Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

LCS TOP 10 – power ranking championów

Już 2 tygodnie summer splitu za nami, więc czas na pewne podsumowania. Nie od dziś wiadomo, że na profesjonalnej scenie jest miejsce tylko dla pewnej puli championów, jednak jacy z nich są aktualnie najsilniejsi? Postaram się przedstawić moje osobiste top 10 bazujące na moich analizach gier oraz statystykach. Jeśli macie inne zdanie na temat rankingu śmiało piszcie – jestem ciekaw waszego zdania na temat zarówno tego rankingu jak i waszych spostrzeżeń na temat aktualnie królujących na profesjonalnej scenie championów.1. KASSADIN

Statystyki SoloQ
Pick rate: 9.1%
Ban rate: 64.67%
Win rate: 51.05%
W pełni zasłużone pierwsze miejsce. Mimo reworka i narzekania graczy wciąż jest bardzo silny. Już drugi tydzień zachowuje status 100% pick or ban. Czy ktoś znajdzie remedium na Kassadina? Jak na razie nie widać takiego picku ani strategii i do tego czasu zapewne zagrzeje on 1 miejsce w tym rankingu.


2. TWITCH


Statystyki SoloQ
Pick rate: 16.78%
Ban rate: 6.72%
Win rate: 50.8%
Wyrósł na potwora znikąd. Jego prezencja w late game jest na tyle obłędna, że w pierwszym tygodniu był brany lub banowany w każdym meczu obydwu splitów. Jego 100% win rate na europejskim LCS podczas superweeku tylko potwierdza, że w pełni zasłużył sobie na reputację potwora. Co prawda w tym tygodniu jego udział w grach nieco zmalał, ale wciąż jest championem, którego należy się bać.


3. JAX


Statystyki SoloQ
Pick rate: 14.35%
Ban rate: 78.24%
Win rate: 51.66%
Śmiały powrót Jaxa jako pick wśród profesjonalistów jest efektem zakończenia ery tanków. Dzięki temu nasz latarnik był w stanie przebić się do mety z zastraszającą siłą. Niezwykle silna prezencja podczas lategame’u i duża mobilność to coś, co sprawia, że na górnej alei rośnie ilość siniaków przypominających kształtem latarnię. Kolejny, zasłużony pick or ban.


4. SHYVANA


Statystyki SoloQ
Pick rate: 14.5%
Ban rate: 0.8%
Win rate: 48.09%
Imponujące 91% win ratio na amerykańskim LCS i nieco skromniejsze, ale wciąż godne pozazdroszczenia 80% w Europie podczas pierwszego tygodnia. Smoczyca kontratakuje i idzie jej wręcz wybornie. Aktualnie wraz z Jaxem dzieli i rządzi na topie. Podczas 2 tygodnia rozgrywek miała 93,75% pick/ban rate. Oznacza to, że tylko w jednej grze nie zdecydowano się na wybranie jej bądź uniemożliwienie tego przeciwnikowi


5. LEE SIN


Statystyki SoloQ
Pick rate: 36.35%
Ban rate: 16.21%
Win rate: 47.79%
Król jest tylko jeden i to właśnie Lee Sin jest tym, który dzieli i rządzi w jungli. Podobnie jak Shyvana, w ostatnim tygodniu osiągnął imponujący wynik 93,75% pick/ban rate oraz nieco ponad 63% win rate.


6. LUCIAN


Statystyki SoloQ
Pick rate: 31.63%
Ban rate: 1.78%
Win rate: 51.39%
Niesamowicie wręcz uniwersalny. Jeśli nie wiesz co brać – Lucian jest dobrą odpowiedzią. Nie jest może aktualnie aż tak mocny jak Twitch, jednak 77% wygranych gier w jego wykonaniu za oceanem podczas superweeku budzi respekt. W tym tygodniu osiągnął co prawda nieco słabszy stosunek wygranych do przegranych, jednak zaskarbił on sobie status Pick or ban na obydwu splitach. Co prawda Riot straszy zmianami, ale tych jak na razie nie widać, więc przez jakiś czas na pewno będziemy widywać jeszcze “Lucka” czy nam się to podoba czy nie.


7. ELISE


Statystyki SoloQ
Pick rate: 6.78%
Ban rate: 2.97%
Win rate: 46.42%
Ona również zaliczyła powrót za sprawą osłabienia zabójcy z pustki. Chociaż podobnie jak Evelynn, była pickowana również wcześniej, to jednak dopiero ostatnie nerfy dla pozostałych junglerów sprawiły, że wróciła do łask na większą skalę. Jest postrachem szczególnie na Amerykańskim LCS, gdzie podczas pierwszego tygodnia osiągnęła 67% win ratio, zaś w drugim zastraszające 80%. Wśród profesjonalnych graczy zaczyna rozprzestrzeniać się arachnofobia.


8. EVELYNN


Statystyki SoloQ
Pick rate: 8.69%
Ban rate: 24.9%
Win rate: 49.88%
Nerfy Kha’Zixa zdecydowanie wpłynęły na wzrost jej popularności i przywróciły niewidzialną panią do mety. Jej szalona prezencja w early sprawia, że gracze na liniach myślą dwa razy zanim podejmą decyzję o oddaleniu się od turreta. Czy wraz z buffem robal znów wypchnie ją na boczny tor?


9. THRESH


Statystyki SoloQ
Pick rate: 34.49%
Ban rate: 3.54%
Win rate: 48.25%
Latarnik jak zwykle niezastąpiony. W tym tygodniu osiągnął łącznie 75% ban/pick rate co tylko utwierdza w przekonaniu, że tak jak Lee Sin jest królem jungli, tak Thresh króluje wśród supportów. Co prawda do jego rywalizacji z Morganą o miano najlepszego supporta ma w niedługim czasie dołączyć Braum, jednak uważam, że nie ma on dość mocy by zdetronizować tego pana.


10. KHA'ZIX


Statystyki SoloQ
Pick rate: 19.51%
Ban rate: 61.36%
Win rate: 50.73%
Mimo osłabienia wciąż jest bardzo popularny, szczególnie w amerykańskich rozgrywkach, gdzie podczas tego tygodnia nie wybrano/zbanowano go tylko raz. Zdecydowanie gorzej wygląda jego sytuacja w europie, jednak tam też jeszcze jest wybierany i pickowany, chociaż głównie za sprawą Kottenxa.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.