasza scena uwielbia wspomnianych wcześniej lissandraLissandrę (15-5) oraz kassadinKassadina (5-3).
 • dravenDraven, khazixKha’Zix i nasusNasus to jedyne postacie poza lissandraLissandrą z win ratio powyżej 66%. Czołówkę goni eliseElise z wynikiem 18-10 (64,3%)
 • Gracze powinni poćwiczyć grę: evelynnEvelynn (1-5), nautilusNautilusem (4-9), zacZacem (5-13), zedZedem (4-7) oraz sejuaniSejuani (3-5)

Zauważyć można, że w obu regionach zacZac cieszy się podobną popularnością, ale ma całkowicie inną skuteczność. Nie widzieliśmy częstych występów rumbleRumbla, zaś nocturneNocturne został wybrany zaledwie raz w porównaniu do amerykańskich 11.


Podsumowanie

Ameryka uwielbia karthusKarthusa – został on wybrany lub zablokowany w ponad połowie rozgrywek, podczas gdy Europa wybrała go 2 razy i zbanowała zaledwie raz. Z kolei Europejczycy uwielbiają Varusa, który zaliczył wynik 22-17, w porównaniu do amerykańskiego 3-9. Bylibyśmy również tragiczni w turnieju Best Riven NA, bo rivenRiven nie wystąpiła u nas ani raz (za to w Ameryce jest niepokonana z wynikiem 5-0).
Regiony nie różnią się aż tak bardzo między sobą, ale wprawne oko zauważy, że Amerykanie częściej stosują AD championów (zedZed, rivenRiven), zamiast AP asasynów (popularnych w Europie). Nie widać u nas również ogromnego zafascynowania vayneVayne; lubimy sobie pograć innymi carry.
Oba kontynenty znają siłę eliseElise, threshThresha i jayceJayce’a. shenShen i twistedfateTF mają potężne, globalne superumiejętności. Co prawda dopiero na finałach S3 okaże się, kto lepiej wykorzysta potencjał tych postaci. Do tego czasu gracze pewnie zaskoczą nas kilkoma nietypowymi pickami (jak np. Karma w jungli)

Artykuł na podstawie Inside the Numbers: Champion Stats from the LCS

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.